James Bond: Len pre tvoje oči

• Česko Jen pro tvé oči (viac)

Veľká Británia je znepokojená. Pri gréckych ostrovov neznámi muži potopili britskú špionážnu loď. Hrozba je o to väčšia, keď sa preukáže, že na lodi sa nachádza počítač na ovládanie riadených striel. A je to práve agent 007 James Bond (Roger Moore), ktorý má za úlohu počítač získať pod britskú kontrolu. Rovnaké zámery však má aj Krikatos (Julian Glover) a jeho kumpán, pašerák Columb…. (RTVS)

PALINO

Úvodná predtitulková sekvencia stojí za to. James v nej konečne a zdá sa aj definitívne posiela milovníka mačičiek Blofelda do horúcich pekiel a bondovská séria má hneď o jeden chorý mozog menej. Hlavný príbeh už ale podľa môjho názoru za veľa nestojí a patrí k tým menej zaujímavým. Samozrejme je opäť obalený niekoľkými dobrými akčnými scénami, kde sa opäť predvedú kaskadéri v plnej paráde ako napríklad naháňačka na snehu a následne v bobovej dráhe, ale aj napriek niekoľkým svetlým momentom by som označil v poradí dvanástu bondovku za jednu z tých slabších a komornejších. A to dokumentuje aj hlavný zloduch Kristatos, ktorý je podobne ako celý film menej zaujímavý a menej výrazný. ()

Han22

Bond č. 12: U téhle bondovky jsem si nikdy nepamatoval o co v ní vlastně šlo a po shlédnutí se nedivím. Režisér se drží při zemi a nabízí jednoduchou špionážní honičku za kódovacím přístrojem, který chce jak KGB tak MI6. Navíc nedrží moc pohromadě a motá se od ničeho k ničemu. A Bond nám strašlivě zestárl a dokonce odmítne dívku ve své posteli - ta sice měla být nějaká lolitka, ale hrála ji 23letá herečka. O co horší je příběh, o to lepší jsou jednotlivosti. Je tu spousta zajímavých postav - bond girl je žena s kuší, co chce pomstít rodiče, kdo je vlastně záporák se dovíme až uprostřed filmu v zajímavém twistu, nechybí vrah-biatlonista nebo roztomilá krasobruslařka. Opět se objevuje skvělá postava Gogola z KGB. Písnička od výborné Sheeny Easton je klasika, která v roce 1981 zamávala všemi hitparádami. A samotná akce se vyvedla nadmíru - noční přepadení skladu, honička v Cortině D´ampezo, kde si Bond vyzkouší všechny sporty, závody španělskými vinicemi nebo netradiční horolezecko-stealth finále (takhle by to možná vypadalo ve skutečnosti). Jak říkám jednotlivosti fungují, příběh mě nebavil, nicméně ve srovnání s jinými akčními filmy co se v té době točily si tohle zaslouží aspoň 4*. Akční film roku 1981. ()

keoma26

Roger Moore už je tady sice trochu neohrabanej, ale pořád si myslím, že právě on nejvíc odpovídá duchu Flemingovy postavy...jinak tenhle díl má snad všechny atributy Bonda, je to skoro něco jako bondovská čítanka, jenže všechny ty kapitoly ubíhají v hrozně rychlým sledu, což může být právě paradoxně zdrojem pocitu nudy, i když se na plátně pořád něco děje ()

iXtr3m3

Bondovka/Moore-ovka, čo čakať viac. Bláznivé, ale aj vážne, trhlé aj dobré. Také boli jeho filmy. Nemalo to už takú gráciu ako pri Connerym, ale určite sa na to dobre pozeralo. Niekedy si zopakujem celú sériu až po Craiga, ktorého paradoxne z Bondov nemusím najviac. ()

Hopper

R. Moore aka Bond, James Bond tentoraz ostáva výlučne v Stredomorii, navštívime exteriéry v Grécku, Cortinu d´Ampezzo, španielsko, čo však na exotike neuberá. Príbeh sa drží vcelku pri zemi, mimoriadne vychytávky Q v tomto príbehu neuvidíme, humor tiež neabsentuje. Bondgirl Molina je naozaj príťažlivá - snáď len bad guy je trochu nevýrazný. Takže zase kopec zábavy a všetkého čo k dobrej bondovke patrí. A Sheena Easton prihodila skvelý úvodný song. ()

Rssa

Celkem vydařená bondovka, ve které je sošná a v podstatě nehrající bondgirl už hodně mladá na starého kozla Moora. Už tehdy bylo pozdě ho vyměnit a on to přežil ještě ve dvou dalších. Nastupující 80. léta se hodně podepsaly i na nevkusu dívek a strojů, Lotus opravdu není pěkné auto. Jinak průměr. 70 % ()

Fary

To je snad ta nejblbější z bondovek, co jsem zatím viděl. Totálně naivní, stupidně hloupé, místy pokus snad až o špatnou komedii. :-/ :( ()

Paity

Roger Moore se sice asi snažil, co to šlo, ale nestačilo to a pravděpodobně ani stačit nikdy nemohlo. Sean Connery a Pierce Brosnan budou navždy dva nejlepší 007, ostatní je odvar a ten poslední mamlas, ten je pod všemi, jako mastný flek celé série. ()

F.W.Colqhoun

Bondovky s (nejlepším představitelem – zabte mě) Moorem jsou jako snové středostavovské dovolené – odpočinkové, s násilím jen kašírovaným, děvkařsky krásnými ženami, které zřejmě sní jen o padesátiletých dědcích a spoustou legrace a vejdou se většinou do dvou hodin mezi prací a spánkem. Pro „Jen pro Tvé oči“ platí toto hodnocení dvojnásob. Korfu, Cortina, Meteora... Lokace jak od Fišera. Když připočtete skvělé gagy, z nichž první zlikviduje relikt Conneryho doby Bloefelda a poslední, před-titulkový jakoby vypadl z „Yes Prime Minister“, skuhrat může jen někdo, kdo nemá pochopení pro ducha doby. Rogerovi, který nastoupil do frančízy o rok starší, než Sean, když ji opouštěl, se sice už krk v místě, kde mizí v límci, krabatí fakt hnusně, ale šarmantní je jako vždy, pokusy o herectví si nekazí pověst a když jde do tuhého a musí třeba přidřepnout, mezi záběry ho zaskočí kaskadér, aby kromě toho vystřihl pár nejlepších stunt-kousků série (sjezdovka připomene Lazenbyho lyžařskou premiéru/derniéru, potápěčské scény „Thunderball“ a koneckonců i „Nikdy neříkej nikdy“, který toho času ještě nebyl natočen, ha ha ha). Avizované přitvrzení jsem nezaregistroval a je to dobře – zrcadlení bezstarostných osmdesátek v sérii kvituji. Návrat trocha té nadsázky do série by neškodil. Guilty-pleasure! ()

tom.nosek

Všeobecně vzato taková průměrná bondovka, u "Moorovek" patří spíše k nadprůměru. Líbil se mi svěží nápad udělat z přítele nepřítele, to je asi hlavní odlišnost této bondovky od dosavadních. Naopak jak jsem si u The Spy Who Loved Me šťastně říkal, že už znovu dokola nepoužili Blofelda, tak tady udělali snad to nejhorší, co mohli... Přivedli ho zpět a prakticky všechny předchozí díly s ním naprosto zesměšnili, tedy skoro všechny "Conneryovky". Jinak třetí film, co neměl na starosti po hudební stránce John Berry a třetí poslouchatelná písnička... Začínám si myslet, že se mi asi nelíbí právě Berryho doprovod. Co se týče Billa Contiho, tak z hlavy vím jenom to, že dělal písničky pro Rockyho, a musí říct, že některé sekvence mu byly dosti podobné (což beru spíš jako zajímavost než klad či zápor). ()

DocBrown

Sotva průměrná bondovka s poněkud tuctovou bondgirl a olympijskou atmosférou. Ale potěšil mě Columbo (Zarkov). To nejlepší je ale krásná ústřední píseň (poněkud nebondovská) od Sheeny Easton. I to by asi na čtvrtou hvězdu nestačilo, ale o té mě přesvědčil úplný konec, rozhovor železné lady s papouškem (to patří k nejlepším momentům všech bondovek). A čtvrtou pro bondovky už nikdy více. 72% ()

farfalla

12. Lyžování a potápění. James Bond se konečně zbaví Ernsta Stavrose Blofelda. A pak se vydá do olympijské Cortiny d'Ampezzoa do Řecka. Tento film je více detektivka než předcházející 'Moonraker' (1979) a James netráví až tolik času se ženami. Musí se rozhodnout, komu bude věřit. Musí si vybrat mezi dvěma řeckými 'podnikateli' - Aristotle Kristatos (Julian Glover) nebo Milos Columbo (Chaim Topol). Skvělá potapěčka Melina Havelock (Carole Bouquet) mu bude užitečná na zemi i ve vodě a pomstí tak smrt svých rodičů. A tentokrát se potkáme s řeckým folklorem. ()

Hanys_

Dvanáctý Bond. Humorný úvod, pop song a pak jen další klasická Mooreovka. Toho lyžaře, potápěče a horolezce jsem mu nevěřil ani sekundu. Bond tady vypadá jako dobře udržovaný dědula, ale ne jako top agent. Ale body za to, že ten příběh je už takový docela normální a že ze záporáků šel docela strach. Závěrečný telefonát hodně podařený. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (viac)