Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

wege

Dlouho jsem ten seriál odkádal, ale když jsem si ho pustil, tak jsem nemohl skončit. Ještě že po koukání do 5 do rána, jsem nemusel do práce. Kdo by řekl, že šachy mohou být stejně dramatické, jako když Steve Gerald a spol otáčeli v 2005 v Istambulu proti AC Milán nebo když kopal David Beckham kopal rohy v nastavení na Camp Nou v roce 1999. Skvěle prodaná jinak docela nudná hra, dokonale trefená atmosféra doby. To Netflix opravdu umí. Kdyby to byl film, tak Anya Taylor-Joy musí dostat Oscara. Naprosto bezchybná, skvělá a více než na 100% přesvědčivá. Jinak šachy občas hraji, ale po shlédnutí seriálu jsem možná rád, že jen občas a stále dělám amatérské chyby. Seriál jen dokazuje spoustu příkladů z praxe, že skvělí šachisti jsou blázni, šílenci a většinově ne rozhodně normální lidi. ()

denulik

Šachovým partiám nie je čo vytknúť, seriál z toho vytrieskal toľko napätia koľko to len šlo, ale škoda toho farbičkového konca, ktorý je jednoznačne z ríše fantázie. Ten tomu celému dosť podtrhol nohy. ()

papilon395

Úchvatné. Zvládla jsem to jedním tahem. Strhující příběh, skvělé výkony. Nutno podotknout, že šachy neovládám, nuže alespoň jsem hlavní hrdince držela při rozhodujících partiích pěsti. A vlastně jsem fandila všem postavám, pro které je svět o velikosti 64 políček tak dobrodružný a přitom bezpečný. ()

dogma97

Přitažlivý líbivý vizuál, minimálně pro šachisty i téma a prostředí, v hlavní roli velká, v maskérně umně vytvarovaná kukadla. Ovšem příběh? První epizoda (dětství) OK, ale zbývajích 5,5 hodiny si scénář vystačí s jednoduchým schématem turnaje + závislosti. ()

Ex_Machina

„Dáma na G5.“ Beth Harmonová je nepochybne dámou svetového šachu. Krásna a inteligentná. Vražedná kombinácia v tomto takmer výlučne mužskom športe. Ale každý génius je podivín a o šachistoch to platí dvojnásobne. Beth má taktiež svojich démonov nad ktorými niekedy vyhráva, niekedy nie. Byť veľmajster v kráľovskej a zároveň najťažšej hre na svete už niečo znamená. Škoda len že takýto ľudia nie sú viac oceňovaní, pretože hrať šach na najvyššej úrovni je dokonalé umenie. Každý záber tohto seriálu je precízny a premyslený do detailu. A tie 50-te roky mali čosi do seba. Ako celkom slušný šachista musím dať 5 hviezd. ()

Anianna

Herecká exhibice Any Taylor-Joy mě tak uchvátila, že jsem seriál zhlédla na dva zátahy během víkendu. Na celkem jednoduché dějové lince, kterou známe už z Popelky a více klišé bychom jinde asi nenašli, sledujeme přerod sirotka v šachovou hvězdu v tak originálním balení, že je radost se dívat. Vše je zde předvídatelné, divák nicméně pluje na vlnách šachových úspěchů spolu s hrdinkou a těší se na chvíli závěrečného vyvrcholení, protože to prostě přijít musí! A když přijde, řveme nadšením, jako kdybychom to nečekali! Seriál z prostředí šachových soutěží. Už to budí zájem, protože (přiznejme si) o šachu nic nevíme a když o něčem nic nevíme, tak potřebujeme nahlédnout. Neokoukaná Anya s očima tak uhrančivýma, že by mohla hrát v pytli. Ale kostýmní výtvarník si dal sakra záležet, aby vizuál hlavní hrdinky byl ke koukání! Masky, kostýmy, scéna – po stránce vizuální výjimečný seriál. Po stránce dramatické jakbysmet! 100% ()

makakus

Vypadá to, že si v Netflixu důkladně našprtali nejnovější Pravidla pokrokově-angažovaného díla (nazvěme si to jakkoliv, ale určitě neplatí jen pro Oscary) a vyrobili podle nich příběh přesně na míru. Takže emancipovaná, geniální kráska hravě vítězí (až na pár nutných výjimek) v namyšleném světě mužů, oběma jejím matkám zničí jiní bezcharakterní a zbabělí muži život, všemi zavržená černoška z děcáku s dokonalým charakterem (až na úvodní vypočítavě zlidšťující nadávky) navzdory všem vystuduje politologii, aby ji zúročila v "radikálním boji", v souladu s levicovými tendencemi se tradičně s lehkým odporem otřeme o zpátečnické křesťany a nixonovskou CIA, SSSR ukážeme jako zemi vřelého prostého lidu a agenty KGB odsuneme do nečitelného pozadí, přidáme opravdu roztomilý páreček fandících homosexuálů... Nicméně to nakonec není vůbec tak hrozné. Kostra příběhu je sice do očí bijící účelovka, ale dialogy jsou skvělé, velmi živé a procítěné, stejně jako řada okrajových scének. Režie výborně pracuje s emotivním vyzněním, od soucitu až po napínavé drama, což významně podporují i tóny obrazu a záběrová skladba. Velmi dobré i herecky, když přimhouříme oči nad zjevnou sázkou na krasavici pro hlavní roli. Pouze finální díl se zvrhne do přehlídky klišé a sentimentálního patosu na hranici kýče. Shrnuto - jde o příběh zjevně inspirovaný Juditou Polgárovou (sic Maďarkou, Američanky si v šachu nikdy ani neškrtly) obohacený o popelkovskou pohádkovost, sociální dramatičnost a tendenční aktivismus. Nicméně parádní řemeslo - 70 %. ()

Mr.Ward

Neskutečný. Jakože fakt jo! Retro seriál o šachistce? Zní to jako nuda, opak je ale pravdou, a z téhle minisérie se vyklubalo největší překvapení. A ne jen tohohle roku. Má to skvělej příběh, skvělý herecký obsazení, nádhernou kameru, a ke konci obří nálož emocí. Má to prostě všechno ()

bohhous22

Jestli to nedáte jedním dechem,tak na to ani nekoukejte! Doteď nechápu,čím mě to tak uhranulo (krom Anyi),ale nemůžu to dostat z hlavy!Je to dosti jinak převyprávěné než na co jsme zvyklí,je to zkrátka zvláštní a podívejte se na to!!..................11.11. 20 - 16. nejlepší seriál???To teda ne!Je to skvělý,ale tohle je hype ()

Moiseiwitsch

Šachy jsou hrou králů, ale i královen. V dnešní době, kdy se stále točí zejména seriály o každodennosti tj. Ordinace v růžové zahradě, Ulice apod. a předkládá se to lidem po osmihodinové šichtě jako tzv. lidová kultura vznikl seriál, který má pouze jediný nedostatek. Příliš vehementně chce lidstvu namluvit, že Bobby Fischer byl žena :) Hlavní aktérka hraje svou roli naprosto skvěle a navrhnul bych ji klidně na oskárka. To samé platí i o vedlejších rolích namistrovaných hráčů amíků a disciplinovaných sovětských hráčích. Film vystihuje obrovské přednosti i úskalí šachové hry tím nejlepším způsobem. Hodně velmistrů skončilo v blázinci nebo od něj bylo jen krůček. Řada z mistrů skončila u skleničky chlastu. Jinak mě mile překvapila nestrannost hlavní protagonistky, když měla rozhodovat, zda dá přednost politické agitce nebo šachu a jejímu kulturnímu étosu. Rovněž je krásně ukázána paralela mezi kulturou Západu a Sovětského svazu. Hodně scén je snadno předvídatelných, přesto příjemně koukatelných. Osobně hodnotím jako nejlepší seriál, který jsem zatím za tento rok shlédnul a všem doporučuji. A koukejte hrát šach, protože to stojí za to!!! :) Pravdou je, že mé chabé znalosti si vybavují pouze jednu schopnější hráčku šachu v minulosti a tou je Věra Menčíková, ale v dnešní emancipační době jich je jistě mnohem více, jen nefigurují zatím na špici. ()

oasismanik

Remeselne zvládnute veľmi dobre, ba až bravúrne, len pre fajnšmekrov. Je to ten typ pomalej drámy, kde sa toho až tak veľa nedeje, ale aj tak si úžívate každú jednu sekundu, každý jeden záber...Skvelá, rozprávková jednohubka, kde si v koncovke tvorcovia až príliš uleteli, ale 15 najlepší seriál všetkých čias samozrejme ani omylom :) ()

jirin_cz

První tři díly mě bavili hodně, přidrzlá holka, co je fakt dobrá. Pak to šlo do dramatu s drogami. nějaká láska, a to mě tedy nebralo, a chtěl to ohodnotit do průměru, ale pravý americký finále mě dostalo a ty čtyři hvězdy zašloužené. ()

curfew77

Na příběhu jako takovém je dobře vidět, že pochází ze začátku 80. let, na dnešní poměry je totiž až moc jednoduchý a předvídatelný. Co posouvá tenhle seriál vysoko nad průměr, jsou ale hlavně jiné tvůrčí hodnoty, protože i tahle dost banální story je natočena s neskutečným švihem, stylem, vkusem a elegancí, takže nenudí a dokáže i dojmout. AT-J výborná, stejně jako ostatní herci a casting obecně, potěší soundtrack, skvělá je kamera, ze všeho nejvíc mě ale okouzlila neskutečná dobová výprava (včetně kostýmů!), před kterou blednou i hollywoodské trháky. Finále na sovětské půdě je samozřejmě velmi dětinské a nemůžete si u něj nevzpomenout na Rockyho, který - pravda - dobýval Moskvu až ve čtvrtém díle, tedy pár let po vydání téhle knihy. Shrnuto a podtrženo, ten humbuk kolem je trochu přehnaný, nicméně za vidění rozhodně stojí a pátou hvězdu nedám jen opravdu velmi těsně - ze všeho nejvíc asi kvůli hned několika scénáristickým úskokům a vychtěnostem, které nejspíš leckoho ani netrknou, ale já jsem na ně háklivý. 80 %. ()

RafaKrakal

V životě bych neřekl, že mě tak vtáhne seriál o hraní šachů, nicméně stalo se. Dámský Gambit je opravdu velmi kvalitní řemeslné dílo u něhož je dobře vidět, že méně je někdy více, a proto je v "pouhých" 7 dílech odvyprávěn opravdu zajímavý příběh nadané šachistky Beth Harmonové, jejíž genialita na šachovnicové desce je vykoupena řadou životních neštěstí a osobních démonů s nimiž se musela tato šachistka potýkat. Vše je navíc podpořeno opravdu dobrým hereckým výkonem Any Taylor-Joy, která jako by se pro postavu Beth Harmonové narodila. Celkově u mě převládá opravdové spokojenost, protože s tímto seriálem si Netflix opravdu předvedl. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby