9-1-1: Texas

• Česko V plamenech (viac)
USA, (2020–2024), 52 h 41 min (Minutáž: 42–48 min)

Rob Lowe, Ronen Rubinstein, Sierra McClain, Jim Parrack, Natacha Karam, Brian Michael Smith, Julian Works, Rafael L. Silva, Gina Torres, Brianna Baker (viac)

Owen Strand je kultivovaný muž a hrdinský hasič, ktorý po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 musel od základu prebudovať svoju hasičskú stanicu v New Yorku, pretože ako jediný z tímu prežil. Keď k podobnej tragédii dôjde v texaskom Austine, úrady poveria prestavbou tunajšej stanice práve jeho. A tak Owen so svojím synom T.K. odchádza z New Yorku do Texasu, aby tu splnil náročnú úlohu - vybudoval novú hasičskú stanicu a zachraňoval životy miestnych obyvateľov. A popri tom vyriešil svoje osobné problémy a znovu našiel životnú rovnováhu. (TV JOJ)

Natar

Naprosto úžasná parodie na americkou filmovou „polickou korektnost“, která nás ad absurdum nutí koukat se na černošské elfy v ryze slovanské fantasy, nebo se budit hrůzou, že z Jamese Bonda někdo brzy udělá drsňoulinkého geje. Tvůrci seriálu se rozhodně mocinky moc snažili, aby nemohli být obviněni z nekorektnosti: Hlavní hrdina je fešný umělohmotný metrosexuál, jeho syn samozřejmě už přímo sličný labilní homosexuál (tedy evoluce v praxi), dále tu máme černošskou maskulinní transku, roztomilou kobercovou kudlanku, mexikánsky snědého zajíčka, a dokonce příkladně nerasistického Texaského burana! Nezapomnělo se ani na nezávislou silnou neprovdanou ženu v podobě mužatky, ve kterou se k mému naprostému zděšení proměnila Lízací Taylorka. Odkazů na křesťanskou kostelní víru (samozřejmě prostřednictvím černé ženy) je tam tak akorát – nikdo nemůže namítat, že se zapomnělo na inkvizitorské tradice. Takřka geniální, až na jedno závažné pochybení: absenci doplňkového bezvýrazného Asiata. Taková zásadní chyba v Americe filmařům už brzy neprojde! Fascinovaně jsem shlédl první řadu – nevím sice, co to bylo, ale nuda to nebyla. ()

novoten

1. série - 60% - Co austinskému oddělení přidává Rob Lowe, to ztrácí na chemii celého týmu. Zatímco Owen a syn mají většinu pozornosti, které se vyrovná jen zbytečně natažená pátrací linka policistky Michelle, vedlejší postavy působí jako komparz a Marjan, Paul, Mateo nebo Carlos dostali za celou kratší sezónu snad jen jednu výraznější scénu. Nepochybuji o tom, že až se scénáře kromě osobních linek nejhlavnějších charakterů zakousnou do vzájemného pnutí jednotlivých členů, případně do toho, jak takhle genderově či etnicky až neuvěřitelně poskládaná skupina musí působit v texaské metropoli, může jít snad i o rovnocenného partnera pro původní 9-1-1. Zatím se ale jen jezdí po povrchu slibného potenciálu. 2. série - 80% - Obrovská vzpruha v podobě přirozené implementace aktuálního dění i odvahy jít vedlejším postavám pod kůži a nechat jednoduše fungovat fakt, že Rob Lowe hraje sám sebe. Z chudého příbuzného značky 911 je najednou rovnocenný parťák, který si dovolí flashforward, bottle episode i další zdánlivě otřepané koncepty a stejně ze všeho vyjde svěží nápad. 3. série - 80% - Sólo pro kapitána Stranda. Ve vývoji postav je na něj dáván tak velký důraz, že téměř chápu, proč si diváci, pro které Rob Lowe není hvězdou, stěžují na jeho protěžování. Pro mě je ale právě on důvodem, proč se na každou epizodu těším, takže jeho ještě se zvyšující porci přítomnosti na obrazovce jen vítám. Nová stálice si upevnila svoje místo a v kapse má plno potenciálu na překonání mateřské značky. 4. série - 85% - A když si spousta diváků stěžuje na příliš mnoho prostoru pro Owena, necháme ho napojit na tajnou službu a rozjedeme několikadílnou story, kde se objevuje všechno, co si v procedurálkách umíme představit. Světě div se, funguje to lépe, než kdykoli předtím a Rob Lowe také může hrát nejširší škálu emocí. Nevím, jak moc se promísily síly ve scenáristickém týmu, ale to, o kolik sympatičtější je teď třeba takový Carlos nebo Paul, to klobouk dolů. Zkrátka a dobře nejlepší sezóna, která se nebojí zvratů ani klidnějších období a první rok, kdy texaská sebranka překonala kalifornského bratříčka. ()

KASUGI odpad!

Ultrakorektní exkrement, ve kterém najdete nejpopulárnější současné hnusy, jako rasově smíšený pár, dva buzíky hasiče (úplně vidím tu parodii, jak si strkají požární hadice do análů), černošská transka, mexikánec a jako třešnička na dortu - muslimka hasička. Prostě muslimka, s tím hadrem na hlavě... ...zachraňuje káfiry (nevěřící)... ...spolu s chlapama... ...muslimka... ...tož pá ádié, sbohem španělské dámy, tož pá ádié, já klaním se vááám. ()

jiri.twist

Ač vůbec nemusím seriály typu záchranářů a detektivů (i když jejich práce je nedocenitelná a vážím si jí), na českých kanálech se na party českých vysloužilých herců, co vždy včas přijedou a všechno vyřeší, vůbec nedívám, přesto jsem se do tohoto seriálu USA pustil. A jak píše TheTrouble ve svém prvním odstavci, když jsem se postupně seznamoval s jednotlivými postavami "týmu", musel jsem se pousmát, neboť tam snad už chyběl pouze Aboridžinec a indická hidžra. Gay linka, jak by se po úvodním díle mohlo zdát, není vůbec nosná, v dalších a dalších dílech je téměř upozaděná a díly se postupně věnují především samotné práci hasičů a záchranařů, a to mě přestávalo bavit. Proto též strhávám bod za příběh. Naopak za herecké výkony jeden bodík k průměru 6 (více tomuto seriálu dát nemohu) přidávám za herecké výkony. Zaujala mě především postava Michelle (Liv Tyler), které jsem věřil v jejím hledání své ztracené sestry a pak jako uživatele těchto stránek mě nemohl minout sympatický Brazilec Rafael Silva (hraje postavu Carlose, také gay). Především kvůli těmito dvěma hercům spíše seriál doporučuji ... 5766 ()

knihovna odpad!

Nudná a politickou korektností nacucaná pitomost. Ne opravdu to, že je člověk černoch, latino nebo bukvice z něj nedělá anděla. Je mezi nimi spousta pitomců a hajzlíků jako mezi ostatníma. Ovšem v podání tohoto díla je to vlastně něco jako vstup mezi elitu. Trapné, ale bohužel stále častější pojetí. ()

• Keď Judd (Jim Parrack) hovorí o hasičovi z Los Angeles, ktorému trubka prešla hlavou a za mesiac bol opäť v práci, jedná sa o odkaz na epizódu Najbližší príbuzní (2018) seriálu 9-1-1. (Game90)
  • V čase 33:12 hraje píseň  „Cumbia Callejera“ od zpěváka Alberta Pedrazy a mexického rappera Santa Fe Klana. (padouchrap)
  • Julian Works, ktorý hrá Matea Chaveza, začínal v originálnom seriáli 9-1-1 (2018) ako postava Marvina. (Game90)