Alexej Sokolov, skúsený hasičský inštruktor, chcel po smrti svojho podriadeného skončiť s náročnou prácou a venovať sa inému oboru, ale nečakané udalosti mu v tom zabránili. Leto v Rusku je horúce a vo vzdialenej oblasti vypukli rozsiahle lesné požiare. Sokolov sa vydáva na novú misiu do oblasti Karélie a berie so sebou aj pomocníka, drzého nováčika, ktorý je zároveň priateľom jeho dcéry. A táto úloha bude oveľa ťažšia, než si dokázal predstaviť... Hlavnými hrdinami príbehu o hrdinskom boji s katastrofálnym lesným požiarom sú hasiči - Alexej Sokolov, veliteľ brigády, a Roman Iľjin, pracovník Ministerstva pre mimoriadne situácie Ruskej federácie, ktorý sa zoznámi s Alexejovou dcérou Jekaterinou. V dôsledku rozsiahlych lesných požiarov v Karélii vzniká mimoriadna situácia, v ktorej ide mnohým ľuďom o život. Obývanú časť vzdialenej oblasti obklopili plamene a v ohnivej pasci môžu zahynúť stovky vidiečanov, ktorým nemá kto pomôcť. Šesť členov malého tímu Alexeja Sokolova sa zrazu ocitne v epicentre požiaru, ktorý sa však šíri príliš rýchlo. (TV JOJ)

Chrustyn

Opět klasický ruská velkoprodukce. Katastrofický film, který má své momenty ale to jejich patetické zpracování budí spíše úsměv než napětí, nebo jakýkoliv soucit s hrdiny a jejich obětmi. Scéna z vrtulníkem asi měla být jedním z nejvypjatějších momentů, ale já se opravdu smál. Bez patosu a se sympatickými herci to mohlo být opravdu fajn. ()

LIVINGDEAD

Rusáci umí lepší katastrofické filmy. Některé scény filmu byly směšné, např. děti sundejte si boty jinak helikoptéra nepoletí.... a pá pá. ()

flanker.27

V zásadě nemám nic ani proti heroizaci ani proti geroizaci, ale jedno i druhé by se mělo zakládat na smysluplném ději a zodpovědném přístupu. Nebyl jsem tentokrát dalek dát jen dvě pecky, ale scéna s obětováním se pro děti mě přece jen poněkud nahnětla. Kurník Rusové, po technické stránce jste na jedné lajně s tím nejlepším ze zbytku světa, ale ty scénáře si občas nechte trochu uležet. ()

sniper18

Tak už aj v ruskej produkcii som sa dočkal požiarnickeho veľkofilmu, ktorých nie je nikdy dosť a každý vítam s otvorenou náručou a našťastie nesklamal. V úvode ma síce trochu vydesilo, či sa nejedná o nejaký remake vynikajúceho Only the brave, čo už je asi neprekonateľný vrchol tejto kategórie, tá úvodná scéna ho pripomenie teda viac než dosť, ale našťastie si to ide úplne iným smerom a spoločné to má len túto tému lesných požiarnikov zasahujúcich v teréne. Oproti mnohým ruským filmom z poslednej doby to nejde tak oproti západu, ale zostane to stále to pravé ruské so všetkým čo k tomu patrí a ja teda s tým nemám problém. Dlhšie sa to síce rozbieha, ale pozerá sa na to dobre a v druhej polovici už začne ten pravý survival v horiacom lese, ktorý je aj celkom napínavý a s viacerými peknými emotívnymi momentami, ktoré sú správne dávkované a tak fungujú. Celé sa mi to síce zdalo trochu moc vykonštruované, prakticky z úplne ničoho sa stane úplná katastrofa, tu by som ocenil nejakú prirodzenú postupnosť, ale tu zlyhá úplne všetko, hlavné vedenie, komunikácia, ľudský faktor a ešte vlastne aj všetka technika, neprišlo mi to vôbec dôveryhodné, ale predsa len je to film, ktorý má svoje vlastné pravidlá, pre mňa je podstatné, že ma to bavilo a ani na minútu som sa nenudil. Postavy ale mohli byť vybrané aj čosi lepšie, z hlavnej šestice vyniká len šéf, ktorého som už videl veľakrát, takže to je stávka na istotu a drsniak, ktorý prišiel v požiari o ženu, to je vzhľadom taký pravý požiarnik, ten zvyšok je už menej výrazný, ale práve v tej survivalovej časti som si postupne obľúbil aj ostatných. A akcia je klasika, tu sa proti požiaru prakticky ani nebojuje, nie je na to čas a tak je to vlastne len únik pred rozsiahlym požiarom, čo ale funguje a okrem toho poteší aj jedna slušná bitka, ktorú som tu nečakal, ale dali si na nej celkom záležať. A technicky tu nemám väčší problém, pôsobí to veľkolepo, vizuál je pekný a emócie fungujú, ja som spokojný. Takže ďalší Only the brave sa síce nekoná, ale to som nepotreboval a už ani nič podobne kvalitné nečakám. Hlavne, že som dostal ďalší požiarnicky veľkofilm, ktorý som si užil. 76% ()

Snorlax

Vždy mi o něco méně vadil ruský patos, než ten americký. Ale nová doba přináší nové zážitky, maže rozdíly a přibližuje kultury. Nebýt ruských jmen, nepoznala bych, že tohle není americký film. Jen malý krůček chyběl k nechutnosti mistra patosu Spielberga. Vyhodíme kytaru, sundáme si boty a ponožky, zahodíme bundy a popláčeme dojetím. Ne, děkuji, tohle skutečně nechci. K tomu stupidní romantická linka, která byla předvídatelnější než včerejší zprávy. Ruce pryč od ruského mainstreamu. ()

ARI50

Oni to prostě umi, ohnivé drama, nebezpečné situace i šílené momenty co napadnou jenom je. Dobře natočený katastrofický snimek. Herci byly slušní, hudba výborná, poslední hodina i dech berouci. Dobře natočené efekty plamenu a boje pro ti němu. ()

JASON_X

Pro leckterého našince, bolestivě trpícího všeobecnou a všeprostupující českou, potažmo evropskou změkčilostí a přizdisráčstvím, je jistě osvěžující mrknout se na to, jak to chodí v mužné patriarchální společnosti u našich vzdálených východních bratranců. Ale na druhou stranu musím popravdě přiznat, že i to ruské bohatýrské chlapáctví a gerojství, přehrávané a okázale do krajnosti šponované, se mi už časem začalo trochu zajídat. Mimo jiné i proto, že třeba jasnému sokolu Chabenskému, veliteli parahasičů, snad ještě hustějšímu než bude o rok později jistá parahasička Angelina, jsem ho příliš nevěřil. Ogoň je sice podívaná opravdu bombastická, jeho působivé triky si v ničem nezadají s hollywoodskými áčkovými blockbustery, avšak na hollywoodských principech je bohužel postavený i celý scénář, méně by bývalo bylo více. Já osobně bych notně ubral na teatrální dramatičnosti a přidal na zádumčivém dušezpytu a psychologii, jak to Rusové velmi dobře umí. Moje slabší čtvrtá rudá pěticípá hvězda je tedy hlavně za vizuál. ()

Lacike

Tak už aj rusáci sa pustili do tohto ohnivého katastrofického podžánru. Ale žiadna veľká pecka sa nekoná. Film sa strašne dlho venuje postavám, ale napriek tomu si ma tam nikto nezískal a bolo mi jedno kto z nich prežije. Keď už sa konečne v lese rozpúta ohnivé inferno, tak to pôsobí strašne sterilne. Triky sú síce bezchybné, ale chýba tomu poriadna špinavosť. Ani na sekundu som nemal pocit nebezpečia, či už z obrovskej horúčavy, dymu alebo samotného ohňa. Proste sa tam postavy pohybovali v bezpečí štúdia. Takže celkovo to je nudný podpriemer, ktorý sa vôbec nechytá na americké predobrazy. Nedávny Only the Brave je v každom ohľade lepší film. 4/10. ()

slunicko2

Nepodařený epigon amerických žánrových filmů. 1)  Rusové označují katastrofické filmy slovy фильм-катастрофа, ale katastrofa to nebyla. Místními komentátory často zmiňovaný film Hrdinové ohně mě ale dostal více._____ 2)  Druhá půlka - vlastní boj s požárem resp. útěk před požárem - je lepší než začátek. Ale výhrad i tak tu mám hodně. Většinou je přesně uvedli ti, co dali filmu dvě a méně hvězdiček._____ 3)  Co by asi řekli sociologové na skutečnost, že v americkém filmu potíže vzniknou, protože někdo nadmíru dodržuje předpisy, zatímco v ruském filmu je to přesně naopak? Děj provází neustálý bordel._____ 4)  30letý (v roce uvedení filmu) příjemný Ivan Jankovskij (nováček u hasičů Roman) je z herecké rodiny (děda, babička, otec i matka, mladší sestra). Za svůj výkon byl oceněn Zlatým orlem za rok 2021 (celkem už potřetí). Ženatý, má ročního syna._____ 5)  Natáčení probíhalo dva a půl roku (!) v Moskvě a okolí, v karelském kaňonu Ruskeala, ve města Taganrog, Vsevoložsku a na Vladimirském letišti Semjazino._____ 6)  Karélie je región (a republika v rámci Ruské federace) podél hranice s Finskem. ()

BarryLyndon

Moderní ruské filmy jsou mé oblíbené guilty pleasure. V posledních letech natočily parádní akční scifi, horory, pohádkové fantasy apod. Bohužel po jejich válečné agresi mám nepříjemnou pachuť a myslel jsem, že už nic ruského neuvidím a minimálně to nebude vojenské... Tohle je 2 roky starý velkofilm o hasičích. Má to úroveň hrdinského patosu lvl. Armagedon a je tam i několik podobných scén řekl bych. Rozhodně se to nemůže rovnat s Kosinskiho Only the Brave, ale zábavné to popcornově je. A taky je to ultra kvalitní co se týká praktických efektů, ani náznakem jsem nikde neviděl digitál byť tam určo byl, oni fakt museli zapálit hektary lesa a nějakou vesnici.  Jestli vás fascinuje patos ruských gerojů, tak určitě doporučuju. Docela tam vládne neselhávající Konstantin Chabenskij 7/10 ()

sator

Hrdinský příběh o hasičích a záchranářích. To, čemu říkáme akt statečnosti, je pro ně jen běžná rutina, pokud si jen jeden dokáže zvyknout na smrtelné nebezpečí a extrémní riziko. Když se zdá, že lidé v tísni nemají nikoho, kdo by jim mohl pomoci, přicházejí záchranáři bojovat proti nemilosrdným přírodním silám. ()

alchac

Действительно ужасный фильм! To takhle Aleks Potřebný, vulgo balšój Ohon, zkouknul Armageddon, letící šutr vyměnil za táborák v tajze, důkladně jej vyfutroval co největším množstvím pičoidních situací za účelem demonsrace (sic!) ruského gerojství odhalujících doposud neprobádané hlubiny senkruvího patosu, kteréžto jsou tlačené ad dementum až tak moc, že jednomu mně již cca v půlce stopáže obě obočí přešplhala až někam na temeno hlavy (pročež tento snímek hodnotím jako větší sci-fi (s důrazem na fi) než předlohu), Bena Pokrfejse nahradil ještě otravnějším nehereckým pamrdem (a už jen sám fakt, že něco takového je vůbec možné, je myslím si objektivním důkazem toho, že Rusko je vskutku zemí neomezených možností) a voalá, cisterna velkoruské metyl samOhoňky je na světě (detailní recept viz Čonkin). A nejděsivější na tom bylo, že když už jsem se po vpravdě strhujícím finále (neboť jsem během jeho sledování uvažoval, zda strhávat si kombinačkama nehty by bylo méně bolestivé než tento zážitek) zvedal dojít se vyzvracet, zjistil jsem, že áftrmač s nezbytným klavírem má ještě čtvrt hodiny. ()

noriaki

Srovnání s americkým Only the Brave se asi nevyhnu, tak ať to máme za sebou. Kosinský natočil na postavy zaměřený příběh, rusové přišli s velkoryseji pojatým katastrofickým filmem. Emocím, vztahovým problémů a nezhojeným šrámům na duši se pochopitelně nebránili, ale už jenom to, že má zázemí důležitou úlohu a část děje se točí kolem civilistů, napoví, že o taťku hasiče s tvrdohlavou dcerou tady jde až ve druhém plánu. Na špičku žánru reprezentovanou zmíněným trhákem se Oheň nechytá, ale na věci typu Sopka, Rozpoutané peklo, nebo Drtivý dopad to má naprosto s přehledem. ()

iXtr3m3

Klasický technicky dokonalý ruský veľkofilm, teraz z prostredia horských hasičov ála Only The Brave. Ale nenechajte sa zmiasť, prvotná scéna, ktorá ako keby bola doslova pokračovaním konca Only the Brave je jediná skutočná podobnosť a aj tá trvá len chvíľku. Všetko ostatné ide svojou vlastnou a celkom dosť vyslovene "ruskou" cestou. Toto môže byť pre mnohých ľudí zápor, pre niekoho klad, pretože napriek tomu, že USA žeriem od detských časov, tak viem uznať kvality aj Rusov, Kórejcov, Japoncov, Číňanov a podobne a niekedy sú doslova takým čerstvým nádychom od zažitého stereotypu. Známe tváre potešili od Nočnej hliadky až po Majora Groma a napriek pomalému rozjadzu, bol záver fakt emočne silný. ()

MickeyStuma

Katastrofický film o práci záchranářů podílející se na hašení lesních požárů je ohromným překvapením a dá se s respektem označit za nejlepší filmový počin s takovýmto námětem. Ruská kinematografie může být po právu za tento počin hrdá. Centrem dění je parta odvážných chlapů, kteří jsou v soukromém životě jako každý jiný. I oni musí čelit osudu a řešit své problémy. V rámci svého zaměstnání jsou však povinni provádět výkony přinášející doslova a do písmene osobní oběti. Začátek příběhu však neskončí rovnou do ohnivého žáru. Nejdříve je divák seznámen se všemi protagonisty a to plně i s charaktery každého z nich. Vznikají tak obrazy hrdinů se svými vlastními osudy, emocemi i problémy. Například je tu klasicky zvýrazněný otec mající strach o svou jedinou dceru, která je již dospělá a pracuje ve stejné záchranářské organizaci v kanceláři, která mu sice rozumí, ale má už dost jeho přísného omezování. Nechybí ani mladý arogantní nováček, který ještě nechápe co ho čeká, atd. atd. Následně je ukázáno, jak je strukturována práce dané organizace na požáry, jaká je příprava záchranářů na extrémní podmínky a jaká atmosféra panuje v centru oné organizace. Poté se děj přesouvá do místa lesního požáru, ze kterého je horko i divákovi. Avšak jak se v tuto chvíli ukazuje, není to film o dramatickém hašení požáru, ale hlavně o lidském přístupu, rozhodování a zodpovědnosti. Vše, co je k vidění, je přesvědčivé a to je na snímku víc než ohromné plus. Že obyvatelé nevěří hrozbě a odmítají opustit své domovy není nic divného. Umělecký filmový dojem samozřejmě také nechybí, takže jsou zobrazeny etudy, nad kterými mnohý nechápavě zakroutí hlavou. Třeba zastavení startujícího letadla dívkou pouze kvůli polibku. Kýč? To je. Ale po dějové stránce to vypadá hezky. Patosu tedy snímek zbaven samozřejmě není a je to svým způsobem dobře. Má to v plynule rostoucí dramatizaci alespoň také nějaké dějové kouzlo a hlavně emoce, které zasáhnou. A především se vytváří filmová podívaná, jaká tu skutečně dlouho nebyla. Všimnout si lze hlavně toho, že použitá romantická linka je jen pouhý dějový doplněk v rámci daných postav, kterých se to týká, a nad daným námětem se nepovyšuje. To z posledních let není zrovna obvyklé. Ruští tvůrci natočili film o ohromném lesním požáru, který je po okraj napěchovaný hlavně lidskostí. I hlavní šéf se nechá raději zavřít, než aby své lidi nechal ve štychu. V rámci katastrofických snímků je tohle rozhodně film roku. ()

Tipko

Nádherný film o lesných požiarnikoch v ruskom prevedení. Páčili sa mi pekne zachytené dramatické scény o odvahe, pomoci, záchrane, obetovaní sa. Super scénar, réžia, miestami zaujímavá hudba, o hercoch ani nehovorím. Odporúčam. ()

SAINTS

Dobrá kamera a presvedčivé herecke vykony patria k tomu lepšiemu,čo tento film ponuka.Vela ohna,tucet deti,tehotná žena a niekolko hrdinskych sekvencii nesmie chybat.Zabery lesnych požiarov boli skutočne vydarené.Dobrá bola aj scena ženy,ktorá rodila v horiacom autobuse.Sem tam sa vo filme objavi aj nejaky ten humor.Nepačili sa mi spomalene zábery,čo mala byť asi narážka na Armagedon a aj toho citoveho vydierania a dojimavych scén bolo akosi privela. ()