Po neuvěřitelných třiceti letech učitelování v Londýně Mark Thackeray opouští starý kontinent, protože přijal místo na Chicagské škole. V Novém světě za Atlantikem ho čeká rozčarování. Jeho třída je plná neovladatelných, drzých a zlomyslných výrostků, kteří o jeho hodiny dějepisu nejeví nejmenší zájem. Tak jako před lety, i tentokrát si postupně dokáže získat jejich respekt a uznání. Není to ale jediné, co v Chicagu hledá. Vlastně sem odjel najít starou lásku, kterou potkal kdysi dávno v Guayaně. Když ho vyhodí ze školy kvůli konfliktu s vedením, postaví se za něj jeho žáci. A s jejich pomocí by snad mohl znovu oprášit minulost, která mu teď nedá spát. (oficiálny text distribútora)

laik_60

Dvojka platí daň za to, že existovala jednotka, keď sme nevedeli o čom to je. Tu to bolo troška "cukrové", podobne jednotke, osadené do amerického prostredia s rovnakým happyendom. Jo ! Keby som bol rasistom, neodpustil by som si zlomyseľnú poznámku, že vo filme sa prejavili prvky opačného rasizmu, pretože čierni vyhrali (učiteľ a grázli - bitkári a vedúci gangu) a biely grázel - pasák spolužiačky hispánky ani len nezmaturoval. :) Ale napokon je to pozerateľné - u mňa slabá štvorka. ()

SOLOM.

Po devětadvaceti letech se učitel Mark Thackeray a opět to byla velice slušná jízda Sidneyho Poitiera. Tento dobrý herec prostě nemohl zklamat a přestože je svým způsobem scénář dost podobný tomu, co bylo možné vidět v jedničce – vůbec mi to nevadilo. Ani zde nechyběly emoce (zvláště začátek s loučením v Londýně a účast Judy Geeson a zpěvačky Lulu mě potěšila asi nejvíce) a docela se i přitvrdilo. Děj rychle utíkal, nenudil jsem se a přestože je dvojka slabší než jednička, nelituji toho, že jsem jí viděl. Pořád je to slušný průměr. Sidney Poitier je prostě borec a jak to tak vypadá, budu se muset v brzké době porozhlédnout po dalších jeho filmech… ()

MM11

Opravdu by mě zajímalo co tvůrci chtěli natočit. První díl je legenda, a proto každému soudnému člověku dojde, že pokračování s odstupem třiceti let, navíc televizní v dnešní době zkrátka neuspěje. Kladem téhle zbytečnosti je fakt, že Sidney Poitier je ještě stále čilý a pořád v něm poznávám toho vynikajícího herce, jenž zazářil v nezapomenutelném filmu Hádej, kdo přijde na večeři. Žel, samotný film je podle očekávání průměr. ()

Madison

,,Zbytocne'' happy-endovy koniec mi vobec neprekaza, pretoze uz len cela predstava dokonaleho pretvorenia americkych vyrastkov, je sama o sebe dost nerealna. Tato cukrova drama splnila svoj ucel skvele, 3* vsak davam za to, ze mi chyba bravurne vykreslenie stareho Anglicka s rasistickym podtonom. Stratilo to sice svoje caro, ale nenudi to ani chvilu. ()

Damiel

Slabina snímku tkví v tom, že dokonale vykrádá původní film z roku 1967. Kromě toho, že je tady jedna vedlejší epizoda, kdy Thackeray najde svou někdejší velkou lásku, je to vlastně úplně to samé. Na začátku je banda hajzlů toho nejhrubějšího zrna, ze kterých empatický učitel odstraňuje nánosy špatnosti, až se na slzopudném konci ze všech kromě jedné výjimky stane pomalu Galerie Elity Národa. Sidney Poitier se sice na roli laskavého učitele skvěle hodí, ale jako celek působí film dost nereálně. ()