Akčný film inšpirovaný skutočným príbehom obyčajného tínedžera Janna, ktorého vášňou je hranie kultového Gran Turisma. Keď sa prihlási do súťaže o možnosť závodiť na skutočnom okruhu, je odhodlaný získať prestížne miesto v stajni Nissan. No čoskoro zistí, že v reálnych pretekoch je v stávke oveľa viac, než si kedy dokázal predstaviť spoza obrazovky počítača. (Itafilm)

claudel

Gran Turismo rozhodně nepatřil k mým osobním favoritům tohoto roku. Do kina jsem na něj zamířil v podstatě náhodou a shodou okolností. Nic jsem nečekal, nemohlo mě nic nemile překvapit, trailer jsem viděl asi třikrát, takže jsem přesně znal základní kostru a americká klišé. Nicméně dozvěděl jsem o zajímavém a téměř neuvěřitelném životním osudu jednoho Velšana podané celkem poutavým způsobem, který až tak nenudí. V zásadě tedy nakonec spokojenost. ()

luka4615

Očekávaný průměr. Na snímek Gran Turismo od talentovaného režiséra Neilla Blomkampa jsem se velmi těšil, jelikož tato legendární hra mě provází celý život, stejně jako láska k autům obecně. Ale i když jsou závodní složky a auta obecně nasnímána skutečně velkolepě a dravě, tak i tak na Vás začne bohužel vystrkovat růžky nedotažený laciný příběh a olbřímí stopáž. Právě tyto atributy chtě nechtě kazí celkový divácký zážitek, což ani skvělé závodní elementy nezachrání. Ve finále tedy dostaneme fajn nenáročnou jednohubku bez větších diváckých výzev, z níž by se dle mého názoru dalo vykřesat mnohem více. Potenciál ikonické značky a atraktivního motorsportu totiž skýtá daleko více než jen plochou podívanou na volné odpoledne. PS: David Harbour je prostě neskutečný sympaťák! „If you miss a line in the game, you reset. You miss it on the track, you could die.“ ()

Bauer

Jsem aktivní hráč na Playstationu, ale je pravdou, že Gran Turimo mě vždy míjelo (auta jako hra mě prostě nebaví), ačkoliv uznávám, že se jedná o kultovní záležitost v herním segmentu. Jak víme, tak natočit film podle hry je velmi obtížné a většinou jsou to nesmyslné filmy. Když jsem se dozvěděl, že se bude točit film podle závodní hry, tak jsem si říkal, že to bude další zhovadilost, která pouze těží ze známé značky. Velmi jsem se spletl. Gran Turismo je povedený snímek a navíc na mě působil tak, že si na nic nehraje a nikam se nespěchá. Vše plynulo pozvolna, ale zároveň to utíkalo. Stopáž přes dvě hodiny utekla velmi rychle. Na mě, jakožto na diváka, velmi dobře působilo i to, že se jednalo o skutečnou událost. V několika momentech bylo zaútočeno na moje emoce. Velkou zásluhu na tom má sympaťák David Harbour, který v roli mentora podal výborný výkon. Pro mě zcela naznámý Archie Madekwe, byla skvělá volba. Kdo mi ovšem moc nesedl, tak byl Orlando Bloom. Viděl jsem nějaké videorecenze na Gran Turismo, včetně nějaký Gameplayů, a u filmu jsem nebyl schopen rozeznat, jestli se jedná o film, a nebo o záběry ze hry. Ano, tak luxusní a realistickou grafiku má Gran Turismo. Povedený film a já si jdu asi objednat Gran Turismo na PS5. ()

Lucasion

"Do you really think you're going to take a kid who plays video games in their bedroom, and you're going to strap them to a two hundred mile an hour rocket? It'll tear them to pieces." Rozhodně nejsem cílovka. Závody a tratě není můj šálek kávy. Ale videohry ano. GT je jeden z klenotů u modré stáje a všichni víme jaké má kvality. Moc bych si přál, aby se točily takhle kvalitní adaptace videoher. Neill Blomkamp totiž umí a umí převést adrenalin i na plátno. Za celou dobu film nevypadne z tempa. Má šťávu, má říz. Archie jako hlavní postava moc sympatií nehýří, ale skvěle to doplňují Bloom a fantastický Harbour. Ten se snad hodí do každého filmu. Romantická linka by možná šla zkrátit, aby film nemusel mít přes dvě hodiny. Ale to je detail. Emoce fungují a hudba taky. A stejně jsou nejdůležitější scény z trati. Ty na jednu stranu fungují na plátně parádně a na druhou stranu si říkám, že by to šlo sestříhat trošičku lépe. Ty delší závody mají náboj, ty kratší mají ještě rychlejší střih. Film mě bavil od začátku do konce, jako popcornovka GT nezklamalo. Po řemeslné stránce je to kvalitní áčková produkce. Ale když to srovnám s deseti lety starými Rivaly (2013), tak je to nebe a dudy. Po všech stránkách. Navíc nevím jak by GT fungovalo na televizi v obýváku. Tohle je film pro kina. Ale jak už zaznělo na začátku, já nejsem cílovka. U Forzy vždy sáhnu po Horizon nikoliv po Motorsport. [Imax] (74 %) ()

Lacike

Dvakrát ma ten nápad posadiť hráča videohier do auta a nechať ho závodiť s profíkmi, nenadchol, napriek tomu, že to je podľa skutočnosti. Technická stránka filmu je vymazlená. Ale mne to pripadalo ako keby som sledoval na youtube niekoho ako hrá hru. To ma nebaví a sledovať ako polovicu filmu hrá hru hlavný hrdina je rovnako nezáživné. Našťastie potom sa začne aj závodiť. A to je hlavná devíza tohto filmu. Na rozdiel od väčšiny závodných filmov je tento o  závodení a nie o neustálom búraní. Hlavne za to dávam tretiu hviezdu. 5/10. ()

Hwaelos

Kdybych to hodnotil jako reklamu, musel bych jít samosebou mnohem výš. Nejen, že to je výborný product placement pro hned několik značek, ale i závodní rush to zpracovává řemeslně skvěle. Bohužel jako vyprávění a jako emocionální podívaná je to ploché jako dráha, na níž postavy filmu závodí. ()

maddy

Na prvej hre v sérii Gran Turismo z roku 1997 som prakticky odchovaný, no športové, tobôž závodné filmy nepatria práve k môjmu najvyhľadávenejšiemu žánru. Dokážem si ich užiť pokiaľ sú dostatočne kvalitné, ale ... filmové Gran Turismo k nim však patriť nebude. To by totiž chcelo vyzerať ako niečo z ranku Ford v Ferrari alebo Rush (obe u mňa za jedno z najvyšších hodnotení) staviace na ústrednom vzťahu dvoch postáv (David Harbour a Archie Madekwe), no zároveň zmiešané s Need for Speed so zbytočne prepálenými závodmi, ktoré viac ako reálne preteky pripomínajú herné preteky a tie pre mňa nemajú v tejto podobne potrebný adrenalín. Vo výsledku tak niekde na pol ceste medzi obomi prístupmi, nie vyslovene zlé a Neill Blomkamp ako prevažne sci-fi režisér tomu dokáže dať aspoň občas hravý vizuál, ale skôr než film, ktorý sa dá brať akokoľvek vážne mi to po celý čas prišlo ako jedna veľká a zbytočne dlhá (134 min je na podobný priamočiary filmu skutočne too much) reklama na Playstation, herné Gran Turismo a značku Nissan, než čokoľvek čo sa dá brať akokoľvek seriózne. Zarytí fanúšikovia Gran Turismo budú asi nadmieru spokojní, keďže tu je prehršel odkazov na hru, ale ja sa radšej vrátim k prvým dvom menovaným filmom v tomto komentári. CELKOVO: 5/10 ()

Paxxx.cz

Překvapily mě docela dobré recenze a rozhodl jsem se nakonec do kina zajít. Jde určitě o mnohem lepší film, než need for speed, ale zas to není taková pecka jako Le Mans 66. Musím ale pochválit několik věcí - volba herců, zpracování závodů - divák má dokonalý přehled co se děje, skvělá kamera. Hlavní je ale to, že jde o skutečný příběh, který je docela inspirativní a ukazuje, že sny se někdy můžou vyplnit. Filmy podle hry většinou dopadnou při nejlepším průměrně, zde se to ale naštěstí nestalo takže všem hráčům a příznivcům rychlých kol určitě doporučuji - 7/10. ()

cervajzik

Znáte ten pocit, když koukáte na moderní americký film a úplně vás polívá pot z toho, jestli někdo nevidí, na jak šílenou trapárnu koukáte? Koukal jsem na to v letadle a chvílemi mi bylo úplně stydno z toho, jak trapný a prvoplánový ten film je. Útěchou budiž, že kolegové vedle koukali na ještě větší hovadiny, což je teda s podivem, že je vůbec možné. Jak tohle může mít skoro 80 procent wtf. Třešnička na dortu je, že tenhle závodní film odbyde celou závodní sezonu v jedné 30vteřinové animaci, příště rovnou můžeme koukat dvě hodiny na nějaké gameplaye youtuberů a bude to mít větší zápletku. Nejnapínavější moment je jestli se nesympatický hrdina stihne včas připojit ke kompu a zcela překvapivě to stihne vteřinu před vypršením limitu, jestli tohle někdo vnímá jako dramatický pocit napětí :D Však to je úplná kktina pro vypatlance. ()

Steven47

Bál jsem se, že se dočkám dvouhodinové reklamy na hru, což si v tom sice někteří stejně najdou, ale já tenhle problém neměl. Gran Turismo je totiž navzdory neoriginální příběhové šabloně funkčním a zábavným filmem, který zvládá vyvolat přesně ty pocity, které chce. Závody umí být napínavé, a hlavně baví tím, jak chytře využívají herní prvky – třeba stopy na dráze či průběžné umístění hlavního hrdiny. Snad kromě kvalifikace v herně, která mi přišla uspěchaná, jsem si každý užil, ačkoliv bylo víceméně pokaždé jasné, jak dopadne. Představitel Janna Mardenborougha je výborný, ale ještě více mě potěšil David Harbour, kterému role mentora sedla náramně. Jejich vztah překvapivě patří k tomu nejlepšímu na celém snímku. Rozhodně to není tak propracované a emotivní sportovní drama jako Le Mans '66, ale takové ambice Gran Turismo zřejmě nikdy nemělo. Jako pohodová žánrovka, která navíc vychází ze skutečných událostí, však svůj účel plní a je mi vlastně dost sympatická. 7/10 ()

Trevor

Gran Turismo bola hra ktorou som dokázal zabaviť zároveň aj neter aj synovca napriek tomu že bol medzi nimi v detskom veku takmer priepastný 4 ročný rozdiel čo sa záujmou týka, takže z tohto pohľadu film celkom potešil. Avšak ako spomína Arsenal83 celé to vyzerá skôr ako reklama na ďalšie vidanie tejto hry, dej je pri týchto filmoch presne ako spomína klišoidný a predvídateľný, človek nemal pocit ako pri LeMans či Rivaloch že benzín doslova cíti, strašne mi vadil aj hlas hlavného protagonistu ale aj tak som sa nakoniec rozhodol pre slabšie 4*. ()

Blackhand47

Rivalové, Le Mans 68 a nyní Gran Turismo ukazují, že na poli filmů podle skutečnosti nemají závodní filmy konkurenci. Není to tím, že by měly něčím výjimečný příběh, ale napětím, střihem a prací s kamerou, která sleduje závodní dráhu, auta a jezdce dokáží naprosté divy. Gran Turismo je sice o stupínek horší než první dva jmenované filmy, kdy se i trošku více odklání od reality, ale má přidanou hodnotu v samotném "hrdinovi", který byl hráčem videoher a ukázal, že i když sedíte jenom za počítačem/konzolí, máte šanci se vypracovat do skutečné profese. Nedivím se tedy tomu, že se v Sony rozhodli tento "herní" příběh zadaptovat, jelikož tím dělají reklamu nejen autům, ale také videohrám, herním konzolím a hlavně snům obyčejných lidí, kteří mají šanci něco dokázat. Hodnocení: 85 % ()

FilmFan24

Že ty skutečné příběhy jsou tak neskutečné…velmi dobře natočený příběh kluka hrajícího na PS GRAN Turismo, který od Nissan dostane šanci závodit. Rychlý a zběsilý příběh. Když něco opravdu chceš tak to dokážeš! ()

kajas

Rozhodně nejsem cílovka filmů natočených na motivy počítačových her, když jsem ale během návštěvy kina letos několikrát zahlédla trailer na nový snímek Neilla Blomkampa, rozhodla jsem se, že tomu dám šanci. A dobře jsem udělala. Jedná se o naprosto klasickou pohádku pro dospělé, která je ale natočena velmi atraktivně a může se opřít o skvělé herce v čele s Davidem Harbourem (kterého mám čím dál radši) v roli trenéra a vedoucího mechanika. Zaujme ale i mladý talent Archie Madekwe jako Mardenborough a Orlando Bloom v civilní roli markeťáka Nissanu. Technicky tomu nelze nic vytknout a skvělá byla také doprovodná hudba (hlavní hrdina poslouchá na uklidnění třeba Enyu, což je v kontrastu s prostředím prostě boží). Jestli už vás taky nebaví osmdesáté pokračování žvatlání o rodině Vina Diesela (mávám Rychle a zběsile), třeba si spravíte chuť. ()

grogodil

Scenár je jedno obrovské klišé, ktoré ide podľa nalajnovanej trajektórie a neodváži sa nikdy k žiadnemu prekvapivému úhybnému manévru mimo bezpečnú zavedenú jazdnú stopu. Ohraný príbeh zatracovaneho ousidera s veľkým snom, ktorý vytrie všetkým zrak, keď prekoná sám seba. To najlepšie, čo po dejovej stránke môžem na to povedať, že to napriek onej priesvitnosti pôsobí tak nejak milo tradične a nie nudne a trapne. Na okruhoch je to ale velká napínavá a remeselne fakt dobre zmáknutá paráda, ktorá pritlačila do sedačky aj mňa, ktorého vzťah k nejakému serióznemu automobilovému závodeniu začína a končí niekde pri oddychovom arkádovom blbnutí vo Forze Horizon. ()

higuain

Gran Turismo je další povedený závodní film, který se sice nechytá na klenoty typu Ford v Ferrari nebo Rush, ale to taky není žádná urážka, těm se totiž rovná jen máloco. Blomkamp nemá k dispozici natolik kvalitní herecký obsazení, aby utáhlo vážnější sekvence s dostatečnou přesvědčivostí a scénář tím pádem ani nejde tolik do hloubky, což je asi dobře s ohledem na to, že z ústředního tria má k áčkovýmu herectví jakž takž blízko snad jen Harbour, Bloom a Madekwe ani omylem. Mangold s Howardem si mohli v tomto ohledu dovolit daleko víc a jejich filmy zároveň nepůsobily místy tak "reklamovitě". Mimo to lze ovšem Gran Turismo jen doporučit, jde o dobře zpracovaný film s feel-good příběhem a závodními sekvencemi, které vypadají o dost líp, než by rozpočet napovídal. ()

Hees

Dramaticky (dramaturgicky) dobre zvládnutý film, plný zaujímavých vizuálne pekných grafických zážitkov. Jemne problematické sú už výkony hercov a tak isto vysoká predvídateľnosť deja, napriek tomu, že som spomenul kvalitne dobre zvládnutý film dramaticky, tak ide vo svojej podstate hlavne o gradáciu deja. Z tých hereckých výkonov, ale príjemne prekvapil výkon Davida Harboura. Film má tak isto výbornú hudbu, ktorá podtrhuje atmosféru a zopár vtipných situácii ala hlášok pre hráčov počítačových hier. Ak ste hry nikdy nehrali, nejaký ten žargón z nich nemusíte pochopiť. ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (viac)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (viac)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (viac)