Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons
Francúzsko, (1992–1993)

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (281)

Vyjasnění vztahů (1992) (E160)

Helenu trápí, jak Tereza stále doufá, že mezi ní a Kristiánem ještě není konec. Zůstane s Kristiánem sama v garáži a poradí mu, aby to s Terezou konečně rozsekl. Tereza se večer vrátí s pláčem, Kristián se s ní definitivně rozešel. Zábavný díl plný legračních momentů a hlášek, např. když José v posilovně trucuje, ale s příchodem Adély ze sebe dělá nadšeného sportovce. "Kluci jsou daleko diskrétnější, než holky. My máme tajnou zahrádku." "Ty máš, José, taky takovou?" "No jo a v ní spoustu barevných kytiček." "Já to věděla, ty můj zahradníčku.":) Vtipné je, jak si Lola utahuje, že Helena a Kristián mají tajný románek. "Víš, my se s Kristiánem dělíme úplně o všechno." "Škoda, že nejsi na jeho místě, José, to by se s tebou Kristián podělil o sestřenici.":) 95% ()

City (1992) (E161)

Lolu se v kavárně snaží sbalit několik vlezlých otrapů, ta je s grácií odpálkuje. Až když ji osloví kluk sedící u stolu za ní, Lola si k němu přisedne a dá se s ním do řeči. V posilovně pak o něm holkám v jednom kuse básní. Potřebuje od nich krytí pro Sebastiána, jde totiž s Jakubem na večeři. Holky souhlasí, i ony chtějí Jakuba poznat, jdou proto večer na Lolino setkání s Jakubem také, klukům se vymluví na dámskou jízdu. Kristián oznámí Kryštofovi, že se s Terezou definitivně rozešel, načež ona odjela za rodiči. Naopak nový románek se rodí mezi Josém a Adélou, i když to oba před okolím zapírají. Pobaví scéna, kdy kluci hrají scrabble, José vykládá, že by rád na letišti pozoroval letušky, Kristián podvádí a přednáší o monogamii a pak to slovo sestaví Sebastián.:) 95% ()

Zahrada tajemství (1992) (E162)

Benedikta je zvědavá, jak dopadl včerejší večer Loly s Jakubem. Lola dívkám sdělí, že k ničemu nedošlo. "Lolo, tys odolala tak nádhernému klukovi?" "Měla jsem dva důvody. Ten první je Sebastián." "No a druhý důvod?" "On ten trouba totiž po mně nic nechtěl!":) José se začíná točit kolem Adély. V garáži jí masíruje nohy, což rozčílí Benediktu. Josému se pomstí masírováním nohou Jakubem. Helena se v kavárně setká s Jakubem, padnou si do oka a on ji pozve na večeři. Helena odmítne, už má domluvenou večeři s Mikulášem a jeho spolužákem. Jaké je pro ni překvapení, když tím spolužákem je Jakub. Zábavná epizoda, jen je zvláštní, že Linda navrhne Adéle, že ji vezme do modelingové agentury, ale dojde k tomu až mnohem později, v 27. dílu Rozmarů lásky. 95% ()

Svět je malý (1992) (E163)

Helena vypráví Lole o večeři s Mikulášem a Jakubem a že Mikulášovi zapřeli, že už se znají. K dívkám přijde Benedikta a žádá o azyl. Načapala Josého s Adélou a pomstila se mu velmi svérázně - vylila mu barvy na veškeré oblečení. Benedikta se rychle otřepe, rozhodne se zkusit štěstí s Jakubem. José má s Adélou v garáži schůzku, což vytáčí Kristiána, jelikož ten zas čeká Lindu. Nakonec se uskuteční tajné rande obou párů ve stejný čas. Docela mě udivuje Benediktina poznámka o soužití s Josém: "Málem jsme si koupili televizi." Jako by na tom bylo něco špatného, zvlášť v 90. letech, kdy v TV běželo plno kvalitních seriálů. Vtipné je, kdy Sebastián koupí Lole miniaturní porci zmrzlinového poháru, což Lola okomentuje: "Koupil´s mi k tomu taky lupu?" 95% ()

Odpuštění není pokaždé výhrou (1992) (E164)

Benedikta chce Josému odpustit. Lola jí to rozmlouvá, prý ho nechala vydusit příliš krátkou dobu, ale Bene je pevně rozhodnuta. Později Helena a Lola natrefí na Josého s Adélou líbajíce se v kavárně. Rozhodnou se Benediktu varovat, ale při rozhovoru s Jakubem, který dívkám prozradí, že vyrůstal v adoptivní rodině zapomenou na čas. Benedikta Josému sdělí, že mu odpustila, ale Adélina ruka na jeho noze je víc než výmluvná. Večer Benedikta předstírá nadhled, že se alespoň může vrhnout na Jakuba, ale je to jen maska, ve skutečnosti ji zklamání z Josého velmi ublížilo. Vtipná je scéna, kdy kluci hlasují, zda může Adéla zůstat na zkoušce, jediný Kristián je proti, čímž si pak naběhne, protože chvíli poté se v garáži objeví Linda.:) 95% ()

Volba (1992) (E165)

Ve tři čtvrtě na sedm ráno posune Sebastián Kristiánův budík o dvě hodiny zpátky, aby měli kluci ještě dvě hodiny spánku k dobru, než je Kristián začne budit a nutit do cvičení. Teprve až když holky volají, kde se flákají a nepřišli do tělocvičny, Kristián zjistí, co mu provedli. Je mrzutý, že nebude mít čas se vidět s Lindou, než začne fotit a tak se rozhodne všem prozradit o jejich vztahu. Natálie se vrací z New Yorku, kde strávila dva týdny s Kanuem. Seznámí se s Jakubem a zdá se, že i jí se líbí. Benedikta a Lola se hádají o Jakubovu přízeň, Helena jim oznámí, že Johana se v Texasu zamilovala do jiného kluka. Pohodový díl, i když nepatří k nejvtipnějším. 95% ()

Návrh (1992) (E166)

Benedikta se ráno sejde s Jakubem a navrhne mu, jestli by spolu mohli začít chodit. Prý to mezi ní a Josém už skončilo a Jakub se jí líbí. On ji odvětí, že takovou věc nelze uspěchat, musejí se nejprve lépe poznat. Tato epizoda je plná humorných momentů i romantických pasáží. Vtipná je především scéna na pokoji chlapců - Kristián zuří přivázaný k posteli a s roubíkem a když ho konečně odvážou, vystartuje na Mikuláše a Sebastiána s proudem vody. Velmi pěkná je procházka Benedikty a Jakuba po Montmartru. Pobaví také, když se José polibkem loučí s Adélou a Kristián jim to zarazí: "To stačí, teď jde o čest rodiny, je to má sestřenice." José: "Dám pusu i tobě, ať zachráníš čest rodiny.":) 95% ()

Škytavka (1992) (E167)

Lola dostane škytavku a nedokáže se jí zbavit, přestože holky zkoušejí různé možnosti. Lola je ujistí, že její škytavka je dědičná a obvykle trvá několik dnů. Kristián doporučí potápění, Lola se v bazénu začne topit a Jakub jí dá umělé dýchání. Až před spaním Lola holkám přizná, že omdlení předstírala, aby postrašila Kristiána a nechala se od Jakuba přede všemi políbit. Tato epizoda je mimořádně vtipná, hlavně díky hádce Adély s Josém a jak se na něm vyřádí. Nejen že ho celého poškrábe, ale začne po něm házet i nádobí. V garáži mu málem rozrazí o hlavu kamennou vázu. "José, co jsi to dělal?" "Nic, řízl jsem se při holení." "Tak nepoužívej sekačku na trávu, není na tvoji jemnou pleť.":) A když pak José přizná i bolest zad, Mikuláš zaperlí: "Holíš si i záda?":) 100% ()

Odmítnutí (1992) (E168)

Kluci marně čekají na Kristiána, opět nedorazil na zkoušku. Jediný, komu to vyhovuje je José, místo hraní se může věnovat Adéle. Lola je přesvědčena, že brzy ráno zaslechla, jak Benedikta volá Jakubovi. Nemýlila se, ti dva se skutečně od rána procházejí po městě. Benedikta se Jakuba znovu zeptá, jestli by se do ní mohl zamilovat, on ji odpoví, že už miluje jinou dívku. Kristián s Lindou zůstali trčet na polní cestě kvůli poruše na autě. Kristián se pokusí auto zprovoznit, ale marně. "Už víš, v čem to je?" "Tak zhruba asi v motoru nebo někde tam.":) V tomto dílu pobaví spletené vlasy Adély a Josého a taky Lola čistící si zuby kartáčkem bez pasty.:) 90% ()

Rozhodnutí (1992) (E169)

Benedikta přizná Heleně, že stále miluje Josého, s Jakubem to chtěla jen přehlušit. V garáži Josému vyzná lásku a vyzve ho, aby si mezí ní a Adélou vybral. Lola od Jakuba vyzví, že mezi ním a Benediktou k ničemu nedošlo, s Natálií pak bojují o jeho přízeň. "Dávají ten starý film od Clauda Lelouche, jmenuje se Muž a dvě ženy. Neříká ti to nic, Natálie?" Nejvtipnější je Kristiánovo vyprávění o útrapách, jaké s Lindou prožili. Domů dorazí až druhý den ráno a spustí historku, jak Lindino auto nejprve přes pole odtahoval venkovan s traktorem, posléze další venkovan s krávou Květinkou, která při odtahu chcípla a oni pak na farmě majitele utěšovali. "Kristián drží za Květinku smutek." "Člověk přece může mít soucit i s krávou, vy k vašim snoubenkám cítíte to samý.":) 95% ()

Zpáteční letenka (1992) (E170)

Tento díl mám velmi rád, po dlouhé době se vrací Johana a jak už to u ní bývá, s pořádným entrée. Kristián zrovna vykládá, jak je s Lindou šťastný a vtom vtrhne do garáže Johana. Dlouho ale všeobecná radost netrvá. Johana přizná Kristiánovi, že v Texasu měla poměr s jiným bubeníkem a vzápětí jí on vpálí, že ji podvedl s Lindou (že měl mimo ní desítky jiných známostí včetně Terezy raději zamlčí). Natálie vyjede po Jakubovi, což rozzuří Lolu. I v tomto dílu je plno vtipných hlášek. Když si José stěžuje, že Bene a Adéla se dohodly, že se o něj budou dělit, Kristián to okomentuje "Jsi obloženej, budeme ti říkat sendvič.":) José: "Kdykoliv něco plácnu, mám tu odpověď a stereo.":) 100% ()

Konec jedné epochy (1992) (E171)

Johana je po dlouhé době zpět v Paříži a vypráví dívkám o krátké avantýře, kterou prožila s bubeníkem v Texasu. Nezapomněla ani na dárky, zvlášť originální je laso pro Lolu. Kristián si vybral Lindu a všechny Johaniny fotky vyhodil. Líbí se mi scéna, kde Kristián jednu fotku roztrhá, ale vzápětí si uvědomí, jako by tím Johanu zabil a fotku slepí izolepou. Johana se snaží přijít na jiné myšlenky tím, že začne balit Jakuba netušíc, že u něj nemá sebemenší šanci. Přesto s ním jde na večeři a na Kristiánovi je vidět, že žárlí. Johana: "Miláček Kuře, to bylo roztomilý, ale miláček Jaja je směšný." José je neustále v obležení Benedikty a Adély. Bene: "Řekni nám, co by sis dal?" Kristián: "Mám nápad, co třeba steak Zmizněte.":) Zvláštností epizod 170-174 je, že se v nich bez vysvětlení vůbec neobjevuje Kryštof. Ale asi by tam byl navíc, vzhledem k tomu, že v nich kromě dořešení trojúhelníku Kristián-Linda-Johana také graduje zápletka s Jakubem. 100% ()

Dvojnásobné štěstí (1992) (E172)

Zprvu je to velmi humorná epizoda. Benedikta a Adéla věčně nalepené na Josém snažící se ho co nejvíc vytočit a zároveň se mu pomstít za to, že si mezi nimi stále nedokáže vybrat. "Mám dojem, že jsem kus koláče a vy mě jíte z obou stran." Kluci z toho mají pořádnou srandu. Lola zas žárlí na Johanu, která se začala motat kolem Jakuba a v rozčílení po ní chce švihnout činkou, která ovšem slítne na její nohu, což Johana pak komentuje "Spadla jí na nohu její špatná povaha.":) Lola pak ještě pobaví, když si na bolavou nohu nahňácá plnou tubu masti. Pak ovšem Natálie vpálí Mikulášovi, že Jakub je zamilován do Heleny, což mu nakonec potvrdí i Jakub a je jasné, že brzy nastanou komplikace. 100% ()

Soupeř (1992) (E173)

Johana je po návštěvě u kartářky přesvědčena, že potká ideálního kluka a tak ho hned začala hledat. "Ona ti snad řekla, že je ve tvé skříni?" "Co ty můžeš vědět, třeba se sem dnes v noci vloudil oknem." "A nezmínila se jasnovidka, že je to zloděj, co vykrádá byty?":) Kristián všechny obtěžuje nesnesitelným smradem z parfému, co mu Linda dovezla ze Švédska. Sebastián a Mikuláš to okomentují, že jde o výrobek na bázi výtažku uzené ryby v rozkladu. Později vyjde najevo, že mu Linda omylem dala čistič skvrn. Jakub se rozhodne vrátit do Toulouse, jenže předtím šel na večeři s Helenou, ta ho pak šla vyprovodit na nádraží, kde je zahlédl Mikuláš. 95% ()

Vina (1992) (E174)

Mikuláš se nevrátil na noc domů, zato José přijde ke klukům žádat o azyl, neboť s Benediktou a Adélou už je to k nesnesení. Helena se svěří Lole a Johaně o večeři s Jakubem a že je Mikuláš spolu zahlédl na nádraží. Vtipná mi přijde hláška "Nemohla´s ho chytit? "Ne, to nešlo." "Máš pravdu, běhat moc neumíš.":) Bene s Adélou vylezou za klukama po okapu a sdělí jim, že Mikuláše zahlédly v nočním baru s Natálií. Helena si to pak s ní jde vyřídit, díky čemuž jsme v této jediné scéně z celého seriálu mohli zahlédnout Natáliin pokoj. Helena se cítí provinile, ale nakonec se Mikuláš vrátí a s Helenou si slíbí, že o tom co se stalo nikdy nebudou mluvit. 95% ()

Staré dobré časy (1992) (E175)

Jeden z nejpovedenějších dílů druhé poloviny seriálu, je plný humorných scén a hlášek. Johana opravářkou Lindinýho auta, Kristián šmírující sprchující se holky, José stále pronásledován dvěma neodbytnými fúriemi a pak to hromadné kočkování v garáži. V poslední scéně to dokonce vypadalo, že se Kristián s Johanou dají znovu dohromady. Bohužel se tak nestane, tato epizoda je na mnoho let poslední s Kristiánem, což je vlastně to jediné, co se jí dá vytknout. Pobavila mě především Johana, jak se vrtala v motoru a argumentovala "Já i on jsme ze stejné země, my o sobě něco víme.":) A jak Kristián odhazoval klíč, tak ho švihl Lindě na nohu.:) 100% ()

Vzpoura (1992) (E176)

Johana s Kristiánem se usmíří a odjedou spolu na prázdniny. Holky z toho mají radost, zatímco kluci se domnívají, že odjel s Lindou. José vynervován životem s dvěma fúriemi se rozhodne vyměnit zámek a tak Benedikta s Adélou musejí přijmout azyl u děvčat. Tento díl sice není z nejhumornějších, ale přesto se tu najde několik velmi vtipných momentů. Třeba na začátku, když Helena vzbudí Lolu sprchou z vázy s kytkama. Pobaví i Lola s tím svým "Musím se soustředit, musím se soustředit.":) A dialog - Benedikta: "Nemáme kde spát." Sebastián: "Kristián tu není, takže máme volnou postel." Lola: "Jo takhle? Co děláš dnes večer, Kryštofe?" Sebastián: "Ale ne, zmýlil jsem se, nemáme volnou postel!":) 95% ()

Jak najít byt (1992) (E177)

Adéla s Benediktou přespí u děvčat, jenže si musejí najít bydlení a tak se rozhodnou v kavárně sbalit nějakého sympatického kluka s velkým bytem. Po několika nevydařených pokusech natrefí na nesmělého kluka Gérarda, načež José dostane záchvat žárlivosti a vsugeruje si, že je Gérard bude chtít znásilnit. Vtrhne k němu a začne ho mlátit, načež Benedikta a Adéla utečou k Heleně a Lole. Nakonec je José nucen si konečně vybrat a je dobře, že si zvolil svoji skutečnou lásku Benediktu. I v této epizodě se najde několik vtipných scén a hlášek. Třeba když Lola koupí Sebastiánovi velký svetr "Copak jsi se srazil a nic jsi mi neřekl?" A především rozhovor kluků o šmírování holek: "Mohl by ses dívat klíčovou dírkou, až by se sprchovaly." "Prosím tě, tam nacpaly žvýkačku." "Ty pátravý očko, žes to zkusil?" "No jistě, vy byste to neudělali?" "Co si to o nás myslíš? Být to na mně, vedle kliky bych vyvrtal tajnou dírku.":-D 100% ()

Vloupání (1992) (E178)

Johana s patřičným entrée vlítne do pokoje, vrací se totiž z šestitýdenních prázdnin na malém ostrově v Karibiku. Sdělí dívkám, že se s Kristiánem rozhodli bydlet společně. Kluci mají jiné starosti, téhož rána jim totiž někdo vykradl pokoj a zaměřil se výhradně na Kristiánovy věci. Johana poté, co Lole a Benediktě odvypráví zážitky z prázdnin prozradí Heleně, že ji Kristián požádal o ruku. Jenže Kristián se celý den neukáže a večer Mikuláš najde od něj dopis. Epizoda plná Johanina elánu, hláškami tentokrát perlí především José, když Kryštof nabízí Adéle bydlení. "Ten pokoj se dá zavřít na klíč." "No a taky otevřít.":) Také pobaví, jak Johana rozrazí dveře garáže a odnesou to Sebastián s Lolou.:) 100% ()

Zbabělost (1992) (E179)

Přestože se Kristián po návratu z prázdnin celý den neobjevil, Johana je v klidu. Je totiž přesvědčena, že zašel k rodičům. Ve skutečnosti ale Kristián zmizel neznámo kam. Ze dne na den opustil Johanu, kapelu i fakultu a Mikulášovi napsal, aby se nepokoušel ho hledat a ať na něj zapomenou. Nic netušící Johana zatím s Lolou plánují, jak dát dohromady Adélu s Kryštofem. A tak zatímco Helena jde Johaně oznámit tu novinu ohledně Kristiána, Johana, Lola a Benedikta se snaží sbližovat Kryštofa s Adélou. V této epizodě na rozdíl od několika předešlých příliš humoru nenajdeme a když, tak jen minimum. Po nějaké době děj opět zachází do dramatických událostí. I tak dávám 5 * a 95%. ()