Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

mm13

Vynikajúca výprava, zázračné obsadenie, triezvo podaný príbeh. Skrátka presvedčivé po všetkých stránkach a až po okraj! Nemám pol slova námietky. ()

Gwaihir

Bez ohledu na to, co si tehdy u policie začínající autor v příběhu vymyslel nebo upravil, se jedná o vynikající počin, který je sice v otázce faktů třeba brát s rezervou, což v jisté míře napravuje souběžný dokumentární cyklus o polosvětech mapující tehdejší případy a souvislosti mnohem šířeji a podrobněji, ale který zároveň perfektně vystihuje ducha onoho divokého období, z jehož atmosféry a protagonistů i po letech mrazí. 90 % ()

Lyli

I mě strhla vlna nostalgie a atmoška Devadesátek, jenže… Tak nějak se to kolem čtvrté epizody láme, a vše se zdá zbytečně zdlouhavé, až nudné. Na minisérii celkem blbý, ne? Takže jsem vlastně rozpolcená, jestli se nechat ukolíbat tím, jak to vypadá parádně nebo se řídit tím, že zas tak wow to není. Mno, i tak bych se podívala na další řadu, protože Plíšek, víme? ()

hous.enka

Velmi dobře zpracovaný krimi seriál, který pracuje s vybranými reáliemi 90. let. Perfektně odvedená práce s devadesátkovými rekvizitami, kostýmy a parukami (Jonák!), skvělé výkony herců. Fakt mě bavilo těch šest neděl zasednout večer k televizi a sledovat, jak to celé dopadne. Líbí se mi, že se seriál devadesátkami jen inspiroval a nehraje si na dokument. ()

agentmiky

Kombo Mareš a Bebjak opět po dlouhých sedmi letech přišlo s něčím, co absolutně vymazalo z povrchu světa veškerou konkurenci z produkce ČT! Každou kriminálku na české televizi by měl zaštítit Mareš svým jménem po stránce scénáře, neboť jako bývalý šéf pražské mordparty této problematice rozumí lépe než kdokoli jiný na české scéně. I Devadesátky se nesou v podobném duchu jako Případy I. oddělení. Je to až neuvěřitelné, ale ty dialogy prostě měly hlavu a patu! (na to bohužel u české tvorby nejsem zvyklý). Všechno odsýpalo tím správným tempem, devadesátková výprava mě úplně odrovnala....a každá jednotlivá postava dokázala něčím diváka zaujmout (u mě vede asi Finger coby mladší verze Plíška, to je excelentní herec, za poslední roky jsem si ho velice oblíbil). I jednotlivé epizodní role Novotný coby Jonák nebo šéf albánské mafie ztvárněný Slezáčkem ve mně dokázaly ještě hodně dlouho rezonovat. Sázka na orlické vraždy jako hlavní nosný motiv všech 6 dílů se vydařila bezpochyby na jedničku. V druhé půlce seriál nabral takový šílený spád, že jsem chvílemi zapomněl dýchat! Více takových projektů, z kterých autenticita vyzařuje na každém kroku. Za mě 9/10 ()

ArsenalEagle

Český Narcos je přiléhavý název. Sice se celý odehrává z pozice vyšetřovatelů, ale kvalitou se svému zaoceánskému příbuznému prakticky rovná. Výborně zpracované téma, dobová móda, technika a atmosféra zachycena dokonale, skvěle zahrané (mě úplně uchvátil Finger, kterého znám spíš jen pouze hlasu z audioknih) a celkově toho vážně nemám moc co vytknout. Jakožto dítě devadesátek jsem sice tuto dobu příliš nezažil, ale po vzoru Sametových vrahů další nahlédnutí do těchto let v našich podmínkách mrazí. Ke všemu mě tento počin nahlodal, abych konečně sjel i 1. oddělení. Jeden z nejlepších krimi počinů poslední dekády, nejen v našich luzích a hájích. ()

kobejn

No, bylo to dobré, i když, kdyby to někdo jen sestříhal z dobovejch záběrů a z toho by udělal třeba celovečerní dokument, tak by to bylo mnohem lepší. Na každym dílu byl právě nejlepší ten asi minutovej úvodní sestřih s velmi vhodným hudebním doprovodem. To se povedlo víc než pak ten samotný hlavní děj, který byl sice ok, ale už to bylo jen jako. ()

cervajzik

Seriál vynikající.. Snad jediná vada na kráse trochu zavádějící název Devadesátky, první dvě epizody skoro nemusely být a mohlo se to jmenovat Orličtí vrazi. Jiných afér je tam poskrovnu, respektive jsou až zbytečně odbyté v porovnání se sudy. Dobová atmosféra, zpracování apod. ale opravdu vynikající. Snad o zbytku vyjde nějaké pokračování, téma má potenciál a zájem diváku je. ()

gogos

Jedna z nejlepších kriminálních sérií, která u nás za poslední roky vznikla. Silný námět, kvalitní obsazení, parádní výprava a skvělá atmosféra přispívají k tomu, že i v tom našem zatuchlém televizním rybníčku může vzniknout kvalitní minisérie. ()

slunicko2

Nadšení 5* komentátorů nesdílím, ale špatné to nebylo. 1)  Vcelku slušně udělanému seriálu přidávám hvězdičku za ... za co vlastně? Aha, za to, že je takový český, provinciální, jak píše gudaulin***. Mně se to v tomto případě (a pouze v tomto případě) líbí. Je to hvězdička za dobovou atmosféru (respektive za tu její temnou část), která je, jak si sám pamatuji, věrohodně a autenticky, i když stylizovaně, zachycena._____ 2)  Pobavili mě 42letý přesvědčivý Michal Novotný (majitel Discolandu Janák) a 55letý Bořek Slezáček se svou půvabnou ruštinou a milým mafiánským vzhledem (Armén Alexej)._____ 3)  Jednoznačně nejvíc se mi líbil 29letý hezký a přitažlivý Kryštof Bartoš (nováček Tomáš). ()

topi

Nejlepší porevoluční kriminální seriál. Uvěřitelně a napínavě natočený, reálný, založený na skutečných událostech, pouze v nepatrných odchylkách se odlišující od pravdy. Spolu s Pustinou jsou Devadesátky topem ve svém žánru. Více vět u jednotlivých částí. ()

Helo

Narcos: Czechia. Beze srandy! Jen teda bez těch narkobaronů, třebaže se tu místo nich najdou jiný kvítka, ať už větší nebo menší. Ovšem na poli autenticity (neplést s realističností, páč to samosebou není přepis vyšetřovacích spisů 1:1), práce s postavama, hudbou a kamerou a tím v českým díle i nevídaným napětím je v českým seriálu na tomhle levelu zkrátka... bezprecedentní. Ano, zase navzdory svý nedůvěře k tuzemský tvorbě pěju chválu na něco tuzemskýho a to v tomhle případě (narozdíl od Ochránce) ani nejsem biasnutej tím, že by tahle doba pro mě měla nějakej silnej závan nostalgie, poněvadž v tej době mě nějakej Jonák jezdící nahatej v kabrioletu po Václaváku totálně nezajímal, protože mojí největší životní těžkostí bylo utíkání před o hlavu vyšším krocanem, kterej mě furt honil na dvorku. ()

kajas

Další seriálový projekt České televize, o kterém právem mluvila celá republika. První díl mě sice úplně nepřesvědčil (hlavně kvůli zvykání si na "nové" postavy), ale jakmile jsme se přesunuli do Kleopatry a hlavně k sudům, tak jsem během sledování ani nedutala a tvůrci mě měli v hrsti. Byla jsem samozřejmě zvědavá hlavně na vývoj Sokolovy postavy (která jako jediná nevystupuje v 1. oddělení), mírně mě ale zklamal závěr celé série, kde bych čekala větší "hukot". Druhou řadu bych ale rozhodně uvítala :) ()

Eldrick

Tomuhle říkám seriál hodný koncesionářských poplatků! Výtečně podchycená atmosféra 90. let díky scénografii, kostýmům, maskám a výběru hudebních šlágrů. Casting herců je dokonalý. Co tomu kazí výsledný dojem, je nedevadesátková, věčně zoomací kamera a v prvních epizodách nepřirozený používání spisovný češtiny. Krom řemeslně přesné režie a střihu bych vyzdvihnul zejména dramaturgii scén, která drží diváka přikovanýho u obrazovek. ()

BoredSeal

Díky případům o něco zajímavější krimi seriál, kterému pořád chybí něco ke spokojenosti diváka. Na vině není ani tak scénář od člověka (který na vyšetřování přímo pracoval), jako spíš jeho (obrazem i atmosférou) průměrné zfilmování. ()

ilemas

Na toto téma se mě víc líbila Expozitura nebo kniha od Kmenty Svědek na zabití. Mnohem lépe natočená Expozitura má pouze 62 bodů a nudně natočené Devadesátky 87. Zase jsem to vzdal v půli třetí epizody. Čekal jsem něco ve stylu Vyprávěj šmrnclým Bony a klid, toto je jen nudně natočené vyšetřovaní. ()

M.i.k.e

osobně bych sice devadesátky nevrátil,ale tahle retro kriminálka se ČT opravdu povedla a od Případů 1.oddělení je tím nejlepším co stvořila.Zkraje sem sice čekal/doufal, že se tu budou řešit méně provařené případy než zrovna Orlické vraždy, ale ono to má svojí logiku a v první polovině devadesátých let nic většího zkrátka nebylo.Překvapilo mě a potěšilo zároveň,jak moc se tvůrci v určitých ohledech docela věrně drželi reality a to včetně některých ne úplně podstatných detailů.Druhou stranou mince jsou pak hlavní postavy vyšetřovatelů,kteří jsou naopak reálnými předobrazy jen lehce inspirováni a souhlasím s tím,že to mohlo na konci být zmíněno.Hlavně u postavy Ondřeje Sokola by to bodlo a to i přes to,že jeho Franta je ze všech těch policajtů nakonec nejzajímavější a hezky nám ukazuje jak je extrémně jednoduché sklouznout do sra.ek i přesto,že primární úmysl nebyl vyloženě zlý...90% ()

rakovnik

Po Případech 1. oddělení další vysoce nadprůměrný krimi seriál z našeho prostředí. Autenticita postav je jeho největší devizou, mnohé události si jako divák vybavuji. Sice mě úplně nepotěšilo obsazení, ale ve finále jsem byl spokojený. Závěr sice nebyl nijak bombastický, na druhou stranu víme, jak měl případ dopadnout. Trochu mě mrzí, že postavy Běly a Mrázka byly hodně v pozadí, když už Jonák vyšel tak krásně. Ale třeba bude další seriál, ať již o nich, nebo - jak snad bylo i naznačeno - o kauze LTO. ()

Figu

Pan Bebjak už několikrát naznačil, že v něm mnohý režisérský bude a v Devadesátkách svůj potenciál naprosto dokonale prodává! Paráda! Bavilo mě to a zajímalo mě to jako dlouho nic! Najednou jsem byl zpět v čase a to především díky skvělýmu autentickýmu vyzobrazení dané doby (dobový doplňky, lokace, budovy, auta i třeba samotná móda atd....)! Herci na jedničku! Netřeba jmenovat, páč všichni hráli famózně! Já jsem nadšenej a s tím samozřejmě souvisí i moje zařazení Devadesátek do mojí top desítky nej seriálů! Krásná práce! 90% ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky