Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (281)

Helena a její chlapci (1992)

Ať si zamerikanizované stádo tupých ovcí říká co chce, pro mě je Helena a její chlapci jednoznačně nejlepší seriál, jaký kdy byl natočen! A je mi úplně jedno, že jdu proti davu, tento seriál je moje vlastní citová záležitost. Nádherným způsobem je zde kladen důraz na lásku a přátelství, dva hlavní motivy seriálu. Divákům je jasné, že takhle to v reálném světě nechodí a ani autoři se nesnaží o tom někoho přesvědčovat. Snahou tvůrců je poukázat na to, jak by mezilidské vztahy měly fungovat. Každá z hlavních postav má svůj osobitý charakter. S některými se v mnohém ztotožňuji (Natálie, Manu), jiné obdivuji pro jejich serioznost a autoritu (Helena, Mikuláš), s dalšími se hezky od plic zasměju (Johana, Kristián, Lola, José, Róza) a na některé dívky (Benedikta, Anežka, Zaza, Taxi) se prostě jen krásně kouká.:-) Ale téměř všichni na mě působí velice sympaticky (averzi mám pouze vůči Lindě a Tereze, neboť rozvrátily vztah Johany a Kristiána). Musím také zmínit protřelé záporáky, jako je narkomanka Ariela a hudební producent Thomas Fava, kteří partě nejednou pořádně zkomplikovali život. I přes obrazovku se natolik vžívám do děje, problémů a milostných zápletek hlavních hrdinů, až mám pocit, že jsem také členem jejich party. Všechny radosti i zármutky prožívám s nimi a nejedna scéna mě i po tolika shlédnutí dokáže dojmout. Zpočátku byly epizody pouze v humorném duchu a každý díl měl samostatný příběh. Zhruba od 90. dílu začaly mít epizody na sebe přímou návaznost a děj postupně nabývá na dramatičnosti. Objevují se vážnější společenská témata, jako např. drogová závislost, pokus o znásilnění některé z dívek, potrat nebo nákaza virem HIV. Vůbec mi v seriálu nevadí to studiové prostředí, pořád je tam mnohem větší rozmanitost interiérů, než bývá u amerických seriálů tohoto typu. Jsem rád, že se mi v době vysílání podařilo nahrát všech 280 dílů + prvních 65 dílů navazujícího seriálu Rozmary lásky. Díky tomu i po tolika letech, kdy seriál dávno upadl u diváků i vedení všech našich TV v zapomnění, mám stále možnost sledovat tento romanticko-komediální skvost francouzské kinematografie. Každoročně si alespoň jednou dávám "maraton Heleny" od začátku do konce a pokaždé se ujistím, že mě tenhle seriál nikdy neomrzí. A když vidím, jak nízké hodnocení dává tomuto skvělému seriálu naprostá většina uživatelů ČSFD, nepočítejte s tím, že se s vámi o tento skvost s českým dabingem podělím! Proamerický režim jednou provždy na území ČR uvalil na francouzské sitcomy přísné embargo a já toto rozhodnutí hodlám respektovat. Snad až si český národ začne francouzských sitcomů více vážit a zdejší hodnocení se vyšplhá alespoň na 70% bych mohl změnit názor. Ale to by české stádo ovcí nesmělo být zblblé amerikanistickou propagandou a komerční sračkou Přátelé, což není nic jiného, než trapná a obscénní kopie Heleny. Na seriálu Helena a její chlapci je nejlépe zřetelné pokrytectví českých diváků. Všichni na to tenkrát čuměli, ale přesto jako jednotné stádo to teď všichni zatracují a zodpadňují, aby před ostatními nebyli za exoty. Pro mě jasných 100%. V mém deníčku článek o seriálu a odkazy na několik sestřihů v češtině. () (menej) (viac)

Setkání (1992) (E01)

Tři vysokoškolští studenti a začínající muzikanti - Mikuláš, Štěpán a Kristián se v kavárně U Alfréda poblíž fakulty seznámí s Katkou a Helenou, studentkami druhého ročníku sociologie. Zatímco si kluci rozvrhují, kdo s kým bude chodit, děvčata o seznámení s chlapci poví jejich spolubydlící Johaně, která je zrovna rozhádaná se svým nynějším přítelem. Aby přišla na jiné myšlenky, ještě týž den zorganizují společné setkání. Už v kavárně se rozdělí do dvojic - Helena k Mikulášovi, Katka se Štěpánem a na Johanu zbude Kristián. Kluci vezmou dívky do garáže, kde denně s kapelou zkoušejí a Helena večer zajde domů a mladší sestře Justine prozradí, že je zamilovaná. Tento díl sice nepatří k nejvtipnějším, což se ale dá pochopit, přece jen jde o úvodní epizodu seznamující diváky s hlavními postavami, proto dám plný počet. 100% ()

Katka má narozeniny (1992) (E02)

Johana vlítne do garáže a oznámí klukům, že večer se koná oslava Katčiných narozenin. Kluci se nejprve vymlouvají, že musejí zkoušet, ale nakonec s účastí souhlasí. Před Katkou Johana a Helena večerní oslavu s chlapci tají. Katka je trochu v rozpacích, její bývalý přítel Thierry, s nímž chodila tři roky jí poslal květiny. Oslava i s překvapením se vydaří, všichni se dobře baví, ovšem jen do chvíle, než se v restauraci nečekaně objeví Thierry, což Katce úplně zkazí večer. Katka se rozhodne o vztahu s Thierrym říct Štěpánovi. V tomto dílu Johana poprvé Kristiána osloví "Kuřátko Kri-kri".:) 100% ()

A ještě jeden kluk (1992) (E03)

Kluci si uvědomí, že jejich kapela potřebuje muzikanta, který ovládá syntezátor a tak se ponoří do inzerátů. Dlouho si v nich ale nepočtou, vyruší je Johana a sdělí jim, že Katka a Helena na ně čekají v tělocvičně. Tam se Johana dá do řeči s dlouhovlasým klukem jménem José a chvíli to vypadá, že se chlapci proto na holky hněvají. Nakonec ale vyjde najevo, že José je právě ten klávesák, kterého do kapely potřebují. Zazní tu dost vtipných hlášek. "Jednou popadl kudlu a vyskočil na stůl." "To je hrůza, zapíchl někoho?" "Ne, jen si namazal chleba máslem, ale nůž byl ostrej.":) "Nezaslechl jsi nějaký hlas?" "To nic, to zaštěkala nějaká vzteklá fena." 100% ()

Věštecký sen (1992) (E04)

Johana září štěstím, je totiž přesvědčena, že právě tento den ji Kristián požádá o ruku. Vsugeruje si to skrze sen, který pokládá za věštecký. Johana je snem natolik posedlá, že zapomene zavolat klukům, kam půjdou na večeři. Navíc Heleně zavolá José a pozve ji na skleničku a Johana Helenu přesvědčí, aby tam šla, neboť se to takhle odehrálo i v jejím snu. Mikuláš spatří, jak José Helenu políbí. Zatímco Katka utěšuje Helenu, Johana to mezi oběma soky urovná, ale její sen se až tak doslova nevyplní. Skvělý díl a dobré hlášky. Helena: "Dnes večer si vezme Kristiána, bydlet bude v domě, i děti budou mít." Katka. "To bude náročnej večer.":) Kristián: "To je dobrý, takže vy budete mít klid a já budu mít Johanu. Já si zasloužím ne medaili, ale řád čestný legie.":) 100% ()

Hádka (1992) (E05)

Helena zašívá díru v Mikulášově novém saku a přitom narazí na dopis. Zvědavost jí nedá, přečte si ho a je si jista, že ji Mikuláš podvádí. Mikuláš nechápe, proč je Helena odtažitá, Johana mu nakonec o milostném dopisu poví (první návštěva Johany u kluků okapovou cestou). Holky vylákají Helenu na skleničku, aby si s ní Mikuláš mohl v klidu promluvit. Nejvtipnější v tomto dílu je historka, v níž Johaně spadnou do kanálu klíče od auta, ona pro ně skočí a pak se nemůže dostat nahoru.:) "Dej pozor, ušpiníš mě! "To nic není, pak se spolu osprchujeme." "Zůstanu radši špinavej.":) Kristián: "Víte kolik je ve Francii dívek? Třicet milionů, máme co dělat.":) 100% ()

Problém (1992) (E06)

Děvčata nacházejí pode dveřmi podstrčené anonymní milostná vyznání a začnou se bavit představou, kdo je asi mohl napsat. Kristián se svěří Mikulášovi, že se zakoukal do nové dívky z posluchárny, ale dosud se neodvážil na ni ani promluvit. Když se pak kluci v kavárně setkají s děvčaty, spatří onu novou studentku. Později se s Natálií seznámí Johana a pozve ji na společnou večeři s chlapci. Kristián se nakonec klukům přizná, že to on psal Natálii milostné dopisy a spletl si dveře. Zábavná epizoda a první s mojí oblíbenou Natálií. Kristián: "Kdyby se Johana ptala na mě, tak právě letím do Jižní Ameriky a netušíš, kdy se vrátím.":) "Jsem bréca! Proč jsem si nevzala tu blbou sukni, miluju romantiky!":) 100% ()

Jimmy (1992) (E07)

Johana si všimne, že Kristiánovi se líbí Natálie a tak začne cvičit a držet dietu. V bazénu předstírá, že se topí a seznámí se s plavčíkem Jimmym. Kristián si dohodne rande s Natálií, jenže nedopadne vůbec podle jeho představ. Do hovoru se jim připlete Kristiánova stíhačka Sofie, která se s Natálií zná už ze základky v Bordeaux. "Mě by vážně moc zajímalo, co to vlastně hrajete?" "Neboj, kup si dvojitý album, během tří, čtyř let třeba vyjde.":) Kristián začne žárlit na Jimmyho a o Natálii ztratí zájem. Výborná a vtipná epizoda, hlavně scéna v kavárně, jak Kristián dělá ksichty a schovává se pod stolem.:) Katčina hláška k Johanině jízdě na rotopedu: "Tady nejde o Tour de France, problém je v elektrice. Kri-kri si koupil generátor a potřebuje šlapající odborníky, aby šel proud." Kluci bavící se o Natálii: "Zabrala?" "No, to se nedá zas tak úplně říct, ale když pozdravím, neutíká.":) 100% ()

Společná noc (1992) (E08)

Katka strávila noc s bývalým přítelem Thierrym, Johana s Helenou se domnívají, že byla se Štěpánem. Triviální zápletka, ale skvělé zpracování a díl plný výborných hlášek. Už úvodní scéna je nápaditá. Mikuláš a Štěpán nocují na chodbě a jejich dialog navozuje dojem, že Kristián je v pokoji s Johanou. Teprve po chvílí se ukáže, že celé hodiny hrál karty o bicí s panem Robertem z prodejny s hudebními nástroji. Zazní tu super hlášky. "Jsou slabí jedinci a silní jedinci." "Ještě chvíli a bude z tebe mrtvej jedinec.":) Roberto: "Jestli se žena dozví, jakou jsem udělal cenu, zbývá mi jen čekat na pustém ostrově, až dosáhne rozvodu.":) "Tohle se musí oslavit, našel jsem ve skříni něčí lahvinku." "Tak na to zapomeň, ta je moje." 100% ()

Víkend v osamění (1992) (E09)

Tato epizoda je pro mě největší nostalgická záležitost, jedná se o úplně první díl, který jsem z tohoto seriálu shlédl a k tomu zcela náhodou. Hned mě to vtáhlo do děje, bylo to něco nového, nepoznaného, ani to na mě vůbec nepůsobilo studiově. Tuhle partu jsem si zamiloval doslova v pár minutách a trvá to dodnes. José se pokouší sbalit Helenu, zatímco Mikuláš si v garáži dal tajné rande s Natálií, které ale naruší Kristián s Johanou a vzápětí se běží poradit se Štěpánem a Katkou, čímž odpadl jejich plánovaný víkend. U mojí první epizody mě především udržela zvědavost, jestli Helena načapá Mikuláše s Natálií a jak to celé dopadne. "Volala jsem ti šestkrát, Kuřátko moje. Šestkrát jsi mi zavěsil." "No vidíš, po sedmý jsem chtěl říct že jo!":) Dobrá epizoda + silná nostalgie. 100% ()

Moje srdce váhá (1992) (E10)

Vtipná i melancholická epizoda, v níž Helena neví, zda miluje Mikuláše nebo Josého a nad fotkou obou se rozhoduje stylem "Miluju ho, vášnivě, k zbláznění, vůbec ne.":) Navíc žárlí na Natálii, že začala chodit s Josém. Katka a Johana usilovně přemýšlejí, jak toto Helenino dilema vyřešit. "Děláš chybu, že nás neposloucháš. Já vím, Mikuláš není ragú v konzervě.":) Zvlášť vtipný byl Johanin test spočívající v tom, jestli si Mikuláš a José zavírají zubní pastu nebo ji nechávají otevřenou. Taky tu zaznělo několik trefných hlášek, např. Johana snažící se rozveselit Mikuláše: "Už ti někdo řekl, že seš zamilovaná držtička?":) A když holky mluví o tom, že si Natálie půjčila skripta o primitivních společnostech, načež vzápětí do kavárny přijde Natálie s Josém, Katka to okomentuje: "Já jsem věděla, že se ti budou líbit primitivové.":) 100% ()

Test (1992) (E11)

Katka s Johanou vymýšlejí, jak Helenu přimět k rozhodnutí, zda miluje Mikuláše či Josého. U toho padne několik originálních hlášek: "Představ si, že vybíráš ze dvou pracích prášků. Mikuláš bělí prádlo a José obsahuje enzymy.":) Děvčata přijdou s osvědčenou taktikou - vyvolání žárlivosti u obou chlapců. Vymyslí si kluka jménem Alan, který Helenu balí recitováním erotických básní a dovrší to historkou, že Helena odešla za Alanem, což kluky stojí jednu bezesnou noc. Kristián jako obvykle vše podbarvuje šovinistickým nadhledem: "To snad ne, založte klub Helenou zlomených srdcí.":) Helena se nakonec definitivně rozhodne pro Mikuláše a kluci mezitím složí novou píseň. 100% ()

Řidičský průkaz (1992) (E12)

Název epizody evokující pro mě nezáživné téma, ale přitom z toho vyšel výborný díl plný humoru. Hned na začátku zuřící Johana a ještě lepší, když pak vtrhne do garáže, začne mlátit do bubnů a činelů a nadávat Kristiánovi do blbečků a kreténů.:) "Jestli se neomluvíš, tak tě pustím k vodě!" "To je dobrá zpráva.":) Štěpán si pak ještě Kristiána léčícího se z utržených ran dobírá: "Co dělá ta má Johana, ta s těma dlouhejma nohama.":) Nezapomenutelná scéna, kdy Mikuláš připravuje Helenu na řidičák a postupně se v garáži sejdou všichni. Názorná ukázka za pomocí přibližování se židlemi proti sobě značící předjíždění v noci a kamion stojící na krajnici.:) Velmi roztomilý závěrečný dialog Kristiána s Johanou a jeho omluva "Omlouvám se, Johano, byl jsem bídák." A vzápětí všichni vtrhnou dovnitř a zvolají "Řek to!" 100% ()

Mizerná nálada (1992) (E13)

Helena s Katkou se učí, kluci zkoušejí a Johana se šíleně nudí. Večeře s Jimmym jí nevyjde, potom klukovi, co jí v kavárně začne balit vylije na hlavu karafu s vodou a tak se večer z protestu zabydlí v garáži. Kristiána hledajícího pozdě v noci Johanu pro změnu svádí Natálie, ten jí kupodivu odolává. V této epizodě se poprvé objeví krysa Texas, po mnoho dílů maskot party. Navíc se tento díl vyznačuje ještě jedním specifikem, nejvyšším počtem dějství. Většinou jich bývá 7, tady jich je neuvěřitelných 15. Nadprůměrný, zábavný a vtipný díl, i když žádná scéna ani hláška nijak výrazně nevyniká. Snad jen jak se Johana zprvu bojí Texase a snaží se ho zaplašit: "Rodiče měli pravdu, měla jsem si vzít svoji Winchesterovku, když jsem odjížděla z Texasu sem!":) A Kristián šaškující před Natálií: "Máš problém s taškou? Nemáš už ji ráda?" Pobaví i Katka: "A co když se zítra dozvíme, že Johanu sežralo příšerně veliké zvíře, co má plno zubů?":) 100% ()

Studijní den (1992) (E14)

Zatímco se kluci připravují na zkoušky, děvčata si zajdou do tělocvičny, kde se z legrace nechají balit Josém a Jimmym. A protože se po návratu na pokoj nudí, nakonec souhlasí jít s nimi na večeři. Vtipná epizoda s několika dobrými scénami a hláškami, např. Mikulášovo a Štěpánovo předstírání sháňky papíru a poštovní známky.:) Když se pak všichni tři setkají v kavárně: "Došel jim papír." "Známky taky." "Fakt? Já hledám Johanu, nějak mi schází ta bláznivá hysterka.":) A po návratu z tělocvičny, kam je poslala Sofie: "Nějak se mi zdálo, že cítím Katčin parfém." "Nevěděl jsem, že jsi drogovej pes.":) Štěpán držící Kristiána v náruči: "Naléhavý případ, únik plynu!":) Vtipný začátek, jak Kristián vyrušuje a pak dělá němého. 100% ()

Špatná zpráva (1992) (E15)

Natálie si pozdě v noci sjedná v kavárně tajnou schůzku s Kristiánem. Plačíc neustále opakuje, že nutně musí mluvit se Štěpánem, ale on jí nebere telefon. Chvíli mlží, ale pak přizná důvod - čeká s ním dítě! Kristián neví, jak s informací naložit a tak se rozhodne svěřit Heleně. Jenže jejich tajnou schůzku odhalí Johana a vsugeruje si, že Helena to táhne s Kristiánem a před Katkou jí Helena nemůže objasnit pravý důvod schůzky. Nakonec se to mezi Helenou, Kristiánem a Johanou urovná a Kristián si podá Štěpána, načež teprve pak Štěpán s Mikulášem přiznají, že to celé byl žertík na Kristiána. Vtipná epizoda, zvlášť mě dostala hláška: "Víš, trochu cvičení ve dvou ještě nikomu neuškodilo.":) 100% ()

Výhodná koupě (1992) (E16)

Zápletka, v níž se Johana rozhodne prodat své věčně nepojízdné auto sice není moc zajímavá, ale způsob, jakým se Kristián ujme zprostředkování prodeje je velmi vtipný a tak i tato epizoda hýří humorem a hláškami. "Jeden zájemce si naštěstí pro vás zlomil nohu, další uvízl ve stávce na letišti v Jemenu.":) "Tohle mi vysvětli, už bylo asi dvacet kupujících a nikdo ho nekoupil." "Jsou blbci, všichni se chtějí projet.":) "Kristiáne, ty nám tak vykládej o přátelství. Když dostane balík, zavře se ve skříni." Katka primějící Štěpána k pohledu na její namalované nehty na nohou: "Odpusť mi, božská Kači, klečím tu před tebou v pláči.":) Též je skvělé, jak se Johana s grácií vypořádá s novou majitelkou auta: "Protože ta služba na zámku byla součástí koupě, tak ruším obé a zde vracím šek. Patří mi auto, ale taky můj králíčínek.":) 100% ()

Noc plná tance (1992) (E17)

Severní pařížská fakulta pořádala sobotní ples a dívky se hned zapíšou. Zato chlapcům se tam vůbec nechce, neboť hlavním tématem večera je taneční soutěž. "Úplně celý výtěžek půjde na ochranu lidských práv." "A prvním právem člověka je odmítnout tančit, když se mu nechce!":) Katka s Helenou se tedy rozhodnou pro stávku, dokud kluci soutěž v tangu neodsouhlasí, ale Johana nehodlá čekat a tak začne balit plavčíky. Když pak přivede pro každou náhradníka, Štěpán, Mikuláš a Kristián musí ustoupit. V tomto dílu mě nejvíc pobavily Johaniny provokace, kažení stávky a nebo jak během zkoušky spěchala za Kristiánem, až vypojila kabel. Katka: "Seš prostě stávkokaz!" Jen škoda, že diváci přišli o tanec Kristiána s Johanou na stole. "Jen si tu obryni nechej." "Klidně bych ti ji pustil, ale musím být solidární s kamarády.":) 100% ()

Tatínek (1992) (E18)

Kluci najdou přede dveřmi malé dítě a podle přiloženého dopisu si myslí, že musí být někoho z nich. Docela precizně to před holkama tají vymýšlením různých katastrof, např. s prasklými vodovodními trubkami a u kojence se střídají. Holky nakonec vše odhalí díky Johanině okapové přepadovce. Tento díl nikdy nepatřil k mým nejoblíbenějším. Zřejmě proto, že zápletka není vůbec originální, je to vlastně předělávka filmu Tři muži a nemluvně do situační komedie. Postupem času jsem i tuto epizodu vzal na milost, přece jen se tu najde celkem dost vtipných situací a hlášek, třeba když Kristián pročítá svůj adresář s bývalými přítelkyněmi.:) 90% ()

Fotomodelka (1992) (E19)

Katka potkala fotografa, který jí nabídl, aby se nechala fotit pro reklamu na značkový parfém. Dívky byly nadšené, ovšem kluci a zvlášť Štěpán z toho velkou radost neměli. A když jí fotograf Patrick navrhl týdenní pobyt na Bahamách, Katka raději nabídku fotomodelky odmítla. I v této epizodě zazní několik vtipných hlášek, jako třeba: "Je to úžasné, výjimečné, neuvěřitelné, je to geniální!" "Ale no tak, Johano, to nám tady místo té noviny budeš odříkávat celý slovník superlativů?":) A nebo: "Jsou to tvoje fotky, tvoje tvář, tvoje tělo, do toho nemá co mluvit." "Ty teď zastupuješ hnutí feministek?" 100% ()