Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

PROROK14

Veľmi dobrý film s veľmi silným príbehom a hlavne záverom. Bolo mi fakt smutno. Veľmi dobrý scénar a výborný Robin Williams. Jedna z najlepších drám aké som videl. A videl som to s originálnym zvukom a českými titulkami a myslím že práve to pridalo tomu aby som mal z tohoto kúsku čo najväčší zážitok. ()

BoPo

Keď som ho videl v detstve páčil sa mi viac, ako keď som ho videl teraz. Tak neviem. Každý musí dospieť a to prináša určité obete. Básnikom to prinieslo stratu 2*. ()

maseer2

čekal jsem rozhodně víc, ať už jde o děj nebo o samotnou pointu, ale silný (i když zároveň i poněkud křečovitý) závěr to nakonec na tu extrémně slabou čtyřku vytáhne.. asi nemám dostatečně básnického ducha, abych mohl mrtvé básníky naplno docenit... ()

Tommassi3

"Proč tu jsem ??" - "Abyste byl vyšší !!" - "Dík za účast, pane Perry !! Ne !! Vylezl jsem na stůl, abych vám ukázal, že na vše musíme pohlížet z jiné perspektivy.." Já skutečně nestačím Weirat, jaký biják mi tu unikal.. Skvostný snímek, formálně dokonalý.. Australský kouzelník John Seale, nezasvěceným jistě jeho genialitu dokáže třeba poslední Šílený Max, s tím svým promyšleným snímáním a kompozicemi přímo uchvacuje.. ()

bouncer

Ať už máte vztah k poezii jakýkoliv, tento film vás stáhne na její stranu. Vynikající scénář, který postupně buduje atmosféru, která se vám dostane až do morku kostí. S každou minutou cítíte, jak se váš svět mění. Pocity, které si z tohoto filmu odneste můžou mít různý charakter, ale určitě budou jedničné. Když se k tomu přidají charismatičtí herci, přesná hudba a především skvělá režie, dostane film, který zapůsobí vždycky. ()

Dale

Na úvod musím podotknúť, že Petra Weira považujem za jedného z najlepších režisérov súčasnosti a na tento film som sa, vzhľadom na to, koľko chvály som naň počul, veľmi tešil. O to väčšie bolo moje sklamanie po jeho skončení. Nie žeby to bol zlý film. Po formálnej stránke mu niet čo vytknúť a herecké výkony, či už Robina Williamsa, alebo vtedy začínajúcich Ethana Hawka, Roberta Seana Leonarda a Josha Charlesa sú bezpochyby vynikajúce, no chyba je v niečom inom. Všetci sa tu nadchýnajú, ako dojemný je tento príbeh, no mňa nechal úplne chladným. A to nie som žiadny necita, keďže ma dokáže dojať každá druhá romantická komédia. Proste mi len celý ten dej prišiel tak hrozne vzdialený, neosobný a nerealistický. Nevravím, že to na amerických súkromných školách nemohlo takto chodiť, ale len veľmi ťažko sa môžem stotožniť s tým, že skupinka takmer dospelých študentov sa rozhodne postaviť proti autoritám tým, že si založia básnický krúžok a keď sa to prevalí, tak dobre že nie sú kvôli tomu považovaní za zločincov. Takisto správanie autoratívneho otca, ktorého syn je vzorný študent s takými mimoškolskými aktivitami, z akých by mali všetci rodičia radosť, keby také mali aj ich deti, je dosť nepochopiteľné. To, že jeho syn hrá v divadle, ho tak naštve, ako keby chodil poza školu a bral drogy. A jeho syn miesto toho, aby mu povedal niečo v zmysle "Kašlem na teba, budem si robiť, čo ja chcem", to rieši dosť nepochopiteľne. Pokiaľ ide o správanie študentov, je mi oveľa bližšie to z filmu "Dangerous Minds" a podobných, takže preto mi toto pripadá ako z celkom iného sveta. Navyše neznášam poéziu, čo asi tiež pomohlo k tomu, že tento film išiel úplne mimo mňa. 70% ()

Terva

Film byl nominován na 4 OSCARY, ze všech nominací však proměnil pouze jednu: za Nejlepší scénář : Tom Schulman. Hudba : Maurice Jarre. CITÁT - Prý, že volá Bůh. Na účet školy? To by si netrouf. ()

MoiJe

Videné až v 2021, tj. nevidela som to asi v správnej ére. Učiteľ čo nadchne je pre mňa vďačná téma a mám také obvykle rada, no tu... to pre mňa nebolo uveriteľné. Áno, učiteľ to bol neotrelý, no nevidela som nič, čo by mohlo viesť k tomu, že by bohatí výrostkovia zrazu pocítili prudkú vášeň pre čítanie poézie, ešte pred sebou navzájom. Plus (spoiler alert), gesto negesto, hodili ho vlkom a seba nechali zožrať tiež. ()

JohnCZ

Souboj upjatého konzervatismu a svobodného myšlení ve školních lavicích. Směřování děje je sice trochu klišé, ale celé je to natočené tak příjemně a s citem, že nemůžu hodnotit jinak. Krom výborného Robina Williamse zde předvádí svůj herecký um v tomto filmu ještě velmi mladí Robert S. Leonard a Ethan Hawke. Nejsem zrovna fandou poezie, ale přesto mě film dokázal oslovit a poslední scénou dokonce až dojmout. Carpe Diem. ()

jahol

Film jsem měl doporučen od přátel s dobrým vkusem, ale vůbec nic jsem o něm nevěděl, a tak jsem se zájmem čekal, kam se pohne tohle internátně středoškolské téma. S úlevou jsem zjistil, že šikaně se scénář vyhnul obloukem, chvíli si zvykal na mírnou nadsázku a stylizaci (ne, na čirý realismus zapomeňte, najděte mi takové současné chlapce, kteří si budou navzájem předčítat verše), aniž bych tušil, co si to na mne Peter Weir chystá a od počátku buduje. První třetina je tak trochu zahřívací (s několika nádhernými záběry přírody, které přes svou krásu jdou zdánlivě mimo, ale chyba, i ony jsou součástí promyšlené kompozice) a tak kromě vnímání zajímavých dialogů jeden ještě stíhá přemýšlet, zda a do jaké míry byla postava Igora Hnízda z filmu Jana Svěráka inspirována právě odtud, nenápadně však emocionální náboj filmu roste, zasahuje a divák je nevědomky podmaněn. Zhruba poslední čtvrtina pak znamená další vtažení do děje (nejen scény z divadla, ale i výborná konfrontace s ředitelem školy a skvěle natočená parta ragbistů(?) na večírku) a když už si spokojený divák říká, že to byl hodně silný a dobře vygradovaný film, přijde famózní závěr, který by psychologům mohl sloužit jako test sociální vnímavosti. Koho nezasáhne, měl by uvažovat o léčení... Téma "carpe diem" je v tomhle filmu zvláště pro diváky mého věku (blížící se padesátka) velmi silné, ale závěrečné "aye captain" vás, tedy pokud máte kouska citu v těle, na pár minut zabije. ()

Marek1991

Revolúcia za slobodu myslenia u študentov anglickej literatúry. Osobne veľmi básnikov a podobné veci nemusím, nielen kvôli nepraktickosti, ale nenachádzam v nich veľmi zmysel, ale sú v tom aj dobré veci, čiže zas oči prekrúcať nemusím. Záver bol dobrý, no takto sa vzbúriť ešte niektorí dokážu, ten pomalý a nudný záver, ten vyhratý boj mi tu chýba, to čo veci dotlačí dokonca. Internátne školy vyzerajú vzrušujúco, pokiaľ nie sú čisto chlapčenské, či dievčenské, no musím sa priznať, že som čakal viac. Málo pamätných scénok, ale zaujímavú myšlienku to malo. ()

TheSame

"Oh Captain, my Captain... How good was Dead Poets Society !... I know, right, the end, tears !" Krásnej film, režie i scénář dokonalost + Robin Williams příjemně překvapil...90% ()

sidzej

Obsahovo, myšlienkovo a herecky vyzretý film, ktorému podkopáva nohy pretiahnutá stopáž. Minimálne 20 minút by sa dalo v pohode vystrihať (mám namysli najmä dejové odbočky v jaskyni ktoré mi prišli až priveľmi zdĺhavé a pre samotnú príbehovú kostru nepodstatné) vďaka čomu by film dostal komplexnejšiu podobu a rýchlejší spád. Finálna scéna sa emocionálnym vyznením može kľudne zrovnávať so záverom Preletu nad kukučkiným hniezdom. ()

PauloZ

V polovině filmu jsem si byl jistý, že nedám víc jak 3*, protože děj nemá v podstatě žádnou přímou linii a já jsem fakt až téměř do konce nevěděl, o co přesně ve filmu jde. Jenže všecno se to začalo pěkně ucelovat ke konci filmu a samotný konec byl pěkný a dojemný, takže jsem musel přehodnotit situaci a dát 4*. Na druhé shlédnutí to ovšem není. ()

F.man

Tohle je pro mě jeden z těch filmů na které se nezapomíná. U Weira nečekejte žádnou velkou akci či dechberoucí gradaci, tohle je "jen" prosté a čisté drama. Prosté a čisté ovšem neuvěřitelně atmosfericky natočené, s obrovským přesahem, ve kterém se musí najít snad skoro každý. Do toho miláček Williams, jehož Keating je pro mě snad jeho nejoblíbenější rolí a zbytek bezchybných herců v čele s Ethanem Hawkem. Hodně oblíbený film. Carpe Diem ()

Astaroth12

Takto, pri pozeraní tohoto filmu, som bol plný superlatívov i keď ku koncu som už nebol celkom istý a mal som pochybnosti v tom, že či si film zaslúži, aby som mu mohol dať 5*. No a stalo sa to, že som si precital, čo nerobím až tak často, komentár Riša (Misterz) a naozaj musim s nim s niektorými aspektami súhlasiť. Prvá polovica bola slusna i zaujímavá a bolo v nej veľa inteligentných dialogov a 5* to istilo, lenže prišla.... Druhá polovica a tam už sa film venoval len láske alebo malichernostiam. Zásadný zlom prišiel, aspoň si myslím vtedy, keď niekto napísal do novin spolok mŕtvych básnikov, to tam pokazilo celkovú súdržnosť filmu. Potom sa už riešili len hlúposti, čakal som, že v jaskyni budu parádne básnické esa, to neprišlo, prišlo len nejaké slaboduché plytvanie slovami, na okúzlenie holiek, čo tam boli pozvané. Mne sa Robin páčil a i ostatný boli ok, lenže celok už ok celkom nebol. Naozaj som sa strašne tesil, ako spolok mŕtvych básnikov povstane z popola a bude chrliť jednu brutálnu basen za druhou, ale on sa musel venovať radšej iným, pre mna až tak nepodstatným veciam. Je jasne, že sa to muselo zdramatizovať, ale ja som bol viac pripravený, na nejaký silný Happy end, ktorý sa žiaľ nekonal, škoda toho, slabé 4*. ()

Philippa

Společnost mrtvých básníků mi trochu připomíná film Úsměv Mony Lízy ,tedy myslím jen půdorysně připomíná.Společnost je ,ale výrazně lepším filmem a přiznávám ,že závěr ve mne vyvolal větší emoce.Na plný počet hvězd to pro mne ovšem není ,protože příběh je příliš idealizovaný.....i když bych si opravdu přála ,aby takoví učitelé existovali.A učitelům bych zase přála takové žáky. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall