Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

Decker

Pro me je Matrix neskutecny pojem a osobne uznavam pouze tento prvni dil. Ty zbyle dva je pro me cistokrevny kalkul a nema nic spolecneho s genialitou prvniho dilu. Bohuzel Wachowski bro. trvrdi ze s Matrixem pocitali od zacatku jako s trilogii, ale v tom pripade zbyle dva dily projeli na plne care, protoze nesahaji prvnimu dilu ani po kotniky. ()

drexik

Welcome to the real world. Matrix je legenda a legednou zůstane, není co vytkout. Zážitek na který se nezapomína je mixem perfektního příběhu, revoluční režie a hereckých výkonů. Scénář vymyslel génius a smekám před ním. Ani se nepokoušejte o shlédnutí bez kvalitniho audia, ten zvuk!!! Slast. ()

matezzz

Jedním slovem nářez! Nevídané triky, perfektní scénář i režie. Tento film má snad jen jednu nevýhodu a to je, že dostal slabou dvojku i trojku. Ale ono asi není dost dobře možné natočit stejně dobré pokračování, když byla laťka nastavena prvním dílem proklatě vysoko. Nápad je brilantní, provedení taktéž. Keanu Reeves už bude navždy Neo, stejně jako Kyle MacLAchlan bude navždy agent Cooper. ()

Uršula

Občas mívám dojem, že je Matrix skutečný... Film ve mně zanechal silnou stopu, asi takovou, jakou zanechává Hummer se sněhovými řetězy na hliněné cestičce v horkém letním dni. Mnohem horší pokračování srážejí dojem dolů. ()

Lolita

Film, u kterého se mi tají dech, koušu si nehty, hryžu se do rtu a naskakuje mi husí kůže, i když už ho vidím po několikáté, je výborný film. ()

chelseaman22

Výborně! Konečně tu máme film, který mění již zavedené pořádky a přináší něco jiněho - a tohle diváci přímo milují. Promyšlený nestádní scénář okořeněný skvělými hereckými výkony. Film, kde bohudík je rozum vyzdvižen před kulky, dělá z Matrixu samotného nezapomenutelnou záležitost. ()

Vecko99

Film, který tě od první minuty popadne a nepustí. Více jak dvě hodiny v tomto případě utečou jak 5 minut, jelikož aspoň já jsem v něm nenašel hluché místo. Skvělá akční podívaná zahalená v temném kabátě ponuré budoucnosti, která nás snad nečeká. ***** ()

filmmovier

Myslím, že tímto filmem změnili Wachowští svět. Vizualní sci-fi, skvělá výprava, úžasný počítačový svět. Prostě originalní filmová série, ale dvojka je ještě o chlup lepší. ()

Estrellita

Dlouho jsem si Matrix šetřila "na později", aby mi v zásobě zbylo ještě něco, na co se můžu upřímně těšit. Ale nevydržela jsem. Při začátku filmu mi před očima proběhla scéna z parodie Pár Pařmenů, kde Elrond říká: "Matrix je všude.", takže to pro mě začalo velmi vesele... :) Ovšem pak už jsem jen zírala. Jedná se o do detailů promyšlený fiktivní svět a naprosto geniální příběh... A hlavně šipičkové provedení. Matrix je pro mě jedním z nejlepších sci-fi vůbec. 100%! ()

LeoH

Tady jsem měl v životě (zatím?) naposledy v kině pocit, že vidím něco radikálně jiného než kdykoli předtím – technickým zpracováním, dynamikou, hodinářskou precizností až übercoolovostí v každém detailu odřeného křesla, v načasování každého slova či kroku, ba i ta „filosofie“ byla tak akorát naťuknutá, že bylo možné představovat si za ní nedozírné hlubiny, v souvislosti s přelomem milénia člověk tak nějak očekával, že někdo přijde s opravdu novým pohledem na svět, a tohle se zdál být slibný náznak… dokud to Wachowští celé nepodělali dvojkou a nerozmázli trojkou. ()

Lachtaan

Tak na to konečně došlo. Geniální akcí, opředenou o perfektní zpomalené záběry, vyšperkovaný “haluzní” sci-fi film, o kterém bez debat můžu hned teď po zhlédnutí prohlásit, že v rámci žánru okupuje jeho vrchol. V některých souvislostech mezi realitou a světem Matrixu se může kdekdo lehce ztratit, ovšem veškeré akční sekvence a legendární manévry i hlášky všechno krásně vybalancují. [viděno na Netflixu 16.6.2020] ()

kjakob

Tolik vrstev a nových pohledů, když se na to člověk dívá po takřka dvaceti letech. Vlastně mě baví mnohem víc mytologie toho světa než akční scény, ale pořád je to jako celek skvělý film a všechno do sebe hezky zapadá. ()

Motinski

Matrix je prelomový film a to nie len v rámci žánru. Celková myšlienka čo z neho ide a zaujímavý twist ktorý sa odohrá v prvej tretine, je v podstate niečo nadčasové a jedinečné, keďže sa nachádzame v rokoch kedy trailery neodhalovali nič podstatné o deji. Vytvorila sa tu šablóna pre množstvo akčných sci-fi čo prišli potom, či už v rozprávani príbehu alebo súbojových choreografiách. Do toho pridajte krásné zobrazenie scén z reality a scén z matrixu prostredníctvom farebných škál a máte kult jak vyšitý. Tempo je stále našlapané, postavy si obľúbite, pozadie a zákonitosti sveta sú dobre vysvetlené, a aj keď ste poznali hlavný spoiler tak pôjde o silný zážitok. (aj mne sa to stále páči po opakovaných vzhliadnutiach) Všetky chváli aké prvý matrix má si zaslúži a oproti ďalším dielom je najviac originálny, záhadny, napínavý a je v ňom najmenej logických dier. ()

Sokkk_y

Matrix patří mezi filmy z budoucnosti, na které se rád podívám. Výborné herecké obsazení a hlavně skvělý námět a scénář. Doporučuji někde si sehnat datový projektor, plátno, pár přátel a zhlédnout celou trilogii Matrixu u popcornu.. Stojí to fakt za to. ;o) ()

A.L.E.S.

Podle jednoho zdejšího uživatele Matrix nebyl první, což je pravda. Film Tron byl jedinečný v tom, že jako první zobrazil útroby virtuálního světa. Má velmi odlišné pojetí než dříve zmiňovaný film, trikové efekty, kamera i scénář naprosto dokonalé. Pomyslnou laťku na toto téma, i co se týká vizuálního zpracování, postavil velmi vysoko, kterou těžko někdo překročí. Matrix se stal pro ostatní vzorem a velkou inspirací, vzpomeňme, kolik bylo odkazů ve filmech a zahraničních scénkách. Ta pokračování snad ani nebyla nutná, Neo se vryl do paměti už po tomto filmu. Jenže jsem to prostě celé nepochopil. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)