Bývalý detektiv se ujme vyšetřování záhadné vraždy, ke které došlo na americké vojenské základně. Pomáhat mu přitom bude mladý kadet z West Pointu jménem Edgar Allan Poe. (Netflix)

AppleCore

Někdy mi přijde, že současní režiséři absolutně nevnímají tvorbu druhých, ani netuší, kde se aktuálně filmový médium nachází, nebo kde bylo před dekádami, natož aby brali ohled na diváka - jak obecnýho, tak cílovýho. A tak koukáme na zapomenutou gotickou kriminálku z devadesátek, natočenou před rokem, inspirující se v kdečem od čtrnáctýho století po přítomnost, která ale v žádným čase a místě nemá absolutně co nabídnout, protože hezkou výpravu, slušný herce a poetický dialogy o věčnosti zabíjí absence atmosféry, dynamiky a dramaturgie. Když znásilníte Sleepy Hollow, vytrhnete z ní tvůrčí srdce a zbavíte charakteru, zůstane jen ospalé - bleděmodré - oko. ()

Arsenal83

Dĺžka stopaže sklame, obsahuje veľa vaty. Nesklame atmosféra, ktorá pripomína až Ospalú dieru, a výborné rozuzlenie, ktoré v podstate nejde uhádnuť. Aj vzhľadom na neho nie som sklamaný. Navyše Harry Melling bol úchvatne odpudivý Poe. Jeho pohľad spôsoboval hypnózu. ()

Chrustyn

Kdo zná tvorbu Scotta Coopera, ví že netočí divácky přívětivé, ale zase pořádně atmosférické filmy. Bledé modré oko je pomalou, mysteriózní detektivkou s pokulhávajícím scénářem a odtažitými postavami. Zato s parádní atmosférou, která dokáže bez problému vtáhnout a i přes opravdu pomalé tempo, udržet diváka až do konce, přestože nebude uspokojen tak, jak by si asi přál i přes závěrečný zvrat. ()

korbitch22

Solidní začátek, potom přes hodinu ukrutné nudy, zbytečných dialogů, ošklivých xichtů ( Melling by měl strčit tu svoji odpornou držku někam do hajzlu a ne hrát ve filmech) a přehlídka dobových kostýmů. Při "finále" mi cukaly koutky a říkal jsem si, ,,co to je proboha za trapnou sračku?!?" Přesvědčený skoro o odpadu vytáhne Cooper žolíka v podobě perfektní pointy která vytáhla film ze žumpy skoro, skoro na 3*. Jenže vše předtím je tak nudné, hloupé a otravné, že ani tak skvělý konec nezachrání totální zmar. Jakoby celý film točil Uwe Boll a konec Martin Scorsese. 45%. ()

Marze

Temne rodinne tajemstvi, mucene duse. Odkaz k Poeove fascinaci mrtvymi. Zneklidnujici atmosferu film fakt ma. Tajemstvi same jsem shledal pres zvrat hloupym. Ale postavy a prostredi usly. ()

Stanislaus

Bledé modré oko mělo dost velký potenciál se stát atmosférickou dobovou kriminální podívanou, v níž hraje zásadní roli postava E. A. Poea. Po zhlédnutí filmu musím ale konstatovat, že onen viditelný potenciál zůstal trestuhodně nevyužit. Snímek trpí především dlouhou stopáží a pomalým tempem - takto vystavěný příběh by se určitě vešel do sta minut a byl by více působivý a stísněný. Ani z audiovizuálního hlediska na mě film nefungoval tak, jak jsem očekával. Chválím však poslední třetinu filmu, v níž dojde ke dvěma zvratům: První je kupodivu předvídatelný, druhý je ale vcelku překvapivý - akorát mohl přijít o 20-30 minut dříve. Postava Poea byla fajn, ale v závěru už jí bylo až příliš. Lepší tři hvězdičky! ()

BMW12

Takový temný (myslím tím, že je ve filmu pořád tma) mysteriózní film. Určitě je zde stěžejní Christian Bale, který celý film táhne. Harry Melling je zvláštní týpek a chvíli jsme si na jeho podání Edgara Allana Poea musel zvykat. Ve filmu je sice pár scén, které mohly být kratší, ale jinak děj filmu nenudí. Na závěr pak čeká diváka velké překvapení. ()

Flego

Atmosfericky na vysokej úrovni, námet je atraktívny a prostredie tiež (West Point v roku 1830). Spracovanie je často mdlé, nezáživné a príliš dlhé. ()

TheEvilTwin

Ach bože, tohle bylo dlouhé jak 14 dní. Jinak jde o klasickou krimi detektivku typku "Guess the murderer" s celkem fajn dobovým vizuálem a neurážejícím, leč průměrným Christian Balem, ale ta stopáž je prostě strašně úmorná. Vynechatelný kousek, na který si nikdo za dva dny nevzpomene. ()

honajz

Slušný vizuál a hudba, ale to je tak všechno. Jinak nudná a zdlouhavě, hodně zdlouhavě natočená historka, která se dala odvyprávět za polovinu času. Ani ten případ za moc nestojí, ani prostředí vojenské akademie, herečky podle mne krásou moc neoplývají, a myslím, že za pár dní nebudu už ani vědět, o čem to bylo, jak rychle se to z hlavy vypaří. ()

claudel

Nuda, nuda, příšerná nuda. Příběh, který se táhne tak dlouho a vůbec se neposouvá, ničím nezaujme. Přitom všechno kolem funguje - kamera, výprava, slušná atmosféra, velmi dobré herecké obsazení...Ale jako už mnohokrát slabý scénář a nulový příběh dokáže všechno zabít. Druhou hvězdičku dávám za poslední půlhodinu a konečné rozuzlení, nicméně čtenáře E. A. Poe nemůže takový zvrat zaskočit,  v jeho díle se objevuje. ()

Jenda

Nalákán trailerem, castingem, kostýmy a dobovým zasazením jsem byl unuděn unylou jakoby detektivkou, u které mě přestalo zajímat, jak to dopadne asi po 20 minutách. ()

JASON_X

I přes mou náklonnost k pomalým filmům se mi tenhle vlekl jako smrad. A spíš než pochmurný mi přišel zdlouhavý, rozvláčný. Pomohl by schopnější režisér, nebo o půl hoďky kratší stopáž, nebo obojí. Knižní předloha přitom vypadá dobře, podle anotací. Ale při filmu máte pocit, že třeba zakomponování postavy kadeta Poea do příběhu je pouhý komerční kalkul. A nepříliš vydařený, protože jeho představitel je ukrutná držka a hraje (resp. přehrává) ukrutně pitomě. Závěrečné rozuzlení je však (i díky "Poeovi") překvapivé, ale jestli mi ty víc než dvě hodiny života stály za to, si nejsem úplně jistý. Nakonec zaokrouhluju nahoru, a to ze dvou důvodů: 1.Bale, 2.Anderson. ()

Lucasion

Bledé a modré oko mi padlo do oka hned první den na Netlifxu. Trošku mě odrazovala délka, takže jsem čekal na vhodný večer, kdy se do téhle děsivé detektivky ponořím. A hle ho. Za mě velmi kvalitní dobová detektivka, která vás svojí atmosférou zcela pohltí. Oběti se kupí a bývalý detektiv je povolán, aby vše vyšetřil. Pomáhat mu v hledání pravdy a cesty ve sněhu nebude nikdo jiný než samotný Edgar Allan Poe. Kterého hraje starý známý Pottera bratranec. Herecky je film totiž obsazený velmi dobře. Bale je eso, Melling dokazuje že hrát umí a mihne se třeba i Gillian Anderson. Film mě bavil od začátku do konce, i když mi přišel lehce natahovaný a vraha uhádnete vcelku rychle. Jenže Bledé modré oko má pro vás připravené ještě jedno tajemství. Já za ten skvělý konec musím přihodit hvězdu. Protože to jsem vskutku nečekal a jsem rád, když mě film dokáže velmi dobře překvapit. (78 %) ()

Lacike

Pomalá nezáživná detektívka s prípadom, ktorý ma vôbec zaujal a tým pádom ma film ničím ďalším nebavil. Má to ale pekný filmový vizuál a solídne herecké obsadenie, ktoré ale nič extra nepredvádza. Po 40tich minútach som to vypol. Fanúšikovia detektívok by to snáď raz dopozerať zvládnuť mohli. Takže hviezdy tentoraz neudelím. ()

ScarPoul

Asi jedna z najsmutnejších vecí je, keď sa pomerne slušný a vyzretý režisér po pár snímkoch zopsuje na úroveň podpriemerných fušerských kvázi umelcov. Scott Cooper možno nemá výrazný rukopis, ale má filmy, ktoré považujem za slušné. Každopádne jeho Antlers a teraz The Pale Blue Eye sú vyslovene priemerné snímky, bez poriadnej dramaturgie. Ono je síce fajn, že sa s nami režisér hrá, ale je to rozťahaná hra v ktorej emócie hrajú až tretiu úlohu. Prvou je atmosféra a druhou zaujímavý nápad. Ale bez tých emócií sa to v tých dôležitých miestach začína rozpadať. Na jednu stranu musím vyzdvihnúť tú hru s divákom. Oplatila sa. Na druhú stranu všetko čo jej predchádzalo bolo fušerské, bez poriadnej gradácie a mdlé. Smutné pobehovanie z miesta na miesto, bez poriadneho zmyslu. A hlavne bez napätia. Melling aj Bale sú v pohode. Ale samostatne. Spolu im tá chémia vôbec nefunguje. Už tretie sklamanie v Baleovej filmografií. Takto nezáživný predstaviteľ je dakedy za trest. A tak domrvený dobrý nápad tiež. Slabé 3 hviezdy. Ale aby som len nehanil. V rámci riešenia prípadu sú všetky stopy viditeľné a predstavené divákovi tak, že si ich vie pomerne funkčne pospájať. Alebo spätne doceniť, že odpoveď bola v zásade vždy na očiach. ()

Marcos22

Povedený spirituálně laděný detektivní film, pracující s hororovými prvky, ve kterém exceluje dvojice Christian BaleHarry Melling. Zejména druhý jmenovaný podává životní výkon, a dává částečně zapomenout na přílišně prostý scénář filmu, který ho sráží do průměru. I přes tuto skutečnost se Bledé modré oko příjemně sleduje a divák pociťuje, jakoby sledoval jeden z filmů s Herculem Poirotem. Snímek mohu doporučit všem fanouškům Edgara Allana Poa, pro něž vzdal Scott Cooper svým filmem poctu povídce Chýše landorská. Tři hvězdy. 🙂 (06.01.2023) ()

joehot

Jako historická detektivka je The Pale Blue Eye podprůměr, příliš přímočará procedurálka s příliš přiblblou pointou. Ovšem jako "origin story" Edgara Allana Poea zábava. Narážek na jeho dílo je ve filmu mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Atmosféra slušná, během filmu jsem si asi dvacetkrát řekl, že má krásný soundtrack, který připomíná Pána prstenů... a ono jo. Takže za ten bod nahoru... V procentech 70. ()

corpsy

Tak mi v poslednom čase pripadá, že sa za produkciu od Netflixu, začína platiť iba za značku. Každý vieme, v akých ďalších priemyselných odvetviach to platí ( ´´skvelé´´ značkové burgre, či ´´nesmrteľné topánočky´´, či oblečenia ). Štedrý rozpočet, hviezdne obsadenie a hlavne už virózne prijímaná tvorčia sloboda ( ktorá už nemá so slobodou nič spoločné, pretože ide len o dovolené, arogantné masírovanie ega ), nedosahujú diváckych výsledkov. A to už nehovorím, akým PR znásilňovaním sa tie ktoré snímky streamovacích TV, dostanú do nominácii na kedysi KINO FILMOVÉ ceny. Úpadok je jasný, každopádne ale česť výnimkám ( MONOKEL medzi ne nepatrí ). ()

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

02.12.2021

Režisér Scott Cooper (Crazy Heart, Nepřátelé) přibližně před měsícem v kinech představil svůj dlouho odkládaný horor Paroží s Keri Russell a Jessem Plemonsem v hlavních rolích. V současné době však… (viac)