Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swank hraje v tomto poutavém příběhu o dětech ulice vychovaných v pouličních přestřelkách a s drsným postojem k životu – učitelku, která jim chce dát, co potřebují nejvíce: jejich vlastní hlas. Odehrává se na chráněné půdě školy ohrožené násilím a rasovým napětím, učitelka Erin Gruwell musí bojovat s předsudky autorit, jestliže jí záleží na těchto studentech. Děti vypráví vlastní příběhy a poslouchají příběhy ostatních, skupina pravděpodobně "nevzdělatelných" teenagerů objeví sílu snášenlivosti, znovu získají své zničené životy a změní svůj svět. S elektrizujícími výkony hvězdného obsazení, včetně držitele Zlatého glóbu Patrick Dempsey (Grey´s Anatomy) a zpěváka Maria, film Mezi řádky je založený na uznávaném bestselleru, "The Freedom Writers Diary". (oficiálny text distribútora)

TomPrusik1

Film u mě nevyvolal takové emoce asi jaké měl. Vše mi přišlo až nějak moc přehnané, asi proto, že pan režisér si nasadil růžové brýle a viděl vše růžově. Byla jakási slátanina Obecné školy, Bastardů (nechci je s nimi po filmové stránce srovnávat, jenom námětově, protože to jsme pak trochu jinde) a ještě jednoho filmu na jehož název si nevzpomenu. Nevadí. Takže k věci. Musím vyzdvihnout Hilary Swank, která se role chopila opět výtečně a předvedla skvělý výkon. Nutno dodat, že film měl spád a nijak zvlášť jsem se nenudil. Co mě naštvalo bylo podle mě moc růžové zbarvení toho, jak skoro negramotní negři čtou Deník Anny Frankové (což je podle mě docela nuda a oni to tam tak žrali jako Hru o trůny) a zážitky si píšou do deníku stejně jako malá Anička Franků. Škola je hrozně baví i přes to, že před rokem běhali s pistolí a stříleli po druhých negrech. A pak nastoupí paní Hodná a vše jim vyvrátí a udělá z nich dobráky (kteří jsou hodní jako pejskové co se koušou). WHAT? Beru, že je to podle skutečné událost a že je ten příběh dost inspirativní, ale takhle to ve většině případů moc nefunguje. Bylo by to hezký kdy by byli všichni hodní a nebyli žádné protesty, ale takhle jednoduše to fakt nejde. Držme se kruté reality jako třeba u Kultu hákového kříže. Ale přes to, že je to místy dost absurdní podívaná dávám filmu 65%. ()

Lynn

"Nebezpečné myšlenky" s Michelle Pfeiffer - to je to první, co se člověku vybaví ihned po přečtení synopse tohoto, jen o pár let mladšího, snímku. Ne že by "Mezi řádky" byl špatný film, ale zkrátka dojíždí na to, že tohle téma už tady jednou bylo. Navíc mu úplně chybí snaha přinést k dané tématice cokoli nového. ()

bogomira

Tak pár let uplynulo, Nebezpečný myšlenky nám trochu zastaraly, je třeba vyrobit podobnej film pro další generaci. No hurá a je na světě. Není špatnej, to ne, ale je to furt dokola. Kdybych já si měl vybrat, kdo má předělávat mládež, tak promiň Hillary, ale já budu vždycky hlasovat pro Jacka Blacka. To je aspoň prdel. ()

nascendi

S hodnotením nemám žiaden problém, tri hviezdičky ako vyšité. Problém mám s tým, že už pred 40 rokmi som videl To Sir, with Love so Sidney Poitierom a veľmi príbuznou schémou príbehu a neskôr aj ďalšie filmy, ktorých názvy si už nepamätám tak, ako si o rok nebudem pamätať názov tohto filmu. Nepokladám ho v žiadnom ohľade za výnimočný, aj keď Hillary Swank bola skvelá a presvedčivá. Jeho najväčším problémom je, že zmene študentov je možné uveriť, keď ju vnímame v reálnom čase alebo o nej čítame v knihe. Akonáhle sa tieto premeny vtesnajú do dvoch hodín filmu pôsobia nedôveryhodne, aj keby sa režisér a scenárista v jednej osobe akokoľvek snažil. A ja mám podozrenie, že sa nepretrhol. ()

Jacinda

zajímavý film. na jednu stranu je to naivní - pochybuji, že by se američtí parchanti změnili v koloušky během jednoho roku (a opravdu vědí kde je ta Evropa, když v ní žije jejich holocaustová hrdinka?). Hlavní aktérka je Matka Tereza, která neváhá obětovat kvůli svým "dětem" manželství (a nemít svoje děti). Ale přes to všechno ve mě film zanechal celkem dojem. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v kalifornskom meste Los Angeles a Long Beach. Scény zo školy sa natáčali na Hamilton High School. (MikaelSVK)
  • V záběru, kdy učitelka oznamuje třídě, že je nebude učit ve třetím ročníku, je na tabuli rozepsané slovo "narrative", a to pouze jako "na". Hned v dalším záběru je však slovo plně dopsáno i přesto, že se učitelka ani o krok nepohnula. (ČSFD)
  • Alternatívnym názvom filmu bolo aj označenie Freedom Writers. (MikaelSVK)

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech

26.05.2006

Dvojnásobná držitelka Oscara za herecký výkon ve filmech Kluci nepláčou a Million Dollar Baby, Hillary Swank, opět spojí své síly s režisérem Richardem LaGravenesem v snímku P.S. I LOVE YOU. Adaptace… (viac)