Pět let

• angličtina Five Years (festivalový názov)

Terezu si David vyhlédl na maturitním plese a po celý zbytek noci měl oči jen pro ni. Potkávají se po pěti letech. David dokončuje medicínu a na jejich společnou noc si sotva pamatuje. Tereza ho obviní, že ji tu noc znásilnil, a chce to použít jako téma pro svůj literární debut. David svou vinu ale odmítá. S událostmi maturitního plesu jsou konfrontováni nejen oni dva, ale i jejich nejbližší okolí. Tereza chce uzavřít kapitolu, David ji nechce ani otevírat. Co se tu noc skutečně stalo? (Česká televize)

ledzepfan

Hlavně v první polovině tam sviští dialogy z jejichž nenucené křečovitosti na mě šly mdloby. Jako celek je to ale v jádru solidně nečernobílé a relativně vrstevnaté.. Ve finále si to docela drží jakýsi zdravý rozum a to je třeba (speciálně v hysterii dnešních dní) ocenit. Férové 3,5 ()

blackrain

Velmi závažné téma, ke kterému se musí přistupovat s náležitou opatrností a zároveň se o něm musí mluvit. Nelze před ním zavírat oči a dělat, že se tak neděje. Bohužel děje, i v rodinách. Otázka zní, co se dá považovat za znásilnění a kde je ta hraniční mez. Výborný studijní materiál. Brala bych pod každou epizodou vyjádření pedagoga, psychologa nebo psychiatra, který by rozebral, co se dělo a co jednotliví aktéři v daný moment prožívají. Dialogy byly moc kostrbaté a toporné, takhle snad nikdo nemluví. ()

kajas

Seriál jsem viděla ve formě dvoudílného televizního filmu, který mě zaháčkoval jako dlouho nic. Začátek a konec jednotlivých epizod byl totiž jasně rozpoznatelný tím, že divák vždy odhalil kousíček skutečného dění osudné noci - a dvě a půl hodiny si tak skládal v hlavě puzzle, jehož obraz se v jednu chvíli přeléval na stranu Davida, v další zas na stranu Terezy. Až do úplného konce, který mohl zapůsobit ještě o něco drtivěji. Jinak jsem ale byla opravdu nadšená, a to i z hereckých výkonů mladé generace (kromě ústřední dvojice Alžběty Malé a Samuela Tomana zaujme také Simona Lewandowská). Silný zážitek. ()

Petrasuvicka

Řekneme si dnes A a za pět let si to rozmyslíme a řekneme B. Případně C. Hyperkorektnost. Všude. V posteli, ve "vztahu", protože o tom tam vlastně pořádně nemůže být řeč, když je hlavní hrdinkou asociální lesba, která si hraje na umělkyni a myslí si, že se z ní každý po*** a posadí na zadek. Nejde o znásilnění jako takové, ani o násilích na ženách, o němž se nemluví, nebo traumatu, tady jde opět jen o hyperkorekci, protože to je děsně trendy -chodit kolem všeho po špičkách, protože takhle se to dnes dělá. Ve všem, všude. Po filmařské stránce výtku nemám, obsahově s tím prostě nesouhlasím. ()

William_

Skvěle odvyprávěný a ještě lépe zakončený příběh o jednom maturitním večírku, kde si každý z 2 hlavních protagonistů podle sebe pamatuje něco jiného. Malou výtku shledávám v pomalém začátku a možná v tom, že by hlavní mužskou roli zahrál lépe Vojtěch Vodochodský, ve vedlejší roli ho byla škoda. Jinak se jedná o příjemnou jednohubku, ale stále tomu ten "wow efekt", který by mě posadil na zadek, chybí. Poučení pro nás kluky, je lepší si zapálit brko, dobře se učit, a dejte tomu třeba PĚT LET a budete mít tolik nabídek ze strany dívek, že si budete moct vybírat a nedělat hlouposti jako tady hlavní protagonista. Ale udělal opravdu úplnou blbost? Nebo si to slečna s tím znásilněním celé jen vymyslela? Odpověď leží v každém z nás. ()

M.i.k.e

chápu co nám divákům chtěli tvůrci předat a ta myšlenka je rozhodně dobrá a chvályhodná, nicméně to zpracování chvílemi docela drhne. Moc rád bych se na Pět let díval objektivně, ale Vondrášek s Zeithammerovou mi to většinu času úplně neumožňují. Dialogy dost šustí papírem a oba hlavní protagonisté by v soutěži sympatií příliš bodů neposbírali. Na druhou stranu ale palec nahoru za to, že nám není ukázáno hned na začátku co se stalo a pravda je odhalena až v úplném závěru. Díky tomu tak tahle minisérie celkem funguje alespoň v emoční rovině a v tom jaké otázky vyvolává. Což asi byl účel...60% ()

zette

Velmi verohodne natoceny serial. Uveritelne herecke vykony, dobre napsane dialogy. Obraz dnesni doby... Forma kratkych epizod nevadila. Neni duvod nedat plny pocet. ()

angel74

Viděla jsem to na ČT1 rozčleněné do dvou dílů a v podstatě nebylo poznat, že původně šlo o webový seriál. Výběrem námětu i vysokou řemeslnou kvalitou Pět let totiž zastíní kdejaký televizní film. A nejspíš ani v kinech by tomu mnoho současných tuzemských snímků nedokázalo konkurovat. Každopádně se jedná o povedené svěží dílko, které sází na silně rezonující společenské téma znásilnění a mladé neokoukané herce. Ve výsledku pak příběh dává více otázek než odpovědí, což rozhodně není na škodu, ba právě naopak. Ať si to každý přebere po svém. Ta hranice, kdy se všechno může pořádně zvrtnout, je opravdu tenká. (85%) ()

kocik1

Sexuální výchova po česku. Nejednoznačný, výchovný, každopádně zajímavý úhel pohledu, který udrží v pozornosti do posledního dílu i staré matadory, kteří už mají od maturity podstatně dál než k důchodu. Mezi 3 a 4* . ()

Lachtaan

První ryze internetový seriál z produkce iVysílání mě zaujal už svými prvními ukázkami, sice ústřední téma odhaloval velmi opatrně a zpočátku sledování jsem si přišel mystifikován, nakonec jsem do té sítě křivd a silných problémů rychle propadl a až na ne zcela uspokojivý konec jsem si celou minisérii vážně užil. Poprosil bych o víc takových projektů. [viděno v iVysílání] ()

vyfuk

Záležitost, která přesně sedí do dnešní tak, že skoro nemá cenu urazit nikoho, kdo by snad náhodou nebyl totálně zfanatizovaný. Taky je to téma, které zpracováním udrží, není to jen nějaká nahodilost a navíc je vrstevnatá i mimo tento hlavní problém. Na svou délku a koncept nevídané. Skvělé využití mladých hercům autentičtější promluvy postav a především možnost debatování nad problematikou. Jedna z věcí s největším přesahem. ()

ghatos

Já si před tímhle pustil Ligu mužské moudrosti 😅. Inu hlavní představitelka je řádně nesympatická, pokřiveně feministická pipina made in současnost. Zakomplexovaná, citově plochá, poškozená studentka žurnalistiky (jak příznačné) se mstí celému světu 🤷. Já to říkám pořád. S dívkou je potřeba si jen povídat - hlavně o gastronomii 😄. Natočeno je to zručně (hlavně první polovina) a ne že by to nebyl problém, ale na druhou stranu když se soudružka intoxikuje na diskotéce, tak asi nebude mít určité procesy pod kontrolou 🤷. Ženy by měli převzít zodpovědnost za to s kým, kde lezou a nespoléhat na to, že každý je galán nebo 🧸. Když bude doma slečna dělat řízky a pustí fotbal, tak utlumí případné sexuálně predátorské choutky a když ne u ní, tak alespoň u něho 🧠😌. Každé ženě rád poradím 🧸🙂. PS1: Velmi slušná hudba na diskotéce. PS2: S postupujícím časem stále otravnější a samotným akt by zasluhoval elektronickou tužku a konzilium odborníků 🤷🥴. PS3: Woke našeptávačka a zneužitelnost Me Too a já ještě nevím co, to ta cesta asi taky úplně nebude 🤷. 65%. ()

Maynard.

Už ani nevím jak je to dlouho, kdy sem se díval v "přímým přenosu" na seroš v TV. Vlastně vím - Devadesátky. No, tohle sme si pustili v sobotu s tím, že to bude mít 10 dílů, což se mi zdálo strašně moc. Tímto bych chtěl lehce pokárat vedení cdfd za zmatky :o). Jako příběh je asi nejvíc zajímavej tím, že hlavní hrdinka je lezbička. To znásiilnění, který teda za mě znásilnění ani nebylo je až druhá kolej. Psychologie postav docela funguje, ale absolutně mi tam chyběl jakýkoli náznak hudby.... Hlavní herečka mi nebyla vůbec sympatická a i přes to věřím, že to bude časem hvězda... Jejé znásilnitel byl slabej jak čaj ()

Azurose

Tento projekt ČT se ohromně povedl. Po vydání TBH jsem měl obavy, že tohle bude další várka nereálných dialogů a hloupých postav. Opak je ale pravdou. Přestože je seriál celkem zbytečně natáhlý, dobře se na něj kouká. Zpracování tématu znásilnění je oříškem a tedy se tvůrcům velice povedl. Musím vyzdvihnout casting, protože jsou postavy povedeně obsazené a mladí herci jsou prostě skvělí! Kdyby tohle byla vlajková loď iVysílání místo TBH, mohla by být ČT víc než pyšná. Do toho, více takových skvělých projektů! ()

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky