Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

kubilov

Takové prolnutí vysoce kvalitní seriálové/televizní tvorby a divácky totálně přístupné formy se jen tak nevidí. V první polovině možná až moc HLP, ale velmi vizuálně podmanivé, k čemuž pomáhá estetičnost samotného šachu. Fajn girl power a black power momenty. Vynikající výkon Anyi Taylor-Joy. Mít to první čtyři díly sestříhané na 3, bylo by to za mě téměř za 5*. Takto za velmi silné 4* a zásadní televizní zážitek. ()

Arkagas1989

Dobře, dlouho jsem si tenhle skvost nechávala na pravou chvíli, která přišla včera. S blížícím se koncem karantény a blížícího se nástupu do práce jsem se chtěla podívat na něco, u čeho budu hltat každou scénu, ať už obrazově, nebo dějově. A dostalo mě to. Jsem člověk šachy nepolíbený, nikdy jsem se je nenaučila hrát, ale vždy jsem je obdivovala a mám vyhlídnutých pár šachovnic, které bych jednou chtěla vlastnit a tuhle královskou hru se naučit. Co musím zmínit je to, že Dámský gambit je bohužel pouze špatný překlad, ale každý kdo se na seriál podíval asi chápe, a ostatně to vystihuje ženu v hlavní roli. Queenś gambit je ovšem styl hry a o seriálu nám to taky dost prozradí. Zhltla jsem ho nadvakrát a jen proto, že jsem musela jít spát. Dokonalá výprava, úžasná hlavní role a výborné detaily. Seriál mě donutil k tomu si o něm a o šachách jako takových psát s kamarádem, který působil jako šachový rozhodčí a má nahráno tisíce partií a hodin. Zajímalo mě především, jestli hry, které jsou v seriálu jsou opravdové, nebo jestli nás někde tvůrci tahají za nos. A skutečnost, že vše je přesně tak jak má být, včetně pravidel, jmen, hodnocení, postupování atd. je ztvárněna beze změn mě velmi mile překvapila. Dokonce se díky téhle debatě na seriál začal dívat, čehož si cením. Škoda jen, že má tato minisérie pouze 7 dílů, snesla bych jich mnohem víc, ale na druhou stranu si to tím drží své kouzlo. A Beth prostě miluju, protože i když je někdo v něčem dokonalý, neznamená to, že nemá své osobní démony. A o tom tenhle seriál je především. ()

ACDCKL

Šachy nesleduji ani neumím, ale tento seriál mě naprosto zaujal. Toto se Netflixu opravdu povedlo dle mého naprosto ve všem. Výběr herců je zde výborný a herci mladého věku se opravdu ukázali, hlavně naše hlavní představitelka Anya Taylor-Joy, ta si touto rolí může otevřít vrátka pro velké věci. Příběh je též sice velmi typický americký, hrdinka trpící, nepochopená, nakonec pak se protluče, aby zase spadla na zem a na konci opět na vrcholu; ale zde se to naprosto hodí a v podstatě každý díl je obsahem jiný. Též i výprava, kostýmy jsou výborné. Za mě tento seriál objevem a překvapením roku a nedivím se, že trhá rekordy ve sledovanosti. Jasných 5*. ()

jayman

Casting - áno. Color grading - rozhodne áno. Production design - áno, akékoľvek iné obdobie než 60's by tomu ubrali. Ale najviac áno je totálne vkusný záver, čo záver, celá posledná epizóda. Rozhodne nadpriemer. ()

Daertelon

Z prvotního nadšení z šachové minisérie se postupně stalo jakési "čekání na něco zajímavého". Námět je sice poutavý, jeho provedení ale škobrtá o nemile plochou výpravu, děsivou mozaikovitost příběhu, nedostatečné vykreslení vedlejších postav a nedostatečně popsaný vývoj hlavní aktérky. A co se mi teda opravdu příčilo, byla absolutní absence záznamů partií. U šachového seriálu čekám, že ty partie budu moci sledovat. Proti srsti jde i obsazení, především plnění kvót rasových a genderových, které působí v kontextu doby dost křiklavě. Ale což, herecké výkony jsou dost dobré, série, ačkoliv děravá, je poutavá a člověk to dá na binge. 55% ()

Pete

Velmi příjemná série, jíž se podařilo zpřístupnit svět šachových partií průměrným divákům, kteří se o šachy vůbec nezajímají, a neurazit přitom nejspíš ani znalce této hry. Všechny ty gambity a rošády tu navíc fungují jako ta nejlepší zábava na večírky. Což se nepovedlo například příbuznému Tahu pěšcem, který se raději samotným šachům maximálně vyhýbal. Tvůrci se zde totiž zaměřili na postupné a pečlivé budování příběhu, a zejména na organické propojení světových soutěží s niterným psychologickým vývojem hlavní hrdinky, čemuž napomáhá její velmi dobrý herecký výkon. Vše je přehledné, a všeho je tu přiměřeně - dramatické momenty se střídají s vtipnými, vedlejší figury jsou pěkně vystižené, výprava krásně sedí, žádná technická profese nijak extra nevyčnívá, a hlavně pak celá série vzácně není ani příliš dlouhá, ani krátká - prostě akorát. Po závěrečném souboji s ruským velmistrem v tom kostele, mauzoleu V.I.Lenina, nebo kde to hráli, do sebe všechno hezky zapadlo, a já měl takový ten dobrý pocit, jak to ten autor celé pěkně vymyslel a zrežíroval. Ale jeden z nejlepších seriálů všech dob? Tak to zas ne. ()

Mateyf.Iks

Netflixova odpoved na Amazonuv Marvelous Mrs. Maisel. Jak rika muj kamarad: taky potrebovali udelat nejakou nerealnou pohadku o tom, ze zenska v necem prorazila v 60. letech :)) Elisabeth je naprosto skvostna a takhle lascivni herecku jsem dlouho nezazil. Herecke vykony jsou tak dobre, ze vam ani nedaji moc sanci zamerit se na kameru nebo design, ktery je taky super. Ne tak super jako v Mrs. Maisel, kde byla kamara fakt nekde jinde a ocividne meli asi od Bezose vic penez na veskerou srandu nez Gambit od Neflixu. Super! Diky za to. ()

Carlie

Na seriál jsem se ze začátku nechtěla podívat, protože se absolutně nezajímám o šachy a myslela jsem si, že to jednoduše nebude pro mě. Mýlila jsem se. Už dlouho jsem neshlédla celý seriál během jednoho dne (naposledy Černobyl).Jednoduchá, oddechová, roztomilá podívaná soustředící se na osud jedné geniální holky, která to nikdy neměla zrovna jednoduché. Také by nebylo na škodu zmínit, že se děj odehrává v 60. letech, takže móda je rozkošná. Opravdu povedené. Rozhodně bych to nepovažovala za 24. nejlepší seriál, ale ono to za chvíli klesne. Za těch šest hodin času to stojí. ()

johnny01

V prvním díle šachové začátky probíhají v té správné atmosféře, kterou dodává i první soupeř a učitel. V seriálu je mnoho šachových záběrů, nepřekvapivě kamera pozici zabírá málokdy, spíše soustředěně upírá pozornost na soupeře, případně diváky. Pokud se již pozice v záběru objeví, dává to smysl a po "odborné" stránce může být šachista spokojen, a to s jedinou výjimkou, kdy v pozici po tahu 1.d4 následuje věta, že toto je dámský gambit. Seriál se věnuje i osobnímu životu a někdy je až nepříjemně expresivní. Ve třetím díle Beth prohlásí, že by se měla naučit rusky a analogie s R. J. Fischerem je více než zřejmá... A Benny Watts má zase předobraz v S. Reshewském, jehož partie je přitom v seriále citovaná, ale jakoby byl pominut, když údajně je největším talentem od Paula Morphyho... Čtvrtý díl se pak soustředí více na její matku než na ni nebo šachy. V pátém díle je patrně snaha o nějaké románky, ale celý ten díl nedává moc smysl, motivace postav je nejasná a velmi zmatená. Přirovnání k Morphymu je zcela mimo - zatímco Morphy byl obrovský talent, tak nelze přehlédnout, že Beth velmi studuje (jak je vidět i v předchozích dílech, navíc většinu přijímaných knih komentuje, že už je četla). Problém Morphyho byl v tom, že ho americká společnost nechtěla zpátky přijmout zpátky a nepovažovala šachy za vážnou věc. Zatímco u Beth jde o závislost na lécích. V jedné z bleskových partií pak Beth hrála se spadlým praporkem, aniž by to soupeř reklamoval, což je absurdní. V šestém díle nudnou newyorskou epizodu střídá nudný pařížský turnaj, kde zajímavý je snad jen alkohol a podivná noc před utkáním s Borgovem - při kterém sledovat Beth je utrpením. Ostatně pokračování příhod s alkoholem je zajímavější (avšak pramálo originální). Motají i pojmy, kdy hovoří o "speed chess" (v překladu "rapid šach"), ale přitom jde o 5minutový bleskový šach. V sedmém díle při turnaji v Mosvkě si museli vypomáhat slovním komentářem partií. A pak, v turnaji každý s každým, proč při partii s Borgovem to byla najednou jediná partie? Jediný důvod je pouze v očích diváka vyzdvihnout důležitost partie (a že se hrála na konci je samozřejmě čistě náhoda). Jinak nesmysl, ostatní partie se musely hrát také. A bylo s podivem, že se partie hrály v tak malém sále, kde bylo tak málo diváků... Přesto tato epizoda nebyla tak hrozná, díky napětí, dobré atmosféře z Ruska, úžasné reakci Borgova a nádhernému konci. Proč jen Borgov je mnohem symaptičtější než Beth? Celkově je to slabota, neuvěřitelně rozvleklé a utahané, řeší se x různých linií bez uzavření, při prostříhání (vypuštění nudných záběrů na pohyb figurek a mnohdy bezobsažných rozmluv) by se to vešlo do celovečerního filmu, nelze se zbavit dojmu, že to je uměle natažený seriál, který se veze na vlně současné obliby seriálů oproti filmům. A na to, že údajně byl konzultantem bývalý mistr světa v šachu, zarazí ta hloupá chyba s dámským gambitem. Problémem je i malá originalita, kdy je to kombinace životů Fischera a Alechina. A závěrem nemohu pominout ještě jednu významnou okolnost - Beth vítězí díky podvodům, díky dopingu, a to se týká i závěru seriálu (bez dopingu by to totiž patrně dopadlo jinak, což je naprosto jednoznačné), který vlastně oslavuje podvody. A to je ostuda. () (menej) (viac)

hrumsrt

Možná i nejlepší neflixovinka! Šachy mám moc rád, kdy tohle je jako jedna velká reklama na ně. Obzvláště nadšený jsem byl z vizualizace imaginačních schopností Beth (Anya Taylor-Joy), které mi celkově přišli úžasné. Celkově obsazení se mi hodně líbilo! Kdybych to psal já, tak bych vynechal nějakou linku ohledně alkoholu, kdy mi do toho spíše neseděla, ale předloha je předloha. Mělo do spád a zároveň velmi příjemnou atmosféru. Každá šachová partie byla úžasná! Navíc se nebojím říct, že díky tomuhle seriálu šachy dostanou zase pěknou dávku nových hráčů... 90% ()

Mamlas

Holka hraje šachy. Neobyčejně "vzrušující", stejně jako ta nuda kolem. Asi to má nějakou uměleckou hodnotu, kterou jsem neodhalil, tak nehodnotím jako odpad, ačkoli dívat se na to nešlo ani náhodou. (11%) ()

RyanRainheart

Výborně a poutavě natočený seriál. Hlavní hrdince jsem fandila a byla ráda, že se jí nakonec všechno podařilo, jak herně, tak i zvýtězit sama nad sebou. Anya si ten Zlatý glóbus za tuto minisérii zasloužila právem. I když šachům vůbec nerozumím, tak díky této minisérii jsem alespoň trochu získala přehled o tom, co to všechno obnáší rozumět jí a jak musí být hráč trpělivý a umět u toho zároveň i velmi dobře přemýšlet, pokud chce být v šachách dobrým hráčem. ()

0verseer

Podarená miniséria, ktorá má vďaka pútavému spracovaniu potenciál zaujať aj ľudí, ktorým šach absolútne nič nehovorí. Aké lepšie odporúčenie by ste teda chceli? Pravda, nájdu sa hluché miesta a každou epizódou je čím ďalej tým viac čitateľný, no výsledný dojem je bezosporu pozitívny. Aj s prihliadnutím na absenciu väčších hereckých mien, je úspech seriálu pozoruhodný. A samozrejme z veľkej časti stojí a padá na okatej ATJ v titulnej úlohe, ktorá to bravúrne utiahla. 7 epizód bolo tak akurát, v porovnaní napr. s minisériou Chernobyl od konkurenčného HBO som po skončení Queen's gambit nemal chuť vidieť viac... ()

iz67

O čem to, do hajzlu, je? Je tam kromě šachů něco? Nějaký vztah, vývoj postavy? Zdánlivě to odsejpá. Ale nakonec nic kromě šachu. Jen SPOILER: že holka z decaku se dostane k šachum, ji prášky a sem tam pije a vedle toho hraje šachy? Jo, přesně o tomhle to je. Víc z toho nedostanete. Až na nechutnou scénu, jak Rusové prohrávají s noblesou - to už si zvracim na polobotky. ()

Hawaj

Jéžiš to má tak příšernej soundtrack. To už jsem dlouho nezažil. Horší než muzika do výtahů. Totálně bez nápadu, totálně nepodporující děj. Ten co ho dělal byl taky na sedativech. Stejně ubíjejcí. Bylo to dobrý, ale to věčne pomalí tempo a čekání kdy někdo konečne odpoví a zda to bude mít emoci, bylo taky zptrochu ubíjejcí. ()

kubas369

8/10. Šachy jsou sexy jak nikdy. Skoro sedm hodin o hře která je vzrušující i nudná zároveň. Děkuji za životní příběh brilantní mysli a zlomeného člověka. Asi málo kdo čekal, že by tohle mohl být hit ale je v tom tolik poctivé práce, že to vlastně po skončení nemůže nikoho překvapit. ()

Bublaga

Seriálu se nedají upřít dvě věci: skvělou Anyu Taylor-Joy a vliv na ochotu hrát šachy. Díky seriálu totiž mnoho žen skutečně tuto královskou hru hrát začalo, jak píší The New York Times. Cesta Beth Harmon ze sirotčince je strhující, prožívala jsem s ní každý tah. Její postava není černobílá a má své temné stránky. Ale co ten poslední díl...?!? Ulepený, s cílem podojit emoce a co si budeme, vcelku předvídatelný. Možná je to nefér, ale závěrečná epizoda může za chybějící hvězdu. Jinak velmi milá setkání s Harrym Mellingem (jako Edgar Alla Poe byl v jinak průměrném filmu Bledé modré oko světlým bodem) a po letech od Lásky nebeské s Thomasem Brodie-Sangsterem. A teď mě omluvte, jsem na tahu! ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby