Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (CinemArt SK)

T2

║Rozpočet $20miliónov║ Tržby USA $37,676,925║ Tržby Celosvetovo $57,833,925▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Santa Clause je Sám doma v Smrtonosnej pasci! Nuž ho-ho-ho Tommy Wirkola a ďalšia konina ako mraky. Ako smršť okopírovaných nápadov a jemu vlastných krvavých jatiek. Toto mohla byť kultová záležitosť, keby to nebolo také urvané od buka do buka. Určite sa z toho dalo vyťažiť, ďaleko, ďaleko viac. /50%/ ()

POMO

David Harbour je polovina filmu. Dobrácký Santa Claus s kořeny krutopřísného Vikinga mu byl napsaný na tělo. Míchání motivů Die Hard a Home Alone, které jsou v Americe vánočními kultovními klasikami, je správnou cestou do jejich společnosti v jinakším žánrovém obleku. Wirkolovi se to málem podařilo - vánoční klišé kombinuje s novými nápady, členové rodiny v ohrožení nejsou žádné klišé a dějově mu vyprávění odsýpá. Jen škoda že proti Harbourovi nestaví adekvátně zajímavé záporáky, ke kterým bychom přechovávali větší respekt. ()

verbal

Hvil i matthet, Wirkola. Patrně z důvodů polní trávy se Tomík poprvé zcela vydal do pokroucených degenerativních rukou produkce Spojených sráčů a hned má na kokontě první totálně žluklou mrdku. Hlasitým, bublavě táhlým prdem vypuštěný pravý duch amerických Vánoc neboli přitroublé, kýčovitě patetické svinstvo, jež patrně sjelo ze stejného pásu obsluhovaného ukrutně nevtipnými a neinventivními konzumistickými dementy jako naprosto stejná retardace - Krampus, táhni do piče! a které rozhodně nevytrhlo ani těch pár rádoby brutálních zabití, ani čerstvá kosa z Klauzových saní na hlavu udivené, v Satana nevěřící báby. Wirkolo, Wirkolo, tak takhle by to nešlo! Okamžitě si vytáhni hlavu z prdele, mazej zpátky do Evropy a já tu zatím budu úpěnlivě doufat, že ti ten otylý sobomrd nesežral koule kompletně. ()

Enšpígl

No tak Smrtonosná past dostala svýho vánočního krutýho brášku, ne že by se první dvě pasti neodehrávali na vánoce, ale tady MClana nahradil přímo Santa což je adekvátní náhrada, taky chlastá, taky je nasranej na celej svět a když se nasere, tak pro samé mrtvolky není kam flusnout. Film má klasický houpačkový vývoj, kdy někdy je velezábava začátek zábavná super pecka - nuda- santa se rozakční- nuda- santa se rozačkní- malé dítě předvede epizodu samo na půdě - nuda - santa se doakční z toho je jasný, že klíčový je postava Santy, pokud je pozornost zaměřena na někoho jiného. vyjma půdní epizody zábavnost jde prudce dolu. Ovšem i když jsem měl tak trochu santa die hard dejavu docela jsem se bavil a to u filmů, kde hlavní postavou je santa opravdu nebývá moc často zvykem. ()

MrHlad

Parta zabijáků se rozhodla zkazit Vánoce rozhádané rodině a zachránit je může jen Santa Claus. A tenhle pupkatý vousáč se rozhodně násilí nebojí. Tommy Wirkola se sice ve svém akčňáku trošku pomalu rozjíždí a možná si až příliš hraje s žánry a vánočními klišé, ale včas zvládne přeřadit do módu, v jakém ho máme rádi. David Harbour je tu evidentně ve svém živlu, akční scény jsou plné nápadů a přehledně natočené, humor černočerný a odkazy na Sám doma a Smrtonosnou past taky potěší. Ideální alternativa k Popelce. ()

Algernons

Když si půjčíte to nejlepší ze Sám doma, Smrtonosné pasti a do středu dáte sympoše Davida Harboura, tak dostane zaručenou povedenou jízdu. Kromě toho, že Šílená noc naděluje solidní našláplou akci, která Rko využívá na max, je to zábavný a vtipný, tak to ani nezapomíná, že je to Vánoční film a má to správné emocionální jádro, které tvoří vyhořelí Santa z dnešní konzumní doby, kde se na Santu nevěří a malá holčička, která Santu zbožňuje! Líbilo se mi, že to koncept akčňáku se Santou využívá fakt hodně a nejrůznější zabití jsou kreativní, zajímavý a hravý, stejně tak to, jak Santa využívá své znalosti a Vánoční magii! Je to nějaká revoluce nebo skvost? Ne! Ale poctivý akčňák co servíruje přesně to co slibuje. Šikovnější tvůrci by z toho možná vytěžili o něco víc, ale i tak je to extrémně zábavná jízda a pokud už se člověk přece jen trochu přejedl Sám doma a Die hard, tak tohle je alternativa, která neurazí a možná i lehounce nadchne! 7/10! ()

Fr

„VÍTEJTE NA SVÝCH NEJHORŠÍCH VÁNOCÍCH!“…  Černá ujetá komedie? No fakt že kurva jo! Šílená kombinace rodinnýho filmu (Sám doma + jakejkoliv vánoční příběh) a krvavý akce (Smrtonosná past) mě rozsekala! A jistý jsou dvě věci: rodina má další vánoční film a (aspoň já) se budu snažit, nedostat na seznam zlobivců…   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Santa Claus je naše poslední naděje.  2.) Moje děti si (povinně) pod stromek přejou Molotovův koktejl a nabroušenej vánoční špalek.  ///  Thx za titule „Piorun“.                 PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ***  AKCE  ***  NAPĚTÍ  * ()

LIVINGDEAD odpad!

Bylo utrpení se na tu sračku dodívat. Jako komedie trapné, jako krimi slabé a u horroru to ani nestálo. Naprostá ztráta času. Možná dětem by se to líbilo. 😡😡😡😡😡 ()

EvilPhoEniX

Seasons Beatings! Nádherný film. Přesně jeden z těch filmů, který zdůrazňuje fakt, proč filmy miluji. Tommy Wirkola opět potvrzuje svůj post drsného řezníka urvaného z řetězů a dost možná natočil i jeden ze svých nejlepších filmů, minimálně natočil film, který má potenciál se státi vánoční klasikou a rozhodně nebude u mě v obýváku každé budoucí vánoce chybět. Pro intouše, podivínské entity, puritány a vyvrhely společnosti to samozřejmě bude "americká chujovina bez příběhu", která je zbytečně sprostá a brutální a těší mě, že při tom jejích slušňácký kodex neskutečně trpěl, takovýhle mučení téhle sebranky si fakt užívám, asi jako David Harbour, který ztvárnil svou nejlepší roli kariéry. Violent Night je jedna šílená, zábavná, pervérzní a brutální akční jízda, která si bere na paškál vánoční tradice, Wickovskou akci, zvrácený humor a reference na Home Alone a dohromady to funguje neskutečně svěže a cool. Příběh je sice jednoduchý, ale v jednoduchosti je krása a důležité jsou všechny jiné filmové aspekty a detaily, s kterými si tvůrci dali práci a ta je velmi viditelná a já ji náležitě ocením. Vedle výborného Harboura, pro kterého to byla role šitá na míru ( mimochodem parádní byl i jeho flashback a doufám, že v případnem sequelu se o něm dozvíme ještě více), tak potěší i záporné postavy, John Leguizamo si střihl až překvapivě slušného záporáka, ale i jeho pěšáci tu mají svůj kousek slávy a těšil jsem se na každou likvidaci, která hýří originálními a zábavnými nápady. Byl jsem si jistý slušnou 4kou, ale jakmile došlo na scénu ve stodole, tak bylo rozhodnuto. To byl takový masakr!!! Santa s lebkodrtičem a bruslema místo nožů předváděl vánoční balet smrti a za mne jde bez debat o jednu z nejlepších scén, kterou jsem letos viděl. Tohle si budu pouštět před spaním každý večer. Celá tahle boží sekvence je následně vygradována pastičkami s Home Alone a tam jsem naopak řval smíchy a radostí, jsem rád, že tu něco takového Wirkola dal, to byly dvě top notch sekvence ( čti orgasmus) hned po sobě. Povedla se i vánoční hudba a samozřejmě bych nemohl nezmínit správně zvrácený a sprostý humor, který se tu náramně hodil. Na mne teda místy zafungovaly i emoce díky roztomilé holčičce a došlo tu i na pár menších zvratů, takže velmi spokojen. Správně zábavná, ulítlá a brutální podívaná asi jako letošní Bullet Train. 9/10. ()

tron

Kombinácia „Smrtonosná pasca vs. Santa Claus“ síce znie originálne, ale scenár je strašne predvídateľný. Všetko viete popredu, ste na to dôrazne upozornení, akoby to ani nebol film pre dospelých, ale pre deti. V jednej chvíli Santa zomrie, ale divák naozaj nemusí mať veľa rokov (ani inteligencie), aby pochopil, že Santa Claus a zároveň hlavný hrdina filmu „asi“ nezomrie. Alebo sa schyľuje k bitke, záber na ľadovú sochu s dôrazom na jej špic. Je vám jasné, že sa naň niekto nabodne, nasleduje bitka a čuduj sa svete, na špici skutočne skončí záporák. Je to hrozne nudné, ale zároveň práve používane typických vianočných dekorácií sa postaralo o istý prvok zábavy. Mňa najviac pobavila realistická variácia na Sám doma. Film je divný mix rodinného filmu s brutálnou vyvražďovačkou, v ktorej si na svoje prišli ako kaskadéri (producentom bol David Leitch, režisér Johna Wicka a Bullet Train, ale nemôžem povedať, že by ma akčné sekvencie odrovnali), tak tvorcovia gore. To je zvláštna a prekvapivá kombinácia, ale prečo nie. Výprava domu a zasneženého okolia pekná, kasting fajn. Najmä Leguizamo. Naopak Beverly D´Angelo nudná, ale ponúka kuriózny pocit vychádzajúci už z jej fyzickej prítomnosti, keďže Ellen Griswoldová. Strácal som sa v pravidlách: Santa zjavne disponuje kúzlami, ale zároveň ho môžete normálne zastreliť. A čo jeho divné postoje? Soba kvôli špineniu strechy obviní z neprofesionálneho správania a pritom chvíľu predtým ovracal úbohú, ničnetušiacu ženu. ()

JFL

Už ve zlaté éře hongkongské kinematografie, kdy se o pozornost diváků každoročně hlásilo několik desítek akčních filmů, platilo pravidlo, že odlišnost od konkurence zajišťovaly doposud neviděné atrakce, nebo alespoň scénář, prostředí a celková vizuální či subžánrová stylizace. Tvůrci z 87North Productions na hongkongskou tradici vědomě navazují v mnoha směrech. Bohužel ale během čtyř let od chvíle, kdy přestali být pouhými subdodavateli choreografie akčních scén a začali sami produkovat, stihli dosáhnout na metu, kdy místo úžasu a nadšení jejich filmy vyvolávají jen letmo narušovaný dojem již viděného. Ono to nevyhnutelně muselo přijít, když na rozdíl od hlavních produkcí oné zlaté éry hongkongské kinematografie nemají kam růst. Jednak totiž nemají konkurenci, ale také jim nikdo nesvěří vyšší rozpočty, aby se mohli vyvíjet. Také nemají mimo Keanu Reevse žádnou další hvězdu, která by se oddala akčnímu žánru, makala na sobě a mohla díky tomu neustále diváky ohromovat novými kousky. Na druhou stranu u "Nikdo" nevadilo, že se jednalo o variaci na "Johna Wicka", protože film nesl vynikající Bob Odenkirk. To samé platí o "Kate" ve vztahu k "Atomic Blonde" díky Mary Elizabeth Winstead a pop-japonské stylizaci. Nemluvě o tom, že v obou těchto případech choreografie pracovala s reálnými fyzickými aspekty a specifickým prostředím. Jenže "Šílená noc" nejen že v choreografii vyznívá jako derivát předchozích filmů stejné společnosti, ale navíc jeho vlastní ozvláštnění samo představuje derivaci. Celý film okatě parafrázuje "Sám doma" a "Smrtonosnou past", přičemž tentokrát se všeho schopnými gaunery bojuje sám Santa Claus. Bohužel v praxi se ale vše redukuje na jalově juvenilní atrakci, že Santa kleje a má většinu filmu rozbitý nos a zkrvavené vousy. Samozřejmě také k likvidaci protivníků používá vánoční atributy jako ozdoby stromků. Příznačně ale nejvíc film ožívá, když se vykašle na rádoby šokování amerických diváků zblblých iluzí Vánoc, a přesune se po vzoru "Sám doma" na půdu nebo ve stylu "Komanda" do zahradního domku s nářadím. Ale ani tyto záblesky nápaditosti (byť stále derivativní) nemohou zastínit zoufalý fakt, že David Harbour nemá charisma, aby utáhl sám celý film a že Tommy Wirkola je mistr gimmick filmů, kde  finální realizace dalece zaostává za přísliby jejich chytlavého konceptu. ()

Slasher

Sympatická, ale zároveň laciná a nevzrušivá akční sranda - průměrný hlášky, průměrný tempo, průměrný kills, průměrný Santa, záporák i každá další postava. Ale svůj vánoční účel to splní a pořád mnohem lepší volba, než nějaká nová česká TV pohádka. ()

monolog

Jo, kurva jo!!! Je tam sice pár hluchých míst, obzvlášť s ostatními postavami, ale jinak je to kurevská jízda. Dítě oproti jiným obdobným filmům není protivné a Santa... To je ten pravej Satan Klaus někde tam venku. David Harbour je perfektní a je vidět, že si to užívá. Scénář je přiměřeně drsný a zároveň zábavný. Jediné, co mi trochu vadilo, byl John Leguizamo. Prostě ho nemám zařazeného mezi záporáky a i když se snaží, tak je až moc někdy ukecanej a spíš otravnej. Ale jinak se těším na druhej díl a doufám, že to borci nezprasí, protože nejen že to byla jízda, ale navíc má ten film i zkurvenou vánoční atmosféru... ()

Psychor odpad!

Zoufale nefunkční slepenec, který je paradoxně nepřístupný dětem do 15 let, přestože by ho právě tato cílová skupina asi jako jediná ze všech dokázala výrazněji ocenit. Wirkolovu tvůrčí metodu lze charakterizovat jako zmatené klopýtání mezi jednotlivými žánry, v rámci něhož se například tarantinovsky exaltované násilí nahodile prolíná s hallmarkovsky naivním sentimentem. Jako by zde vůbec neexistoval autorský záměr, a tak sledujeme kočkopsa s nejasnou vizí a smyslem, který neobstojí v jediném aspektu. Kdyby se snímek alespoň mohl pochlubit neotřelou zápletkou, jenže scénáristé se ani nesnaží zastírat, že pouze mechanicky opisovali z jiných vánočních klasik (Home Alone, Die Hard či Bad Santa). Bylo mi jasné, že nepůjde o žádnou sofistikovanou zábavu pro náročné, ale takové fiasko jsem opravdu nečekal. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Violent Night uděluji odpad! ()

fuxoft

Kdo by si pomyslel, že film na téma "Santa Claus brutálně likviduje teroristy" může být tak předvídatelný a nudný? Bohužel je to u filmů Tommyho Wirkoly již téměř tradice. ()

Marceloo

Zámožná rodina Lightstoneovcov sa stretáva počas Vianoc. Nikto tu nie je preto, aby si užil čas s rodinou. Jediné, čo všetkých zaujíma, je rodinné bohatstvo. Na to si brúsi zuby aj banda násilných zločincov, ktorí si pre svoju lúpež vybrali práve túto noc. To ešte netušia, že ich vyruší Santa Claus, ktorý striktne dodržiava odmeňovanie dobrých a trestanie zlých. - Príjemné koncoročné prekvapenie od hororového veterána Tommyho Wirkolu. Trochu som sa obával, či ho nebudú v USA citelne obmedzovať, ale dopadlo to výborne. Aj keď to nie je vyslovene šialenosť na štýl Dead Snow, má to od začiatku do konca svižné tempo, nádhernú myšlienku o detskej viere, vysoký bodycount (aj keď trochu zamrzí viacero vraždiacich scén doslova vykradnutých zo série Wrong Turn) a pohodovú sviatočnú atmosféru, pri ktorej namiesto medu tečie krv. Každý rok to asi pozerať nebudem, ale raz za čas sa k tomu počas sviatkov určite vrátim. ()

Gilmour93

Yippee ki-yay ho-ho-ho, motherfucker! Když se při „Christmas Time“ od Bryana Adamse začala kladivem bourat speciální jednotka, propadl jsem nerozhodnosti, jestli Wirkolovi tu zastydlou pubertu závidět, nebo kritizovat. Zase nezapřel zálibu ve zboží z hobby marketů, především pokud se jedná o různé nářadí, ale se stejnou láskou by se mohl začít věnovat i postavám. To vzývání rodinných hodnot tomu často stojí na brzdě, ale chápu, jsou Vánoce.. Sobí kočí Harbour se sice do role po hellboyovsky položil, ale mám za to, že by mu Bad Santa Billly Bob Thornton natrhnul prdel. Samozřejmě věřím, že jen obrazně.. ()

3DD!3

Tommy Wirkola zkřížil příběh o Santovi co ztratil víru ve Vánoce se Smrtonosnou pastí. Rodina pracháčů se na svátky sejde ve svém dobře střeženém sídle když je napadnou zlí únosci zrovna když tam Santa baští sušenky, od jedné z mála hodných holčiček... David Harbour se v úvodu profiluje jako pupkatý ožrala, který chce seknout s prací, ale když záblesky do minulosti odhalují jeho původ, dostává bezmála mýtický rozměr. Když pak v kůlně sebere bourací kladivo a jde zachraňovat onu malou holčičku, nabere to grády. Rozmašírované hlavy, přeseknutí únosci a rozemletí vojáci. Akce je přehledná a Vánočně inovativní. Vtipy čiší cynizmem, odkazy na Sám doma jsou vyloženě brutální jen občas je to trochu pomalejší, ze začátku se to malinko hledá, ale většinu času je to výborná zábava. Přál jsem si nejít na Štědrý den do práce. Asi jsem zlobil. ()

Nevka

Jako vánoční řezničinka Violent Night bez problémů obstojí. Nemůžu se však zbavit dojmu, že těch hluchých míst tam bylo na můj vkus až moc. Přitom se v prostřední části dalo v pohodě krátit a ušetřený čas mohli tvůrci věnovat třeba flashbackům ze Santova a Vidřigrošova mládí. Umím si totiž představit, že nasrané kladivo drtící lebky pohanů a děduldův kaskadérský kousek na schodech by tomu rozhodně prospěly. A hlavně by zabavily lépe než charakterově průměrná rodinka s hrozně "cool a drsnou babčou" (ta postava by zasloužila narvat granát do řiti). Harbour je však díky bohu skvělý a jeho dětská kolegyně je taky překvapivě sympatická (rozhodně to není jedno z těch typicky protivných děcek, které byste nejraději zabalili do balíku a poslali ho expresní poštou někam za polární kruh). Pokud by se někdo rozhodl vysvětlit "jak to funguje", pak bych se pokračování nebránil. Jinak ale další nášup nutně nepotřebuji. ()

castor

Filmový nadšenec Tommy Wirkola už párkrát dokázal, že mu ujeté blbiny jdou. Do centra dění teď postavil vyhořelého Santa Clause, který se nevědomky ocitne uprostřed přepadení luxusní rezidence bohaté rodiny, která v sejfu ukrývá hodně zlaťáků. Děcka jsou podle něj rozmazlení spratkové, stejně konzumní jako jejich rodiče, kteří jen dychtí po větších a dražších dárcích. Tenhle Santa navíc nadává, chlastá, lamentuje nad současným světem a přemýšlí, že se na to celé jednou provždy vykašle. Jenže pak narazí na dívenku, jejíž rodiče prožívají krizi a která kouzlu Vánoc skutečně věří. Ovšem zrovna je ve společnosti cynických příbuzných a prachaté babičky, po které jde banda zlodějů – a zabijáků. Mohl zmizet komínem stejně rychle, jako se do honosného sídla dostal. On však raději sáhne po bouracím kladivu. Holt frustrovaného Santu není radno naštvávat. Velká škoda, že je to celé až příliš hloupé a přepálené. Tempo se několikrát výrazně zasekne, většinou proto, že jej brzdí proslovy na téma Vánoc a rodinných hodnot. Když vynechám dvě tři figury, samozřejmě včetně Davida Harboura, tak vesměs všechny postavy jsou otravné karikatury. A divákovi je absolutně jedno, zda to koupí ten nebo tamten. Přitom natočit variaci na Smrtonosnou past a udělat akčního bijce z vousatého tlusťocha není vůbec špatný nápad. Wirkola ovšem míchá skutečný černý humor jen velmi pozvolna, dialogy i některé scény se táhnou, moc zábavy se nedočkáme. Násilí je dost, nápaditých scén ale zase tolik ne, extrémnost Wirkolovy (ryze norské) Cesty za smířením se nekoná. Bohužel... ()