HellFire

Překvapivě napínavé drama o vzniku videoherní legendy Tetris. Netuším, nakolik je pravdivé, ale síla (ehm) komunismu se tady ukazuje naplno. Místy je to sice přitažené za vlasy, jako třeba finální automobilová honička, ale trocha toho napětí přece nikomu nikdy nuškodila. Taron Egerton dokazuje, že patří mezi hereckou špičku a já jsem dospěl k názoru, že bych mnohem raději viděl stovku podobně kvalitních „nízkorozpočtových“ (uvozovky proto, že film stál 80 mil.) filmů, než jeden další komiksový blockbuster. Bohužel toho se asi nedožiju. ()

Necrotongue

No jo, Tetris... Vzhledem k zemi jeho původu dnes už pro uvědomělé pochopitelně Tetriss, že? Nějak jsem si nedovedl představit, že by mě mohl bavit film na toto téma, ale ukázalo se, že když se dá dohromady schopná parta tvůrců, uběhnou dvě hodiny jako nic. Navíc jsem měl po celou dobu pocit hraničící s jistotou, že se tahle partička nebrala příliš vážně, proto jsem si dokázal bez připomínek užít i scény, které byly notně přitažené za vlasy (a že jich nebylo málo). Šlo o pohodovou, vtipnou záležitost; o to víc mě překvapilo, jak moc tvůrcům vyšla ta tísnivá, paranoidní atmosféra v Sojuzu. Tam se snímek náhle změnil v napínavé, mrazivé drama (až na ty výše zmíněné úlety). Za mě šlo o velmi povedený film, doplněný o parádní grafické předěly a o tolik známé zvuky (jaká nostalgie...), u něhož jsem se opravdu bavil. / Poučení: Člověk s vizí bývá mnohdy nebezpečný sobě i svému okolí. ()

luka4615

Velmi příjemná záležitost, která až na pár menších zádrhelů ubíhá přesně tak jak se od ní očekává. Tak zhruba nějak takto lze v jedné větě popsat snímek Tetris, který nám dokazuje, že na pozadí této legendární hry se odehrávaly zcela nepředvídatelné politické machinace, které byste zde rozhodně neočekávali. Na první pohled vás zde zaujme atraktivní osmibitová ikonografika, hravá režie a přesvědčivé herecké výkony, které celému tomuto koktejlu dodávají ten patřičný dobový nádech. Za zmínku rovněž stojí i jedna nečekaná automobilová honička a precizní soundtrack, na jehož vlnách se vrátíte nostalgicky zpátky v čase. Snad jediným neduhem tedy bohužel zůstává olbřímí stopáž, v níž lze najít několik hluchých a zbytečných scén. Avšak až na tento detail se stále jedná o perfektní filmovou jízdu na volné odpoledne, po níž budete mít neodolatelnou chuť jít a znovu si tuto herní klasiku zahrát. Skvělá práce! (Apple TV+) „Good ideas have no borders.“ ()

BrooksW.Here

Zábavná jednohubka, ktorá prináša niečo úplne iné, ako som čakal a preto je pre mňa naozaj solídnym, ale v podstate aj veľmi milým prekvapením... Pôvodne som si myslel, že Tetris bude iba o vytváraní a postupnom predávaní danej hry, ale on bol nakoniec o niečom úplne inom. Celý príbeh tohto svetoznámeho fenoménu bol vo filmovom spracovaní (a v rámci možností) podaný tým najzaujímavejším (a zároveň asi aj najmenej vierohodným) spôsobom. Ale to vôbec nevadí, pretože aj napriek tomu je tento film asi rovnako návykový ako pôvodná hra. Už v prvých minútach som nemal najmenší problém ponoriť sa do hlavného príbehu a postupom času táto pútavosť už iba stále viac a viac rástla. Najväčšiu zásluhu na tom majú trefný herný soundtrack a občasné vloženie animácie, vďaka ktorým vás Tetris pohltí ešte viac. Jediným problémom je asi iba tempo, ktoré miestami trochu spomaľuje (no aj napriek tomu ubehne celý film pomerne rýchlo), ale inak nemám, čo vytknúť... Ako som už povedal, lepší film o distribúcii najpopulárnejšej hry v histórii už naozaj spraviť nešlo, tvorcovia tu dotiahli takmer všetko na maximum. Dávam 8 game-boyov z 10, naozaj som si to užil... _____________ "I played Tetris for five minutes. I still see falling blocks in my dreams." ()

Lacike

Režisér Jon S. Baird našiel ďalšiu zaujímavú historku z histórie ale zase ju dvakrát vydarene nepodal. Prvá polovica filmu, v ktorej sa má budovať hierarchia a charaktery všetkých tých žralokov, ktorí predávajú licencie na videohry, je dosť nudná a ani jedna z tých postáv mi neprirástla k srdcu natoľko, aby som jej fandil. Našťastie v druhej polovici filmu sú udalosti natoľko šialené a zábavné, že je to napínavé samo o sebe, bez ohľadu na to ako to dopadne. Samozrejme je to klasický Hollywood, takže všetky záporné postavy sú náležite potrestané a tých pár idiotov s dobrým srdcom dôjde k happyendu. Celkovo to je ok jednohubka o videohre, ktorú aj u nás začiatkom deväťdesiatok hrali všetci. Od detí po rodičov. V tom mal hlavný hrdina svätú pravdu. 6/10. ()

Marcos22

Tetris je pekelně zábavná podívaná, založená na problematice získání práv k téhle legendární 8-bitové herní pecce z komunistického SSSR. Ač není samotný příběh nikterak originální, tvůrci výborně pracují s budováním atmosféry a napětí (velmi připomínající oscarové Argo) a využíváním dobových top syntezátorových singlů (The Final Countdown, Holding Out For A Hero, Heart of Glass). To nemá absolutně chybu. Výše zmíněné je podpořeno vynikajícím hereckým výkonem Tarona Egertona, který tentokrát lehce vykrádá grimasami Lea DiCapria, ale to postavě Henka Rogerse dodává ty správné grády. Na Tetris jsem se upřímně těšil dobré tři měsíce před vydáním a jsem z něj přímo nadšený! Tetris TOP10 nejlepších filmů roku 2023 rozhodně nemine. Za mě jedno velké doporučení! Pět hvězd. 👌 (02.04.2023) ()

Padme_Anakin

Strhující příběh o trnité cestě kostiček skrze železnou oponu, kreativní tvůrci pár trnů do hry přihodili, nicméně vzala jsem to tak, jak mi to naservírovali a bylo to parádní filmové sousto.. Z herců se mi nejvíc líbil Nikita Jefremov, já mu věřila každý pohled, každé gesto, každou větu, pravdou ale je, že pochvalu zaslouží všichni, byli úžasní.. Vyobrazení komunistické Moskvy dech beroucí, no a ten údiv s naivitou mladého Američana (rodilého Nizozemce žijícího v Japonsku) nad praktikami KGB mě pobavil, celkově spokojenost, stálo to za to vidět.. ()

PauloZ

Naprosto super! Totální kriminálka.. kvůli tetrisu!! Mega mě to bavilo. A je to skvěle obsazené. Tetris zná snad fakt každý, ale vůbec jsem netušil že je z Ruska a už vůbec ne jaké tahanice za tím stály. ()

maddy

Kto by to čakal, že od filmu s názvom Tetris dostane drámu/thriller zo studenej vojny a sondu do prehnitého komunizmu v Rusku (ako aktuálne kvôli práve prebiehajúcim udalostiam na Ukrajine). Ale za to pomerne štýlovú sondu, kde režisér Jon S. Baird pretavil pomerne nudnú a prekombinovanú story o tom ako sa legendárny Tetris dostal z Ruska do zvyšku sveta do svižného a nápaditého filmu plného trefnej pixelovej grafiky (automobilová naháňačka v závere sa radí k tomu najoriginálnejšiemu za tento rok), podporenú skvelým soundtrackom z 80s a opäť skvelým Taronom Egertonom v hlavnej úlohe. Namiesto nudnej biografie sme tak dostali svižný prevažne dialógový film, ktorý aj takto ukecanú story dokáže nakopnúť vtipnými montážami tam kde to je potrebné a svižným tempom odrozprávať príbeh Tetrisu na dvojhodinovej stopáži. CELKOVO: 7/10 ()

agentmiky

Jak to jen ten Apple dělá? Oni umí totiž kromě promakaných seriálů nabídnout i takto kvalitní celovečerní filmy. Jo, pořád mě to překvapuje. Tetris na první pohled vypadá nenápadně. Ono kdo má chuť si pustit snímek o videohře, že ano? Ale nenechte se zmást. To pozadí samotného této legendární hry vývoje dokáže zaujmout, notabene když se přesuneme do nelítostného prostředí Sovětského svazu. Fakticky mě odrovnalo, co za HIDDEN GEM se z toho vyklubalo. Osmdesátky z toho stříkají na každou stranu, tak propracovaný vizuál dávající si záležet na maličkostech jsem dlouho neviděl. Taron Egerton v hlavní roli trefou do černého, s prstem v nose dokázal svou roli nebojácného vývojáře her vyždímat do morku kostí. Parádička. Jinak se mi líbilo, jak film dokázal balancovat mezi odlehčenějším podáním a řízným thrillerem ze studené války. A ten dramatický konec, to jsem čuměl jako puk (došlo i na adrenalinem narvanou automobilovou honičku v centru Moskvy). Co více si přát? Takto má vypadat divácky atraktivní historický kinematografický počin. Za mě 8,5/10 ()

Soundtrack

Na začátku příběh frčel kupředu a byl jsem pěkně namlsaný, jak se bude vyvíjet, ale v polovině už mě to neustálé podepisování a rušení smluv a dohod moc nebavilo, obzvlášť když bylo jasné, jak to dopadne. Čekal jsem míň KGB a víc Tetrisu a GameBoye. Ale jinak v pohodě film, který je dobře natočený a má docela dost dobrých nápadů. ()

slord

Ten Tetris je veľmi fajnová zábavná záležitosť, ktorá je po vizuálnej stránke veľmi hravá a občasné využitie animácie mi prišlo super, napriek tomu komediálnejšiemu podtónu však vie prejsť aj do temnejšieho módu a aj tam mu to ide dobre. Egerton to ťahá na jednotku, ale aj tie vedľajšie postavičky vedia spraviť dojem, aj keď niektoré mi prišli upozadené, napr. Egertonova rodinka či sám tvorca tetrisu. Občas mi prišlo, že film trošku kríval s tempom, hlavne v prostriedku, no nebolo to nič čo by ma príliš otravovalo a vlastne to ubehlo celkom rýchlo a užil som si to. Neviem si predstaviť, že by na túto tému šlo spraviť lepší film, tvorcovia sa s tým slušne vyhrali. **7,5/10** ()

Vidly10

Tetris je výborným příběhem o fungování SSSR, Ruska a podobných totalitních zemí. Táhne hereckým výkonem Tarona Egertona, hravým art-stylem, kreativní režií, střihem a hravou tetrisem obohacenou hudbou. Ani nevím, kde je problém, proč tomu nedát plné hodnocení, ale asi to bude málo dořešených linek a málo prostoru. Upřímně nevím, tuhle recenzi píšu ve dvě ráno asi 14 hodin po tom, co jsem film viděl. Co vím je fakt, že tenhle film si zaslouží pozornost a nedivil bych se, kdyby skončil v mé topce na konci roku. ()

Blackhand47

Příběhy prohnaných podnikatelů jsou vždycky zajímavé, ale Tetris nemá to správné tempo. Celý příběh jeho distribuce do světa je pochopitelně zajímavý, ale některé pasáže podle mě celou zápletku brzdily, případně se daly odvyprávět jinak. Celkem klišovitá zápletka, kdy otec nestihne besídku své dcery, působí na sílu a i onen závěrečný únik z Ruska nebyl něčím, co bychom tu již 100x neviděli. Souboj jednotlivých politik, ať už firemních nebo mezistátních ale zpracován špatně nebyl a celé obsazení bylo taktéž povedené. Osobně bych to zkrátil o 15-20 minut, aby to bylo o trošku svižnější. Takhle tomu dávám 70 % ()

Dexter1

Veľmi hravý a nápaditý film, ktorý pri svojej téme doslova prekvapuje na všetkých frontoch. Režijne zvládnuté na jednotku, výborný soundtrack, príjemné a vskutku hravé finesy a dokonalé herecké výkony. Egerton si to doslova užíval. Čo to má spoločné s reálnymi skutočnosťami je otázne, ale s veľkou pravdepodobnosťou málo. Jednoducho...výborne vyskladaný film, ktorý chytí a nepustí. ()

kajas

Vzpomeňte si na dobu bez chytrých mobilních telefonů a dokonale propracovaných počítačových her. Na dobu, kdy se za minutu strávenou na internetu v mobilu platily nekřesťanské peníze. Tehdy jsme volné chvilky například při čekání u doktora nebo v MHD věnovali hraním mobilních her jako Had nebo Tetris. Zajímalo vás ale někdy, jaký příběh stál za vznikem takové kultovní hry? Pro mě neznámí tvůrci přivedli letos na jaře na obrazovky neskutečně atraktivní podívanou, která se samozřejmě skutečnými událostmi pouze inspiruje, ale i tak hravě pracuje s dobovou atmosférou 80. let a do obrazu čas od času promítne i klasickou osmibitovou animaci. Skvělý je navíc Taron Egerton v hlavní roli videoherního návrháře a obchodníka, který chce získat sovětský Tetris pro celosvětový trh. Možná bych trochu krátila, ale od podobného tématu bych nečekala takhle povedený filmový zážitek. Za mě určitě jeden z filmů roku a skoro 5*. ()

Petroff

Vlastně je to něčím celkem fajn, ale je to strašná nuda. A k tomu moje "oblíbené" postupy, kdy všichni všechny podrážej... a mě to nezajímá... Nejsilnější je Tetris ve scéně, kdy je nám a hlavní postavě ukázanej Game Boy! ()

M.i.k.e

značně přikrášlený a notně zdramatizovaný příběh vzniku jedné z nejslavnějších videoher a jeho následné cesty na konzole Gameboy.  V tomhle případě je úplně jedno, že 99% věcí co se tady dějí se v realitě vůbec nestaly, protože tohle není historický dokument a kdyby se jelo čistě podle skutečnosti, byla by to nejspíš dost nuda. Takhle je to dost zábavný skoro až thriller z konce studené války a svůj účel v tomhle směru plní skvěle. A takovou automobilovou honičku Žigula s Volhou sme tu neměli od Malého pitavala z velkého města...80% ()

Aljak

Waw, popravde som ani len netušil, že Tetris vymysleli v ZSSR - a ten príbeh, ktorý sa skrýval za jeho licencovaním a rozšírením do celého sveta je fakt pozoruhodný. Aj keď to miestami pôsobilo fakt až príliš zdramatizovane za každú cenu, tak sa počíta výsledok, a ten sa mi po scenáristickej stránke naozaj páčil. Rusi sa s potenciálnymi zákazníkmi celkom dobre zahrali a skúšali, kam až je kto schopný zájsť. Pôsobilo to až komicky, ale verím, že takáto "hra so slovíčkami" v zmluvách sa mohla skutočne konať. Ten koniec bol dosť prehnaný, v štýle Argo, a to už bol podľa mňa zbytočný extrém. Každopádne, zaujímavý príbeh a aj herecky veľmi dobre zvládnutý. 4* ()

William_

7/10. Krásná nízkorozpočtová syrová podívaná zasazená do šedivé Moskvy, kde se Taron Egerton (vybírající si v posledních letech neskutečně kvalitní role jako byl Rocketman či skvělá seriálová Volavka) seznamuje s "východním blokem" a poznává zdejší praktiky a při tom se snaží dostat od bolševickejch pohlavárů pár podpisů na Tetris. Má takový děj šanci na úspěch? To si sakra pište že má, a že to byla kvalitní podívaná! ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024