Prequel k seriálu Yellowstone sleduje rodinu Duttonovcov, ktorá sa vyberie na náročnú cestu cez prérie v snahe uniknúť z chudoby a nájsť lepší život v Montane. (SkyShowtime)

Zagros

Po dlouhé době mě něco naprosto uchvátilo. To, že je Taylor Sheridan borec, jsem věděl už delší dobu. Jeho filmy Sicario a Wind River se mi líbily velmi. Jen se seriály jsem opatrnější, přeci jen to stojí více času. Díky krátké délce a jeho slibované uzavřenosti (ale víme jak je to v případech úspěchu), jsem se nakonec nechal zlákat a dobře jsem udělal. Nechci moc vyzvedávat jednotlivé složky (všechny jsou skvělé!), ale jako celek na mě seriál působil až magicky a dokázal mě vtáhnout už od první minuty. Ta celková atmosféra je úchvatná a sladění jednotlivých složek geniální. Obsazení skvěle napsaných postav, úderné dialogy, překrásné scenérie nasnímané výtečnou kamerou, napínavý a uvěřitelný příběh, poetická krása střídaná nekompromisně drsnou realitou, … V průběhu sledování jsem měl jednu jedinou výtku - občasné vnitřní monology a myšlenky hlavní hrdinky. Když jsem si ale uvědomil, že hlavní děj je z jejího pohledu a ty její myšlenky zdůrazňují ten kontrast mládí, naivity, krásy vs zkušenosti a drsné reality, o to více jsem to poté ocenil. Po konci posledního dílu mi bylo líto, že to končí a rovnou jsem si chtěl seriál pustit znovu. To se mi už nestalo ani nepamatuju. Rozhodně všem doporučuji tuto excelentní minisérii. Pokud máte rádi podobné prostředí, seriál si užijete. Až posléze jsem zjistil, že to je odbočka ke známému Yellowstonu. Vůbec nevadí, že o něm doteď nic nevíte, minisérie 1883 je samostatné dílo. Pravděpodobně mě k Yellowstonu ale přitáhne. :-) ()

Nassau

/+/Like God decided to light this day with candles, I could see all of Texas. It was the most beautiful thing I had ever seen. (9/10) ()

HonzysKISS

Taylor Sheridan se poslední dobou ukazuje jako scenáristický westernový bůh, a to naprosto právem. Seriál 1883 je vážně úchvatná podívaná. Nejdřív jsem si říkal „western pouze o cestování z místa na místo, to může být celkem nuda“, no a opak je pravdou. Především je to prequel k Yellowstone, takže to dává smysl. Zajímavé je, že diváci absolutně nemusí znát seriálový počin YS. Každopádně je to skoro po všech stránkách dokonalé. Některé věci by mě ani nenapadly, která nebezpečí číhají po cestě západu. Je to detailní, humorná stránka sedne senzačně, krásná hudba s vlastním motivem a postavy, ke kterým si za pouhých pár dílů vypěstujete neuvěřitelný vztah. Opravdu neskutečná podívaná. Akorát mi hodně vadila hlavní vypravěčka, tedy hlavní postava slečny. Její mind voice mi celý seriál celkem kazil. Samé motivační žvásty. Nebo její romantická linka, ta mě moc nebrala. Na jednu stranu je to pochopitelné, protože týpce je asi 18 let, takže se to dá odpustit, jenom to musím zmínit. Byl bych radši, kdyby se seriál upoutal více na jejího otce. 80/100 ()

aquiver

Asi nejlepší westernový seriál všech dob. Už jsem ani nevěřil, že se tohle v době politické pseudokorektnosti a záplavy komiksových slátanin točí. Nutno vidět celou sérii, protože dramatické oblouky se uzavírají v 5., 9. a poslední 10. epizodě (což jsou i epizody nejlepší). Obsahově a příběhově monumentální, doplněné až Malickovským vyprávěním typu: „Když se vrátila do tábora, neřekla ani slovo. Nepodívala se ani na mého otce, ani na mě. Před svítáním jsem ji slyšela plakat u ohně. Sedla jsem si k ní a zeptala se jí, co se stalo. Řekla mi, že zabila člověka kvůli koni. A teď už zbývá z naší rodiny jen John, kdo se může dostat do nebe. Neměla jsem to srdce jí říct, že žádné nebe není, protože v něm už jsme. Stejně jako v pekle. Máme tady oboje. Jedno vedle druhého. A Bůh je tahle země. (s01e07)“ 100 % ()

Teg

Ta počáteční fascinace západem je na 6 hvězd, bohužel v druhé polovině začal Taylor těžce tlačit na pilu a je z toho vyřazovačka ve stylu Saw. Škoda nečerpaného potenciálu. ()

mc.loki

To si děláte srandu, ne? Bílá WASP holka spí nejdřív s kovbojem, toho jí odprásknou comancheros, tak začne spát s idniánem, úplně veřejně, nikdo ji neodsoudí, její otec, jinak strašnej drsňák, klidně dál tlachá s tím indiánem u vohně o moudrosti bisonů. Tohle má k realismu divokýho západu fakt daleko. Do toho rádoby hlubokomyslný promluvy jak vystřižený z Terrence Malicka. Panebože, a tak to bylo slibný.... ()

janesX

Seriál, ktorý sa zdanlivo pomalšie rozbieha a trochu trvá, kým tie postavy pochopíte, no počas putovania sa vám ich osudy poriadne vryjú pod kožu. Vrcholom série pre mňa je deviaty diel, no ešte lepšie bolo dopozerať to a uvedomovať si túto sériu ako celok. Napriek mojej miernej skepse, ktorá trvala asi po tretiu epizódu musím ale uznať, že v kontexte boli všetky diely dôležité a aj keď sa niektoré zdali slabšie (čo nepochybne aj boli), tiež ma po dopozeraní už napadlo kašlať na matematiku a zvýšiť hodnotenie na maximum. Tento seriál skrátka zanechal obrovitánsky DOJEM! ()

Ještěřák

Tuhle jsem se jednoho dne na netu dočetl, že existuje celá rodinka nově vzniklých amerických rančersko-westernových seriálů, snad novodobých Dallasů, avšak dobře natočených, řešících prizmatem amerických očiček typicky americké (kapitalistické, ideologické, územní) problémy, které průměrný Čech možná nepochopí. No výborně... Vzal jsem to kulišácky chronologicky a prequel je jedním slovem úžasný - kvality Tance s vlky jsou zde roztažené do deseti hodin. Zaprvé jde o (skoro) dokonalý survival western, kde nebezpečí zdaleka překračuje klišé "indians n' bandits", každý přeživší den je vítaný jako něžné pohlazení po koulích a smrt je zde přirozenou každodenní součástí života pošetilých průkopníků. (Dle pramenů, co jsem četl, to zas až tak horké nebylo - alespoň s přestřelkami. Také myslím není pravda, aby šlo až takto bezkonsekvenčně pogromovat v životem tepoucích městech a jejich blízkém okolí. Ostatně těch pár doložených větších přestřelek ala O.K. Corral se stalo legendami a byly spíše raritou.) Mimo jiné Isabel May byla naprosto skvělá, její bohatá příběhová linka patřila i přes spoustu řečí k tomu nejlepšímu, co seriál nabízí a herečka jako taková svým výkonem zcela rozesrala moje domněnky, že najít mladé a zároveň charistmatické & talentované herce je jako hledat šafrán v moderní kulturně-betonové krajině. Závěr je hrozný, ale nádherný. Seriál je celkově nepředvídatelný a slupl jsem ho jak malinu. Vytkl bych snad jen výskyt několika "lyricko-epických" zpomalených scén, typu utonutí při přechodu brodu řeky za tónů opuštěného klavíru - přišlo mi to příliš umělecké, narušující a celkově nenaturalistické. Asi pětkrát jsem se očima přistihl ulpělý na šipce dopředu, takže pokrátit o pár desítek minut by se to dalo; naopak konec [spoiler] byl moc narychlo zpunktovaný, tuze mě zajímalo, kdo si v údolí co postavil, s kým se dal impro' dohromady, kdo si s kým radostně střihl děcko, atd... :) ()

Oyer

Po pár zdlouhavých dílech první poloviny série přišla bohatá odměna. Poslední díly byly doslova vyšperkované v celé své parádě a noblese. O to bolestivější byl pád v posledních dvou minutách této série. To si myslím moc nezdařilo. ()

gumolit

Úžasné. Majstrovské dielo.Proste úžasné. Po všetkých seriáloch o drakoch a kráľoch, prsteňoch, seriáloch v  vzdialenej galaxii či naposledy o opakovanom klišé apokalypsy nakazenia vírusom mi prišla séria z pera skvelého scenáristu a režiséra Taylora Sheridana ako balzam na dušu.  Yellowstone som síce ešte nevidel, ale vraj je dobré začať s touto minisériou. Bol som emocionálne unesený. Chytilo ma to a držalo celý čas. Toto musí byť ocenené ako najlepšia miniséria na Emmy za rok 2023. Mala by ju tiež udeliť  Isabel May( neuveriteľná podoba s Jennifer Lawrence)  za najlepšiu herečku, Sama Elliotta za najlepšieho herca,  country spevákov Faith Hill za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe a Tima McGrawa ako najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Celé obsadenie by malo byť ocenené ako najlepší súbor. Vyhrať by mal aj scenár či hudba. Táto miniséria nebola naozaj nič ako úplná dokonalosť a realizmus. Veľmi stručne napísané ale taký bol vtedy skutočný život. Násilný. Áno, ale chodníky migrantov smerujúce na západ neboli radostnou jazdou, ale extrémnou výzvov. Samozrejme musíte byť aspoň trošku fanúšik filmov z Divokého Západu alebo skôr dramatického života v ťažkých časoch inak sa možno nechytite. Zbytočne sa nejako rozpisovať o deji, scenárista a režisér Taylor Sheridan patrí medzi to najlepšie čo máme v Hollywoode o tom niet pochýb. Vrelo odporúčam túto show a budem ďalej pokračovať s 1923 a Yellowstone. HODNOTENIE 10/10 ()

Wancohoff

Silne momenty. Traja dobri herci.paradny audiovizual. Bohuzial dej tak neskutocne natiahnuty ze na ploche 10 casti vela toho neponukne. Serial som si pozrel preto, ze som dopozeral perfektny mayor of kingstown taktiez od Sheridana. No ten serial je kvalitou niekde uplne inde, i ked paradoxne 1883 ma lepsie hodnotenie. 65% ()

Strike

Úžasné. Všechno již bylo napsáno v ostatních pětihvězdičkových komentářích. Jen doplním postavu paní Duttonové (Faith Hill) - dokonale napsaná a zahraná silná ženská postava. ()

Mrs.Bailey

Tak takhle si představuju skutečnej masterpiece. Příběh, postavy, nádherná kamera - ty záběry krajiny! soundtrack... Drsná realita osidlování Divokého západu, kterej byl zemí zaslíbenou jen pro těch pár, kteří zvládli přežít. Občas trochu moc naivní romantika, občas trochu patetičtější proslov hlavní hrdinky, ale to jsou jen drobnosti. Jako celek je to opravdu epické a krásné. Srdcervoucí konec bych srovnala s Posledním mohykánem. Hodně dlouho ve mě bude ještě rezonovat, jak krutej život občas umí být. A my si doma na gauči můžeme jen pískat. Ve výsledku nejsmutnější seriál ever, ale rozhodně stojí za to. ()

barteca

Mělo to místy slabší místa, ale poslední dva díly vše vynahradily. Už dlouho jsem nic tak citlivého neviděla. Obrovská odvaha těch lidí, v těch krutých podmínkách zůstat lidský, to chtělo charakter. ()

warrenur

Za mna objav z prelomu rokov a divacky westernovy zazitok, aky som dlho neokusil. Vynikajuci otvarak, uchadzajuci zaver s asi len dvoma priemernejsimi epizodami. Nezne, ci idealizovane obrazy striedaju tie drsne az brutalne, tak ako to pri osidlovani prvymi pioniermi zrejme i byvalo. Len velmi zriedka som mal serialu co vytknut. Nadherny pribeh, vyborne postavy a takmer bezchybny scenar. Slova blondaveho dievcata nas sprevadzaju kazdou epizodou a vzdy daju dovod k zamysleniu, ci len daju az poeticky vyzniet aktualnemu rozpolozeniu divaka. Sheridan sa opat raz prekonal - nadhera. Tesim sa na dalsie role 21-rocnej Isabel May, ktoru som si po par epizodach oblubil. Odporucam. Slabsi plny pocet. :) 85% ()

Jeremiah

Z mého pohledu nelze tomuto seriálu nic vytknout. Odhodlaní lidé snažící se za každou cenu přežít a urvat pro sebe alespoň kousek ze svého snu o lepším životě a zítřku. Nikdo a nic jim to však nemíní ulehčit - tj. bezohlední a zákeřní lidé, domorodci snažící se ubránit svoji zem, neznámá příroda. To vše je podáno očima dospívající dívky, která se s tím snaží vyrovnat, a to i přes to, že brzy ztratí všechny své sny. Přesto na vás tento seriál dýchne svobodou, nezávislostí a nádhernou přírodou. Vynikající seriál kde, jak píše uživatel Adrian , je další pokračování téměř zbytečností. ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

07.02.2023

Seriálové bomby začínají padat už v únoru. Právě jsme se totiž dozvěděli, že jeden z nejsledovanějších a nejúspěšnějších seriálů současnosti – drsné drama Yellowstone od Taylora Sheridana (Sicario,… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD