Dobré ráno, Brno!

• angličtina Good Morning, Brno! (festivalový názov)
Česko, (2023–2024), 7 h 52 min (Minutáž: 26–34 min)

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Ivan Acher

Jan Kolařík, Zuzana Zlatohlávková, Ondřej Kokorský, Simona Lewandowska, Tereza Volánková, Ivana Hloužková, Slávek Bílský, Vojtěch Hrabák, Roman Slovák (viac)

Dobré ráno, Brno! je osmidílný televizní seriál Jana Prušinovského, který si tentokrát vybral prostředí živě vysílaného ranního pořadu, o němž vypráví s obrovskou nadsázkou. Pořad Dobré ráno to nemá jednoduché. Je to ranní show, jejímž posláním je připravit diváky do nastávajícího dne pomocí dobré nálady. Každý ho zná, ale málokdo na něj soustředěně kouká. Pro několik šťastlivců bývá tento pořad odrazový můstek k další kariéře a pro většinu hrob... Když na Špilberku zhasne noční osvětlení, rozsvítí se v režijní místnosti studia České televize na druhé straně města červené světýlko a společně s ním se rozzáří i oči ostříleného televizního režiséra Mirka Kurše. Se svou televizní rodinou, vlastní už dávno nemá, každý sudý týden bojuje o přízeň vstávajících diváků, kteří spouštějí své televizní přijímače, aby zahnali ranní chmury. Že rána nejsou vždycky dobrá, to ví Mirek, milovník piva a žen, moc dobře. Přes nepřízeň techniky, lidského faktoru, přírodních i hromadných katastrof chce ale všem těm, kteří to potřebují, společně s moderátorkou Radkou a jejím kolegou Cyrilem pravidelně naživo popřát – Dobré ráno, Brno! (Česká televize)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (19)

Dobré ráno, Brno! (2023)

Ono v podstatě pro konečné hodnocení by stačilo jen jemně upravit komentář původně dělaný pro první řadu. Dobré ráno, Brno! skáče od geniálních dílů až po ty bídné, a kvalita roste či padá s tím, jak moc se díl točí okolo vysílání Dobrého rána. Bohužel, s druhou řadou se problémy spíše prohloubili, než že by se tvůrci poučili. ()

Série 1 (2023) (S01)

Jak to podle posledních vyjádření vypadá, tak zatím hodnotíme jen první řadu Dobrého rána, a čeká nás druhá, a já říkám zaplaťpánbů, protože první řada jako ucelený samostatný celek by bohužel nedávala příliš smysl, protože v rámci děje neuzavírá snad ani jednu dějovou linku a ještě končí naprosto strašidelným cliffhangerem. Jinak je Dobré ráno, Brno! spíš takový rozháraný počin, který skáče kvalitou od naprosto geniálních dílů až po fekální nudu. Ne(Kvalita) je pak často navázána na to, jak moc se díl točí okolo samotného vysílání, kdy díly, které jsou zaměřeny přímo na něj, jsou výborné, a díly, které se točí okolo rodinných problémů či různých výjezdů ven, tak jsou znatelně horší. Stejně tak se tady tvůrcům nepodařilo úplně implementovat hvězdá camea, která jsou zoufale nevtipná a neorigiální. P.S.: Viděno při premiérovém vysílání, koment zkopírován z hodnocení seriálu z doby, kdy nebyl rozdělen na série. ()

Epizoda 1 (2023) (S01E01)

Z prvního dílu jde na první dobrou cítit Prušinovského režisérská a tvůrčí ruka, a celkový styl seriálu dost připomíná Čtvrtou hvězdu. Kvalitou zatím ne, ale on i takový Trpaslík začínal pomaleji, a tady ten potenciál je minimálně stejně velký. Skupina bizarních postav, u kterých čekám, že se postupně budou dostávat do čím dál více bizarních situací. První díl tak spíš navnadí směrem k dalším dílům, humor je tak 50/50. Co jsem ale osobně moc nepobral, byli narážky na Pavlicu (proč chlast? proč Fleret?). ()

Epizoda 2 (2023) (S01E02)

Tak nějak jsem nabyl dojmu, že se všechny díly budou točit okolo natáčení pořadu "Dobré, ráno", ale už druhý díl mě vyvedl z omylu, protože na samotný pořad dojde jen na malinkatém prostoru, a řeší se hlavně filmové castingy. Taky je zřejmé, že v každém díle uvidíme nějakou hostující hvězdu, vystupující samu za sebe, jenže bohužel, scény se Sedláčkem jsou zoufale nevtipné, a bez jakéhokoliv nápadu. ()

Epizoda 3 (2023) (S01E03)

Zatim nejlepší díl, přitom paradone založený na sexuálních a fekálních narážkách, ale je vidět, že i s tímto tématem se dá potenciálně dobře pracovat, a ne jen prvoplánově prdět, zvracet apod, jak to dělají jiní tvůrci. Musim říct, že za chudáka Cyrila mě fakt fyzicky bolelo. Celkově ta hlavní trojka to zatím dost táhne, ostatní postavy spíš tak do počtu. Camea Lábuse a Jiráka opět k ničemu, aspoň Halina to v závěru potáhla. ()

Epizoda 4 (2023) (S01E04)

Ale jo, postupem času to jde nahoru. "Plstění - Prstění" sice až moc na první dobrou, ale dokázalo pobavit i tak. Láďu Křížka jsem si popravdě musel vyhledat kdo to je, na těch výstupech hvězd měli fakt vážně více zapracovat, aspoň Hartl a jeho smích nikdy nemůžou zklamat. Linka okolo změny písní se povedla, zatím určitě jedna z nejlepších v seriálu, je fakt, že za změna k tomu asi jaksi nepasuje :) ()

Epizoda 5 (2023) (S01E05)

No tak konečně jede Brno na plné obrátky a já mohu říct, že jsem se smál od začátku do konce a u všech dějových linek. Konkurenční linka s Ostravou je vytažena do správného asburdna "Natočíte seriál se Strachem - To nestačí - Hraje tam Jiřinka". Opět jsem neznal ani jednoho z hvězdných hostů, ale narozdíl od jiných tady ta linka s nima byla aspoň velmi vtipná, a zvlášt Rychlík v závěru v kombinaci s linkou se zubama to vytáhli na dosavadní strop seriálu. Dneska snad poprvé taky byli jednotlivé linky propojeny skrze závěrečnou pasáž, což se také ukázalo jako dobrý krok (On se o mě třel, aby mě uzdravil, nahý...). Prostor dostali také další postavy (dramaturg), které jsme zatím tolik neviděli, a ačkoliv to stále táhne hlavní trio, tak i tyhle postavy dokážou být viditelně fajn, když se správně zakomponujou. ()

Epizoda 6 (2023) (S01E06)

Po minulém výborném díle bohužel opět sešup kvality. StarDance absolutně nevyužité, přitom se dala vymyslet spousta věcí a narážek, ale vesměs všechno jen tak na pozadí. Linka okolo Radky o něco lepší, ale fekální humor v záběru to posadil o několik levelů dolu. V celém díle opět nebyla ani zmínka o vysílání Dobrého rána, což je škoda, protože to zpravidla vytahuje kvalitu nahoru, a díly, které jsou o něčem jiném, než o vysílání, jsou zpravidla horší. ()

Epizoda 7 (2023) (S01E07)

Zase jeden z dílů, který se komplet točí okolo vysílání, a hned jde kvalita raketově vzhůru. Tenhle díl snad neměl chybu. Tentokráte se obejdeme bez hvězdného hosta, které ale dokáže výborně nahradit Luboš. Musim tady ocenit bravůrní zvukařské vtípky, něco takového jsem snad ještě dokonce ani neviděl (neslyšel). Narážka na Menšíka taktéž velmi povedená. A závěr to totálně zabil (vlastně i doslova). ()

Epizoda 8 (2023) (S01E08)

Nooo takovej hodně zajímavej závěrečnej díl. V podstatě vybízí k pokračování, protože se vůbec nic neuzavřelo, a ještě končí obrovským cliffhangerem. Scénky s rejžou, a vyčkáváním ostatních na štrůdlík, nebo domlouvání se na tom, na koho se hodí vina,  se sice povedli, ale jako závěrečný díl tohle prostě neobstojí. Takhle v podstatě vypadá celý dej předchozích díl jako naprosto marginální, když se v závěru úplně zahodí. EDIT PROSINEC 2023: Tak druhá řada bude, takže se jde s hodnocením trochu nahoru. ()

Série 2 (2024) (S02)

V podstatě problémy první řady zůstaly, ale ještě se zdvojnásobily. Máme ještě víc dílů bez Dobrého rána, krom geniálního výstupu Marhoula jsou všechny hvězdné výstupy o ničem, a kvalita dílů tentokárát neskáče nahoru-dolu, ale od parádní první epizody postupně klesá na úplné dno v podobě posledních dvou dílů, které už ani nemají ani to, co je pro komedii důležité, tedy humor. A závěrečné titulky jsou fackou všem divákům, kdy odejdete s pocitem zbytečně odkoukaného seriálu. Škoda, že první řada neměla tak o dva díly více, kde by se navázalo na zvrat z poslední epizody a nějak se vyřešil problém vysílání Dobrého rána. Druhá řada totiž působí místy dost zbytečným dojmem a pocitem něčeho, bez čeho bychom se obešli. ()

Epizoda 1 (2024) (S02E01)

Suprově využitej Marhoul, který dává zapomenout na některé nevyužité hvězdné jména z první řady a infarktový závěr první řady, který nakonec naštěstí nebyl závěrem seriálu a my tak jedeme v plné parádě dál. Scéna s ulétlou sekerou na chalupě je sice tak 1000x provařený fór, ale já už se tak dobře nezasmál hodně dlouho. Je fajn, že si Marhoul, jakožto chodící pohroma, dokázal takhle udělat srandu sám sebe. Doufám, že si tuhle kvalitu udrží i další díly. Myslim, že tady má Prušinovský klidně potenciál na pořádnou seriálovou trvalku, pokud má v zásobě ještě dostatek námětů. "Pak jsem jí dal pořádnou pusu...Ta jí poslala pod Pendolíno." ()

Epizoda 2 (2024) (S02E02)

Tak nevim, jestli to tvůrci s Mirkem při tohle vývoji děje vymysleli dobře. Takhle v něm nevidim moc humorného potenciálu do dalších dílů a je možný, že se z něj stane taková ta postava, kdy tvůrci neví co s ní, tak jdou od jednoho extrému k druhému. Ale uvidíme...Plus by to teda chtělo, aby Johana nebyla tak nesnesitelná megera, jako byla tady. Do čistého průměru to tak zachraňuje Radka a její chvilka poezie a Bendig se svojí kulturní vložkou o hereckých tužbách, což by také jediná výraznější vsuvka v rámci většího množství hostujících hvězd, kdy u ostatních to bylo podobné jako v díle ze StarDance, tedy že se jen mihly, ale účel nijaký... ()

Epizoda 3 (2024) (S02E03)

O trošku lepší než předchozí díl, hlavně díky bizarní účasti Miss Patty ve studiu, ačkoliv to teda zrovna není výstup umělce, jehož jméno by mě nějak odrovnalo. Linka s rodičema ale bohužel dost drhla. Moc jsem nepobral ten jejich buranský charakter a motivaci jejich chování ve vztahu k Andree. Co se Mirka týče, tak to vypadá, že jeho dějový oblouk vlastně dosáhl vrcholu, tak uvidíme, kam se to ještě může posunout... ()

Epizoda 4 (2024) (S02E04)

Zvukaři fajn, vesměs vždy, když dostanou místo na obrazovce, tak jejich vsuvky patří k tomu nejlepšímu. Ale s Mirkem to prostě drhne. Snad teď ta jeho linka dostane nový impuls. Jinak první řada měla jasně stanovený hlavní děj, točící se okolo záchrany pořadu, ale tady je to zatím vše takové hodně epizodické, nejasné, místy až bezduché. Snad to druhá půlka trochu víc nakopne v rámci nějakého uceleného děje. "Berany, berany, duc." ()

Epizoda 5 (2024) (S02E05)

No je to pořád takový dost stejný. Některé postavy jsou oproti první řadě dost protivné, a je vidět, že tvůrci natahujou co se dá, aby oddálili návrat Šmardy do TV, jakožto finále druhé řady. Camea Pražských tvůrců a herců bez nějaké větší gradace nebo sebeparodie, což je škoda, ale je to už takový evergreen Dobrého rána, že ty hvězdy neumí dostatečně vytěžit. Tady už trochu začínám ztrácet trpělivost, šel bych s hodnocením i o jednu hvězdu dolu, ale nakonec to zachránil Mirek a jeho hypnotické výjevy po koňském sedativu. ()

Epizoda 6 (2024) (S02E06)

Mirek je teda pořád šíleně na ránu a Bětka zas pro změnu nesnesitelně moralistická, ale je třeba říct, že tenhle díl byl po delší době zas pořádně vtipnej. Ať už na začátku se starým dramaturgickým plánem a Absolonová + Štěindler + králík, nebo pak linka s Bohunou a jejím jídlem, či nečekakou návštěvou v podobě Kláry. Jen teda s odmítavám přístupem Šmardy je otázkou, kam vlastně tahle celá řada směřuje, a jestli jen neudělá takový oblouk k tomu, aby se vrátila zpět na samotný začátek. ()

Epizoda 7 (2024) (S02E07)

Díl s na přes držkovou Johanou v hlavní roli komplet mimo studio??!! No, je vidět, že tvůrci natahují jak to jde a zároveň už nemají nápady, o čemž svědčí i to, že tenhle díl je brutálně krátkej. Jasně nejhorší díl seriálu. Trojan na pár vět to nezachrání. ()

Epizoda 8 (2024) (S02E08)

Tak podle titulků to vypadá, že definitivní konec a já říkám že dobře tak, protože tohle už byla dost křeč, a bizarní finále v podobě divadelní hry vůbec nepasovala do kontextu zbytku dílů a vesměs se vlastně vůbec nic nedořešilo. ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD