Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons
Francúzsko, (1992–1993)

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (281)

Pokušení - část první (1993) (E100)

Všichni se chystají na koncert a aby se kluci s holkama neminuli, Mikuláš zůstane v kavárně, kde se seznámí s Arielou, postarší módní fotografkou. Také se v této epizodě poprvé objeví Gedeon, Kristiánům kamarád z Toulouse. Mikuláš pomalu podléhá pokušení sejít se znovu s Arielou. Pobaví Johana se svýma super elektronickýma hodinkama a Gedeon, jak je vyjevený z Benedikty i ostatních dívek. A taky jak se kluci baví o Ariele "Tohle je nějaký prototyp z jiné planety?" "Tyhle se jistě sériově nevyrábějí." Kristián. "Podívejte, sedla si." José: "No přece nebude malovat zdi.":) 100% ()

Pokušení - část druhá (1993) (E101)

Mikuláš se vrátí pozdě v noci ze schůzky s Arielou, Heleně se vymluví, že jeho kamarád měl problémy. Dlouho ale nevěru neutají, když se později v garáži cicmá s Arielou, načapá je Gedeon a situaci podbarví hláškou: "No koumám, žádná nuda, co? Tedy hochu, klóbrc dolů.":) Pak následuje srandovní dialog, v němž Gedeon nejprve zjišťuje, jak se takové starší ženské balí a chce po Mikulášovi, aby mu přenechal Helenu.:) A když pak Mikuláš odjede na víkend za "starou tetou", Gedeon vyjede po Heleně a ve vzteku jí všechno vyžvaní. Pobaví Gedeonovo přiznání, že šmíroval Benediktu v koupelně a jeho historky "Když je úplněk..." "... tak se změníš v tykev.":) 100% ()

Pokušení - část třetí (1993) (E102)

Helena už ví o Mikulášově nevěře, před Johanou a Lolou ale vše zamlčí a slzy svede na alergii. Gedeon nevydrží tíhu svědomí a pozdě v noci vše vyklopí Kristiánovi a ten zas zburcuje Johanu. Než se Mikuláš vrátí z víkendu, o jeho avantýře se už všichni dozví. Ve výsledku Gedeon dvakrát schytá pěstí mezi oči - od Kristiána a následně od Mikuláše. Mikuláš přileze za Helenou s prosíkem, ta mu nakonec odpustí. V tomto dílu pobaví Kristiánova přednáška k Sebastiánovi ohledně ochrany, ale především scéna s korpulentní dívkou v kavárně, která dělá oči na Kristiána, což Johanu vytáčí k nepříčetnosti.:) "S Helenou jsem se bavil a přitom jí balil. Co se na mě díváš jak na vraha? Myslíš, že v tomhle těle není cit?":) 100% ()

Když se ucho utrhne (1993) (E103)

Tato epizoda je jednou z klíčových celého seriálu. Začátek sice vypadá idylicky, Helena Mikulášovi odpustila úlet s Arielou a jsou spolu šťastni. Jenže nenapravitelný Kristián zatouží po špásování se starší ženou a tak brzy hupsne do pelechu k Ariele. Netušil, že Johana ho večer bude chtít navštívit tradiční okapovou cestou a když ho nenajde na koleji, už najisto ho načapá inflagranti v garáži. Pohár její trpělivosti právě přetekl a definitivně se rozhodne vrátit se do Texasu. Ani v této epizodě nechybělo několik vtipných hlášek, např. když se Kristián vymlouvá, že dostal chřipku a půjde se na pokoj vypotit, Johana se mu nabídne, že ho půjde ošetřovat a on na to odvětí: "Mám rád svoje mikroby a bojím se, že bys mi je nakazila.":) 100% ()

O jednu méně (1993) (E104)

Johana poté, co ji Kristián podvedl s Arielou odjela do Texasu a všichni jsou z toho velmi smutní. Všichni kromě Kristiána, ten machruje a všechny okolo baví tím, jak objevil pravou lásku díky Ariele. Nikdo ho nedokáže přesvědčit, že Johana je pryč. Až nakonec se k tomu odhodlá Benedikta a on, vzhledem k tomu, že spolu před časem měli krátký románek jí přece jen uvěří. V této epizodě jsou nejvtipnější narážky ostatních na Arielu. Třeba když Kristián pronese, že Ariela není puberťačka, ale pravá žena, José si přisadí: "Už pěkně dlouho.":) A perfektní hlášku na Arielu má i Natálie "Fakt jsem si myslela, že Johana pro tebe znamenala mnohem víc. No nic, vidím, že sis našel správnou medicínu. Takže čau a pospěš si tady se slečnou, už dlouho nebude pěkná.":-D 95% ()

Sám (1993) (E105)

Kristián po rozhovoru s Benediktou uvěří, že Johana odjela. I když Benedikta holkám přizná, že se z toho zhroutil. Další den už Kristián přede všemi vtipkuje a přesvědčuje je, jak si s Arielou užívá života. Ariela si jde do tělocvičny promluvit s holkama a vezme je na nákupy. Holky nepochopí, že si je snaží kupovat. Pozdě v noci Ariela přijde za Helenou a Lolou, je samá modřina a tvrdí, že ji Kristián v opilosti zmlátil. Pobaví odpálkování dotěrných kluků v tělocvičně. "Víte že vaše vlasy jsou obilí ve větru?" "To je tím, že nesnášejí, když nad nimi krouží havrani.":) A nebo José šátrající po dárku "Benedikto, tos nemusela." "Já jsem ti nic nekoupila." 95% ()

Pomatenost (1993) (E106)

Zmlácená Ariela přespí u děvčat, Kristiána zcela smyslů zbaveného přinese na kolej José. Od Natálie se pak všichni dozví šokující sdělení - Kristián bere drogy. Všem dojde, že Kristiána sebral Johanin odjezd a prostřednictvím drog se odhodlal k sebedestrukci, nejhůře to nese Mikuláš. Nepřijdou ale na to, kdo Kristiánovi drogy dodává, automaticky se upnou na představu neznámého chlapa nabízejícího drogy studentům. Divákům je však skutečnost odhalena celkem brzy ze závěrečného dialogu Kristiána s Arielou: "Nemáš ještě?" "Víš dobře, že pro tebe mám vždycky." 90% ()

Nejčernější den (1993) (E107)

Tyto dramatické díly, kdy je Kristián závislý na drogách se mi nehodnotí moc dobře. Humoru je v nich minimálně, vlastně jen když si José rýpne do věkového rozdílu Kristiána a Ariely. Chápu, že na nátlak kritiků byli scénáristé nuceni trochu přitvrdit v dramatických událostech a protidrogová osvěta prostřednictvím seriálu pro mládež je chválihodná, ale stejně se mi na ně nekouká nejlíp. V této epizodě dostane Helena dopis od Johany a zfetovaný Kristián nepadne Benediktu, načež mu Helena vlepí pořádnou facku. 5 * dávám jen proto, že Sébastien Roch feťáka zahrál skvěle. 90% ()

Odhalení (1993) (E108)

Po útoku na Benediktu Kristián odpřisáhne, že drogy brát přestane. Ostatní mu ale po tom všem už nevěří a rozhodnou se dealera sami vypátrat. Na chodbě fakulty natrefí na podivného muže a vzápětí se přesvědčí, že skutečně dodává studentům drogy. Dotáhnou ho do garáže a dožadují se tvrdých drog, jenže dealer kšeftuje pouze s hašišem a marihuanou. Po delší době se do Paříže vrací Linda a k překvapení všech vyjde najevo, že se přes práci zná s Arielou a celé partě prozradí, že Ariela je narkomanka. Zajímavý díl, zvlášť legendární scéna s dealerem, José s letlampou a Mikuláš, jenž ze zabaveného zboží i bankovek udělá v garáži táborák.:) 95% ()

Úžasná přítelkyně (1993) (E109)

Teprve až po upozornění Lindy, že Ariela bere drogy se všem rozsvítí. Jenže Kristián ani Ariela nejsou k nalezení. Nikdo netuší, že jej vzala na výlet do ráje všech narkomanů - Amsterdamu. Sotva se vrátí do Paříže, v garáži si šlehnou další dávku. Když už jsou totálně sjetí, vejde do garáže Linda, která tam má sraz s ostatními. Všichni dorazí právě včas, těsně než Kristián stačí Lindě vpíchnout dávku. Když už je po všem, Lola a Linda si v klidu vyříkají záležitost ohledně Sebastiána. Tato epizoda je po dramatické stránce jedna z nejzajímavějších, ale vadí mi, že se v ní mnohem víc probírá trojlístek Sebastián, Linda a Lola, než vyřešení drogové závislosti. 95% ()

Návrat do přístavu (1993) (E110)

Kristián se zotavuje z drogové závislosti, Linda přivede do garáže kamarádku Anežku, rovněž manekýnu. Ta Kristiánovi okamžitě učaruje a ani ona není vůči němu lhostejná. Vzájemně se poznávají a nakonec pozve Kristián Anežku na večeři. Ještě před ní vyjde najevo, že Anežka se už dlouho zná s Natálií. Kristián pak ostatní požádá o 20 000 franků s ujištěním, že to není na drogy. Druhý den Anežka všem vysvětlí, že peníze chtěl Kristián pro ni, neboť před rokem šel její otec na operaci a rodiče Natálie jim na ni půjčili, Anežka tak chtěla vrátit dluh. Nakonec ji peníze půjčí Linda. Nejvíc vtipů v této epizodě je na Kristiánovu výšku. "Neříkal jsi nám, že s velkýma holkama je konec?" "Já vím, proč to říkal. Už nechtěl chodit se žebříkem, aby na ně dosáhl.":) "Copak jí záleží, jestli máš o pět centimetrů víc? Stejně ti jich dvacet chybí." "Máš pravdu, v posteli se to srovná.":) 100% ()

Nová láska (1992) (E111)

Anežka oznámí Kristiánovi, že dostala práci focení a přehlídek na tři měsíce v Japonsku. Přijala to, aby z toho mohla vrátit dluh Lindě. Kristiánovi se ale nelíbí, že by celé tři měsíce Anežku neviděl a požádá Helenu a Lolu, aby Anežku přijaly do pokoje a ona mohla pronajmout pařížský byt. I Linda po rozhovoru s Kristiánem Anežce navrhne, že dostala práci v Paříži a že si s ní práci v Japonsku prohodí. Líbí se mi závěrečná scéna, v níž holky vyklízejí pokoj a Helena se rozhodne Johaně zavolat. Krásná a posmutnělá scéna retrospektivních záběrů s Johanou doprovázena podkresovou melodií mě pokaždé dojme. Kristián v tomto dílu má dobré hlášky na Natálii: "Každý ví, že jsi kříženec zlé víly s humoristou s přiblblou ironií. Vrať se do popelnice a nedělej stín.":) 100% ()

Báseň (1992) (E112)

Kdybych měl sestavit žebříček deseti nejoblíbenějších epizod, tato by jistě byla mezi nimi. Krásný a dojemný díl, v němž Kristián napíše pro Johanu písničku, Mikuláš k ní složí hudbu a Helena ji ve studiu Johna Wandera nazpívá. Kristián se kvůli stále trvající lásce k Johaně rozejde s Anežkou. Veliké pozitivum českého dabingu je, že část písně nazvané Možná v září byla přeložena do češtiny, takže divák neznalý francouzštiny (což se u české mládeže předpokládalo) alespoň snáze pochopil její smysl. Refrén zněl "Nemůžu jinak, než tě čekat, možná že v září vrátíš se k nám." Tomuto nádhernému romantickému dílu nelze nedat nic než plný počet. 100% ()

Kouzelná písnička (1992) (E113)

Anežka se svěří holkám, že její krátký vztah s Kristiánem skončil, neboť stále miluje Johanu. V garáži všichni poslouchají novou píseň Kristiána, Mikuláše a Heleny Možná v září. Jakmile se José dozví, že Kristián to s Anežkou skončil, chopí se šance a začne se jí dvořit. Kristián je radostí bez sebe, když mu zavolá Johana. Natálie a Tomáš Fava se od Johna Wandera dozvědí o písničce a snaží se přemluvit Helenu a Mikuláše k jejímu vydání, oba rezolutně odmítnou, neboť píseň je citová záležitost jejich party. Tyto díly mám rád, jsou předzvěstí Johanina brzkého návratu. 100% ()

Let (1992) (E114)

Těsně poté, co Helena a Lola opustí pokoj zavolá Johana, telefon vezme Anežka a tak se obě dívky seznámí. Natálie se znovu pokusí přemluvit Helenu k vydání desky s Kristiánovou písní a když neuspěje, zajde s Favou do studia a požadují po Johnovi kopii pásky s písní. John to odmítne, ale brzy zjistí, že páska zmizela. Všem je jasné, kdo za tím je. Zvlášť poté, co se jim Natálie s výsměchem pochlubí, že Tomáš pro ni napsal píseň Možná v září. A tak kluci opět dovlečou Favu do garáže a přinutí ho pásku s písní vrátit. A rád bych upozornil, že název dílu byl nejspíš chybně přeložen, "Vol" má ve francouzštině více významů a značí jak let, tak krádež. 100% ()

Anežčino tajemství (1992) (E115)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů, pochopitelně proto, že se vrátila Johana!:) Zprvu o tom ale nikdo neměl ani tušení. Anežka zanechá zprávu, že už pro ni v pokoji děvčat není místo, což kupodivu nikdo nepochopí. Helena si podá Natálii, vyčte jí, že spolu s Favou ukradla Kristiánovu píseň pro Johanu Možná v září. José Anežce vyzná lásku, ta jej ale odmítne, přesto však přijme jeho nabídku k dočasnému bydlení u něj. Všichni pak v garáži čekají na Anežku, předpokládají, že odjíždí a chce se s nimi rozloučit. Miluju tu scénu, kdy Kristián čeká sám v garáži, vzpomíná na události poslední doby, do toho hraje Peut-être qu'en septembre, v garáži se objeví Johana a s radostným výkřikem "Králíčku Kri-kri!" skočí Kristiánovi kolem krku. 100% ()

Štěstí (1992) (E116)

Kristián s Johanou od jejího návratu prožívají bouřlivé dny plné lásky. Jelikož se ani jeden nevrátil na noc domů, oba zbývající páry si domýšlejí vášnivé prožitky. Ve skutečnosti Kristián celou noc opravoval Johanino auto. "Ty jsi strávil celou noc pod kapotou? Kristiáne, budu ti muset konečně říct, jak se to má s holkama dělat.":) Oba, celí zamazaní od kolomazi se jdou společně vykoupat a přitom zcela vytopí pokoj děvčat. K dovršení všeho nezaregistrují ani požár a příchod hasičů do garáže. José je bláznivě zamilovaný do Anežky a vyhledává její společnost. Ona mu ale odolává, nemá chuť znovu si začít se zadaným klukem. Natálie se holkám omluví za krádež písně, koupila i dárek Johaně. Pěkná závěrečná scéna, v níž si Kristián s Johanou vyznávají lásku. 100% ()

Milovaný Krikri (1992) (E117)

Všechno se vrátilo do starých kolejí. Kristián si naplno užívá Johanina návratu a je k ní mimořádně pozorný, dokonce ji několikrát denně obdarovává květinami a na pokoji si stále prohlíží její fotky. Kristián: "Tady, podívejte, to je Joe, Johanin kůň." Sebastián: "To je hezký kůň, ale už mi ho ukazuješ po čtyřicátý.":) Brzy už to Johaně začne být nepříjemné, na takhle pozorného Kristiána není zvyklá a tak jej požádá, aby byl jako dřív, tzn. remcal, když se na něj vrhne. Benedikta i ostatní si všimnou, že José se čím dál víc začíná motat kolem Anežky, Benedikta si neodpustí občasné rýpnutí. Anežka: "Opravdu mám pocit, že jsem ve vás našla rodinu." Benedikta: "A rodinu velice milující.":) Vtipný je závěr dílu se Sebastiánem a Mikulášem spícími na chodbě. 100% ()

Renesance lásky (1992) (E118)

Holky vezmou útokem obchod s oděvy u fakulty, jelikož je výprodej. Dávají Benediktě rady, jak urovnat vztah s Josém, který stále kouká po Anežce. Zvlášť Johanin plán pomsty - vylákat Josého na venkov, přivázat ho ke stromu hned vedle úlu, vysvléct do naha, natřít zavařeninou a nechat přiletět včely je vyloženě extrémní.:) Holky mají zajímavé kostýmky, zejména Lolin komplet pantera je originální a Benedikta je v těch džínových šortkách hodně sexy. Johana: "Viděl jsi moje šaty? Jsou mini." Kristián: "Ty jsi sebrala svý panence Barbie?":) Benediktě se podaří, aby José žárlil. Náhodou se potká s Kanuem, který přiletěl z New Yorku a nabídne mu, aby u ní bydlel. José raději Benediktě navrhne, že by bylo praktičtější, kdyby Kanu bydlel u něj a Anežka u Benedikty. 100% ()

Oheň na střeše (1992) (E119)

Johana si usmyslí, že Anežka a Kanu jsou pro sebe stvořeni a chce je dát dohromady. Přitom se nezapomene pochválit, jak je geniální. V posilovně na Anežce vyzvídá, jaký typ kluků se jí líbí a opatrně ji začne předhazovat Kanua. V garáži pak pokračuje jejich namlouvání tím, že by Anežka mohla Kanua učit francouzsky. Johana uspořádá společnou večeři, na kterou všichni přijdou v elegantních šatech a oblecích. Pozve i Natálii, načež mezi ní a Kanuem přeskočí jiskra, což Johanu značně rozladí. Helena: "Co je s tebou, Kanu?" Kanu: "Nic, já jen mít strach, že bude bolet krk.":) "Zvu vás všechny na večeři." "Máš jmění z Texasu? Našla jsi ropný vrty?":) 100% ()