Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

frenkie

Hodně, opravdu hodně, mě překvapilo, nakolik může být zábavný seriál o královské hře zvané hra v šachy. Ano, zpočátku jsem byl skeptický a nedůvěřivý, říkal jsem si, co může být zábavné na tak mimózní hře jako jsou šachy. No, nemohl jsem se více mýlit, seriál jsem "sjel" na jeden zátah. A to se mně zase tak moc často neděje. Scottu Frankovi se podařilo napsat velice komplexní a hlavně nenudící minisérii o geniální, fiktivní šachistce, která způsobí totální kolaps v ryze mužském světě této strategické hry. Této sérii lze málo co vytknout, vlastně si na nic nevzpomínám. Dílů je tak akorát(7), aby seriál nezačal nudit, tudíž vatu nečekejte. Herecky, ač obsazen téměř neznámými jmény, exceluje Anya Taylor-Joy, která si opravdu krade seriál pro sebe. Nicméně, o co je lepší herečka, o to je to odpudivější ženská. Jak praví kolega Verbal, s igelitkou z Billy by jí to móóóc slušelo. A ještě jedna minela - ten sebestředný, v gestapáckém plášti a nožíkem věčně u pasu učinkující postavou šachového velmistra žijícího ve sklepě, má být muž? Od dob Lásky nebeské se toho v jeho případě moc nezměnilo, tedy. :-) ()

futislav

Opravdu povedený seriál. Děj, kamera, kulisy, vše téměř dokonalé. Herecký výkon hlavní představitelky dokonalý. Až na některé pomaleji plynoucí díly jsem nadšen. Asi vytáhnu zaprášenou šachovnici ze skříně a nechám se inspirovat. ()

kolby

Konečne! Už som si myslel, že amerikánci poprizabudli nakrúcať kvalitné veci. Rodilému a roduvernému európanovi to môže byť absolútne jedno, človek si však zvykol, že kluci z JúEsEj nám každý rok ukuchtia niečo poriadne - zo 2-3 filmy, 2-3 seriály. V poslednej dobe boli schopní vyprdnúť max 1 slušný (nie výborný) seriál a čo sa týka filmov úplny grc (koho bavia permanetne recyklované donebavolajúce ultrakoretné hovadiny typu "Turbo Masters vs Predators",? Vďaka Manitouovi aspoň za The Boys). Časy sa občas menia, asi sa potrebovali poriadne nadýchnuť a splodiť tento herecky, scenáristicky a formálne, či obsahovo absolútne dokonalý ultraorgazmus. Gúd Džahb! YES! 100 + 1% ()

Pignon

Nemalinovkový, přesto trochu uhlazený seriál o sirotčím liščeti, které naučilo vránu zpívat. Je radost se dívat na rozvoj děje a dobře napsané charaktery. Hlavně, že je tam jiskra humoru a věrohodná identifikační persóna. Jsem zvědavý na 4. díl. Táhnu jezdcem na postel. ()

Doffy

Fenomenální a napínavý seriál, který s každým dílem nabízí něco nového a originálního. A koncovka z něho udělala jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, který jsem kdy viděl. Ann Taylor-Joy to opravdu vytáhla do nejvyšších výšin. ()

Lacro

Krásný příběh o neuvěřitelně talentované dívce ze sirotčince, která poznává slasti a strasti světa, která zažívá kruté životní události a musí činit těžká rozhodnutí. Brilantně napsaná záležitost a stejně dobře dramaticky ztvárněná. ()

AmunRa

Bravurně natočený seriál podle výborné předlohy a se skvělým obsazením. I výborná předloha (Walter Tevis) často není následována stejně výborným zpracováním, ale v tomto případě se naštěstí našel režisér, který zvládl vytvořit vynikající adaptaci. Navíc se předvedl i casting a vybral výborné obsazení, i když o postavě Thomase Brodie-Sangstera by se dalo diskutovat. Atmosféru seriálu dodávají výborně zpracované reálie Spojených států šedesátých a sedmdesátých let. Přesahová témata jako ženská role ve společnosti nebo rasismus jsou samozřejmě povinně obsaženy, ale není to obvyklé omlacování o divákovu hlavu, ale logická součást děje. Seriálu by se dalo vytknout, že je místy zjednodušující ve prospěch atmosféry nebo vyloženě naivní, protože neobsahuje ani jedinou vyloženou svini intrikařící proti hlavní hrdince, ale samotná hrdinka není černobílá panenka, nýbrž šachový génius vyrovnávající se se vzpomínkami na pološílenou matku a závislostí získanou v sirotčinci. Ve výsledku je to i přes drobné neduhy vynikající seriál, který stojí za vidění. ()

HMTD

Krom skvělého příběhu, potěší i herecké výkony a to, že se jedná nejenom o seriál, ale také o umělecké dílo, z pohledu kompozice a práce s kamerou. ()

IsiaTed

Pravděpodobně jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl.. Prvně musím říct, že silnou stránkou seriálu je samotný příběh. Příběh v žádném okamžiku nestojí, pořád se něco děje a člověk dokáže těžko předpovědět, co se bude dít dál (pokud samozřejmě není zkušený šachista). Na příběhu se mi líbilo tajemno okolo původu hlavní protagonistky a jak tvůrci seriálu postupně dávali indicie, které nám pomohli rozluštit minulost budoucí šachové mistryně. Avšak nejvíce mě nadchl vývoj Beth Harmon jako postavy. Její příběh je plný světlých momentů, ale také těch velice tmavých, které ji poznamenaly. I přes všechny tmavé momenty měla přátele, kteří ji vždy podporovali, i přes to, co vše o ní věděli, a ani na mistrovství světa v Moskvě ji neopustili. Určitě jsem si rozšířil své obzory v tomto sportu, navzdory tomu, že jsem se o šachy nikdy přímo nezajímal. Možná díky právě Dámskému gambitu někdy pořídím svoji první šachovnici. Herečka Anya-Taylor Joy nám ukázala, jak dobré herečky dnes ve světě jsou a jak si během 7 epizod seriálu získat celé publikum. Velkým překvapením zde byl Harry Melling, který svoji roli odehrál dost skvostně, jako tehdy, když Danielu Radcliffovi skákal nad hlavou. V seriálu se objevuje také Thomas Brodie-Sangster, který je dobrý herec, ale zdá se mi, že pro roli v tomhle seriálu se nehodil a celkově jeho postava byla dost směšná. Vizuální efekty také tvoří silnou stránku seriálu, hlavně v momentech, kdy Beth pracuje se svojí představou šachovnice. Kamera v kombinaci se skvělým soundtrackem a příběhem tvoří dokonalou dramatičnost, která je zde velice výrazná a pocítíte ji i vy sami. Výprava je velice povedená a autentická, mile překvapila. Také musím říct, že atmosféra 50.-60. let na mě působila přímo úchvatně. Řekl bych, že hlavním důvodem je již zmíněná výprava a zasazení příběhu do období Studené války. Soundtrack jde s tehdejší dobou a určitě se do seriálu hodí a je mi příjemné ho poslouchat. Když to shrneme tak jde o opravdu povedený seriál a myslím si, že by mu každý měl dát alespoň tu šanci i přes to, že šachům vůbec nerozumí. Záporů bych našel opravdu jen velice málo, ale asi největší zápor pro mě byla již zmíněná role Thomase Brodieho-Sangstera. ()

Vlkopec

Pěkně natočené, ale nehluboké a předvídatelné až klišoidní. A s šachy to takhle nefunguje, což by mi ale, kdyby to bylo přesvědčivější, zas tak nevadilo. Nicméně přiznám, že jsem uvažoval i o čtvrté hvězdičce - tři a půl by bylo akorát. ()

stripterka

Tak tohle byla extáze! Skvěle budovaný příběh, ještě skvělejší retro výprava a úplně nejlepší hlavní představitelka. Nejen že předvedla orgastický herecký výkon, ale taky je to nádherná sexy baba (nesouhlas s Verbalem, který jinak má samozřejmě vždy pravdu). Dost překvapivý závěr, vzhledem k současnému názorově politickému rozpoložení nejen v júesej (= další body navíc). Pokud to někdo nepochopil: jeden z nejlepších seriálů vůbec, které jsem kdy vidělo (a i kdybych šachy nehrálo a nebylo v nich tak moc dobré, jak jsem, dalo bych nejmíň pět hvězd). ()

PoprockCZ

Příběh o šachové mistryni, která brala šachy vážněji než svůj život samotný. Hezky se na to koukalo, ale místy už byly turnaje dost repetitivní. Často také sledujeme poměrné dlouhé záběry, jak postava někam jde. Líbil se mi však nápad VFX šachovnicí, díky které si Beth Harlon vizualizovala své budoucí tahy. ()

Pavelkedar

Série roku ,jednoznačně. To nemělo chybu. 5 * je málo,dal bych 6, kdyby to šlo. Unikátní A-T-J a to jí je jen 24 let a ještě o ní v budoucnousti a brzy uslyšíme. Tedy uvidíme. Vynikající kamera a střih. O výpravě ani nemluvě, skvostné a do detailu propracované dobové interiery. ()

Awer

Něco jako Genius: Einstein v té schopnosti přibížit běžnému divactvu náboj něčeho zdánlivě obskurního. Celkově velmi dobře zpracované, přes pár menších vad. Dvě hlavní výtky: 1, Velmi naivní zvrat poslední epizody (Harmon je rázem malá, slabá zoufalá holka, a v tom se zjeví její Soulmate a parta tvořená vesměs diletanty jí má vymyslet, byť nakonec přecijen nevymyslí, recept na mistra světa) 2, Možná by bylo bývalo fajn jít do reality (Judit Polgár). ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby