Erupcia lásky

• Česko Erupce lásky (viac)

Katia a Maurice Krafftoví mali v živote dve vášne – seba navzájom a sopky. On priamočiary a odvážny, ona pokojná a opatrná, no vždy spolu. Počas celých dvoch dekád sa títo vulkanológovia nechali zvádzať krásou a nebezpečenstvom bublajúcich obrov a pri svojej ceste za poznaním zachránili desiatky tisíc životov. Ich neuveriteľný príbeh a autentické zábery sopiek nasnímané z dychberúcej blízkosti na 16 mm film ožili v kreatívnom spracovaní režisérky Sary Dosy. Hit zo Sundance, pripomínajúci estetiku Wesa Andersona, hovorí nielen o vybuchujúcich sopkách, ale aj o dynamike unikátneho vzťahu dvoch svojráznych vedcov. (Filmtopia)

Padme_Anakin

Velice zajímavé nahlédnutí do světa sopečných erupcí a do života dvou pozoruhodných osobností.. Moc krásný životopisný dokument, Katia a Maurice k sobě prostě patřili, ve všech ohledech.. Nejúžasnější a fascinující záběry, co jsem kdy viděla, na jednu stranu z toho mrazí, no na druhou stranu vědomí toho množství zachráněných životů, poklona.. ()

maddy

Neštandardný mix prírodovedného dokumentu a životného, ľúbostného príbehu dvoch vulkanológov. Napriek tomu, že tu vo fascinujúcich záberoch chrlí láva v každej druhej minúte, tak dokument natočený s takým citom a jemnosťou, že záver je nakoniec silnejší a emotívnejší než všetky filmy tohto roka dohromady. CELKOVO: 8/10 ()

Lukrecie

"Zvědavost je silnější než strach." " Když můžete každou chvílí zemřít, co po vás zůstane?" ( Pozn. Knihy, filmy, příběhy) ()

Hees

Jednohubka o láske a o tom, že niekedy je lepšie žiť na hranici smrti, ale robiť to čo nás baví a napĺňa ako premrhať svoj život robením niečoho iného, bezpečnejšieho či za viac peňazí. Nie len to dokonca tým všetkým obohatiť svet a ľudstvo. ()

M.i.k.e

dokument o dvou vulkanolozích plný fascinujících záběrů, který toho řekne o lásce, posedlosti a sopkách víc než leckterý hraný film a konkurenční dokumenty. A i když dopředu víte jaký bude konec, stejně se emocím neubráníte...80% ()

campix

Dokumentární film sledující milostný příběh dvou vulkanologů ve stínu impozantních záběrů těch největších světových vůlkánů. Láska, kterou zhaslo až to, co bezmezně milovali. Fascinující příběh Katii a Maurice zastiňují záběry vukánů a pro někoho, koho podobné výjevy fascinují je to asi ''must see'' podívaná. Pro mě osobně nic čím by vybočovalo dokumentárně z řady kromě ústřední dvojice a přírodních krás. ()

Tosi

Šikovně vyrobenej romantickej dokument, kterej si zvědavýho diváka zaháčkoval hned od začátku tím, že sdělil, že ústřední dvojice tragicky zemře. Takhle to má bejt, dotažený až do osudný erupce. ()

vyfuk

Film, který vypadá, že jde absolutně mimo. A taky jde. Ale dokáže si vás tak jednoduše podmanit, že se nedokážete divit. Totálně hypnotické porno vybuchujících sopek, tekoucí magmy, pukajících bubliny, létajících jisker a další bambiliardy věcí. Dabing v něčem chraplavý až depresivně hypnotický s celým dějem. Povinnost v kině. Povinnost kdykoliv. ()

Dakken

Krásny, intímny príbeh o oddaných vulkanológoch a o láske k ničivej kráse sopiek. Zimomriavkové zábery lávových fontán a magmatických jazier, ktoré vzbudzujú rešpekt a stoja zato, byť videné. Zo snímku je cítiť veľké úsilie, odhodlanie a obeta. Celé to umocňuje až hypnoticky upokojujúci audiokomentár. Skvelý dokument. ()

Ivi06

Neobyčejně poutavý dokument o dvou odvážných lidech, které spojila nejen láska jeden k druhému, ale také láska k vědeckému zkoumání sopečných erupcí, které bylo jejich životním a osudným posláním. Nepochybně překrásný a fascinující koníček, jen trochu nepředvídatelný a plný nástrah. Zatímco drtivá většina lidí od tohoto ničivého živlu utíká, Katia a Maurice Krafftovi se snažili dostávat co nejblíže... a díky nim můžeme být svědky neskutečně krásných a dechberoucích záběrů. ()

hlošík

Hodinu a půl dlouhá reklama/esej o tom, proč se člověk může stát (přírodním) vědcem, která strhne i ty, pro něž zkoumané téma doposud nebylo v ničem zajímavé. Celek dokumentu je rámován romantickým vztahem obou protagonistů, ten je ale neodlučitelný od jejich vědeckého a podobně emocionálního zájmu o sopky. A stejně jako mezilidské vztahy i takový vztah může nabírat na dynamice. Původní útěk od chaotičnosti a nebezpečí lidských dějin ke klidnějším přírodním procesům se postupně přetváří do riskantního obdivu přírodní síly, která může být stejně tak ničivá jako fascinující. Erupci lásky se daří v sobě obsáhnout přístupy obou vědců – jak detailní pozorování nejmenších změn, tak posedlost spektáklem, který nabízejí monstrózní sopečné výjevy. Právě druhou cestou ale nabízí film nejpůsobivější záběry, které v ostrých kontrastech mezi vědci a sopečnou erupcí zachycují miniaturnost lidské existence vůči vznešené síle přírody. ()

Adramelech

Nesmírně působivý film o vulkanických jevech a zároveň o obdivuhodném partnerském vztahu. Bohužel byla pominuta problematika supervulkánů, které jsou vůbec nejničivějšími přírodními jevy. Většinou se mluví o supervulkánech v Asii, Americe, nebo na Sibiři. Ale dva velké supervulkány se nachází i v Evropě. Jeden leží nedaleko Neapole v Campi Flegrei. Jeho exploze byla zaznamenána před 40 000 lety. Druhý evropský supervulkán se nachází pod německým jezerem Laacher nedaleko Bonnu. Ten se ozývá každých 12 000 let, odpočíval již 12 900 let. Od roku 2010 přicházejí zmínky o náznacích jeho seismické aktivity. Výbuch tohoto vulkánu by pokryl prachem většinu Evropy. Především Anglii, Dánsko, Francii, Česko, Slovensko a polovinu Itálie. ()

SpaceOdyseus

Dohanim resty z KVIFF. Mel jsem na tohle listky a ostudne jsem misto projekce vyspaval kocovinu. No a je to skoda. Rad bych si uzil fascinujici zabery na besnici matku prirodu na velkem platne. ()

simply

Už dávno jsem neviděla dokument, který by mě takhle chytl za srdce. Pro mě rozhodně jedno z velkých překvapení poslední doby. Vulkanologie je fascinující věda a Maurice s Katiou neuvěřitelně sympatický pár. ()

hemul

Ako chlapec som zboznoval prirodopisne filmy, co ine sa uz dalo pozerat v socialistickej televizii. Najviac sa mi pacili tie, ktore robili skutocni vedci, ktori boli zaroven aj rozpravacmi a vedeli ako drzat kameru. Napriklad Cousteau. Vela som sa z nich naucil. Spektakularne filmy, ktore prisli potom, ako napriklad qatsi seria, baraka a podobne, som vyslovene - neměl rád - lebo robili len zvukovu a obrazovu tapetu, z ktorej som sa nic nenaucil. Posledný príklad - River - film spraveny dronmi. Erupcia lásky je návratom do čias, keď filmy robili vedci a vznikala z toho poézia. Veda a poézia totiž hovoria tou istou rečou - metaforou. Extáza lásky ma vrátila do čias, keď som čítal romány Julesa Verna a Tove Jansson a pozeral filmy Karla Zemana. S takými filmami detstvo trvá. ()