Trojuholník smútku

• Česko Trojúhelník smutku (viac)

Model Carl a jeho partnerka, modelka a influencerka Yaya, sú pozvaní na plavbu luxusnou loďou. Spoločnosť im na nej robí vybraná smotánka: bohatý starý mládenec hľadajúci životnú lásku, výstredný ruský obchodník či britskí manželia obchodujúci so zbraňami. A všetkému vládne kapitán, ktorý je večne opitý a cituje Marxa. Spočiatku ide všetko podľa plánu. Ale počas prichádzajúcej búrky a sedemchodovej kapitánskej večere sa všetko začína komplikovať a charaktery cestujúcich sa postupne začínajú ukazovať v pravom svetle. (ASFK)

kockodan odpad!

Proboha co to mělo být? Kousavá sociální kritika dnešních poměrů? Vám vadí životní styl modelů a modelek? Nebo že tlustý rusák zbohatl na hovnech od prasat? Nebo že snědé filipínky a asiatky makají a uklízejí po bílých boháčích na jachtách? A co jako? Co je komu do toho? Z toho máme být v šoku??? Sociální nerovnost a nespravedlnost je nám známá již z dob starověku! Byla, je a bude!!! A co měly jako znamenat ty první dva zdlouhavé díly o mužských modelínech a pak hádka o penězích modelkovského hetero páru??? Jakáž takáž sranda, která alespoň nějak zaujme nastává až po víc než hodině (!) roztahaného, zdlouhavého a neskutečně nudného rozjezdu!!! Večeře na jachtě mi nepřišla jako zrovna satirisky tepající do zbohatlíků, či nějak vyjímečně zajímavá. V blicích scénách už se dovedl skvěle vyžívat Monty Python v osumdesátkách a taky Little Britain!!! Pro mladší obecenstvo je to ale asi přelomová zábava, koukat se jak se na luxusní jachtě bohačí vyblijí z podoby. Že se lidi poblijí a z hajzlů začnou tryskat hovna jako má být nějaká alegorie něčeho??? To má jako nastavovat zrcadlo společnosti? Nebo se máme my, plebs, tetelit škodolibostí, že se pár boháčů válí na luxusní jachtě ve vlastních sračkách a blejou i z uší??? Dynamika vztahů na ostrově byla také natočena odporně zdlouhavě a filmařsky strašně nemotorně uchopená! Nemůžu prostě tento typ filmařiny dlouhých odmlk a pohledů do nikam vystát! Nakonec jsem si odnesl jen to, že hierarchie se ve společnosti odvíjí od zdrojů, kdo je má a kdo k nim získá svými schopnostmi (rozdělat oheň, nalovit ryby) přístup, rozhoduje a poroučí jak věci budou! Ale to je známá věc od pravěku. Na lodi a na souši za běžného západního statusu quo rozhodně nerozhoduje a neporoučí jak se budou věci mít žádná manažerka toalet. To ale víme. Když se ale poměry změní a místo známého společenského uspořádání se ocitneme na ostrově, dynamika moci se změní, A co jako? Na toto banální zjištění jsme potřebovali dvě a půl hodiny (!) takovéto nudné, vypravěčsky nezáživné a roztahané sračky??? Tu úvodní scénu s konkurzem na mužského modela a ten trapný náhled do života modela a modelky při hádce o penězích jsem opravdu nepochopil. Zvláště v kontextu pozdějšího děje na ostrově, nebylo pro mě jako pro diváka z pohledu vývoje postav vůbec nutné nic z toho vidět či znát! Totál odpad, ze kterého jsem přetáčením naštestí udělal jen něco málo přes hodinu ztraceného času, kterou mi už nikdy nikdo nevrátí! Jít na to do kina, odcházím při scéně ve výtahu. Teď již ale aspoň vím že Ostlunda už nikdy více!!! ()

PanJelen

Ruben Östlund očividně nemá rád vyšší společenskou třídu, kterou doslova zaplaví všemi dostupnými fekáliemi na palubě luxusní lodi. Dalo by se mluvit o vrcholu celého díla, ale je tam toho mnohem více. Ve Čtverci vystavil vykřičník v kosočtverci celé povrchní společnosti a tady jen zdatně pokračuje, ale ještě zábavnějším způsobem. Symbolika trojúhelníku je nejvíce patrná v rozdělení společnosti. Vyšší třída má hlavu v oblacích a neví, co se kolem opravdu děje, střední třída s jemnou nadřazeností zadává úkoly těm dole a ta třetí je jako neviditelná a dokud vše funguje není jí potřeba vůbec vnímat. Tyto společenské vrstvy se ale rychle promění při neočekávané události a managerka záchodů se stane nečekaně jejich královnou. Ruben Östlund také utne nelítostně závěr celého filmu a pokládá nám otázku, jestli by možná změna chování postav nevedla k pozitivnějšímu vyústění celého konce, který si stejně musíme domyslet sami. Za mě možná nejlepší film roku a po zralé úvaze dávám za plné, přece jen ve mě film dále rezonuje a to se mi často nestává. ()

Feferonka1

Dokonalou komičností a ironií nabitá dvou a půl hodinová jízda, při které se už těšíte, až si to pustíte znova. Hodně dlouho jsem na takový film čekal. 10/10 ()

hony23

První hodina je nekoukatelná, neboť jen sledujeme skupinu nesympatických lídí, jak žvaní o kravinách. Kdo ale vydrží až do večeře s kapitánem jachty, dostane nakonec docela zábavnou společenskou satiru. Závěr byl povedený, byť docela předvídatelný. ()

RNDr.Strom

No, bohužel zklamání. Slibná premisa i začátek, jako vždy skvělý Woody Harelson a velmi otravný film pro někoho, kdo už někdy dříve zaznamenal, že v současné společnosti něco tak trochu nesedí. Asi úplně nechápu, na jakou cílovou skupinu to bylo mířeno, což je možná můj problém, a jestli to s vámi nějak rezonovalo a nějak vás to posunulo, tak prima, dobře pro vás. Pro mě to nicméně byla jen hodně velká kopa docela primitivních in your face gagů, které nepřidaly nic navíc. I mean, tohle je doslova to, co buď vidíte kolem, a nic moc navíc vám to neřekne, čili je to jenom jaksi otravné, anebo to nevidíte, a v takovém případě tak nějak předpokládám, že se to asi moc účinku mine, protože je to jaksi moc... no, in your face, tak nějak dětinské. Ale fajn, jestli to nějakým příjemným způsobem pohladilo vaši pokladničku kulturní inteligence, ať to má klidně 80%. ()

Petr490

Jelikož jsem typicky český všeználek co rád věci komentuje a hodnotí na denní bázi, tak komentář zde na ČSFD píšu tak jednou za rok. U tohohle filmu to ale nemůžu nechat bez komentáře. Tenhle film je klasický emočně chladný severský drama, táhne se to jako med, je to plný myšlenek a občas z toho doslova mrazí, i když na jachtě je teplo. Krásná sonda do lidský nátury. Poslední část byla trošku slabší a na můj vkus moc chaotická, hlavně byla bez výraznější myšlenky, bylo to jen o prohození rolí, jako v tom bazénu. Bazén byl taková předzvěst poslední části. Nejvíc mrazivá na tom filmu je skutečnost, že člověk očekával, že poslední scéna dopadne jak dopadne. Bylo to jasný. Vrchol absurdna je, že ten nadějnej rozjezd kariéry u ní skončil jako v samotném filmu, předčasnou smrtí. Mrazivej pocit po celej čas filmu, a škoda potenciálu nadějný herečky, která skončila dřív než stihla začít. Život je zvláštní. ()

Grázl83

První polovina docela zajímavá, ale jak začaly závody ve zvracení to šlo do kopru a najednou se všichni začali chovat jako dementi. Kritika si zase u filmu vyhoní, ale normální divák bude zhnusen a unudi se. A ten závěr, to je absolutní tragédie. Velmi slabé 2* a to hlavně za skvělou hudbu i kvalitní režii. ()

jirka25

Sakra proč se to nejmenuje "Všichini jsme si rovni?" A vůbec mi to nepřijde jen jako střílení do horních 10 000.  Jen se to do nich strefuje schválně o něco víc viditelně, protože mají větší zodpovědnost nehovat se jak hovada. Posádka, "džigolo" a Vietnamka jsou ale zástupci "chudiny" a chovají se naprosto stejně. V tom je podle mě pointa... Jen si tam s těmi rolemi tak hezky režisér pohrává. Ale na mě to bylo až torchu moc psycho, tak jen 4... ()

doriana.g odpad!

Nuda, nuda, hošíci, nuda, ona/on ještě větší nuda, yacht-nuda nud, kecyprdybeďary + blitky - opravdu, pane režizére, vážně jsou na světě lidé, co se dnes ještě smějí blitíkům?? ?? , pak ostrov, zase nuda a hlavně špatně, pan režizér je vločka, že?  protože přece pirát pořádně třískne hubatou lovkyni a ta se stane jeho chytačkou potravy, a ještě jemu i jeho kamarádům 3x denně vykouří...  Nudná/nudná/nudná  a v konečném důsledku neuvěřitelná kravina. A už asi vím, proč to tu má tolik procent... Jelita vzhlédla od dispejů!!!! :-D ()

Tomas_PO

Nečakaná paráda, plná absurdných a humorne satirických scén vrcholiacich v niekoľkých výbuchov hlasného smiechu. Skvele vykreslené postavy a to napriek tomu, že až na Woodyho Harrelsona sú herci takmer neznámi. Na pomedzí 4 a 5 hviezd. ()

veverysiak

Asi som mal vidieť dramaticko-satirické zrkadlo dnešnej šialenej doby, tak prvý uhol trojuholníka ukazuje pridrbané zvládanie pridrbaných problémov pridrbanej mladej generácie, druhý uhol odzrkadľuje od reality odtrhnutý svet peňažne bohatšej časti sveta a tretí uhol je o správaní sa pomiešaných vrstiev obyvateľstva v mierne extrémnych podmienkach, každý uhol hyperbolizuje, zovšeobecňuje a akcentuje ľudské správanie v mimoriadnych aj bežných situáciách, ale niekedy chlapi priveľmi zatlačia na pílu, niekedy to totálne presolia a niekedy chcú robiť násilne umenie pre zaujatie až šokovanie, kostra príbehu je výborná, ale zápletky ma dáko nedojali, takže 40%. ()

Niloho

Tak to bylo obrovské zklamání, klouzání po povrchu, plytká zápletka, schematické postavy, nepřesvědčiví herci, bídná režie - absolutně mne to nevtálhlo do děje, tohle se takhle nikdy a nikde nemohlo stát - i když se to tak chtělo tvářit - bylo to umělé, neuvěřitelné a chabě vymyšlené. Trochu ztráta času! Ale je dobré vidět, za co lze získat Zlatou palmu! Nebo se to ocenění prodává jako výletní lodě? ()

Franki69

Anoncovat velmi krutou, místy až brutální sociálně-třídní kritiku světa bohatých jako satirickou komedii je podraz na diváka…a velmi unfair způsob, jak do kina přilákat diváky, aby jim pak bylo nazvraceno do obličejů. A právě proto jsem si film neužil, jak bych býval mohl…Cítil jsem se podveden, protože jsem byl, navíc přes lákavé obsazení Woodyho Harelsona, vláčen a smýkán kritikou, se kterou jsem vlastně schopen i souhlasit, ale o kterou jsem v danou chvíli nestál. Já se sociálně kritickým filmům nevyhýbám..ale musím na ně být naladěn a být v danou chvíli rozhodnutý, že to je druh kinozábavy, kterou si chci dopřát. Takže..jak s hodnocením? Oceňuju jasné a přehledné režijní vedení, velmi dobrou kompozici záběrů, práci kameramanů vůbec a vlastně výtvarně estetický koncept celého filmu. Takže…Trojúhelnik smutku je jasný festivalový film, který nepřipraveného a průměrného diváka znechutí a své poslání – sdělit svůj komentář sociálně třídním nespravedlnostem dnešního světa - nedokáže přes tuto bariéru doručit. V tom selhává.. Trochu váhám s doporučením. Projděte si komentáře, počtěte si v recenzích. Film je natolik solitér, že na jeho plný účinek vás nepřipraví nic a vždy nabídne něco navíc. A já si nejsem jistý, jestli se to zrovna vám bude líbit. Dávám 60%, rozhodně to není film průměrný. ()

tchempi

Lidi, nevěřte vyhypovanému hodnocení a komentům pětihvězdičkových pozérů. Až na pár, opravdu jen pár, vtipných momentů na jachtě je to nudná artová sračka. ()

Poleloukales

Trochu opulentnější Král Krysa. Exposé ožralých kapitánů lodí a hoven bylo k posrání... Konec mě trochu zklamal, čekal jsem něco originálního a... zase nic! ()

Ironhead

Zajímavá satira, ale smíchy sem u toho teda neřval ani jednou. Navíc na ostrově se to překlopí celé nějak strašně rychle a bezbolestně, čili málo uvěřitelně. Bylo to fajn, ale z kecek mě zas vystřelilo. ()

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

23.04.2024

Ruben Östlund v současnosti patří mezi nejsledovanější evropské filmové autory. Svým snímkem Trojúhelník smutku, za nějž získal několik oscarových nominací i Zlatou palmu z hlavní soutěže festivalu v… (viac)

95. Ceny Akademie - nominace

95. Ceny Akademie - nominace