Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

kulyk

Tato povinná kukba je sondou do doby, kdy ještě klucká četovali na čerstvém vzduchu, místo na fuckbooku, Američan měl přechodnou chvilku sebezpytování a Charlie vlastnil v nose několik, prozatím chemicky nespálených, čichových buněk. Jak jsem již psal - odvedenci si mezi sebou ve volné přírodě vesele četují, občas čekují Indočíńany, nejsou-li náhodou Čínoindy, pohulují konopnou smyčku a baví se lovem na zvěř plís-nou. Kromě jiných superlativ, kterými bych mohl potřísnit monitor, stojí za vyzdvihnutí vynikající běžec Defoe. - Celé to je taková pěkná procházka po Ho Či Minově zahrádce. ()

2Pac

Tomuto filmu sa zasluhou Olivera Stonea podarilo jedinecnym sposobom vykreslit myslienky, prehanajuce sa v hlave kazdeho, aspon trosku mysliaceho vojaka, ktory nebojuje preto, aby chranil svoju krajinu, ale bojuje preto, lebo to chcu politici. Cata nestratila na aktualnosti ani roky po svojom uvedeni do kin, kedze stale sa najde nejaky ten Bush, ktory vysle vojakov, tam kde nie su potrebni... ()

Wacoslav1

Tak tohle rozhodně není óda na hrdinné Amíky co osvobozují chudáky ťamany od komunismu. Stone tam byl, takže všechny ty sračky zažil na vlastní kůži. Každopádně plejáda skvělých herců. Parádně vygradovaný konflikt Dafoe vs Berenger a patrně nejlepší herecký výkon jaký kdy podal Charlie Sheen. K úplné spokojenosti mi sice něco chybělo, ale i po letech působivý film o odvrácené straně Vietnamské války.80% ()

gogo76

"Nebojujeme proti nepriateľovi,ale sami proti sebe", aj o tom je táto excelentná vojnová dráma, na ktorú som bol istého času nesmierne hrdý. Samozrejme, že som aj dnes. Bola to totiž jedna z prvých oficiálnych VHS po 89.roku, ktorá obsahovala iba titulky a bol som na ňu veľmi pyšný. V dobe VHS-iek som si mnoho filmov v originálnom znení neužil a možno aj preto som tento film zbožňoval a pozeral až prekvapivo často.Doba pokročila, DVD médium je splnený sen filmového fanúšika. Jeden z najlepších vojnových filmov vôbec, nesmierne realistický a presvedčivý ako prechádzka ozajstným peklom. Čo dodať? Snáď len:" When the machine breaks down,we break down". Film 100%. ()

pepo

najlepší Stone,najlepší vietnam.jeden z najlepších filmov vôbec.pri smrti seržanta Eliasa sa nedá nerozrevať.Proste dokonalý film.Prečo sa teraz také netočia? ()

Xmilden

Platoon je velice syrové nekompromisní drama vyobrazující vietnamský konflikt v celé své nahotě. Na jednu stranu jsou zde vojáci, pro které je zabíjení nutnost a na straně druhé je zde ještě alespoň trošku mírumilovný seržant Elias v podání skvělého Willema Dafoeho. Mezi dvěma těmito kameny sledujeme příběh vojína Taylora. Na Zemi existuje peklo a jmenuje se Vietnam! 90% ()

Divočák

Oliver Stone patří k mým srdcovým režisérům. Ale o co víc je právě Četa jeho srdcovým filmem, o to míň se mi právě ona dostala pod kůži. Jeho jinak perfektní režie mi právě tady moc nesedí a toporný Sheen mi v hlavní roli jenom ničí celkový dojem z filmu. O co víc mi ale vadil Sheen, o to víc jsem zbožňoval Dafoa a nenáviděl Berengera, kteří si podle mě svým konfliktem dokázali ukradnout takřka celý film pouze pro sebe. ***Věděli jste, že: Oliver Stone film natočil na základě svých vlastních zážitků. Stejně jako hrdina filmu se do války přihlásil dobrovolně a stejně jako on v ní prožil hořké vystřízlivění. Z Vietnamu odjížděl v roce 1968 s Purpurovým srdcem, Bronzovou hvězdou a dvěma zraněními z boje.// Filmovou četu Stone postavil z lidí, které osobně potkal ve dvou různých jednotkách, kde sloužil.// Charlieho Sheena nejdříve Stone odmítnul coby nezkušeného, a místo něj zvažoval třeba Keanu Reevese, Kylea MacLachlana nebo Johnyho Deppa, kterého nakonec obsadil aspoň do vedlejší role. Nakonec ovšem Sheenovi osobně roli nabídnul.//Herci museli absolvovat čtrnáctidenní pěchotní výcvik, aby pak na plátně působili dostatečně "vyhořele". Stone je nechal kopat příkopy, sloužit noční hlídky, krmil je jen "bojovými" porcemi jídla a znenadání je překvapoval explozemi či střelbou. Každý navíc musel respektovat svou hodnost a reagovat na jméno své postavy.//Tom Berenger během výcviku zhubnul 13 kilo.// Pro větší realističnost vznikal skoro celý snímek chronologicky. Pokud některá postava zemřela, musel se její představitel bez prodlení sbalit a odjet. *** ()

lesumir

Četa je jeden z největších filmů, které jsem měl možnost vidět, díky výborné režii Olivera Stonea, střihu a kameře, protože tím film působí realističtěji. _ Po skončení jsem si dával pauzu, než půjdu napsat komentář, protože jsem se cítil strašně bezbraně styděl se za svět, jaký byl - je - bude. Protože Stone si tím vším prošel, tak věřím, že Platoon NENÍ preceňovaná a podle lidí neobjektivní válečná podívaná! ()

Hrabka

Byl bych to byl býval viděl v osmdesátých letech, byl bych býval byl asi nadšen. V roce 2008 ve mě tento film nevyvolává nic převratného. Je to jisto jistě skvěle zvládnutá prácička, vykreslující dokonale vietnamskou válku, ale něco podobného jsem už viděl několikrát. Tento válečný film ovšem ostatní dílka v něčem převyšuje. Je to ona krutá realita a žádné zlehčování jinak zbytečného konfliktu. 80% ()

cheyene

Zelené peklo, to je přesně to, co vystihuje válku ve Vietnamu. Je to ovšem také to, co se podařilo filmařům převést na plátno v takovém stylu, že i při sledování Čety z pohovky v pokoji, se ocitáte ve vlhké džungli se všemi mravenci, hady a jinými jejími obyvateli z říše zvířat, přičemž společnost vám dělá nervozita, strach a takřka všude přítomný nepřítel bránící svoji okupovanou zem. K tomu všemu přichází déšť, uniforma rychle vsakuje kapky vody a vy ležíte na zemi a chráníte si obličej před hmyzem, ovšem ani teď nesmíte zapomenout na bezpečnost svoji a svých kolegů-kamarádů či rivalů až nepřátel ve vlastní jednotce. Je tedy nutné mít stále po boku svůj nejvěrnější nástroj - nástroj na zabíjení, střelnou zbraň a jiné "členy z této široké rodiny" (granáty, nože, ...). Snímek Platoon je výbornou ukázkou charakterů u jednotlivých vojáků v rámci jedné čety, působí syrovým dojmem, vykresluje válku bez příkras a nedělá z okupantů (Američanů) takové hrdiny, jak to známe z jiných filmů s touto tematikou. Povedený, ba dokonce perfektní je kontrast dvou veteránů, který z jedné strany poukazuje na zvěrstva páchaná na civilním obyvatelstvu a z druhé strany působí protiválečně. Objevuje se zde mnoho hereckých es, v roce 1986 ještě neznámých či teprve začínajících. 4* jsou z moji strany nejvyšší možné hodnocení, k 5* něco málo chybí, např. chuť zopakovat si Četu v nějaké relativně krátké době, což u filmů s plným hodnocením mám. Zajímavost: V úvodní "vrtulníkové scéně" zaznívá Jízda valkýr od Richarda Wagnera. ()

juta

Čekal jsem válečné drama z druhé světové války, ale naštěstí se děj odehrával ve vlké vietnamské džungli, takže to celkem šlo. Hlavní postava - Charlie Sheen. To mi trochu dělalo problém, protože ho mám spojeného s komediálními filmy, ale jinak to je dobrý válečák. Pár slušně vypadajících úmrtí se tu také našlo a příběh nenudí. Najdou se tu i záporné postavy, které nebudete mít postupem času také rádi a pak kladným postavám fandíte, aby udělaly přesně to, co si přejete a dostanete to. :-) ()

Fiftis

Vojnový film Olivera Stonea, rozprávajúci o pekle, ktorým si prešli vojaci vo Vietname. Film taktiež opisuje, pre mladých a neskúsených vojakov neznesiteľné podmienky, v ktorých mali takmer nulovú šancu splniť svoju úlohu - nájsť a zabiť. Charlie Sheen v tomto filme predviedol dokonale svoje herecké umenie. Jeden z najzaujímavejších filmov o Vietnamskej vojne. ()

ajuska

Taky si nemyslím, že by to byl nejlepší válečný film vůbec, na to je to poněkud zdlouhavé a možná až moc moralistní. Přesto velmi slušný nadprůměr. Veškeré působivost tohohle snímku spočívá určitě v tom, že neukazuje pouhý válečný konflikt dvou zemí, ale především spory, kkteré vznikají uprostřed jednotky a defacto ji tak rozkládají zevnitř. ()

lamps

Oliver Stone Vietnam na vlastní kůži zažil, a díky němu nyní také všichni, kdo se podívají na ČETU a mají dostatečně otevřenou mysl, aby ji pozorně naslouchali. Nekonečný a nepochopitelný boj se sebou samým, děsivá konfrontace s odvrácenými stránkami lidství, které se na místě, kde život zdánlivě nemá žádnou cenu, stává stejně irelevantní jako život sám, Na jedné straně Willem Dafoe, který se snaží zůstat člověkem v nelidském pekle, na straně druhé Tom Berenger, bezcitná bestie ve službách jediné životní jistoty - smrti, a mezi nimi nováček Charlie Sheen, stejně jako divák vyděšený a překvapený poměry uvnitř rozpolceného vojenského pluku. Rákosníci jsou jen kulisou, nutným fyzickým zhmotněním všudypřítomného strachu, beznaděje a pocitu nekonečné viny. To, co v tomhle filmu zastává hudba, je podobný lví podíl, jaký odvádí například dlouhé dialogy ve filmech Quentina Tarantina - atmosféra vás její zásluhou od prvních sekund pohltí, a když se pak aktivně zapojí i vizuální čaroděj Richardson, máme zaděláno na dvě hodiny realistického filmařského mistrovství. Společně s APOKALYPSOU nejlepší a filozoficky nejobjemnější válečný opus... ()

Jacinda

Velmi realisticky ztvárněný život v "četě". At už jde o komáry, bahno, déšt a jiné obtíže na které můžete v pralese narazit nebo o vztahy mezi vojáky. A nebo mezi vojáky a nepřáteli. Drama příběhu ještě dokreslují zoufalé dopisy babičce. Velmi povedené... ()

filmfanouch

Předtím než se Oliver Stone v Hollywoodu proslavil jako scenárista Půlnočního Expresu či předělávky Zjizvené tváře a později jako režisér tak byl vojákem ve Válce ve Vietnamu do které se přihlásil dobrovolně a už od konce své vojenské kariéry začal chystat scénář vycházející z jeho zážitků, teprve ale úspěch filmů jako Lovec jelenů či Apokalypsa zařídil aby bylo konečně jaké studio (konkrétně studio Orion) Stoneův válečný film zafinancovat. V roce 1986 tak definitivně vznikl legendární válečný film, který možná úplně nedosahuje kvalit Lovce jelenů, Apokalypsy nebo těsně pozdější Ocelové vesty, ze všech čtyř filmů je ale Četa vzhledem k Stoneově vztahu k zmíněnému válečnému konfliktu nejosobitější. Postava Chrise Taylora v podání Charlieho Sheena je v podstatě ztělesnění Olivera Stonea. Stejně jako Stone se Taylor do války z univerzity přihlásil dobrovolně a krom boje s Vietkongy je Taylor svědkem také souboje uvnitř čety, které je součástí. Konkrétně více než rivalita pomalu čím dál tím více žhne nad krutým seržantem Barnesem v podání Toma Berengera a stále pudově lidským seržantem Eliasem v podání Willema Dafoeho. Zatímco co Elias ztělesňuje anděla na Chrisově rameni, Barnes je naopak ztělesněním ďábla a oba mají na Chrisovu kariéru v armádě zásadní vliv. Stejně tak postavy Eliase a Barnese ztělesňují dva zásadně odlišné tábory amerických vojáků- Ty, kteří si po celou dobu zachovávají svou lidskost a vraždí jen v krajních případech a ty, kteří už se jednoduše vražděním baví a definitivně z nich tak pobyt v armádě udělal monstra. Války dvou stran jsou tu tak vlastně dvě a zatímco co prim pořád hraje především válečný konflikt s Vietkongy, ten důležitější se přece jen odehrává mezi vojáky a především v samotném Chrisi Taylorovi na kterém se jeho pobyt v Americe též začíná podepisovat a on sám se musí rozhodnout jestli se tak vydá spíše směrem Eliase nebo Barnese, kteří tak oba víceméně soupeří o Chrisovu duši. Četa je především první větší filmovou práci kameramana Roberta Richardsona, který sám na téma Čety žertuje, že byl tehdy ve věku 31 let ještě škvrně a že má Četa mnoho technických chyb. Dá se možná říct, že Četa nedosahuje vrcholných vizuálních kvalit pozdějších Richardsonových kousků (JFK, Casino, Letec, Nespoutaný Django, Tenkrát v Hollywoodu), už zde měl ale Richardson vizuální podání neskutečně v malíku a Četa má několik vyloženě nádherných záběrů. Četa tak nejenom nakopla režijní kariéru Olivera Stonea, ale představila světu jednoho z největších kameramanů všech dob. Četa je dost pravděpodobně jedním z nejosobnějších filmů všech dob do kterého Stone dal hodně ze svých zkušeností a jak sám několikrát prohlásil tak i když je Válka ve Vietnamu čím dál tím starší historii tak až do konce jeho života bude jeho součástí. Jako scenárista Stone nepřekvapil a už takového hlavního hrdinu dokáže prodat jenom díky dopisům psaným jeho babičce. Následně ale dokáže Stone stylově představit až tucet postav, každé dodat něco osobitého a zařídit tak aby si člověk všechen ten tucet postav pamatoval. Ať už je to Bunny, Lerner, Francis nebo Big Harold tak je velmi lehké si každou libovolnou postavu zapamatovat a tahle charakterní expozice se prostě Stoneovi daří náramně. Zároveň krom skvělého ústředního tria Sheen-Berenger-Dafoe se zde objevují také první výraznější role herců jako Johnny Depp, Forest Whitaker, Kevin Dillon, John C. McGinley, Keith David nebo Tony Todd a především tu strašně úžasně funguje vzájemná chemie ať v rámci uvěřitelně budovaného přátelství nebo naopak vzájemné očividné nenávisti a chuti navzájem si přinejlepším rozbít držku a v tom nejhorším se navzájem zabít. O to krutějším uvědoměním je fakt, že vše co se ve filmu odehrává je založeno na Stoneových zkušenostech a Stone si nic necucá z prstu. K veškerému násilí, které ve filmu dojde tak došlo i ve skutečném světě a celá sekvence ve vesnici je vrcholně lidsky nepříjemná. To vše potom vede k vyvrcholení druhé třetiny a k nejlegendárnější scéně filmu, Možná Četě občas trochu dramaturgicky ujíždí noha a nejvíce je to poznat v úvodu třetí třetiny, je to ale pořád super až do konce a když dojde na závěrečnou bitvu tak jde z toho husí kůže. A to při každém vidění i přesto, že po prvním zhlédnutí už jsou karty jasně rozdané, což je dokazuje jak skvělé ono celé finále je. Četa je realistická, řemeslně velmi dobrá a především jde opravdu o zásadní a především super film. Mám jen trochu problém s režijním vedením Olivera Stonea, který si možná za film došel pro Oscara za nejlepší režii, přesto mám ale z Čety pocit, že se zde jako režisér tak trochu ještě hledal než došel k takové výrazně lepší formě u takového JFK. Zároveň je sice tak trochu hloupé film srovnávat s vrcholnými peckami jako Lovec jelenů, Apokalypsa nebo Olověná vesta už jenom proto, že každý film na Válku ve Vietnamu kouká tak trochu jinak, přesto ale Četa za mně pořád tak trochu tápe v jejich stínu. To ale zároveň neznamená, že by Četa přišla o vše co jí dělá tak super filmovou záležitostí, která je stejně důležitým filmovým milníkem i 34 let po jeho vydání a i když za mně přece jen k dokonalosti něco chybí, v roce 1986 si (k velkému překvapení samotného Stonea) film právem došel i pro sošku za Nejlepší film roku. Oscara si ten rok právem vybojoval i střih (prostřihy akčních sekvencí jsou vyloženě super) a mix zvuku a i když Tom Berenger, Willem Dafoe a Robert Richardson ten rok ostrouhali, jejich vrcholné výkony jim nikdo upřít nemůže. Četa dodnes neztratila nic na svém kouzlu a je stejně tak emocionálně silná jako v době svého vzniku. Jednoduše super film o boji na bojišti i následně ve vlastních řadách ale především také realistická válečná řezničina, která se neztratí ani ve stínu svých nevlastních filmových bratříčků..... A především připomínka zlatých časů s vážným a relativně zdravým Charliem Sheenem! () (menej) (viac)

JohnnyD

Pri Čate sa nemôžem vyhnúť porovnaniu s Apokalypsou, tak prečo to nedať na začiatok? Čate sa lepšie podarilo vystihnúť depresiu vojny. Nie sú tu trápne scény ako boli v Apokalypse (surfovanie). Na druhej strane Čata nie ej tak vizuálne krásna, ale obsah tu zvíťazil nad formou. Všetko vrcholí v scéne v dedine, keď som mal zimomriavky na celom tele. Je to fakt drsná scéna a jedna z najlepších scén filmovej histórie. Stone ukazuje krutosti US armády, ale ani na sekundu nepôsobí účelovo. Ukazuje, že v armáde boli dobrí ĽUDIA, ale aj svine, ale predovšetkým to boli skutočné bytosti a nie nejaké výmysli ľudí, čo o Vietname čítali v novinách. Stone nakrúcal podľa svojcih zážitkov a vidieť to na filme. Je úplne prirodzený. Herci sú úžasný. Charlie Sheen prevzal vietnamskú štafetu po otcovi a v role zbohatlíka, ktorý nevedel poriadne, čo ho tam čaká, je úžasný. Je to drsný film, ale aj tak (práve kvôli tomu?) vám ho odporúčam. ()