Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons
Francúzsko, (1992–1993)

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (281)

Překvapení (1992) (E200)

Mikuláš se Sebastiánem ráno natrefí v garáži na spící Rózu. Ta se rozhodla v garáži přespat, aby nepropásla Oliviera, neboli Joja, jak si jej pojmenovala. Než přijde, začne ji svádět José, dokonce si ji posadí na klín, načež židle zátěž obou nevydrží a oba skončí na zemi.:) Mikuláš Rózu vyprovodí právě včas, těsně poté totiž přijde Benedikta. Holky plánují u Alfréda oslavu Mikulášových narozenin, Helena pozve i Natálii. Olivier Rózu ujistí, že mezi nimi k ničemu nedošlo a nemiluje ji, ona se přesto večer vetře na narozeninovou oslavu. Vtipná je Lola hledající ponožku a jak pošle Mikuláše na nádraží s odůvodněním: "Letiště se mi zdálo trochu daleko.":) 95% ()

Kufr za dveřmi (1992) (E201)

Zatímco Sebastián má záchvat smíchu z Rózy, Benedikta vyhodí Josého z bytu, protože se při oslavě Mikulášových narozenin válel s Rózou pod stolem. A aby toho nebylo málo, později nachytá Josého ve chvíli, kdy se snaží Rózu vzbudit polibkem. Bene se pak Josému pomstí líbáním s Manuelem. Róza toho vyvede daleko víc, např. U Alfréda to odnesou stoly a židle a dokonce posprejovaná stěna. Co mě v této epizodě pobavilo, jak se Lola po bujaré noci v tělocvičně snaží usnout a do toho vlítne rozčílená Benedikta.:) A taky José o chrápající Róze: "Víte určitě, že nemá na zádech knoflík na ztlumení zvuku?":) 90% ()

Mít ve věcech jasno (1992) (E202)

I když Benedikta a José řeší menší vztahové nedorozumění, přesto je v této epizodě mnoho vtipných situací a hlášek. Hned po ránu za kluky po okapu (původně Johanin nápad) vleze Róza, aby navštívila Josého (neboli "Love-Love", jak ho pojmenovala) a přitom si vymkne kotník. Lola se rozhodne podobat Audrey Hepburnové, což očaruje zejména Manuelovi. Ale především ty hlášky nemají chybu, např. Adéla na Rózu: "Oni tě ještě nesebrali pro potulku?":) Róza: "Nechci rejpat, ale vypadá to tu jak někde na pohřbu." Olivier: "Jo a jestli nesklapneš, mohl by to být tvůj pohřeb.":) A ještě když na otravnou Rózu vyjel: "Ze které planety jsi sem přišla?!":) V závěru se překvapivě dozvíme, že Linda potratila. 95% ()

Deprese (1992) (E203)

Všichni jsou smutní, že Linda potratila. Nejhůře to ale nese Lola, která se na dítě nejvíce těšila. Vybíjí si na všech vztek, dokonce i na Sebastiánovi, kterého shodí z okapu (naštěstí spadne do hromady kartonů). Dobře jí to Helena vpálí: "Ty jsi ho nenosila v břiše, buď realistka! Ty jsi o dítě nepřišla!" Pozitivum je, že tato událost znovu usmíří Benediktu s Josém. Humor se v tomto dílu téměř nevyskytuje, jen občas trochu pobaví Róza. Zvláštností epizody je, že v úvodní znělce mezi hlavními postavami jsou opět vráceni Johana s Kristiánem, třebaže už deset dílů předtím byli nahrazeni Adélou a Kryštofem. 85% ()

Róza (1992) (E204)

Róza jde za děvčaty s prosbou, aby jí dávaly lekce slušného chování a hlavně jak získat Oliviera. Kluci chtějí jet pro Lindu do nemocnice, jenže auto Benediktiných rodičů se porouchá. Róza navrhne, že auto obstará přes jednoho kámoše. Až když už jsou Helena s Mikulášem na cestě vyjde najevo, že luxusní Cadillac je kradený. Sebastián s Kryštofem je naštěstí včas doženou na motorce. V této epizodě nejvíc pobaví svými hláškami Rózin svérázný kamarád Alan. Také se mi líbí, že Rózu autoři konečně začali ukazovat i z té empatičtější stránky, kdy už nedělá jen problémy, ale snaží se i pomoct. A způsob, jakým se Róza vrhá na Oliviera velmi připomíná Johanin styl. 90% ()

Soutěž (1992) (E205)

Lola se rozhodne účastnit se loterie o nové auto. Za tímto účelem si obstará haldu encyklopedií doufajíc, že v nich nalezne odpověď na všechny soutěžní otázky. U některých zapřáhne i Sebastiána - přinutí ho počítat kroky od Eiffelovky k Vítěznému oblouku. Zatímco se všichni baví Loliným novým rozmarem, Olivier přizná Róze, že je na mizině. Nejenže nemá ani na jídlo, ale domácí ho vyhodil z bytu a tajně přespává v garáži. Róza odpřisáhne, že se to nikdo nedozví, ale později vše vyzradí děvčatům. Vtipné jsou momenty škorpení Bene s Josém a jejich hra na paničku a pejska. "Vím určitě, že Róza je nadaná." "O tom jsem přesvědčenej... Nic jsem neřekl.":) 90% ()

Vztek (1992) (E206)

Róza překvapí Oliviera brzy ráno v garáži připravenou snídaní. Později holky uspořádají v garáži piknik, aby tím pomohly Olivierovi, aniž by se provalilo, že o jeho nesnadné situaci vědí. Olivier přesto pojme podezření a když s Rózou zůstane o samotě, nakonec mu přizná, že vše vyzradila holkám. Olivier se rozčílí a vystřelí z kavárny. Dívky tak musejí s pravdou ven i před klukama. Nakonec Olivier přijme azyl v pokoji chlapců, kteří mají jednu postel volnou. Lola stále leží v knihách, kde hledá odpovědi na soutěžní otázky. Vtipná je scéna z pikniku v garáži, jak Lola žadoní o bagetu a Sebastián ji odpoví: "Soustřeď se na své otázky a zapomeneš na hlad.":) 90% ()

Řidičák (1992) (E207)

Lola se jde přihlásit na první lekci do autoškoly. Původně s ní měl jít Sebastián, ale protože se opozdil, rozhodne se jemu natruc, že tam půjde sama. Do kavárny pak přivede zraněného instruktora, který se při výuce věnoval více Lolinu šarmu, než řízení a proto se vybourali. Natálie klukům oznámí, že Thomas Fava s nimi chce mluvit o případné spolupráci. Fava pro společnost, u které pracuje hledá nové muzikanty a s prosbou o několik skladeb se obrátil právě na Mikulášovu kapelu. Olivierovi se podařilo najít si práci v jedné zapadlé pizzerii. Moc humoru v této epizodě není, snad až na Rózu, která perlí hláškami, snaží se o zpěv, ale je to spíš vřeštění.:) 90% ()

Souhlas (1992) (E208)

Natálie přesvědčuje Helenu, aby se sešla s Favou a vyslechla ho. Helena svolí, s Thomasem se setká ve studiu a on ji sdělí, že je HIV pozitivní. Tato zpráva Helenu obměkčí a nakonec přesvědčí i Mikuláše. Ostatní nic nechápou, Helena i Mikuláš jim odmítají sdělit důvod svého rozhodnutí. Olivier se chce zbavit Rózy a pošle ji pro struny na Sebastiánovu baskytaru. Róza se vrátí s tím, že "Joja" opouští, prodavač je podle ní ideální muž na celý život. Aby Olivier nesmutnil, přenechává ho své sestře. Opět epizoda s vážnější tématikou. Z hlášek vyberu třeba tuto: "Já ti zakázala jezdit na motorce a ty stejně jezdíš." "Ale já nejezdím v bikinách před davem mladých holek." A nebo: "Neboj, ještě jsi o svou Helenku nepřišel." "To doufám, ještě jsem si ji neoznačkoval.":) 90% ()

Strach (1992) (E209)

Natálie se Heleně svěří s obavami, že je přes Favu možná nakažená virem HIV. Helena ji přesvědčuje, aby šla na test. I Mikuláš má strach, neboť když se onehdy vyspal s Natálií, neměl prezervativ, přizná to i Heleně. Lola si najde novou autoškolu: "Sebastiáne, uspěla jsem při první lekci!" José: "Lolo, kolik bylo mrtvých?":) Nejvíce humoru v této epizodě obstará energická Rózina sestra Zaza, která vpluje do garáže a vrhne se na "Joja". K tomu perlí hláškama. "Lola: "Vy jste početná rodina?" Zaza: "Jo, pět holek a čtyři kluci. Máma chtěla pobírat co nejvíc přídavků.":) Vtipné je, jak si Zaza splete Oliviera se Sebastiánem, zatímco Olivier se schová za Sebastiána a také jak Zaza odpálkovává Josého.:) 95% ()

Zaza (1992) (E210)

Mikuláš a Helena mají strach z nákazy HIV, Natálie naštěstí jejich obavy uklidní, výsledky jejího testu jsou negativní. Lola v autoškole rozložila na kousky dalšího instruktora.:) Byla by to celkem obyčejná nadprůměrná epizoda nebýt zpestření v podobě Róziny sestry Zazy, která se lepila na "Joja", přitom se snažila o pozornost Thomase Favy a ještě perlila nezapomenutelnýma hláškama. Třeba na Kryštofa: "Malej velkej muži, kdo ti dovolil promluvit?!":) Nejlepší její hláška směřovala na Josého: "Mozarte, učeš si paruku!":) Taky bylo vtipné, jak ji José špízoval zrcátkem, když se převlékala.:) 95% ()

Hloupá sázka (1992) (E211)

V tomhle dílu se José stane fackovacím panákem a to doslova. Schytá hned tři facky, z toho jednu od Zazy a dvě od Benedikty.:) A to jen proto, že se s klukama neuváženě vsadí, že do večera sbalí Zazu. Ta ale o něj zpočátku nemá zájem a když konečně svolí, přijde to v ten nejméně vhodný moment. Benedikta hezky zuří, ale ani to neodradí Lolu v psaní textu k písničce. Bene: "Už toho mám dost a je konec!" Lola: "Hele, konec, to se mi bude perfektně rýmovat s tím kopec!":)) Natálie si s Helenou konečně otevřeně promluví o úletu s Mikulášem a Róza se vrátí ke svému "Jojovi".:) Velmi vtipný je Lolin text k písničce o tom, jak se připravuje na řidičák.:) 95% ()

Chyba (1992) (E212)

Olivier vypráví Mikulášovi a Sebastiánovi, jak se večer u něj v pizzerii Róza se Zazou popraly. V garáži pak kluci najdou spícího Josého a Zazu vedle něj. Benedikta ho vyhodila z bytu. Zatímco se Lola šprtá vyhlášku, Helena přesvědčuje Benediktu, aby Josému odpustila. Ta nakonec povolí a přede všemi se mu omluví za včerejší facku. José z hrdosti dá Bene jasně najevo, že už je pozdě a vybral si Zazu. Tato epizoda je trochu slabší, dějově se moc neposouvá a je i málo vtipná. Chvílemi pobaví Zaza a Mikulášova hláška: "Žožo, Zaza, Jojo..., jako ze sci-fi filmu." 90% ()

Nový odjezd (1992) (E213)

Benedikta ujišťuje holky, že to mezi ní a Josém skončilo, najde si jiného kluka. Olivier má radost z toho, jak vyzrál nad Rózou - tajně jí sebral klíče a zamkl v bytě. Netušil, že jsou tam i José se Zazou. Benedikta z nouze sbalí kluka, jenž neustále opakuje: "To snad není pravda" (celkem 17 x za díl). Helena nakonec s Josém a Bene promluví a usmíří je, Zaza odejde s "není pravdou".:) V tomto dílu Benedikta dost filosofuje a vtipné je, jak si to Lola zapisuje. K tomu se rozhodne přeložit písničky od Beatles do francouzštiny. "Byla to láska jak vystřižená z filmu. Ten ale skončil, tak se zvedneme a opustíme sál." "Jedna láska se rodí a druhá umírá." 95% ()

Vzpomínky (1992) (E214)

Lola obdržela výsledky soutěže. Po bližším zkoumání zjistí, že ona a dalších 50 účastníků vyhráli teprve 1. kolo a výherce auta určí až druhé kolo losování. Lola našla další autoškolu a požádá Helenu a Adélu, ať jdou s ní, aby měla větší šanci se zápisem. Vzkáže po Manuelovi, aby na ni Sebastián počkal v kavárně. Zatímco Manu vyměňuje píchnutou pneumatiku u Lindinýho auta, Sebastián s Lindou vzpomínají na doby, kdy spolu chodili. V tomto dílu pobaví Róza pomalováním Olivierových bong a pak když hraje s Olivierem šachy o polibek. "Sázka? Ani jsem ji nezaregistroval." "Protože ses tam celou dobu líbal s Bene." "A co, ty žárlíš?" "Nezřízeně.":) 90% ()

Sblížení (1992) (E215)

Róza přespala u kluků v Olivierově posteli, zatímco Olivier se uvelebil ve vaně. Mikuláš se v nahrávacím studiu sejde s Thomasem Favou, ten ho přesvědčuje, aby s Helenou podepsali smlouvu s vydavatelstvím, kluci Mikuláše od smlouvy odrazují. Lola se v autoškole zapíše do intenzivního kurzu trvající celý týden po osmi hodinách denně. Sebastián na ni má počkat v garáži, kde se na chvíli zastaví Linda, oba si vymění několik sbližujících pohledů. Méně zábavný díl, v němž zaujme vzpomínkový sestřih s Lolou a Sebastiánem a scéna, kdy se Mikuláš nebojí napít z Thomasovy lahve s vodou s odůvodněním, že slinami se HIV nepřenáší. "Ty náš Sebastiánku, ty to máš ale těžký s tou Lolou." "Ta autoškola taky, podepsali nad sebou ortel smrti.":) 90% ()

Nesnáze (1992) (E216)

Mikuláš sdělí Favovi, že smlouvu na pět let s vydavatelstvím nepodepíše. Thomas jej opět přesvědčuje a zkouší to uhrát na city. Prý mu ředitel nedá zálohu na léčení, dokud nedostane podepsanou smlouvu. Mikuláš to znovu probere s Helenou, oba nakonec podepíší smlouvu na čtyři roky. Zatímco Sebastián začíná vyhledávat společnost Lindy, Róza se rozhodne dát na radu děvčat a přestat se na Oliviera tolik lepit. V tomto dílu potěší vzpomínka Heleny a Adély na Johanu, probírají, jak se má v Texasu. Zvláštní je, že jde o jediný díl bez Loly. 95% ()

Test (1992) (E217)

Pozdě do noci kluci debatují o podpisu smlouvy. Nejvíc to řeší José, vidí v tom jasný podraz. O polední pauze Sebastián v posilovně vyhledá Lindu. Ta si odběhne do sauny a Sebastián o ni debatuje s Manuelem. Helena s Mikulášem probírají Favu, Natálii a že by měli ostatní přimět, aby si nechali udělat test na AIDS. V tom Mikulášovi nevědomky nahraje na smeč Róza, která začne s Olivierem probírat jejich vztah a zeptá se ho, jestli náhodou nemá AIDS a že by si měl udělat test, když neví, s kým spal, než se poznali. Pobaví jak Lola v mžiku zblajzne Róze plnou mísu salátu a také Josého hláška "Ty ženský. Proč nám k nim nedali návod k použití?" 95% ()

Léčka (1992) (E218)

Thomas Fava přijde za Helenou a přesvědčí ji, aby s ním šla hned do vydavatelství, chce ji vidět jeho šéf. Mikulášovi to zatají, ten se to dozví až později od ostatních. V tomto dílu nejvíc pobaví intimnosti ze vztahu Rózy a Oliviera. Róza se chtěla řídit radami děvčat a Olivierovi hned nepodlehnout, tak ho nejprve nažhavila a pak odstrčila. Róza: "Jestli chcete něco vědět, já se s mým Jojem ještě nemilovala." José: "To jste v noci hráli piškvorky?":) José tentokrát hodně rýpe i do Sebastiána: "Na nic se tě neptám, Sebe, ani jak sis mohl zapomenout peněženku u Lindy v autě. No, je to jeho bývalá, může si přece zavzpomínat na starý časy. Taky bych nevěděl, kterou si vybrat mezi brunetou a blondýnkou. Dumal bych nad tím celý život, ale přece jen mám slabost pro blondýnky, hlavně s lehkým australským přízvukem.":) Sebastiána tyto narážky pěkně vytočily.:) 95% ()

Z pasti (1992) (E219)

John potvrdí Mikulášovi, že Helena je s Favou u ředitele vydavatelství a poslouchají písničky. Mikulášovi dojde, že Fava na ně zase ušil podraz a ujistí se v tom i po návratu Heleny a Thomase. Ředitel rozhodl, že Helena musí zpívat písničky vybrané vydavatelstvím, tak jak je to ve smlouvě. Zatímco ostatní v kavárně čekají na Helenu a Mikuláše, Sebastián má tajné dostaveníčko s Lindou v jejím autě. Debatují o Manuelovi a aby mu Linda co nejdřív řekla, že ho nemiluje. Oproti předchozímu dílu je tento podstatně méně vtipný, i když přetahování Loly a Rózy o zmrzlinu pobaví. A potěší i připomenutí písně Možná v září doprovázené retrospektivními scénami. 90% ()