Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

petikacka

Tak pojďme se postavit nohama na zem. Žádný zázrak v serošové filmografii to není. Zcela urkytě to bylo zřejmě nejblíže skutečnosti, tak jak se asi odehrála. To mám jako zpětnou vazbu z dalšího seroše Pološero. Já jako pamětník této doby jsem si to připomínala a čekovala, že je to fuckt autentické. Všechny případy znám, mám je i načtené a hlavně to v době reálně se odehrávající byl fuck humus. Za mě 85% ()

Warhorr

Tak nakonec super. Jak jsem byl po prvních dvou dílech skeptický a bál jsem se toho co přijde poté, tak jsem byl více než mile překvapen. On ten začátek je opravdu takový, alespoň pro mě, nic neříkající. Nějaká vražda, spousta osob a jmen. Trošičku jsem se v tom ztrácel. Od třetího dílu to však začalo dávat pomalu vše smysl. Propletenec událostí se začal pomalu ale jistě rozplétat a pak už člověk věděl o co v podstatě kráčí. Celá minisérie se zaměřuje v podstatě na tři případy. Jonák, střelba v Kleopatře a Orlické vraždy. Tento seriál jako prequel rozhodně nezklamal. Musím napsat ještě dvě výtky. První je herec Sokol. Mě ten chlápek pasuje možná tak někde do komedie nebo nějakých show, ok. Ale tady mi to na něj prostě nesedí. Poté asi ještě Pagáčová. Ne jako herečka ale spíše její postava. Celé to rodinné drama s Kozákem a jeho manželkou si mohli tvůrci klidně odpustit. Pro mě prostě zbytečný. ()

Pawlisman

Sice vnímám velký filmový amaterismum, ten však napomáhá důvěryhodnosti a realistčnosti. že by úmysl? A ani ne ve všem, ty herecké výkony strojené některé... no nic. další probl=m jsem měl že zpočátku jsem byl nalákán na až chaotické rychlé tempo, ale pak zbylé 4 díly se pomalu točily kolem sudů a výsledkem byla například informace, že se policie více zabávala technikou a tréninkem. Každopádně to ale vše bylo povětšinou zábavné. ()

Chundys

Teda síla a to veliká! Zase jeden povedený kousek z české tvorby a tleskám několikrát za hudbu, za herce, za kameru a za všechno!!! ()

Mlle

Špička soudobé české televizní tvorby. Jen nad názvem „Devadesátky“ zůstává rozum stát (tedy aspoň ten můj). Seriál odhaluje podrobnosti případu orlických vražd, až na letmé rozšíření námětu v začátku nic víc. Proč se to tedy neodrazí v názvu? Většina z nás žila v devadesátkách úplně něčím jiným. Skutečné devadesátky jsou začátek našeho – co si budeme nalhávat – typicky „východňárského“ způsobu „podnikání“. V něm stále žijeme. Jen zabijáci se naučili podvádět v povoleném legislativním rámci, jak zaznělo i ve spřízněném dokumentárním seriálu „Polosvět“: vrahy nahradili advokáti. Stačí výhrůžky a byznys, který umí zlikvidovat jinak. Nejsou to „rychlý prachy“, ale víc se to vyplatí, je to účinnější a nikdo proti tomu nemůže nit namítat. Tohle je přeci demokracie, nebo není? :) Pokud tedy „Devadesátky“, pak rozhodně nejen krimi, které pachatele dostalo za mříže. Ale především to, za které nikdy nikdo nebyl a nebude odsouzený. To, které vládne v důležitých i nedůležitých firmách a politických stranách, jež ovšem takřka vesměs občanům nalhávají, že právě tohle je nezbytná součást svobody, kterou jsme si „vybojovali“ (ani o tom nemůže být řeč). To, které vládne jako hodnotový systém. Zcela v duchu slov Václava Klause z aktuálně odvysílaného dílu „Polosvěta“, že nerozlišuje čisté a špinavé peníze… Jedno velké polistopadé PR, na kterém se rád přiživil a přiživuje kdekdo. A od kterého se také odvíjejí šance a budoucnost této země. Jako by ho od postkomunistických zemí posléze opsala velká část světa… A kromě toho, co setrává, jsou devadesátky i něčím, co už není – jakousi pubertou České republiky, možnostmi, které jsme ztratili, optimismem, který vyprchal. Ale který šlo tehdy žít. To všechno by byl seriál s názvem „Devadesátky“, ale není. Po filmařské stránce jde o stoprocentní práci. Ale abych byla upřímná, s každým dalším dílem bylo pro mě chození kolem horké kaše ukryté v sudech o něco nudnější. O to více oceňuji umění zažehnout jiskru napětí v běžných dialozích – mezi kamarády i kolegy vykonávající „rutinní“ policejní práci. Nejen filmařskému umění, ale i nezkorumpovaným policistům vzdává tento seriál excelentní a zasloužený hold. ()

zahadum

Keď sa stretne realita vyšetrovania, dobové scény, skvelé dialógy NIKDY nešuštiace papierom, výborní až vynikajúci herci tak vám musí zaručene vzniknúť dokonalý seriál ! Kauza tzv. Orlické vraždy sa nám tu prezentuje od začiatku a celé jej pozadie ktoré poriadne otriaslo horúcim letom roku 1995. Toto všetko bolo dokonale prevedené do formy a obsahu ktoré nám tu na tomto CZ / SK malom TV priestore chýbajú. Boli to drsné časy kedy " demokracia " na tvrdo preberala opraty nad tým hlavným o čo šlo - prachy, majetky a privatizácie ! ..V tom období si proste každý chcel " urvať " svoj podiel a nehľadel vpravo ani vľavo. Nejaké tie mŕtvoly boli na dennom poriadku, vraždy policajtov, podnikateľov ktoré mizli ako sneh na jar. Však viete - sľúbili ste si lásku ...VY...nie mafia, tá si sľúbila podiely a komu sa to nepáčilo šiel pod drno ( dno Orlíku napr. ) Páčili sa mi úvodné sekvencie v titulkách kde sme videli pár mediálne známych káuz, smotánky, celebrity, kurvy a kurvičky a najväčšie kurvy - politikov. Všetko to malo hudobný podmaz z deväťdesiatok ! Skvelé, vydarené dielo a verím, že po Orlíku sa príde aj na ďalšie " mierumilovné demokratické ! kauzy - náznak ľahkých topných olejov napr. Výborné ! 90 % ()

Saur.us

Prequel Prvního oddělení není tak skvělý jako jeho předchůdce ale i přesto jde o jeden z nejlepších nejen kriminálních seriálů z porevoluční produkce. ()

Eluin

Skvělá Bebjakova režie (zkušenosti s horory se určitě hodí), fajn herci a hlavně poutavý reálný námět, který se v některých aspektech drží velmi blízce a věrohodně své předloze (a někdy taky ne, ale není to tak poznat). Devadesátá léta viděna optikou poldů, kteří zjišťují, že kriminalita stoupá a "zlaté časy", kdy šlo jen tak někoho zavřít za rozvracení republiky už jsou dávno v trapu... ()

Rockerman

Kvalitní prequel ještě lepších Případů 1.oddělení. Výborný Finger a Bartoš, Sokol a Fridrich se moc na takové role nehodí. Jen doufám, že mladší lidé, kteří si devadesátá léta nepamatují se nebudou na to dívat jen skrze optiku gangsterů, brutálních vražd a mafiánů. Devadesátky totiž byly především možná nejsvobodnější období našich dějin. Doba, kdy jsme se nadechli ke svobodě. Naprosto nesrovnatelné s realitou současnosti. ()

Evander

Devadesátky jsou z mého úhlu pohledu velice povedenou detektivkou, která svým ztvárněním trochu připomíná hraný dokument. Líbí se mi obsazení jednotlivých rolí, různorodost jednotlivých charakterů i skvěle zpracovaný obraz doby. Celou kauzu si ještě trochu pamatuji, takže o to zajímavější zážitek to s takto velkým odstupem času byl. 84% ()

Urukhaj98

E01-E06: Očekávání nebyla malá, ale po vzoru Případů 1. oddělení se jedná o další vyloženě bravurní počin na poli českých detektivních seriálů. Vždy je poznat, když na daném tématu pracuje někdo, kdo tomu skutečně rozumí a ví, jak to funguje/fungovalo. Samozřejmě se nejedná o dokument, ale realita je z Devadesátek cítit na humny daleko a to i v rámci detailů (vtipy o podhodnocení policie a jejich vybavení tu nejsou jen pro okrasu). Kéž by to takových seriálů vznikalo v našem prostředí o poznání více. Jak je vidět, schopní tvůrci tu jsou. 9/10 ()

geek.ondra

Dynamicky natočeno, skvěle zahráno a přijatelně napsáno. Že by to ale co se intenzity či vykonstruování skutečných událostí týče bylo nějak převratné se mi nezdá. I tak ale Bebjak opět triumfuje. ()

DAPDO

Těšil jsem se na tenhle seriál dost dlouho a výsledek předčil moje očekávání. Jediná chyba je, že měl jen šest dílů, klidně bych zkousnul dvakrát takovou porci. Když porovnáte Devadesátky s jinými českými krimi seriály, a je jedno, jestli teď běží, běžely, nebo budou běžet, je to jako koukat na závod trabanta s ferrari. Opravdu jediný seriál, který se může Devadesátkám rovnat, jsou Případy 1.oddělení. Oba dva mají společnýho jmenovatele - Josefa Mareše. Týpek, který pracoval na 1.oddělení a u všech případů se vlastně více či méně “motal”, nebo je přímo vyšetřoval. Všechno je diváku podaný tak, jak to doopravdy ve skutečnosti funguje. Takže nečekejte nějáký nesmysly typu, že kriminalisty vede nečekaná intuice, že se případ vyřeší nevysvětlitelnou náhodou, nebo že se vrah odhalí po vyslechnutí jednoho svědka, jako to vidíme jinde. Je to mravenčí práce, ve které figuruje spousta jmen, papírování, zákonů a stresu. Několikrát jsem se tady dočetl, že se lidi ztrácejí a plavou v té spoustě osob a jmen. Já se přiznám, že všechny kauzy a případy znám velice dobře, takže jsem neměl problém se orientovat kdo je kdo a kam ho zařadit. Ale chápu, že v tom někdo mohl mít guláš. Jak moc reálně jsou Devadesátky natočeny zjistíte, když si pustíte Polosvět - dokumentární sérii, která běžela v jiný den a věnovala se právě kauzám z tohoto seriálu. Devadesátky jsou jakýsi předobraz Případů 1.oddělení, takže jsem byl zvědavej, jak se podaří vykreslit některý postavy, když je budou hrát jiní herci. To se Bebjakovi podařilo na jedničku, Kozák, Plíšek i Korejs se fakt povedli, neměl jsem s tím žádnej problém. Musím ocenit i Sokola, ten mě zaujal už v Rédlovi a ukázal, že je to výbornej herec a zdaleka se nemusí živit jenom moderováním ptákovin. A obsazení Jonáka, Mrázka, Běly a Orlických vrahů - to netřeba komentovat. Perfektně se povedlo i zasazení do devadesátých let, od oblečení, účesů, až po interiér obýváků. A Devadesátky jsou asi jediný seriál, který nemá úvodní znělku. Během toho co seriál běžel mě překvapilo několik článků v tisku, nebo na internetu, kde někteří bývalí policisté skučeli jak malý děti, že ta a ta postava vyobrazuje zrovna ho a div nepodávali žaloby, že oni se chovali ve skutečnosti jinak a tohle bylo jinak a tohle taky…. Proboha, autoři dopředu avizovali, že některý postavy nemají daný předobraz, ale že se jedná o kompilát několika osob z pražské kriminálky. Navíc se nejedná o hraný dokument, ale o příběh inspirováný skutenými událostmi. Fakt by měli zůstat někteří lidi nad věcí a nekňourat, jak když jim někdo šlápne na kuří oko, ale to co je v televizi brát taky trochu s nadhledem. A že jména svědků, obětí a odsouzených jsou pravá ? Věci by se měli snad nazývat pravými jmény, tak proč vymýšlet nějáký pseudo jména…Zajímavý, jak byl tenhle seriál najednou medializován a jiný krimi seriály, který nemají žádnou autentičnost a jsou plný nelogičnosti se přehlíží. Úspěch se prostě v čechách neodpouští. Já osobně doufám, že pan Mareš neřekl v psaní scénářů zdaleka poslední slovo a nenechá se otrávit některými výlevy jeho bývalých parťáků a spolupracovníků. () (menej) (viac)

Mara97

Tzv. Orlické vraždy se konečně dočkaly důstojného zfilmování. Po opravdu nezdařených a manipulativních Sametových vrazích vykreslují Devadesátky tuto dobu objektivně a věrně. Divák ví, jak to všechno s vrahy dopadne, přesto během zhlédnutí ani nedutá, jak jsou jednotlivé díly napínavé. Dějová linka s Tůmou i Kozákovou rodinou je vynikající, v čemž Devadesátky dokonce předstihují Případy 1. oddělení. Nakonec musím pochválit i poctivé dobové zpracování, ať už ohledně vystihujících krátkých sestřihů (což ostatně ČT umí po vzoru seriálu Vyprávěj), tak v podobě rekvizit. Zatímco Sametoví vrazi měli údajně problém použít rekvizity staré 10 let (de facto by stačilo jen použít starší vozový park a dát si pozor na technická zařízení), tady u stáří 30 let není sebemenší problém. ()

Razzor_82

Na českou tvorbu je to seriál velmi zdařilí. Zachycuje ale spíše rannou kapitalistickou dobu než hlubší pitvání kriminálních příběhů do hloubky. Z reality případů je sebraná ale jen kostra, zbytek je pohled autorů. Nechybí cynicky humor a opravdu skvělá dobová atmosféra. Chybí výraznější napětí a akce. Ztvárnění postav je velmi zdařilé. Chvílemi fakt mrazí z propletení mafiánských kmotrů s policisty. Skutečně reálný obraz divokých devadesátek. 7/10 ()

elessar04

Tento seriál je tím nejlepším, co jsem zatím od České televize viděl. Díl od dílu lepší. Po seznamovacím prvním díle byly každé další díly lépe a lépe zvládnuté. Hudba - kapitola sama o sobě - laděná stylem ala Hildur Guðnadóttir dodávala seriálu takovou atmosféru, že mi běhala husina po kůži. Herecké výkony skvělé. Seriál autentický na 100 %. Jediná věc, která mi místy vadila, byla kamera. Tento styl natáčení není úplně moje gusto. Ale absolutně nemám slov. S Pustinou to nejlepší, co jsem zatím viděl z české dílny. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky