Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Ivoshek

Je to hodně přímočaré a naturalistické. Z filmu je hodně cítit angažovanost, asi je to dané tím, že Stone ve Vietnamu (na rozdíl od Kubricka či Coppoly) byl. Zcela upřímně, Apokalypsa nebo Full Metal jacket možná jsou filmařsky lepší díla, ale k válečné realitě se mi zdá nejblíž Četa. ()

Roman.Ticka

Režisér moc dobře rozumí své práci, klade důraz na precizní obrazovost a hudba má funkci jemného podkreslení, což dohromady dělá snímek jedinečným a nadčasovým. Všecky filmové ingredience smíchává v přesných dávkách, jejichž účinek je ohromně působivý a nezapomenutelný. Autentické, realistické, syrové, tvrdé jako Stone. Přesto mi vnitřní předsudky o (ne)smyslu světového válčení a politickém masakru, kde není vítězů ani poražených, ale jen nekonečno obětí, nedovolí zvednout ruce až úplně nahoru. ()

PetGriDus

I po 23 letech od svého vzniku velice působivý film. Myslím, že v každém z nás je kousek Eliase a zároveň i Barnese. Lidé nejsou zvířata, zvířata z nich dělá válka. ()

SOLOM.

Jeden z nejlepších válečných filmů, jaké jsem měl možnost vidět. Určitě patří do mé TOP 10. Ono vlastenectví vojáků USA potažmo válka ve Vietnamu je/byla jeden velký omyl, o čemž svědčí nejen jednotlivé dialogy některých postav, ale i sama historie. Spousta mladých lidí naprosto zbytečně umírala pro své ideály, nebo masážní kampaně armády, ale teprve v PEKLE si uvědomí, zač vlastně bojují. Četa sice není tak „špinavá“ jako jiné filmy, ale i zde si tvůrci pěkně pohráli s psychologickou stránkou filmu, charakteristikami jednotlivých postav a hlavně si na nic „nehráli“. Popravdě bych klidně snesl ještě delší stopáž, protože tohle prostě nenudí a snad ani nikdy nudit nebude. Vždy se na tento film znovu rád podívám. A to nejen kvůli výborným hereckým výkonům mnoha zúčastněných.85% ()

becki_tu

"Nebojovali jsme s nepřítelem. Bojovali jsme sami se sebou. Nepřítel byl uvnitř nás..." Po geniální Apokalypse další zfilmované "Zelené peklo" se strhující dějovou linií nováčka Taylora v popředí. Četa rozhodně nikoho nesoudí ani nevyzdvihuje, jen podává neskutečně realistický pohled na vietnamskou válku a je jen na divákovi, jaký si o tom udělá obraz. Na mě to teda zapůsobilo dost. ()

MeanWhile

Oliveru Stoneovi se poved vážně perfektní kousek. Je to úplná paráda todle. Čekal jsem sám jaké to bude a musím říct, že mě to ani trošku nepřekvapilo, jak to bylo suprový. Fakt super film, taky se mi to možná líbí i o trochu více, protože války atak, z této doby, to mám rád, takže to na hodnocení tohoto filmu určitě také hodně přispělo. Nemám k tomu co říci, možná ještě tak to, že Oscar za nejlepší film je naprosto zasloužený. Paráda. ()

Beastmaster4 odpad!

Duchaplná myšlenka, realistický pohled na válku ve Vietnamu a boje, to všechno mi tady chybí. Tolik opěvovaná Četa je pro mě jedním z nejhorších válečných filmů a nebojím se to říct i přes její vysoká hodnocení zde. Hodnotím podle vlastního svědomí a vkusu. Ve filmu je “hluboká myšlenka“ tak průhledná a jasná hned na začátku, že není důvod sledovat další pasáže. Obraz války ve Vietnamu je, dovolil bych si říct značně zkreslený. Každému normálnímu člověku je jasné, čím vojáci v jakékoliv válce museli procházet a jak změnila válka jejich chování. Četa se to snaží ukázat až moc křečovitě a soustředí se pouze na psychické detaily morálky a chování. Všechno ostatní je zabrané jen okrajově a v celku to nevypadá ani jako válečný film, ani jako psychologický film, ale jako film o huličích a ožralech, co dostali do rukou pistolky. Souboje vypadají jak silvestrovský ohňostroj, dialogy (zde spíš kecy) postrádají hlubší smysl a všechno se nakonec ztrácí v křeči natočit něco reálného. Bohužel z reálnosti se tu stává míchanice podivných přístupů k jednotlivým aspektům a ve výsledku se na to nedá koukat. S klidným svědomím se přiznám, že jsem film nedokoukal a cca 15 minut před koncem jsem byl nucen zmáčknout STOP, tohle se jednoduše řečeno nedalo. I když mám rád filmy, které jsou více pro mozkové závity než pro oko, tak tady to bohužel nebylo ani o jednom. ()

JASON_X

Za komoušů jsem tenhle film samozřejmě pubertálně hrozně žral, byl to asi jediný podobný americký film, který se dostal do oficiální distribuce (i s těmi "československými samopaly", což v kinech vyvolávalo salvy nesmělého smíchu). Ale s odstupem času ho hodnotím "jen" jako lepší průměr, několik jiných válečných filmů na mě působí svou existenciální hloubkou mnohem víc (třeba Apocalypse Now, Thin Red Line...) Každopádně Charlie Sheen je výborný, stejně jako spousta dalších aktérů. A vietnamština Johnnyho Deppa je kouzelná. ()

luka4615

Po filmu "Apocalyse Now", se Platoon řadí k tomu nejlepšímu, co kdy bylo na téma války ve Vietnamu natočeno. Je tedy vcelku zbytečné sem cokoli dalšího psát, jelikož to nejdůležitější je shrnuto v mé první větě a v komentářích ostatních uživatelů. Snad jen krátce zadeklamuji, že se jedná o mou válečnou srdeční záležitost. „Somebody once wrote, "Hell is the impossibility of reason." That's what this place feels like. Hell.“ ()

mm13

Dôležitý film, ktorý (žiaľ nie definitívne) zotrel klamlivé predstavy o vietnamskej vojne ako obrovskom dobrodružnom boji za slobodu a vôbec ukázal hrôzy vojny v tej najobnaženejšej podobe. Znásobené úchvatnou schopnosťou režiséra manipulovať s divákom. Môžem si Čatu pozrieť desiaty krát, vždy ma pohltí a vypľuje úplne zožutého. ()

Sawy

Viděl jsem několik filmů o Vietnamu.Hrůznou Apokalypsu,pozvolného,ale neskonale působivého Lovce jelenů,akčně laděné Údolí stínů.A také dokonale naturalistickou a působivou Četu.Oliver Stone si v tomhle filmu ještě zasloužil být nazýván "svědomím Ameriky".V případě Čety to totiž sedí hodně přesně.Nechápu,proč ti Američané do toho Vietnamu vůbec jezdili!Hrůzy války tady nejsou zobrazeny tak psychedelicky jako v Apokalypse,ale jsou tady v několika nezapomenutelných naturalistických scénách.Film je o ztrátě nevinnosti,tu si tam nemohl udržet vůbec nikdo.A Charlie Sheen tu deziluzi ztvárnil skvěle.Nejspíš jeho životní role.Ale ani jeho skvělý výkon nemůže překonat to,co zde předvádí dvojice Berenger-Dafoe v rolích soupeřících důstojníků.Hlavně William Dafoe je excelentní.Scény přestřelek jsou natočeny záměrně nepřehledně,aby se člověk líp vcítil do kůže vojáků a funguje to.A taky nesmím opomenout malou roli Johnnyho Deppa.Takhle začínala budoucí velká hollywoodská superstar.Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. 90 % ()

Katullka

Tak jako Mariňák udává pravdu o Iráku a Afghánistánu, tak Četa o Vietnamu. Pro mne jeden z těch nejsilnějších zážitků s filmem. Doslova úžasná podívaná! ()

ScarPoul

Oliver stone je režisér , ktorý si nebere servítky pred ústa a dá sa povedať že vo svojich starších filmoch je čo najrealistickejší. Čata je silný príbeh, ktorý vyzdvihujú fantastické výkony ústredného tria - Berengerov zjazvený záporák je naozajstná sviňa, Defoeho seržant taký kľadas od vedla, ktorý sem tam hodí nejaké to múdro a Sheenovi jeho zúfalstvo totálne veríme. 4* dávam len kvôli tomu že prvá polovica bola drsnejšia a viacej šokovala - scéna v osade a druhá bola plná morálnych ponaučení. čo už hraničilo s typickým americkým patriotizmom ale zase na druhú stranu nepostrehol som tu ani jednu americku vlajku a to sa cení. ()