Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

J.e.r.e.c

Matrix je vizuálně nejlepší akční film všech dob. Ale to ostatní mě nechává postapokalypticky chladným. I když příběh není úplně špatný (motivy posbírané napříč časem a žánry), nenacházím v něm nic osobního ani dostatečně „meta“. Myšlenkově mě celá trilogie míjí jako Schopenhauer Homera Simpsona. Další mínus, je to strašně namachrované a zahleděné do vlastní podoby ve virtuálním zrcadle. Lidi v Pulp Fiction ze sebe sypou hlášky a tváří se u toho, jako by se nechumelilo, tady naopak dávají při každé scéně a každém dialogu hrozně moc najevo, že zuří sněhová vánice. Intonací, řečí těla, fetišistickým důrazem na hypercool oblečení a černý brejličky. Je to hustý, neříkám, ale čas od času sklouzneme z té macho chůze po hraně až k sebeparodii (Fishburne!). Ovšem přednáška agenta Smitha o škodlivosti lidské rasy si zaslouží hlasitý potlesk. Za třetí, nemám rád ty postavy. Kromě Reevese a stylově přehrávajícího Weavinga mi většina ostatních leze na nervy: Trinity, která vypadá a chová se jako chlap počínaje, Cypherem pokračuje a mentorujícím Morpheem konče. A za ten ultimátní happy end by Matrix zasloužil vytáhnout ze zásuvky. 81 % ()

BruceW

Dnes už dávno kultovní a již při svém uvedení zcela fenomenální snímek uvádějící trilogii, která změní pohled na svět každému alespoň trochu pozornému divákovi. Matrix je neuvěřitelně mnohaúrovňovým, komplexním a detailně propracovaným dílem a mnohem spíše i celým filozofickým systémem. Nesčetné množství symbolů od jmen postav přes podbarvení scén až po gestikulace herců dávají záruku toho, že po každém novém zhlédnutí objevíte něco nového. Matrix je pak naprostým zjevením především proto, že do naší lineárně smýšlející západní civilizace vnáší východní pohled na svět naplněný motivem cesty, cyklických pohybů a skutečného porozumění okolnímu prostředí. Nic nikdy není takové, jak se zdá, a teprve Matrix v člověku skutečně probudí ten pocit, kdy prostě musíte vědět, co že je to skryté za zrcadlem. ()

TaNya_

Tak to hrozný šílenství okolo Matrixu mě celkem dlouho odrazovalo, a když jsem si ho teda asi před rokem pustila poprvé, tak u mě samým překvapením vylítl až na 4 hvězdy. Nebyla jsem tehdy schopná přenést se přes rádoby roztáhlou první půlku, ale ta druhá mě úplně odrovnala. No po druhým a třetím shlídnutí jsem si film zamilovala úplně celý. ()

Hudino

Desivé len pomyslieť, že si iba myslím, že píšem tento komentár a v skutočnosti, ležím v obrovskej elektrárni, kde pasívne prispievam svojou energiou ku nadvláde strojov na Zemi. Kultovka ! ()

comicsJan

Jeden z nejlepších přelomových sci-fi akčňáků, které skoro nejde překonat. Jednička byla jednoznačně tím nejlepším co Wachowští v trilogii předvedli, ale ačkoli dvojka ani trojka se tomuto snímku nevyrovnají, jako celek působí Matrix ještě lépe než samotný první díl. Navíc film potvrdil i úžasný talent Keanu Reevese, jehož herecký um doplňuje už tak nepřekonatelný svět Matrixu. ()

1mArc0

Niekedy mám pocit, že svet náš a filmový pomaly smeruje k Matrixu. cítiť značnú surovosť z trilógie, očividne jednotka. Len v tom, že jednotka nesie v sebe určitú jedinečnú atmosféru, ktorá upútala milióny divákov. Nápad mohol byť dotiahnutý, lebo som cítil originalitu námetu. V rámci sci-ffi pochybujem, žeby sa režisérske vyrovnalo Tarkovskému Solaris, budiš. Not bad. Vo zvyšných dvoch sa hrajkali s dejom. /80 %/ ()

ŠpetaMarek

O tomto filmu si muzete myslet, ze byl originalni, nebo naopak nebyl vubec (prime citace hranici s plagiovanim GITS, Dark city i toho Bladea). To je vam ale prd platne, protoze ta vypiplana rezie, slusny scenar, skvely casting, produkce a revolucni triky, ktere odolavaji casu vtelili nezamenitelnou tvar jednomu z vrcholnych zastupcu blockbusteroveho postmodernismu na prelomu tisicileti. V moji top10 bude vzdycky a i kdyz dalsi dily jsou slabsi, beru je na to misto vsechny. ()

elimS

85% - komentář 20ti slovy: Mé nadšení po 17ti letech opadlo a pár věcí mi přišlo nyní "zábavných", ale přesto je to revoluční a kultovní sci-fi! ()

Pulper

Když jsem viděl film v době jeho slávy, některé věci jsem nepochopil. Pak pochopil, ale že bych byl z toho kdovíjak odvázaný, to tedy ne. Za mě dvě originální věci. Zpomalovačky, které tu myslím byly poprvé,a virtuální svět. jinak nic. Taky nechápu tu hysterii. Všechno je předvídatelné, nudné, patetické. Někdo mi kdysi jako obrovskou přednost vyzdvihoval tu scénu, kdy si má Neo vybrat mezi pilulkami. No to je teda bomba. Kterou si asi chlapec vybere? Uf. ()

Sebastianek1

Matrix je jedním z filmů, které změnily kinematografii navždy. Svoje filmové zážitky dělím na Před Matrixem a po Matrixu. Stejně jako Terminátor 2 nebo Spielbergův E.T.- mimozemšťan. Vizuální stránka mě neomrzela dosud, pokračování mě sice neuspokojila, ale Matrix jako takový je povinností pro každého filmového fandu. ()

ellniora

Matrix má navždycky moje srdce. Asi nejpodstatnější film, co jsem kdy viděla a jímž jsem ovlivněná. Originální a nadčasový snímek od začátku až do konce. ()

papadoce

Tak čo, ktorú pilulku by ste si dali vy ? Matrix je prelomový film sfetovaných bratov Wachovských. Alebo skôr sestier ? No vtedy ešte mali chlapci pindíkov. Je to však dokonale zvrátené sci-fi dielko, ktoré vystrelilo Keana definitívne do prvej ligy navždy. Niektoré hlášky, triky, postavy (agent Smith) sú nesmrteľné. Za mňa vravím, že rýchlokurz kung-fu by som prijal. Nadčasový film, ktorý sa nebude musieť hanbiť za svoje prevedenie ani o dalších dvadsať rokov. A dokonalá predzvesť absolútnej dokonalosti Reloaded. ()

simi78

Inovace a vizuální kreativita ve snímku který začal kariéru dvou chytrých lidí, kteří nezahodili svůj talent a potenciál hned po jeho premiéře. ()

SONY_

Určitě dokážu ocenit kvalitu a význam tohoto snímku, ovšem já se z toho úplně tak nezbláznil jako ostatní, takže zůstávám při zemi. /75%/ ()

IvonaK

Nebyl to určitě špatný film, ale konec mě zklamal protože jsem byla na straně těch, kteří chtěli Matrix zničit. Proto bych si ty rvačky, honičky a střílečky na konci, vychutnala pouze v případě když bych věděla že vyhrají ti co jsou proti Matrixu. Ale nestalo se tak a proto mi už konec filmu neměl co nabídnout. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)