Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Kothy

Drsný film z Vietnamské války. Scéna umírajícího Willema Dafoe je často parodována. Na druhou stranu pro mě byl celkem šok vidět Charlieho Sheena ve vážné roli. :D ()

Okara

Jeden z nejlepších válečných snímků, to bez pochyby. Ale nebylo už sakra co se týče Vietnamské války dost filmů od amíků?! Pravda, že dějiny píšou vítězové, ale i filmografii snad nemusí. Jsou jich desítky a pořád to samé dokola, jejich utrpení a ztráty. Neříkám, že to měli lehké. Ale mnohem více bych konečně ocenil nějaké pojetí této války z druhé strany, té asijské. Vypalování vesnic, utrpení místního obyvatelstva, to jsem vždy zaznamenal jen okrajově. Konec negativ, tenhle snímek je každopádně jeden z těch nejlepších, dokonce i když Sheena dvakrát nemusím, tak musím uznat, že tuhle roli naivního idealistickýho mladíčka zvládl na výbornou. Také pěkně zpracováno do detailů, takto nějak věřím že to vypadalo i ve skutečnosti a za známý soundtrack palec nahoru. 80% ()

RUSSELL

Dechberoucí film, který nevypráví ani tak o samotné Vietnamské válce, jako spíš o válce, kterou mezi sebou vedou členové jedné čety bojující pod stejnou vlajkou. Oliver Stone není žádný přisluhovač Hollywoodu, takže nečekejte žádnou oslavu hrdinných Američanů bojujících proti zlým komunistům ve Vietnamu, právě naopak. Stone do filmu zapojil své osobní zkušenosti, které na vlastní kůži ve Vietnamu sám okusil a ukazuje veškerý hnus války v celé své odpornosti. Všudypřítomná beznaděj, strach a šílenství z filmu přímo sálá a naprosto si vás podmaní. Zejména pasáž, ve které četa zpustoší vietnamskou vesnici vás určitě zasáhne a emocionálně vyždíme. Celou problematiku této války pak dokonale vystihne Chris, když ve svém vnitřním monologu pronese: „Day by day, I struggle to maintain not only my strength but my sanity. It's all a blur. I don't know what's right and what's wrong anymore...“ Film nabízí opravdu kvalitní plejádu herců, ze spousty z nich se poté stali velké hvězdy a zařadili se mezi hereckou elitu – Charlie Sheen, Willem Dafoe, Johnny Depp či Forest Whitaker. Především postava Sgt. Eliase, kterou ztvárnil Willem Dafoe, ve mně zanechala asi nejsilnější dojem. Má nejoblíbenější scéna je ta, v níž několikrát postřelený Sgt. Elias beznadějně utíká před haldou Vietnamců a ne a ne to vzdát a padnout, opravdu silný moment. Platoon řadím na druhé místo mého osobního žebříčku nejoblíbenějších válečných filmů hned za Apocalypse Now. ()

Slartibarkfast

Strhující příběh o válce ve Vietnamu a hrůze, kterou tam všichni vojáci prožívali. Mladý Charlie Sheen je vržen mezi dva velící důstojníky. Typický příběh relativního dobra a zla a výběr mezi nimi. Celé drama pak doplňuje nádherná a nezapomenutelná hudba. Ne každému se tento film líbil svým zpracováním, ale já jsem byl naprosto unešen a Četa je pro mne výstižným obrazem pekla ve Vietnamu. 90% ()

nascendi

Čatu som videl pred mnohými rokmi a tak vítam možnosti pozrieť si ju znova. Oliver Stone má s vietnamskou vojnou krátku osobnú skúsenosť. Tiež je dobré, že svojim ľavičiarskym postojom nedal vo filme priechod a pokúsil sa o pravdivý obraz vietnamského pekla. Na každú a nielen vietnamskú vojnu je možné nazerať cez záujmy mocných, cez rozliezajúce sa šípky na generálskych mapách alebo cez osudy sotva odrastených chlapcov, ktorých vytrhli z bežného života a hodili ich do hraničných situácií, aby si poradili ako budú vedieť. Stonova Čata je o takýchto chlapcoch a ukazuje ich v celej škále ich pocitov a konaní. Dominuje jej stret dvoch štylizovaných osobností hraných Tomom Berengerom a Wilemom Dafoom. Charlie Sheen ma vo filme nenadchol, kontrastná hudba áno. Výborné boli prestrelky, ktoré diváka vťahovali do priestoru boja. Čata určite nie je filmom bez nedostatkov. Neriešim však, či je lepšia alebo horšia, ako obdobné filmy, ani či by som jej mal dať menej ako plný počet bodov. ()

PetrPan

Protiválečná kritika s laciným vyjádřením dobra a zla. Hodnými jsou zelené květinové děti se zálibou v trávě, zlými chlastající hráči pokeru. S tímhle se jdi Stone vysrat! Jinak ve všem naprostá spokojenost, od neviditelných Vietkongů v parné džungli, přes obnaženou "lidskost" vlivem nenávisti k nepříteli, jehož však nedefinuje nabitá zbraň v ruce, ale místo trvalého pobytu (viz scéna ve vesnici - " Jsou to jen šikmooký děvky --- Ale taky lidské bytosti, proboha!") až k jediné scéně nasáklé akčním filmem, tedy Elliasovi běžícímu džunglí. Četa totiž není akční válečný film, Četa je válkou, může tak mnohé i zklamat. ()

Slarque

Myslím, že Oliver Stone se stal filmařem, aby mohl natočit právě tenhle film. Realizoval ho na základě vlastních zážitků, a i díky tomu byl pěknou řádku let po filmech Lovec jelenů a Apokalypsa distribuován jako první film o skutečné vietnamské válce. Není tady běžné dělení na klaďáky a padouchy, ale jen spousta lidí, kteří se snaží celé to šílenství přežít. Charlie Sheen už nikdy nic lepšího nepředvedl, zato z některých představitelů vedlejších rolí se staly hvězdy. Herecký souboj ostřílených válečníků Toma Berengera a Willema Dafoea nemá chybu. ()

WANDRWALL

Vietnam, válka, to je zde druhořadé. Hlavní jsou mezilidské vztahy a charaktery lidí, které se vždy projevují v sledu situací, konfliktů. ()

Bachy

Byl jsem pln očekávání a přehnal jsem to s ním. Moje oblíbené téma, navíc Charlie Sheen, krásné plakáty a k tomu takový kult. Četa je výborný film a panu Stoneovi ten Vietnam věřím, že takový byl. Jenže mě prostě chvílemi nudil a dialogy mě opravdu moc nebraly. Asi to bude chtít ještě jedno zkouknutí. Přesto film hodnotím velmi kladně a to za "realičnost" (tu ale má obrovská spousta válečných filmů), za scénu ve vesnici, za dobrý výkon Charlieho Sheena, ale hlavně za dokonalý výkon Willema Dafoe. Jeho postava je parádní a ještě parádněji je zahraná. A legendární scéna z tohoto filmu má svůj statut oprávněně. Jeden z nejsilnějších momentů kinematografie. ()

klerik

Charlie Sheen ma absolútne prekvapil. Vôbec nie príjemný pohľad na vojnu, bez smiešneho pátosu dnešných vojnových filmov (Ryan, Údolie tieňov)... ()

Chrustyn

No, musím uznat, že tenhle válečný film zrovna moc nemusím. Je sice pravda, že Stone takřka dokonale vystihl válečné peklo ale u filmu jsem se nudil a všechen ten naturalismus byl viditelně na sílu. Ale pár scén má tu správnou syrovou sílu, podpořenou bezchybnou hudbou. ()

classic

« Aký OTEC, taký SYN » 『 Obidvaja si zahrali vo vojnovom filme na vietnamskú notu, keď boli zároveň rozprávačmi príbehu, majú podobné hlasy, alebo, čo ma ešte na nich zaujalo, že sa narodili 3. deň v mesiaci. 』_ Hovorím o Martinovi Sheenovi z Apokalypsy, ktorý vznikol o 7 rokov skôr, a o Charliem Sheenovi, ktorému sa spočiatku rysovala sľubná kariéra, ktorú vzápätí zahodil za plece. Prvý zmieňovaný filmový počin, je skôr filozofickým, unikátnym projektom, ktorý burcuje diváka, aby tento Vietnam cítil na vlastnej koži, lebo toto “JE VIETNAM” , v celej svojej, neprikrášlenej kráse. STONE, pre zmenu nakrútil extrémne surový, násilný, vulgárny, brilantný film z Vietnamu, kde práve naopak - UKAZUJE situácie, aké tam v skutočnosti prevládali, režisér má výhodu v tom, že tam reálne určitý čas pôsobil, a tak si odtiaľ priniesol cenné zážitky, poznatky, skúsenosti, ktoré PRETAVIL do tohto mimoriadneho filmu, ktorý sa datuje do roku môjho narodenia. _Charlie je vynikajúci, snažiaci sa podať maximálne vierohodný herecký výkon, ktorému mám uveriť, a podarilo sa mu to s jednotkou + hviezdičkou, naviac ! V tábore, kde sú vyčerpaní, strhaní, zdeptaní vojaci, ktorí čakajú zase na POVEL k útoku, k ďalšiemu MASAKRU, tak aby toho nebolo ešte málo, dvaja seržanti Barnes s Eliasom si idú po krku, vznikajú medzi nimi konfrontácie, pričom Berenger a Dafoe, sú obsadení proti svojej srsti, lebo bežne by si svoje roly s určitosťou medzi sebou VYMENILI. Strhujúci STRIH strihačky Claire Simpson a ZVUK štvorici zvukárov + KAMERA dvorného Richardsona, dáva vzniknúť, i vyniknúť jednému z extra výnimočných filmov, aké sa KEDY o V-i-e-t-n-a-m-e nakrútili. Apokalypsa (ne)má jednú „chybičku krásy” , a to, že je strašne dlhá, Čate na to stačili zhruba 2 hodiny, aby som bol načisto pohltený, hypnotizovaný víziou režiséra + všetkých hercov, kde som spozoroval debut Johnnyho Deppa + t-r-o-j-i-c-a : Berenger, Dafoe a Sheen, sú excelentní, až ma prešiel mráz po chrbte, z filmovej sekvencie Willema Dafoea v jeho posledných sekundách života. Naprosto silná záležitosť ! PS : OLIVER si potrpí na strihovej skladbe, keďže som spozoroval túto vlastnosť, ktorá je i mne blízka. AKTUALIZÁCIA - 31.12.2018. ()

Scalpelexis

Je to hodně dobrý, hodně syrový, má to hodně realistický nádech, ale také hodně přeceněný, jak tu spousta recenzentů přede mnou již povědělo. Stone se s ničím nepáře, vhodí nás do vietnamského pekla pěkně z příma, abychom si na atmosféru hnedle zvykli. Mise "jak se zabavit ve vojenském táboře" odhaluje jednu část personalit vojáků, zatímco vojenské výpravy tu krizovější, kde se láme chleba a snímek to moc dobře rozebírá. Jenže nakonec je to další příběh zelenáče, který se postupně prokousává nástrahami, které z něho udělají bojem ošlehaného borce. Pro mě nic vyjímečného, i když si mnoho scén zaslouží obdiv a zapůsobily tak silně, jak měly. Výborný Berenger a Dafoe (jeho finální gesto je legendární), slušný Sheen, dobrý scénář na válečné drama. Adagio for Strings je příjemná melodie, ale musí se tolikrát opakovat? Celkově kvalitní válěčňák. ()

marhoul

Četa není tak dobrá jako Apokalypsa, přesto mě ohromila. Mám ten film ráda. A když slyším tu hudbu... Tohle se Stoneovi povedlo. Asi jeho nejlepší počin. ()

heyda

No tak to byla síla. V některých momentech jsem jen nevěřícně zíral, co všechno je při válce možný. Ta neskutečná zvrácenost, která se odehrála v té vesničce, jak tam likvidovali ženy, muže a zvířata před zraky dětí, to asi dlouho z hlavy nevymažu. Válka je svinstvo a amíci by si to měli konečně uvědomit zmrdi jedni. Vynikající a silně realistický film, který stojí za zhlédnutí! ()

sharky

Tento film je sice mistrovsky natočený, plný efektních výbuchů a svištících kulek, které nalákají spoustu diváků, ale jeho obsah je úplně prázdný, o ničem. ()

anais

Skvělý, ale nehezký film o nehrdinské sttránce války. Není tu takový ten "ryanovský " patos, jen špína, křik, mrtví Vietnamci i Američani. Spíš než typický válečný snímek mi četa přijde jako horor. Přinejmenším v první polovině se vyhýbá větším akcím a soustředí se na budování dusné atmosféry, která nemá daleko ke strašidelným filmům... Scéna, kdy Američani začnou paranoidně vyslýchat a střílet vietnamské zemědělce je děsivá - ne nadarmo se Stoneovi ríká "svědomí Ameriky". Je to ale i film o takovém letmém přátrelství mezi dvěma vojáky (jsouce ztraceni v ve válečném šílenství, připomněli mi ty dva ze Ztraceno v překladu). Vážně silný film, který se ale nevyplatí sledovat v tv, protože pak působí dost chaoticky... ()