Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (CinemArt SK)

HellFire

Škoda, že se jede až moc podle šablony, protože Harbourovi tahle role sedla. Jednoduše tady chybí něco zapamatovatelného. Harbour hraje hrubiánskou verzi Santy, který o Vánocích přistane ve špatný čas na špatném místě. Když totiž dům, kde zrovna rozdává dárky, přepadne banda záporáků, kteří jdou po penězích v sejfu ve sklepě, musí si probojovat cestu jejich zástupem, aby zachránil místní rodinku. Co mi vyloženě nesedlo, tak Leguizamo v tuctové roli hlavního záporáka, který typicky vykecává své plány na každém kroku. Přepálená je taky stopáž, zvlášť s ohledem na to, že co se akce týče, tak divák odejde zklamaný. ()

Othello

Jako naprostý úlet mi přišly nekonečný dialogy mezi malou holkou a Santou Clausem o opravdovosti Vánoc a rodinných hodnotách, které beze zbytku zní jako z libovolné Rated G rodinné vánoční komedie, kde malé děcko pošplouchne rozhádané příbuzné k vzájemnému souznění. A zatímco pak probíhaly ty sice tabulkově kvalitní, ale já nevim už nějak mi přijde, že ty Leitchoviny jedou nějak na kolovrátek, o tý příšerný digitální krvi nemluvě, akční scény, tak jsem přemýšlel, jestli je to fakt tak rozbořený anebo pro tohle existuje nějaká cílová skupina. Považme, že tohle je námětem, provedením a charaktery takřka všech postav vlastně rodinná podívaná typu 3 Ninjas či podobný bazmeky s komicky neschopnými teroristy a konstantou v pevných rodinných poutech. Ale tahle blbina je přitom oficiálně nepřístupná. Zároveň je zde opravdu jedinečně trapný humor postavený na infantilním pitvoření. Děsí mě, jaká je tedy množina lidí, kterým tenhle film může přijít originální/vtipný/odvážný, nedejbože dojemný. Taková množina nemůže mít už regulérně jakýkoli vztah s realitou a to ani tou filmovou, protože zde nenajdeme nic víc než jen hůře zpracovaná klišé odjinud. A s nějakýma vědomýma odkazama na Die Hard mi to může jenom lízat podrážky, protože všechno důležitý jsem již viděl. A vy se proboha dejte dohromady. ()

claudel

Krátce po začátku jsem pomyslel na Smrtonosnou past, minutu na to, jedna z postav na legendární snímek sama odkázala. Sám doma přišel na řadu záhy. Kombinace těchto vánočních klasik zabalena do originálního hávu s novými prvky přináší žánrové osvěžení a oddechovou zábavu, ačkoli s drsností se tvůrci teda nerozpakovali. John Leguizamo nebyl dlouho vidět, takže si určitě s chutí střihl odporného záporáka s komplexem z dětství. ()

Janek

Mix Smrtonosné pasti, Sám doma, Santa je úchyl a Nezvaného hosta. A ono to celkem dobře funguje! Bez Davida Harboura a i jinak celkem dobrého castingu by to bylo poloviční. ()

JASON_X

Na Wirkolu docela slabota. Zčásti se sice jedná o krvavou řežebnou zabijačku, ale z mnohem větší části o laskavě hřejivou vánoční rodinnou komedii. Několik žertů je povedených, několik gagů černohumorně vtipných, ale třeba postava Santy Clause je jednoznačným zklamáním. Je příliš lidská, nadává, chlastá, skuhrá bolestí, krvácí a dokonce i umírá. Můj ideální Satan Claus by měl být úplně jiného ražení - mlčenlivé dvoumetrové hovado s řeznickou sekyrou v obrovských svalnatých prackách, démonický, nezranitelný, nesmrtelný. Jeho návštěvy domácností by spočívaly v nemilosrdném a sadistickém vyvraždění všeho živého v domě, včetně pejsků, kočiček i případných rybiček. Nemluvil by, jen vydával neartikulované animální skřeky. Tak tomu bych říkal biják podle mého gusta. Ale jediná vskutku uspokojivá scéna z celého předchozího filmu byla ta, ve které Santa zmastil svým "mjölnirem" z Walmartu, cucacím špalkem a ostrou bruslí skoro celý private extraction team. A to byla sotva tříminutovka, takže snad uznáte, že na hoďku pade stopáže to není nic moc odvaz. ()

luka4615

Nápaditá akční záležitost, v níž se černým humorem a kreativním násilím vážně nešetří. Tak zhruba nějak takto lze v jedné větě popsat snímek Violent Night režiséra Tommyho Wirkoly, který vyjma výše zmíněných atributů zaujme i citací a poctou snímkům jako třeba "Home Alone" či "Die Hard". Tvůrci se všemi těmito aspekty pracují v rámci svých možností více než dobře, takže se před Vámi na ploše čítající 111 minut rozprostře bláznivá akční podívaná s neodolatelnou chutí Vánoc, v níž David Harbour jakožto Santa Claus absolutně vládne. Pokud tedy hledáte neobvyklou akční podívanou, zde jste opravdu správně. Skvělá práce! „Santa's gonna eat through these guys like a plate of cookies!“ ()

Morholt

Wirkola to samozřejmě umí i lépe, ale je otázka, jak moc mu studio povolilo řetěz. Buď jak buď pokud došlo na řežbu mezi Santou a záporáky, splňoval norský řezník to, co od něj čekám. Scéna, ve které krosí tým ozbrojenců kladivem, bruslemi a lízátkem je lahůdková. Sám Harbour si roli vrcholně užívá, sem tam upustí i nějakou tu hlášku a když opilý zvrací z kočáru taženého sobím spřežením, nejde jeho postavu nemilovat. Co se vtipu týče, tak ten občas zahaproval, ale nejednalo se o nic fatálního. Průšvih přichází teprve ve chvíli, kdy má Wirkola pracovat s těmi vánočními a rodinnými hodnotami. Jednak to sem podle mého nepatří a pokud, tak ne v daném duchu a druhak je znát, že tady se režisér necítí ve svém živlu. Ale dá se to přežít. Takovéhle vánoční filmy mě baví. 75% ()

BrooksW.Here

"Santa Claus is coming to town!" Šialená noc je neskutočne nadupanou akčnou jazdou, ktorá síce začína pomalšie (mne osobne sa ten úvod páčil viac ako zvyšok filmu), ale postupom času sa rozbieha stále viac a viac a zastaví vlastne až v závere, ktorý nám predvedie azda najnečakanejší odchod Santu komínom, aký som vo filme zatiaľ videl (kto pozeral, pochopí). A aj keď sú všetky postavy (okrem samotného Santu) naozaj ploché a vlastne aj celý príbeh je iba kombináciou Home Alone a Die Hard, tak musím povedať, že ja som sa pri pozeraní tohto akčňáku naozaj dobre zasmial a vlastne (keď si odmyslíte všetky tie prepichnuté a odrezané hlavy 😁) je to aj naozaj pekná oddychovka a hlavne jeden z najlepších vianočných filmov za posledné roky (smutné, ale je to pravda). K tomu pridajme ešte vynikajúceho Davida Harboura, ktorý podáva perfektný výkon, veríte mu každý jeden krok, dokonca aj to, že je to "skutočný" Santa Claus a máme z toho naozaj podarenú akčnú komédiu... Ale to nemení nič na tom, že pre väčšinu divákov bude tento film asi iba jednorazová záležitosť, brutálne vtipy sú síce veľmi zábavné, ale druhýkrát už budú predvídateľné a neohúria toľko, ako pri prvom pozretí. Šialená noc sa síce navonok tvári ako rodinný film, ale nenechajte sa zmiasť, to, čo nasleduje pre deti vôbec nie je 😉...Dávam 7 luskáčikov z 10, tento film sa hodí na skrátenie vianočného času, ale to je asi všetko, zabavíte sa, no veľa od toho nečakajte, je to jednoducho smrtiaca oddychovka... "Maybe this is my last year. My last Christmas..." ()

BoPo

Sám doma, Smrtonosná past, Santa je úchyl! a rozprávka v jednom. Nič z toho Šílená noc nerobí dostatočne zaujímavo a navyše je neskutočne dlhá. Tento vianočný pokus naozaj nevyšiel a veľmi smutný pohľad na pani Griswoldovú (Beverly D'Angelo). ()

Lacike

Primitívna vykrádačka prvých dvoch Die Hard a Home Alone v ktorej sa skutočný Santa hrá na Johna McClanea (s občasnou pomocou čierneho dievčenského Kevina), aby v ich luxusnom sídle zachránil bandu nesympatických boháčov pred zloduchmi, ktorí sú dementní ako zloduchovia z Home Alone 3 a vyššie. Celé to zachraňujú iba vydarené krvavé akčné scény. Najviac sa mi páčila epizódka v ktorej sa variovali pasce z Home Alone v ultrabrutálnom prevedení. Bolo to presne ako tie paródie na youtube ako by vyzeralo Home Alone v R-ku. Wirkola je ako režisér magor, ktorý sa vyžíva v gore, ale chcelo by to lepší scenár. Takto je to lem smršť hovadín, nechutností a brutality, v ktorej nič iné nefunguje. 5/10. ()

Hwaelos

Nebudu zastírat, že to mohlo být i lepší (nadupanější a bláznivější) s ohledem na to, co ona ztřeštěná zápletka slibuje - přeci jen je ve finálním snímku vícero hluchých míst - ale i tak mám dojem, že mám oblíbený vánoční film. Je to vtipné, je to od druhé poloviny i akční - a je to překvapivě i vánočně dojemné. Sám doma pro dospělého diváka se Santou a bouracím kladivem. ()

Marcos22

Tommy Wirkola natočil stopáží přepálenou kombinaci vánoční Smrtonosné pasti se Sám doma, avšak v diváky dychtivě žadonícím eRkovém ratingu. Originalita eliminace nepřátel si v ničem nezadá s Johnem Wickem, a to ani po stránce černého humoru, kterého zde divák dostává tak akorát. Dynamika akčních scén a jejich prožitek je umocněn vynikajícím hudebním podkresem Dominica Lewise. Žalostný je však ve snímku herecký casting, vedle dvojice David HarbourJohn Leguizamo, působí jejich herečtí kolegové jako banda amatérů z ochotnického divadla, která si přišla ve volné chvíli střihnout jednu z rolí do nejnovějšího sequelu Home Alone. Dalším těžkotonážním přešlapem je scénář filmu, který se někam vytratí s první skleničkou mléčného „čůča“, což je ohromná škoda. Za přepálenou stopáž, herecké obsazení a béčkový scénář dvě hvězdy dolů. Šílenou noc mohu vřele doporučit všem, kdo si chce nostalgicky zavzpomínat na legendární vánoční filmové fláky v eRkovém kabátku a prožít Štědrý večer s jedním lehce netradičním Santou. Tři hvězdy. 🙂 (7.12.2022, ČSFD projekce) ()

MoiJe

Skoro som to odpísala, keď si to zrazu začali užívať a prišlo aj pár pekných vražedných scén, keď som si naozaj hovorila "ho ho ho". Mix rôznych vianočných kultov s twistom je super a užívala som si to, škoda že nezaberajú z filmu (ešte) viac. ()

Dale

Síce je to hovadina s hlúpučkým dejom a nie veľmi podareným castingom, ale neberie sa to ani trochu vážne, a vďaka tomu sa pri tom dá celkom zabaviť a veľkým plusom sú vydarené a zábavné krvavé scény. ()

corpsy

Aké bolo moje prekvapenie ( keďže som o filme celý rok neprečítal ani riadku ), keď som zistil kto je hlavným (anti)hrdinom tohoto svižného vianočáku. Nebudem spoilerovať ani ja, ale o to viac ma snímok začal po zistení baviť. Tu je nákop na jednu z mála novodobých (ne)korektných vianočných klasík ( viď KRAMPUS ). Hlášky, odovzdanosť sviatkom a príval (ne)pekného násilia. Pri tomto si určite vianočný stromček nepostavíte. ()

salisbury

Tommy Wirkola nám naděluje pod vánoční stromek ideální dárek na rozředění krve v podání snímku Šílená noc. Tento kousek se náramně hodí na vystřízlivění z trošku moc rozněžněné vánoční nálady. Z Wirkolovi režisérské minulosti stojí za zmíňku kupříkladu film 7 životů s Noomi Rapace. V Šílené noci se parádně vyřádil David Harbour známý předně z výtečné série Stranger Things, kterému role zdejšího Mikuláše sedla o poznání víc než maska Hellboye. Ve filmu se po pár letech absence objevila Beverly D’Angelo, za což jsem rád, neb s filmovými vánoci je neodmyslitelně spojena snímkem Vánoční prázdniny. Takže pokud někomu nevadí potřísnit svátky Santa Clausovskou krví a v rámci možností se příjemně pobavit, tak ideálním řešením je Wirkolova Šílená noc, která byla šílená dost na to, abych si tuhle noc potřeboval ještě někdy zopáknout. A taky, že zopáknu, Hohoho. ()

Astaroth12

Toto bol jeden z mojich najočakávanejších hororov roku a som rad, že ma nesklamal. Najprv to začalo ako Diabolský Santa a to som trocha znervóznel, aby tak aj nedopadol. No nestalo sa tak a je prepracovanejší, zábavnejší a ma i vynikajúco hrajúcich hercov. A to hlavne  Davida H., ktorý si odskočil zo Stranger Things a strihol si niečo úplne iné, ale i v tejto role sa našiel a bol ukážkový. Potom sa viac už podobal na Die Hard a s Brusceom mal veľa spoločného, ale tento sa snažil byt i zábavný ako napríklad malá paródia na sám doma. Ma slušnú dávku akčnej energie a tento Santa ma rozhodne bavil a i keď to nie je vianočná kronika, ale i k tomuto filmu sa budem rád vracať v tomto období. Som rád, že som ho stihol pozrieť ešte na Vianoce. Silné 4*. ()