Bývalý detektiv se ujme vyšetřování záhadné vraždy, ke které došlo na americké vojenské základně. Pomáhat mu přitom bude mladý kadet z West Pointu jménem Edgar Allan Poe. (Netflix)

campix

Opět to vypadalo velmi nadějně, ale opět nás Scott Cooper zklamal. Nedokázal totiž  dotáhnout do konce další velmi nadějnou látku. Kriminální vyšetřování vraždy zasazené do 19. století na akademii West Point, které zavání okultismem a vyšetřuje ho Christian Bale. Znělo to velmi slibně a i trailery napovídaly, že by to mohla být trefa do černého. Bohužel výsledný produkt je trošku taková decentní kostýmní nuda. Nic na plat, že The Pale Blue Eye vypadá velmi k světu a atmosféru dokáže místy vybudovat velmi solidně, ale celkově jde spíše o průměrné dílko, které tak trošku zachraňuje závěrečný twist. Nicméně čekal jsem daleko více. ()

alchac

Ospale děravé (doslova), neb poněkud zbytečně natažené (resp. přetažené) a mírně překombinované Pouovy orijeansy. Ale Balík jako vždy klasa a naklonovat Edgara Allana muselo dát celkem fušku, takže byť si nyní po zhlédnutí cosi trochu krákám pod fousy, tak ještě plichta. ()

CinemaRanger

Kdepak horor, kdepak mysteriózní detektivka, kdepak thriller. Tohle je jen velmi roztáhlé temné drama. Bez atmosféry, bez napětí, bez zajímavého nápadu. Když ale ono to vypadá tak hezky, ti herci hrajou tak úžasně a i to rozuzlení je docela dobrý. Tu třetí hvězdu přeci jen musím dát, ikdyž jsem těžce zklamán. ()

NiWi

Scott Cooper je konstantně zručný režisér, ne tak konstantně zručný scenárista. To potvrzuje i jeho dobová mysteriózní detektivka ála E.A. Poe, která se může pyšnit hutnou a mrazivou atmosférou, stejně jako slušnou kamerou a celkově řemeslným zpracováním na úrovni. Děj filmu však po slibném začátku začne paběrkovat, ztratí na tempu a zajímavosti na úkor vedlejších a ne tolik zajímavých linek. Ústřední zápletka vraždy po zbytek filmu působí druhotně, skáčeme v lokacích i zdánlivě nedůležitých scénách, a nebýt excentrické postavy E.A. Poa (skvělý Harry Melling) vytrhávající z děje, byla by druhá hodina filmu větší utrpení než je. Christian Bale přirozeně charismatický, ale poměrně utopený ve svém vlastním příběhu, a jakéhosi rozhřešení dojde až po vyřešení hlavní zápletky. Kdyby na ní byl příběh jeho postavy lépe navázán, vše by dostalo onu osudovost která mi ve finále chyběla. V rámci žánrových srovnávaček nesahá Prokletému ostrovu ani na paty, a působivější je i Andersonův Podivný experiment, což už tolik k chlubení bohužel není. ()

Motinski

Sklamanie. A to som filmu dosť veril. Z Gotického hororu  má iba jemne prvky a nefunguje ani ako detektívka. Keď tak najnudnejšia za posledné obdobie. Chýba napätie, gradácia a aspoň jedna, dve výraznejšie scény ktoré by dodali pocit že sledujete niečo výnimočné. Nie len prázdny príbeh čo je chladný ako prostriedie kde sa odohráva. Viac ako dvojhodinová stopáž bol obrovský prešľap. Toto malo byť orezané na 90 minút a výsledok by dopadol lepšie. Už len kvôli kamerovým záberom, nasvieteniu a dvom hlavným hercom. Bale štandardne dobrý, no najväčším prekvapením bol pre mňa Harry Melling. Postavu E.A.Poea zahral parádne. Celkom sa mi páčil koniec, no ako celok je to proste nuda. Nezáživná a málokedy ukazujúca niečo explicitnejšie. To by podľa mňa mohlo zlepšiť dojem. Scott Cooper natočil film ktorý si berie inšpiráciu z oveľa lepších kúskov. Ospala diera, Meno ruže a kľudne by som mohol pokračovať. Zlyhal ale v rozprávačstve a keď som presne v polovici zistil že má čaká ešte raz taká dĺžka skoro som odpadol. ()

sugythesugar

Ako nadšenec gotického horroru, detektívok a obzvlášť práce Edgara Allana Poa som The Pale Blue Eye sledoval už od oznámenia. Ingrediencie boli správne: Atmosféra 19. storočia, detektívna zápletke o rituálnych vraždách, zachmúrený detektív v podaní Christina Bala, postava samotného E. A. Poa s geniálne obsadeným Harrym Mellingom. Projekt mal pod palcom celkom známy režisér a scenárista Scott Cooper, ktorý sa vždy vie postarať o vynikajúcu vizuálnu stránku, ale príbehovo mu to nie vždy klapne. Problémy začínajú už u zdrojového materiálu. Pôvodná rovnomenná kniha má tie isté problémy ako jej adaptácia. Finálnu tretinu, kedy by sa mala rozuzliť detektívna zápletka a našim postavám by sa malo dostať zadosťučinenia. Nanešťastie finále vôbec nefunguje. A nie je to tým, že by tie veci nedávali zmysel. Práveže zmysel dávajú, ale ako divák (alebo kľudne aj znalec žánru) nemá šancu dôjsť k rozuzleniu akýmkoľvek spôsobom s našimi hrdinami. Veci sa zrazu stanú a je nám iba povedané, že sa tie veci jednoducho stali preto a preto, ale nie je tam tá púť a postupné odkrývanie stôp s našimi hrdinami. Nebyť tak nedopečeného konca, tak by sme tu mali jedna z filmov roku! A to je 6. január. Prvé dve tretiny sú totiž perfektne atmosférické. Neopozerané prostredie, skvelý casting, zaujímavé kamerové jazdy, množstvo podozrivých, rodinné tajomstvá. Tých dobrých a skvelých veci je v tomto filme toľko, že nebyť tej poslednej tretiny plesám blahom. Škoda... 6/10 ()

filmmovier

Dlouho jsem zvažoval tři hvězdy - i kvůli faktu, že přímo před tímhle filmem jsem viděl Raven's Hollow, které je přece jenom lepší. A ano, dost jsem se napřemýšlel i nad tím, že potenciál tohoto filmu mohl být využit ještě mnohem více, být to celé vedeno třeba nějakým lepším režisérem nebo jiným scenáristou, protože v tom první zas až takový problém není. Jenomže... jsou tu fantastičtí herci (nad nimiž všemi opravdu vyniká Harry Melling jako luxusní EAP i vizuálně), dobová atmosféra i kostýmy jsou úžasné, zápletka výborná, atmosféra rozhodně vtahující... a navíc mám pro tyhle dobové filmy prostě slabost. První polovina navíc opravdu šlape jako hodinky, ve druhé se to celé začne trochu rozpadat, což je škoda, nicméně finále napravilo mnohé, i tu lehce přepálenou stopáž. Takže jsem zklamán vlastně jen proto, že výsledek opravdu měl na to být ještě o dost lepší, ale i tak se v mých očích nakonec jedná o povedenou záležitost a jsem naštěstí vcelku spokojen. 70 %. ()

jedna_vrana

Augustus Landor: „Pri dostatočnej trpezlivosti sa podozrivý často vypočuje sám.“ Jednu hviezdu, ktorú som pôvodne plánovala, si film zaslúži za herecké stvárnenie oboch hlavných postáv, aj keď na mňa pôsobili práve oni dvaja trochu mŕtvolne. Tú druhú si vyslúžil, keď to konečne na konci začalo dávať zmysel. Prečo to z môjho pohľadu nestačilo na viac? Na film som sa tešila, ale trvalo štyri dlhé, prerušované večery, kým som ho dopozerala celý. To občas znamenalo návrat o pár minút dozadu, aby som dokázala nadviazať a aj tak som sa hrozne nudila. Ani žáner thriller, či dokonca horor mi na film nesedí. Skôr psychologická dráma. Kolieska mi do seba nezapadli a film bol pre mňa len utrpením, hoci sa snaží o dobovú atmosféru a predstavenie postavy E. A. Poa. ()

UhLee

(6/10). The Pale Blue Eye se tvářilo jako velice lákavá detektivní podívaná. V čele tohoto mysteriózního projektu stál režisér Scott Cooper, který má na kontě Hostiles, kteří patří mezi veliká překvapení, které jsem měl možnost zhlédnout. Samozřejmě nelze opomenout ani hlavní hvězdu, kterou není nikdo jiný než obrovský dříč a srdcař. Christian Bale ztvárnil hlavní roli v této detektivní podívané a on byl asi hlavním důvodem, proč jsem tomuto filmu dal nakonec šanci. Od jeho premiéry už uplynulo více než půl roku a taky se změnilo i roční období, do kterého to bylo původně uvedeno. Přiznám se, že kdybych The Pale Blue Eye viděl v zimě, tak bylo možná kapánek přidalo na výsledné atmosféře. Takto to nemělo až tak mrazivý efekt, jak bych očekával. Ovšem za to si můžu sám. Příběh je to tajemný, s hororovým nádechem a okultistickým posypem. Asi jako většina místních uživatelů, tak i já mám zásadní problém s tempem samotného snímku. Začátek působil slibně a rozehrál partii, ovšem prostřední upovídaná část působila velice roztáhle. Nekonečné konverzace za svitu svíček si vzaly svou daň a já se začal koukat na hodinky. Ukolébavka na dobrou noc však výtečná. Opravdu se mi někde v polovině začaly zavírat oči a musel jsem to vypnout. Další den jsem to už v pohodě dokoukal a vynesl finální verdikt. Christian Bale je zde jako vždy bezchybný a hraje si to svoje. S kým jsem měl však menší problém, tak to byl pohublý Harry Melling, který ztvárnil slavného Edgara Allana Poe. Jeho zvláštní herectví mě zpočátku moc neučarovalo a připomínalo mi to trochu povídku z Bustera Scruggse. Časem jsem si na jeho projev zvykl, ale je mi jasné že to bylo hlavně kvůli postavě, kterou ztvárnil. Celková dobová atmosféra byla zobrazena velice věruhodně. Pomalu plápolající svíce, přesvědčivé kostýmy a temný filtr vytvářely mrazivou atmosféru, kterou bych od tohoto filmu přesně očekával. Zajímavým kouskem byla hudba, kterou složil Howard Shore. Nešlo si nevšimnout jistých podobností s jeho nejslavnějším dílem. Místy jsem tam opravdu slyšel tóny Pána prstenů. Rozuzlení, které bývá v detektivních filmech tím nejdůležitějším aspektem přineslo ovoce. Šokující odhalení dodalo filmu potřebnou kvalitu, kterou jsem od něj očekával. The Pale Blue Eye není filmem, na který budu nějak dlouho vzpomínat. Jako detektivní příběh však film funguje a ostudu neudělal. "I do consider death to be poetry's most exalted theme." ()

Tosi

Pravda, film se v některých momentech táhne, ale to některé pomale plynoucí záhady vyžadují a vůbec mně to nevadilo. Všichni zarytí diváčtí detektivové si tady nabijou držku, protože pachatele netrefí nikdo a z jejich frustrace zřejmě plyne zdejší nízké hodnocení. Bale mně do pochmurné až strašidelné atmosféry seděl skvěle a čtyři pecky si tady bezproblémů zaslouží. ()

DragonnCZ

6/10. - Neobyčejná detektivka, která vás osloví převážně skrze své historické zasazení a herce v hlavních rolí, neuvěřitelně dobrá atmosféra, který dodává i zima v okolí, ale stále filmu k dokonalosti chyběla daleko silnější zápletka, která by mě dostala více do kolen. Po velmi slibném začátku, si film ztratil svou image a ztrácel na tempu. Skrze lehce nadprůměrný scénář mne to nijak emocionálně nesundalo a celkově snímek, který nijak nenadchne a ani neurazí. Tím i režisér tohoto filmu dokazuje, že je lepší režisér jak scénárista. Actually konec filmu a scéna v hořícím domě to hodně pozvedla. Pokud máte chuť na podobnout detektivku mohu doporučit. ()

Johnny.ARN

Mal som pocit, ako keby som to už videl. Dej, konanie postáv, to všetko mi bolo až velmi povedomé. Preto aj plot twist v závere ma až tak nezasiahol. 3 z 5 ()

Mrkvič

Celý film příjemná atmosféra, příjemné dialogy a zajímaví herci. Když se vyřešení vražd chýlí ke konci a proběhne závěrečný střet, následovalo lehké zklamání a v myšlenkách jsem již ubíral hodnocení. Jenže koukám, zbývá ještě 30 minut filmu. Cože? Co tam jako ještě má být? Zvrat. Za mě hodně nečekaný a hodně parádní. A kdybych věděl, že je ve filmu postava E. A. Poea, pustil bych si ho už dávno. ()

rowdys

Keď som pri Antlers chválil atmosféru, ktorá by sekla adaptácii Lovecrafta, ešte som netušil, že Cooperov ďalší počin bude oscilovať okolo dark fiction's next best thing - E. A. Poea. Atmosféra je opäť výborná a hutne ju dopĺňa krásna spevavá angličtina 19. storočia. Tentokrát si dal Cooper záležať aj na tom, aby okrem pekných obrázkov dodal i niečo viac, než len povinné dejové minimum, no rozhodne sa nejedná o horror, skôr minimalistický thriller, ktorý svojou poetickou a psychologickou stránkou určite vyznel lepšie na listoch knihy, ako na filmovom kotúči. Pomalšie tempo mi nevadilo, no napriek tomu, že som predlohu nečítal, je cítiť, že veľa z nej ostalo strateného v preklade, čo nemusí byť nutne chyba režiséra. ()

oveckaoa

To nám ten rok teda začíná pravděpodobně nejzbytečnější film roku 2023  a to je teprve leden. Ve zkratce 2 hodinová konverzačka o úplném hovně. Chlápek přijde na vojenskou akademii vyšetřovat  oběšení jakéhosi vojáka zjistí, že se neoběsil, ale někdo ho oběsil na pomoc si vezme kadeta E. A. Poea a to je celý film. Hodinu se nic neděje pak umře další voják  pak zmizí další a už se neobjeví (už ani nevím kam zmizel ) a na konci pokud jsem to pochopil dobře zjistíme, že to vraždil někdo kdo se mstil za něčí vraždu a další dva si braly orgány mrtvých a dělaly s němi čarodějnické rituály. Ta pointa si zaslouží asi tu jednu hvězdu, ale došla v takové době kdy už mě bylo vše u prdele tak, že kdyby tam doletělo ufo ocením i to. 20  procent za zhruba prvních 10 minut co navnadily. ()

mikestiff

Je hromada pomalých, unylých filmů, často označované jako artové. Ale tady mi to pomalé tempo moc nevadilo, protože atmosféra a detaily doby byly super. ()

Pavlínka9

No...lákají na zajímavá jména herců, lákají na tajemné prostředí, nicméně 100 minut to byla za mě nuda, pohroma a docela velká sra*da...teprve posledních 20 minut stálo za to si počkat do titulek.... ()

ywo666

Cakal som trochu viac. Je to temne, ponure, dobre obsadene. Ale hutna atmosfera nenahradi chybajuce tempo. Skoda ze tam nebolo viac napatia. Pritom napad, aj krimi linka bola super. Zaver prekvapil. Scott Cooper ma cveng sikovneho rezisera. Ale mam pocit sikovny reziser by z tohoto vytrieskal viac. Avsak stale zaujimave dielo. Hodnotim to niekde medzi 70-75%. Slabe 4* a nenaplnene ocakavania. ()

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

02.12.2021

Režisér Scott Cooper (Crazy Heart, Nepřátelé) přibližně před měsícem v kinech představil svůj dlouho odkládaný horor Paroží s Keri Russell a Jessem Plemonsem v hlavních rolích. V současné době však… (viac)