Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Wolvie

Konečně jsem viděl možná nejpopulárnější film proslulého Olivera Stonea... a mám lehce rozporuplné pocity.Stone bezesporu měl ušlechtilý zájem,ukázat Vietnam takový,jaký skutečně byl,ale přestože tak činí nesrovnatelně koukatelnější metodou než F.F Coppola,nedokáže narozdíl od něj tvořit tak bezvýchodnou atmosféru a překvapivě nejde dost do hloubky tématu.Když se ale oprostím od nějakého očekávaného přesahu,mám před sebou výtečný válečný snímek s výtečnými herci (Dafoe vládne) a několika velmi silnými scénami.Takže jo,jsem rád,že jsem Četu konečně viděl a je to výborný film,ale v kariéře známého provokatéra se najdou zajímavější a drzejší filmy. ()

char_t

Společně s Olověnou ukázka toho, jak to ve Vietnamu mohlo být doopravdy. Nejen že se nebojí ukázat pár mrtvol a nějaké ty utržené končetiny, ale s klidem poukáže i na nespravedlivou zuřivost amerických vojáků a v neposlední řadě i fakt, že tuhle šarvátku amíci vážně nevyhráli. ()

DannyBoon

Především za scénu ve vesnici, pak za Dafoea, za scénu při objevení bunkru, za mokro, za černochy, za každou kládu, jejíž překročení hrozilo výbuchem...jen Sheen a hudba mě moc nevzali. ()

drankeryth

Toto je asi najlepsi film odohravajuci sa pocas vojny vo Vietname. Spravne nadavkovana atmosfera bojov a dialogov pocas filmu ma potesila a nic z filmu mi neprekazalo, ze to tam nemusi byt. Kopa znamych hercov este v mladsom vydani to zahrala vierohodne a samotna priroda vo filme bola ocarujuca, ale bez tych rakosnikov:) ()

Iwiiik

Syrová Stoneova výpověď o válce mezi lidskými povahami uprostřed války s nepřítelem. V Četě, jako v jednom z mála filmů z válečného prostředí, se povedlo dokonale vykreslit, že zlo není na straně té či oné válčící strany, ale v mysli jednotlivce. Film je natočen velmi autenticky a plošně skvělé výkony všech zúčastněných to jen podtrhují (především výborný W. Dafoe). ()

S.Dedalus

velice dobrý scénář průměrná režie a ani onen dokola se opakující hudební motiv filmu nepomáhá dal bych tři hvězdy ale viděl sem už i údolí stínů a tak se v porovnání četa na ty čtyři přeci jen vyšplhá ()

Folky

Po první polovině jsem si říkal že bych možná dal i pět. Ale stejně nakonec zvítězili čtyři. Film střídá chvilky které jsou (především díky hudbě) perfektní, s několika nudnějšími. I když rozhodně nemůžu popřít výbornou, již výše zmíněnou hudbu, perfektní herecké výkony ani hodně dobrou Stoneovu režii, na pět mi to nestačí. ()

Narsill

Takto nejako si predstavujem kvalitný vojnový film. Autoštylizácia Olivera prostredníctvom Charlieho Sheena mi dodala iný pohľad na tento film z emocionálnej stránky a to hovorím hlavne o závere, kde režisér priamo hovorí perami Taylora(a práve v týchto slovách sú vyjadrené režisérove pocity k vietnamskej vojne). Mimochodom Tomovi Berengerovi jeho rola "záporáka" neskutočne sadla. ()

GOREGASM

Četa je v mých očích součástí triumvirátu "vietnamských " filmů (Četa, Apokalypsa, Olověná Vesta) a jde stejně psychologicky sžíravou cestou jako zbylé dva filmy, ale na rozdíl od nich se odehrává přímo v zeleném pekle a bez ostychu ukazuje, jak traumatizující zkušenosti na vojáky nejen ve vietnamské džungli číhaly. Psychické vypětí, smazání morálních a lidských hranic a boj o přežití a zachování si alespoň nějaké osobní integrity, to je jen zlomek témat, které Oliver ve svém, řekl bych velmi osobním, snímku nakousne a precizně přežvýká. Brilantní herecké výkony jsou zde samozřejmostí - špičkový Dafoe, životní výkony předvádí Berenger i Sheen. 100% ()

Nerd4Dreaming

Film, který asi nejvíc dá pocítit atmosféru Vietnamu takovou, jaká doopravdy byla. Sledujeme příběh nováčka a jeho sžití se, se zeleným peklem. Největším nepřítelem zde nejsou nejsou Vietnamci ale vojáci sami mezi sebou, ztělesněni dvěma protipóly, brutáním Barnesem a idealistou Elisem.... Spolu s private Ryanem a Black Hawkem patří Platoon mezi trojici válečných filmů které jsem měl zakázané od rodičů a které jsem si tajně pouštěl z VHS :)) .. Některé scény se mi vryly pod kůži už v dětství, zejména masakr ve vesnici a Elisův poslední útěk. Zkrátka další z výjimečných snímků. 5+ ()

Hubis_

Četa podle mého názoru poukazuje na ta co z lidí dělá válka.Charlie Sheen na začátku filmu by nezabil snad ani mouchu.Na konci ostřílený veterán,který se ničeho nebojí.Z normálních lidí se stávají hyeny,kterým nevadí zabíjet neviné.Chvílemi jsem se bohužel nudil,proto nedávám plný počet.Obsazení a jejich výkony jsou na výbornou. ()

helloween93

Nejrealističtější pohled na válku, Stone vykresluje Vietnam takový jaký byl. Morálka amerických vojáků na nule, vyhrocené vztahy s vietnamským civilním obyvatelstvem, válečné zločiny, friendly fire, napalmové útoky a naprostá nechuť amerických vojáků bojovat. Stone vytyčil dva přístupy k válce - seržanta Eliase, který se snaží udržet si lidskost i během války a cynického seržanta Barnese, který razí metodu "účel světí prostředky" a je schopný obětovat kohokoliv pro porážku nepřítele a pro udržení morálky v četě. Samozřejmě nechybí ‘Nam trademark - zastrkování krabiček od cigár za gumu na helmě a různé nápisy na helmách. Film má velkou hloubku a některé momenty opravdu detailně vykreslují válečné šílenství, které dělá z lidí vraždící bestie. Další kultem je nádherný motiv "Adagio for Strings" v průběhu celého filmu, zejména pak ve scéně s Eliasem. Jeden z mých top filmů. ()

BeranSon

Četa je hodně atmosférická podmanivá, je zvládnuta poctivě a na každém jejím záběru, momentu, či pasáži, je vidno, že Oliver Stone je filmový puntičkář. První hodina - skvělá. Atmosféra graduje, chytlo ser pár myšlenek, herecké výkony jsou stabilní, prostě není co vytknout. Jenže zbytek filmu už mi nepřináší to pravé opojení, můj zájem upadá a ke konci pro mě Platoon je filmem o ničem a lacině vyčkávám jeho konec. Těžko říci, proč u mě během snímku došlo k tak racionální změně. Hlavní myšlenka filmu, která mě zasytila nejvíce - že boj člověka s člověkem je ve válce přítomen i v řadách spojenců - je kvalitní, dobře podložená a věrohodně podchycená. Jsou určitě i lepší válečné filmy, omlouvám se. - 6/10 - ()

Ombak▼Penari

Četa asi nejvíc vystihuje pojem "válečný film z Vietnamu" a válečné trauma a peklo ukazuje formou akční a relativně snadno přístupnou. Konzumuje se tak výrazně lépe než Apokalypsa nebo Lovec jelenů. Což samozřejmě není výtka, jedná se o provedený válečný film, zachycující především totální ztrátu iluzí a falešných přestav o hrdinství a vlastenectví, se kterými se hlásí a do války přicházejí mladí vojáci. V tomto směru už to Stone o mnoho lépe natočit nemohl. ()

kkarx

Docela mě hlodá otázka, jestli by mohla takhle nefunkční spory rozežraná četa vůbec fungovat. Jak sám Stone popisuje, Četa je o tom, jak se ve válečném pekle nezbláznit a udržet si zbytek lidskosti. Na jedné straně máme cynického nihilistického Barnse a na druhé sympatického, vlídného Eliase. Oba jsou výbornými veliteli a zatímco Elias bere válku jako nezbytné zlo a sílu nachází v pomoci druhým, Barns odhodil veškeré morální zábrany a je hnán nenávistí. Barns je fantasticky zahraný Berengrem, který s jizvami na tváři budí hrůzu a vyzdvihl Četu o stupeň výše. Zajímavá je i postava slabošského poručíka, který se sám nezašpiní, ale Barnsovy zločiny toleruje ať už ze strachu či z pragmatismu, protože Barns je na rozdíl od něj schopný jednotku vést a jeho odchod by byla citelná ztráta, ne-li přímo sebevražda. Nelíbilo se mi, jak se pracuje s časem. V jednu chvíli je postava Sheena ustrašený nováček a v další momentu už je z něho jeden z nejodvážnějších vojáků. Kolik času uplynulo mezi se nikdy nedozvíme. Zdá se, že se jedná pouze o několik týdnů. ()