Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Boogeyman

Myslím, že tohle je kapku přeceněný film o Vietnamském konfliktu. Je dobrý, ale určitě mi nesedí na 67. místo top 200.....12.11.2008 - dokonce 61. místo!!....7.3.2010 - dokonce 55. místo! ()

petaspur

Voják Chris Taylor přilétá do Vietnamu plný mladických ideálů vylepšených propagandou náborářů. Na místě bojů však jeho přesvědčení dostalo těžké zásahy a on sám musel neustále uhýbat před nekompromisními tvrdými údery všudypřítomné reality. ()

salahadin

Jeden z nejzásadnějších filmů o Vietnamu. Prohodit role dvou herců, z nichž jeden je vnímán jako typický klaďas a druhý jako typický záporák, byl dobrý tah. Berenger, Dafoe, džungle, pot a slzy = 90%. ()

Aky

V daném žánru zřejmě nepřekonatelný film. Nemá smysl jej rozmělňovat dalšími úvahami; místo toho je lepší pustit si ho znovu. ()

Cappuccino

Skvelý vojnový film s výborným Tomom Berengerom (Barnes) a Willemom Dafoe (Elias). Na snímke ma prekvapivo viac bavila občianska vojna v čate, než samotný konflikt s Vietnamcami, ktorý z môjho uhľa pohľadu nebol ani príliš výnimočný. ()

Satan

Oliver Stone je známý tím, jak dovede látku vietnamské války dovézt do těch největších extrémů a taky je jeden z mála, kterému se tato problematiku vyplatila. Četa je však jiná. Je uprostřed dění v nehostinné oblasti, kde kolem číhá nepřítel, všude je spousta nástrah a k tomu se tým rozděluje na dva tábory, kterým velí dva důstojníci. Do této situace přichází zelenáč Taylor… Platoon je realistickým zobrazením války tak, jak jsme u Stonea zvyklí. Scénář je vysoce kvalitní a Charlie Sheen se zde objevil (po Hot Shots) v jedné ze svých nejlepších rolí. Potěší také menší role vycházejících hvězd Foresta Whitakera a Johnnyho Deppa a zajisté i velký kus charisma Willa Defoa udělalo své. Režisérův majstrštyk a jeden z nejlepších filmů o válce obecně... [Přesná stopáž: 115 min] ()

mchnk

Oliver věděl moc dobře o čem točí a na snímku je to vidět. Hrdinská odhodlanost amerických vojáků, kteří se zřejmě dost nevyřádili v Evropě v letech 44-45, je tady ze všech možných pohledů. Celá směšnost a nelogičnost Vietnamské války nám ukazuje, proč tam vlastně ti amíci byli. Možná proto, že američtí vládní činitelé, kteří tuto válku začali, podle mě uvažují stejně jako někteří vojáci v tomto snímku. Perfektní kontrast mezi americkým a vietnamským pojetím této války. ()

Javert

Vietnamská válka bez jediné kapky tradičního amerického patosu. Stoneovi se podařil opravdový majstrštyk. Dokázal natočit vietnamský konflikt realisticky tak, jako doposud nikdo jiný. Očima hlavního hrdiny v podání skvělého Sheena procházíte pekelně nebezpečnou džunglí a přitom máte pocit, že jste sami vojáky pochodujícími vpřed. Celková atmosféra je hustší než londýnská mlha a když spustí Adagio for Strings (jedna ze skladeb výtečného soundtracku)...to nejde popsat slovy. Nechápu, že mi tenhle fantastický snímek tak dlouho unikal. ()

kingik

Představoval jsem si tropické peklo džungle, jehož dusno ve spojení s neprostupným porostem, ve kterém se za každým listem schovává "rákosník", se zvolna přenese na mě a nechám se pohltit. Během filmu jsem se však nestal dalším příslušníkem čety, a asi proto, že nemám rád autority, jsem do výběru vojáků příliš nezapadl. Voják ze mě nikdy nebude nejen po fyzické stránce, ale ani co se prožitku týče. Stone jako režisér, který si vietnamským peklem skutečně prošel, mohl být důslednější ve své režii a především strhující. Je fajn, jak herci odvedli své party na pochvalu, ale mě jejich pobyt v zeleném pekle nestrhl natolik, abych tu džungli s nimi pomyslně čistil. O válečném konfliktu se nic nedozvíme, a tak divák opět vržen rovnou do akce, bude muset být informovaný, jak to vlastně tenkrát bylo. Jako názorná ukázka jedné vojenské čety, pohybující se v nebezpečném terénu, je to dostačující, ale z pohledu diváckého zážitku jsem se přes průměrnost nedostal. Vojenské drama, o kterém se opravdu hodně mluvilo, ale skutek utek. Nebo je možné, že intenzita diváckého zážitku se dostavovala s úměrným počtem odpravených vietcongů. Mám však vážné podezření, že v té džungli dobrý prožitek tak nějak zabloudil. 60% ()

DJ Obelix

Full Metal Jacket pro mě sice stále zůstává nepřekonán, ale Platoon je přesto skvělým, mrazivým svědectvím o zvěrstvech během války ve Vietnamu. Willem Dafoe hraje jako ďábel. ()

Legas

Válečná psychoanalýza s dobrými hereckými výkony (aneb "kdo z herců umí nejlépe klít?"). Nechávám si ještě jednohvězdičkovou rezervu pro další shlédnutí. ()

Šakal

Stoneovo VELMI osobní se vypořádání s traumatem zvané Vietnam. Válečné PEKLO se vším, co k tomuto označení neodmyslitelně patří a co si jen (ne)dovedete pod tímto označením představit. Navíc bez nijakých příkras (ve prospěch scénáře). Syrové, naturalistické, (člověk má chvílemi (resp. téměř pořád) pocit, že je uprostřed všeho toho hrůzného dění a neustále se strnule otáčí, " z kterého zákoutí obýváku na něj vykoukne rákosník") a v neposlední řadě umně se vyhybající všemu tomu patosu (tolik typickému pro tento typ snímků). Je to nastavená tvář, pořádná facka a palba do vlastních řad, která dosti američanům určitě nebyla po chuti (vzhledem k tomuto velmi palčivému tématu), z kterého se ostatně zcela nevzpamatovali (a nevypořádali se s ním) dodnes). Nový rok 1968. "Prostě další den zůstat naživu". (Možná) to zní jako ta nejobyčejnější fráze, ale snad nejvíce tato věta vystihuje tento snímek. Takhle nějak to bylo (muselo nutně být). Charlie Sheen (coby Chris Taylor) říká: "den za dnem se snažím udržet nejen fyzickou sílu, ale především zdravý rozum". Že to zákonitě muselo být s každým novým dnem těžší a těžší snad ani není potřeba dodávat.Snímek Platoon se opírá o velmi působivou kameru, vynikající herecké výkony(jímž vévodí fantastické ústřední duo T. Berenger-W.Dafoe) a jako divákův průvodce „životní“ Charlie Sheen (v pro něj nikdy nepřekonané roli Chrise Taylora). Když se k tomu přidá velmi působivý hudební doprovod G.Deleruea, (kdy nám k těm nejbrutálnějším válečným scénám hraje ta nejkrásnější možná (rajská) hudba) a vy máte (téměř) pocit, že to musí být nutně rouhání, vychází mi z toho nejpůsobivější možná podívaná (co se tohoto tématu týče). Tento snímek O. Stonea řadím hned po bok čirého Coppolova alegorického šílenství zvaného Apokalypsa (byť oba dotyční pánové přistoupili k tématu poněkud odlišně). Co říci závěrem? Je vidět, že O. Stone (narozdíl od některých svých kolegů), moc dobře věděl o čem točí (tj., zůročil (přesněji řečeno otiskl) zde své vlastní hrůzné (vietnamské) zážitky, které přetavil do ústřední (vypravěčské) postavy Ch. Sheena resp. Ch.Taylora ) a tak se nesnažil (za každou cenu) ukojit své umělecké libido, ale „pouze“ se soustředil na jednu konkrétní (zásadní) věc. Totiž, že válka je s(u)yrové PEKLO ve kterém neexistují vítězové a poražení, ale pouze poražení, přičemž Ti „šťastnější“ z nich se alespoň vracejí domů, avšak s doživotním těžkým břímětem v podobě těžkého traumatu s následným (jemně řečeno) nesnadným zpětným začleněním se do společnosti. O tom však zase někdy někde jinde.... http://www.csfd.cz/film/8751-narozen-4-cervence/ P.s. scénu s rozpřaženými pažemi (W.Dafoea) k nebi, toufám si tvrdit, musí znát (mít v povědomí) každý filmový fanoušek. Takový Ben Stiller by mohl vyprávět a tak, (pokud vám tato scéna zde ušla nebo se vám zdála „příliš uspěchaná“), máte možnost (k) „repete“ :-) http://www.csfd.cz/film/231193-tropicka-boure/(3.6.2011) S (osobním) dovětkem na závěr... BLURAY (nejen) obrazově, ale především po zvukové (hudební) stránce snímku zatraceně sluší. 100% () (menej) (viac)

Webb

[7,5/10] (Cinema 86, Hemdale) (Barevný /// Produkce: Arnold Kopelson /// Scénář: Oliver Stone /// Kamera: Robert Richardson /// Hudba: Georges Delerue /// Oscar: Arnold Kopelson (nejlepší film), Oliver Stone (režie), Claire Simpson (střih), John Wilkinson, Richard D. Rogers, Charles Grenzbach, Simon Kaye (zvuk) /// Nominace na Oscara: Oliver Stone (scénář), Tom Berenger, Willem Dafoe (herec ve vedlejší roli), Robert Richardson (kamera) /// MFF v Berlíně: Oliver Stone (Stříbrný medvěd - režie)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Ano, válka je svinstvo. Z někoho vykřesá to nejlepší, z někoho to nejhorší, ale od filmu s bezmála 90 % bych čekal víc. Vraždy nevinných civilistů, využívání práva momentálně silnějšího, děj bez konkrétního cíle, akce jen místy a plno „shit“ keců. Že to mají vojáci krušný už jsem vědě. A asi jediná role, kde byl Dafoe sympaťák. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 7 | humor 0 | akce 5 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

Jordan

Po veľlkej trojke: S. Kubrick - Full Metal Jacket, F.F.Coppola - Apocalypse Now a O. STONE - PLATOON, už nemá význam točiť ďalšie vojnové filmy o Vietname. Všetky tri filmy zároveň rozoberajú túto pre AMeričanov asi najtragickejšiu udalosť 20. storočia z pohľadu toho, že skutočným nepriateľom vo vojne nie je ani tak vonkajší nepriateľ ako skôr nepriateľ vo vlastných radoch a vojna v nás. Ktovie, na niekoho to môže pôsobiť ako vyhováranie sa z toho, že túto vojnu prehrali, ale niečo pravdy na tom bude. Každopádne sa jedná o nesmierne realisticky vyobrazenú vietnamskú realitu (či vo všeobecnosti realitu vojnovú vôbec) a aj ja, ktorý zaplať PánBoh som ani Vietnam ani inú vojnu neokúsil na vlastnej koži, pri sledovaní tohto filmu som každú minútu ďakoval nebesiam, že to tak je. A keď vo vás film vzbudí taký pocit, asi nie je až taký zlý, však? ()

Anderton

O takejto reakcii na vojnové zločiny v prípade Iraku a A fganistanu si môžme nechať zdať. Z otvorených a úprimných amerických filmov o vojne vo Vietname mám pocit, že viem približne, ako to tam vyzeralo a čo prežívali vojaci. Nie je ľahké pre toto prostredie vymyslieť uspokojivú zápletku s údernou pointou, Stoneovi sa to podarilo. Príbeh mladíka, ktorý zisťuje, že má v sebe niečo z postavy Dafoa aj Berengera myslím vystihuje presne, s čím nevyzretá horúca hlava musí v okolitom pekle a v pekle svojej hlavy bojovať. 6 miliónový rozpočet je snáď vtip, vyzerá to tak na vtedajších 50. ()

Frajer42

Tak musím se přiznat, že prvních 20 minut jsem trpěl nudou a měl pořádnou chuť to utrpení skoncovat. Ale ono se vám tak najednou rychle rozjelo, že jsem ztratil pojem o čase a prakticky až do konce jsem se nepodíval kolik zbývá do konce, a to se stává málokdy. Podle mě velmi slušně vykreslená jak válka ve Vietnamu, tak i psychologie zúčastněných. Jeden z nejlepších válečných filmu, které jsem měl možnost vidět, a to i přes technické nedostatky související se stářím filmu. Překousnu i naprosto debilní český dabing. Slabší * * * *. ()