Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

tomashrabek

Úplne chápem, prečo je to tak obľúbené. Je to prostučké, priamočiare, podľa 'underdog' šablóny, s ľahko čitateľnými, skoro až divadelnými hereckými výkonmi, dobre natočené. Ale mne proste strašne vadilo, že na dej som sa nemohol emocionálne napojiť, bolo mi to celé ukradnuté a hlavná postava bola vyložene nesympatická (chcela teda, aby jej macocha bola šťastná, alebo ju to sralo?). Vôbec som netušil, prečo by som jej mal fandiť v čomkoľvek, čo mala za lubom. Možno len preto, lebo to bola ŽENA vo svete mužov? Ale moment, žeby sa ten seriál spoliehal na úplne rovnaký princíp, aký v deji kritizuje? Hm. ()

warrenur

Trochu nadnesenych pat, avsak vdaka filmarcine a pribehu v zaverecnej casti neslo inak. :) Ze sa Anicka ukaze az tak herecky kvalitne by som si nebol v prvej epizode predstavoval. :) Vrelo odporucam. Lahky serialik, ktory som zhltol za dva dni. Objektivne tych 82% ;) Sadlo mi zrejme aj vdaka tej prirodzenej pozitivite, co z toho potom srsala. Odporucam. ()

Doomcourier

Z čeho jsou tady všichni tak odvaření?! Vůbec nechápu, jak tento seriál může mít 90%(k dnešnímu datu). Seriálu Queen's gambit se povedlo zpracovat kostýmy a výprava byla taky dobrá. Herecké výkony byly vcelku nadprůměrné, ale děj byl úplně o ničem. 6 a půl hodiny se díváme na feministku Beth, která hraje šachy. U seriálu jsem se povětšinou nudil, protože tam bylo málo akce, ale šachové souboje byly zpracovány dobře, jen mě mrzí, že jsem si z nich nic neodnesl. Příště se možná kouknu na dokument o šachách, třeba si ho i víc užiju. ()

djfun

Dívka jménem Beth - dala mi šach mat ve vteřině, hned! Korunu mého krále skládal bych před ní zas znova a dále. Jenže teď tu ronim slzy jako želva, co mě taky po tak rychlé sérce zbejvá?!:) No, jednoznačně se modlit, že přijde nejmíň řada 2 Queen´s Gambit! Po všech stránkách skvost a jeden z mála počinů, za který stojí býti u Netflixů host...:) ()

THE_Joko

Rovnako, ako ma fascinuje vzdialenosť medzi očami Any Taylor-Joy, (kde sa jej vlastne nedá pozerať do oboch očí súčasne bez toho,aby ste medzi pohľadom z jednoho oka do druheho oka nepootočili hlavu o 90°), ma fascinoval jej herecky vykon! Niečo malo mi však chýbalo o osudoch niektorých postav napr. pana Wheatley-a. No a z postavy  Williama Schaibela sa dalo vytrieskať oveľa oveľa viac. Ale co vlastne čakám od príbehu o nudnej hre a nudných ľudoch ktorý ju hravaju, ze... :-P  Proste pecka! 95%!!! ()

Saur.us

Nikdy předtím nebyly šachy tak struhující. Ve všech směrech dokonalá minisérie. Bez zaškobrtnutí všech sedm epizod. Bravo! ()

anatheman

Je to prostě skvělý. Jděte si to pustit. Tohle se Netflixu kurva povedlo. Neotřelá tématika, mnoho vrstev, absence patosu, zbytečně neukecané a přesto mnoho vypovídající, zajímavá hlavní hrdinka - k tomu skvěle zahraná, po technické stránce špičkové, stylizace taktéž. Zkrátka uděluji 5 dam z 5. ()

xavierr13

Nemyslel som si, že ma príbeh o šachu zaujme. Ale tento film ma hlboko zaujal. Pretože nejde iba o šachovú hru, je tam toho oveľa viac.To, na čom mi nakoniec záležalo, už nakoniec nebola iba hra, bol to človek. Fandil som jej. Veľmi mi záležalo na tom, čo sa s ňou stane, a to je pre mňa asi to najpodstatnejšie pri sledovaní akýchkoľvek televíznych seriálov. K tejto postave som sa pripútal tým, ako som ju videl vyrastať z malého osirelého dievčaťa, ktorý bol jej svedkom od prvej šachovej partie až do konca a medzi tým všetkým. Bol som nadšený, inšpirovaný. Vynikajúce herecké obsadenie, príbeh, kinematografia, písanie, všetko. Anya Taylor-Joy to zahrala priam famózne niet čo dodať, treba len zhliadnut. ()

Eluin

Seriál Dámský gambit je hitem posledních týdnů, sledovali jej snad i ti, kteří by si o šachovnici jinak neopřeli ani staré ukrajinské kolo. Já jsem šachy dříve hrával a i dnes si občas zapnu aplikaci chess.com a vydám se měřit síly se soupeři z různých zemí světa (převážně Indie). Osobně preferuji hry na 10 min. času každého hráče, delší partie zejména na dálku mají vysoký potenciál zjištění, že nakonec nehrajete proti reálnému člověku, ale někomu, komu vypomáhá nějaký software, příručka, apod. Však to znáte, lidi jsou lidi. Nuže, zpátky ale k seriálu. Leckdo touto hrou nepoznamenaný by mohl mít obavy, že seriál jej bavit nebude, že to bude pouze potěšení pro lidi, kteří milují rošády a garde. Tak tomu naštěstí není. Naštěstí pro "nešachovce", šachoví fandové možná budou trochu ochuzeni o celé partie ve své komplexnosti. Několikrát jsem si říkal, že bych se na tu partii třeba rád podíval (pomalu). Šachové mače jsou tu totiž vylíčeny poměrně rychle, kamera střihne na výsek šachovnice a následně zabírá spíše tváře hráčů. To je samozřejmě moc fajn pro tempo seriálu, nicméně o tom kdo vyhrává se dozvíte více z toho, jak se kdo ksichtí a jaká k tomu hraje hudba. Chápu ale, že v opačném případu by se z toho stalo něco jako pořad V šachu. To asi nikdo moc nechce (nic proti pořadu V šachu). Něco k samotnému příběhu, Scott Frank (podepsaný mimochodem pod fajn seriálem Godless a sci-fi Minority Report) nám servíruje story Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), která se po smrti matky dostala do sirotčice, kde se mladá slečna po menších peripetiích seznamuje s hrou v šachy. Brzy se zjistí, že má mimořádný talent, poráží každého na potkání a přes počáteční nedůvěru získává respekt i v tomto v té době (50. a 60. léta) víceméně mužském "sportu". To se ovšem neobejde bez různých "berliček" např. v podobě alkoholu a návykových látek, kterými si Beth trochu pomáhá v šachové imaginaci. Její život je rovněž okořeněn podivnými vztahy, atd. Však to znáte. Příběh sám o sobě tedy rozhodně není bůhvíjak překvapivý a invenční. Skončí zhruba tak, jak si myslíte, že asi skončí. Jedná se o adaptaci známého autora Waltera Tevise (např. kniha Zpěv drozda), od něhož jsem něco z ranku sci-fi četl, ale moc mě nezaujal. Co je ale zajímavé podle mě dosyta, je způsob, jakým je příběh vyprávěn. Scénář má seriál napsaný výborně, promyšleně. Hudba hraje tam kde má a neobsahuje moc provařených "hitů své doby". Střih sedí skvěle a herci podle mě své postavy hrají velmi přesvědčivě. Z technických věcí mi občas trochu vadil takový ten - dnes už asi běžný - divně barevný filtr, který se hází k filmům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let. Dost mě bavilo i všímat si drobných detailů, jako je například oděv hlavní představitelky, kdy například po klíčové partii v Moskvě připomíná figurku dámy, apod. Lehce iritující mohou být i klasické nešvary mnoha "sportovních dramat", ale to už záleží na individuálním vkusu. Nutno samozřejmě dodat, že se jedná o příběh fiktivní, který vznikl v představách pan Tevise. V reálu tu v šedesátých letech takto dobrá šachistka nebyla ani náhodou. Příběh byl napsán někdy počátkem osmdesátých let, kdy svět měl ještě v dobré paměti onu "největší bitvu studené války", která se díkybohu odehrála jen na šachovnici v Islandu mezi Fisherem a Spasským. Určitá inspirace se patrně projevila i na seriálu Dámský gambit. () (menej) (viac)

agassi68

Nie som seriálový maniak a mám tak trošku predsudky voči nim. No doba covidová ma prinútila siahnuť aj sem lebo filmová tvorba stagnuje. A bum, vcuclo ma to ako máločo predtým. Všetky postavy, scenár, svetlá, kostýmy, hudba do seba zapadajú a prostredníctvom skvelej Anya Taylor-Joy sa stanete účastníkom šachovej jazdy, o ktorú ste predtým nestáli.. ()

hEROic

Ale jo, povedená cesta ze siročince až mezi šachové velmistry. Nečekal bych, že lze napínavě natočit šachové partie, ale očividně to jde, všechna čest. Místy velice silný děj a pěkná proměna z ošklivého káčátka. 90% ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby