J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

berg.12

Ať už je téma jakkoli kontroverzní, jedno Stoneovi upřít nelze: Jeho filmařské pojetí je natolik poutavé, že nejenže vydržíte u záběrů ze soudní síně v napětí celé 3 hodiny, ale po skončení filmu byste mu byli ochotni uvěřit, že za vším vlastně stojí Medvídek Pú. ()

Kaka

Kvalitní filmová podívaná. Stone a jeho další z ožehavých témat americké historie a opět kvalitně zpracované. Dobrý scénář, skvělá práce s kamerou (černobílé autentické flashbacky - fantazie a zlepšují celkovou autenticitu filmu), výborný střih a kvalitní herecké výkony. ()

Spiker01

Slavný monolog nebo postava Donalda Sutherlanda plně podtrhují onu zlověstnou konspiraci, která mnohým lidem nedá spát a zejména v těchto dvou momentech velice zamrazí. V roce 2029 se možná dozvíme, jestli Oliver Stone pravdu měl nebo si jen Jim Garrison ve své knize, úžasně zahraný Kevinem Costnerem, chvástal peří...9/10 ()

Falko

Je neuveritelne, akym sposobom natocil tento film Oliver Stone. Videl som Director´s Cut verziu a velmi ma prekvapili dialogy, scenar, velke mnozstvo hollywoodskych hviezd vratane komikov Jacka Lemmona, Waltera Matthaua alebo Johna Candyho vo vaznych ulohach, v akych som ich asi nikdy nevidel, alebo si na ziadne nespominam a taktiez skvela napinava hudba Johna Williamsa. Kevin Costner taktiez podal vynikajuci vykon hlavne v zaverecnej reci na sude a jeho Jim Garrison dokazal presvedcit svojou verziou o vrazde Kennedyho snad mnoho ludi. Tazko povedat, do akej miery je pravda to, co nam predviedol Oliver Stone, ale verim tomu, ze cast z toho mohla byt pravdiva. Vzdy ked ide o vojny, moc a peniaze a ked nejaky prezident chce vojnu ukoncit, ako napriklad vo Vietname, bud ma problem, alebo ho zabiju. Pri vrazde Kennedyho ochranka zlyhala totalne, hlavne ak si pomyslime ze gulky prichadzali z viacerych stran. V tom pripade je zaujimavy rozhovor s Donaldom Sutherlandom ako s panom X, ktory bol prikazom z vyssich miest odoslany do Noveho Zelandu prave v case, ked bol spachany atentat na prezidenta. Prilis vela nahod na to, aby tam nebolo akesi sprisahanie alebo planovana Kennedyho vrazda. Ale hladat vraha alebo vrahov prezidenta je asi podobne nemozne, ako aj vo filme INTERNATIONAL (2009) s Cliveom Owenom a s Naomi Watts, ti ktori to videli, asi budu vediet, co mam na mysli. Ak sa hovori o vlade, opozicii, mafii, CIA, FBI, komunistov a neviem este kto kazdy a vsetci su nejakym sposobom prepojeni, co sa zda byt takmer nemozne, ale co ak je to pravda a maju v tom vsetci prsty? Tak v tom pripade je nemozne najst vrahov, ale pravdu by sme chceli poznat vsetci a takto nam film ponuka spustu otazok, pri ktorich sa mozeme len zamysliet nad tym, co sa stalo a preco sa to stalo. JFK ziskal dvoch Oscarov za kameru a strih, ale bol nominovany aj za najlepsi film, reziu alebo herca vo vedlajsej ulohe Tommyho Lee Jonesa. V tom rocniku ale dominoval thriller MLCANIE JAHNIAT (1991), preto si za reziu vyzdvihol Oscara Jonathan Demme a producenti filmu za najlepsi film. V pripade herca vo vedl. ulohe si Oscara vyzdvihol Jack Palance za komediu DOBRODRUHOVIA Z VELKOMESTA (1991). ________ Kevin Costner - (Jim Garrison) - Vincent D´Onofrio - (Bill Newman) +++ Sissy Spacek - (Liz Garrison) +++ Gary Oldman - (Lee Harvey Oswald) +++ Michael Rooker - (Bill Broussard) +++ Joe Pesci - (David Ferrie) +++ Tommy Lee Jones - (Clay Shaw) +++ Kevin Bacon - (Willie O´Keefe) +++ Donald Sutherland - (X) +++ Jack Lemmon - (Jack Martin) +++ Walter Matthau - (Senátor Long) +++ John Candy - (Dean Andrews) +++ Lolita Davidovich - (Beverly Oliver) +++ Sally Kirkland - (Rose Cheramie) +++ Bob Gunton - (TV moderátor správ) +++ Martin Sheen - (Vyprávač) +++ Produkcia: Oliver Stone +++ ()

castor

Jeden z filmových restů, které jsem měl. Respektive tohle neuvěřitelně obsáhlé Stoneovo dítko jsem viděl tak 20 let zpátky a upřímně mě tehdy umlátilo množstvím informací, postav a teorií. Velké otazníky předkládá tohle svědomí Ameriky aneb Kevin Costner rozmetává oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Nepadl ovšem prezident za oběť spiknutí? Zdravící davy a fatální kulka, která utrhla kus lebky prvního muže Spojených států. Panika. Čas se zastavil. Tragédie hrdého národa. Beznaděj i oslavy. Bolestivé a citlivé období. Politický dobrodruh, prokurátor Costner dostává „případ Kennedy“ po letech úsilí před řádný soud. A není úplně důležité, zda půjde o úspěšné snažení. Podstatná je cesta, kterou ušel a s čím vším přichází. Jeho obžalovací řeč zpochybňující mnohá „fakta“ je pak naprosto skvostná, to se musí nechat. Stejně jako řada hereckých výkonů (sešel se minimálně tucet velkých jmen). Tak uvidíme v roce 2029. ()

ClintEastwood

Oliver Stone si opět vybral zajímavé a silné téma a nebojí se šťourat do věcí, které by radši spousta lidí viděla uklizené někde u ledu. Látka je lákavá, herecké obsazení (ať už hlavní role, nebo ty vedlejší) velice slibné, režie kvalitní a nápaditá (líbí se mi prostřihy skutečných záběrů s těmi Stoneovými) a hudba naprosto trefná. Kevin Costner podává přesvědčivý výkon a ukazuje, že je velmi kultivovaným hercem, který měl v té době skvěle rozjetou kariéru. V menších anebo úplně malých rolích, si zahrají Oldman, Pesci, Jones, Bacon, Candy, Matthau či Sutherland a všichni obstojí. Jediné, co mi na filmu vadí je jeho délka. 190 minut je opravdu dost i na takto rozsáhlý a dějově nabitý snímek, protože některé pasáže (není jich ale mnoho) jsou nudnější. Závěrečná Garrisonova rekonstrukce případu ale byla skvělá a zanechala ve mě silné dojmy. Stone opět nezklamal. ()

*CARNIFEX*

Jeden z mála filmov trvajúcich tri a pol hodiny pri ktorých som od začiatku až do konca nemihol "brvou". Film s veľkým "F", ktorý by mal vzhliadnuť nejeden "rožkom opitý" Američan žijúci s ružovými okuliarmi na očiach. Snáď sa dožijeme roku 2029 a záznamy verejnosti zverené ozrejmia fakty a skutočnosti tohoto obludného činu. Nie len kvôli Amerike a jeho ľudu, ale aby si celý svet zase raz aspoň na chvíľu uvedomil čoho je jedna prehnitá krajina z poza oceánu, hviezdami vlajkou posiata, schopná napáchať, kvôli peniazom a mocou s tým súvisiacou. ()

D.Moore

Díval jsem se na tři a půl hodiny dlouhý film, ve kterém se vlastně pořád mluví, a nenudil se ani na minutu. Říká to dost o tom, jak strhující věc JFK je? Snad ano. Oliver Stone se látky chopil vpravdě mistrovsky a scénář, který mohl velmi snadno působit jako obyčejná konspirační hospodská povídačka o těch hodných a o těch zlých, proměnil v uvěřitelný příběh. Film mě doslova pohltil už během úvodní titulkové sekvence (dokonalá montáž reálných a nově vytvořených záběrů podbarvená fantastickým Williamsem) a až do konce nabízel stále něco nového, kvůli čemu se vyplatilo ho bez dechu sledovat. A to herecké obsazení... Prostě skvělé. ()

troufalka

Film, který je jistě velice atraktivní pro všechny nadšence moderní americké historie. Komu se bude zdát první polovina přliš pomalá či málo záživná, nechť vydrží a počká si na závěr. Posledních 35 minut stojí opravdu za to. ()

Wacoslav1

Kvalitní konspirační kousek od mého oblíbence Olivera. Dokonce bych věřil i tomu, že nějak takhle se to asi opravdu celé seběhlo. Costner podává jeden ze svých top výkonů a při závěrečném soudním procesu film skvěle vygraduje i když pochopitelně tušíte, jak to celé asi dopadne. Jenom snad obligátně si musím postesknout, že ta délka je trochu přehnaná a občas to ztrácí spád, ale to je jediná kompetentní výtka.85% ()

pepo

Strhujúci konšpiračný thriller o vražde Johna F. Kennedyho patrí k vrcholom nielen svojho tvorcu, ale aj celého žánru. Brilantná filmárčina a fantastický Kevin Costner vás na vyše 3 hodiny zarazia do sedačky a vyvolajú pochybnosti o tom, či sa udalosti neodohrali práve takto. Množstvo veľkých hviezd vo vedľajších úlohách, hudba Johna Williamsa alebo úžasné tempo sú iba čerešničkou na torte kinematografickej lahôdky nominovanej na 8 Oscarov, z čoho dvoch aj získal. ()

Xmilden

Neskutečně výživná lekce z dějepisu Made in Stone. Troufám si označit tento film za závěr vrcholné mistrovy pětiletky. Po tomto filmu hodně ubral ze své ostré kritiky USA. ()

Vitex

Když jsem to kdysi na střední viděl, docela to se mnou zahýbalo - od té doby už mnoha věcem nedokážu věřit (především politikům a médiím samozřejmě - a už vůbec ne těm americkým). Film, který člověka v jistém smyslu osvobozuje. Po technické stránce precizní. - - - - - - 8. 6. 2013: No jo, je to občas evidentně přibarvené, scenáristicky komprimované až k dílčí nevěrohodnosti a občas zbytečně patetizované. A celá linie Garrisonových neshod s manželkou tak (..!) prosťoučce vystavěná. Ale celkový feeling filmu, rytmus, střih, kamera, dramaturgie a herci jsou tak geniální a (dobrovolně zcela "jasné") poselství tak zásadní, že prostě nemůžu tomuto filmu opravdu "vážně" vytknout vůbec nic - dokonce ani ty neustálé odlesky v brýlích Kevina Costnera, které prozrazují, že to nejsou žádná dioptrická skla, ale jen nějaké dokonce mírně zvlněné fólie (naopak jsem za tento "zcizovák" vděčný, podobně jako za kombinování záběrů reálného a hercem hraného Johnssona, což vnímám jako přiznávání oné pseudodokumentární rekonstrukcoidní shakespearizující "hry", která si hraje na žánr hollywoodského dramatu plného hvězd, jen protože by na to jinak diváci nepřišli). Brecht by měl radost..! ()

sepp

Ojedinele vypravne dilo, u ktereho vas zaboli hlava. A O.Stone je vazne divnej, strkat do vsech oznych zakouti lebky a kostlivce ;) ()

Divočák

Není to vůbec jednoduché hodnotit film jako tenhle. Neexistuje tu žádná pořádná zápletka, žádný originální scénář a celé to připomíná spíš nějaký dokument nebo rekonstrukci. Ve více než tří hodinách filmového materiálu vás zavalí takové kvantum pro někoho možná šokujících fakt o atentátu na prezidenta Kenedyho, že mnohdy nebudete stíhat jména, události nebo souvislosti a když už ano, nebude se vám často chtít ani věřit, že to snad všechno může být ve skutečnosti pravda. Tenhleten nafouklý slepenec informací ale u sebe naštěstí drží perfektním lepidlem, které nese jméno Oliver Stone. Díky jeho svižné a zkušené režii vás JFK ani na chvíli nenudí, dokáže vás patřičně zaujmout a až do úplného konce držet najpaté jako kytarovou strunu. Sloní podíl na tom dozajista nese i plejáda prvotřídních herců v čele s tehdy ještě hvězdným Kevinem Costnerem. A kým taky jiným? Ten si totiž prakticky totožnou roli neústupného státního zástupce, který se nebojí jít do boje za pravdu a spravedlnosti i proti daleko mocnějšímu nepříteli, střihnul už v De Palmových Nedotknutelných a za svůj závěrečný snad pětiminutový monolog před soudem by měl právem dostat zvláštní ocenění. Navíc je až s podivem, jak aktuálně a povědomě tyhle víc než 40.let stará témata v dnešní době, kdy na světlo vyplouvají stále nové a nové šokující skutečnosti o událostech z 11. září 2001, působí a nezbývá tak jen doufat, že na podobný demystifikující film právě o útocích na New Yorkská dvojčata nebudeme muset čekat tak dlouho, jako právě na JFK. ()

-bad-mad-wolf-

Ač jsou tací, kteří Stonea obviňují z konspirační demagogie, je JFK důležitým filmem. Je důležité, že si někdo troufl natočit film, který se nebál obout do kauzy (nad)národních rozměrů, v níž umírali lidé na nejvyšších pozicích; že si troufl vyvracet oficiální teze, aniž by se u toho choval jako debil; že bez příkras divákovi ukázal, že zdravá pochybnost je na místě a že média nejsou vždy nejdůvěryhodnějším zdrojem informací; že se v tomhle filmu chtěla ukázat celá řádka slavných herců. A je fajn, že si nikdo nedovolil výsledný produkt cenzurovat. JFK je zážitkem nad rámec filmu, který mě naprosto strhl a když Kevin Costner začal během závěrečného projevu ronit slzy, došla mi veškerá slova. Forma na pomezí dokumentu, ohromně užvaněné dílo, monstrózní stopáž, přesto dostatek dynamiky - díky patří režisérovi a střihačovi. Kulturní a společenský úkaz. P.S. Je rozdíl mezi polemizováním a popíráním. Tím ani tak nechci řešit, zda polemizuje či popírá tenhle film, ale může být dobrou součástí polemiky naší. ()

Phobia

Těžko odhadnout, jak velká část filmu je založena na faktech a kolik si Oliver Stone vycucal z prstu. Byl Lee Harvey Oswald atentátník nebo obětní beránek ve hře mnohem mocnějších šedých eminencí? Upřímně - je mi to u sedacích partií, odpicnutý prezident je pro mě pouze nejasnou lekcí z historie cizího národa. Největším kladem na "JFK" je každopádně lahůdkové herecké obsazení, skutečný festival hvězd, z nichž každá odvedla své maximum třeba i na malém prostoru. Jestli Oliver Stone natočí další fakta z vládních kruhů USA, například že Barák s Oknama je prezident Islámského státu, frau Merkel je jeho manželka, jejich otcem je knížepán Schwarzenberg a mámou ombudsmáňa Šabatová, nebo že Jirka Křoví jr. byl chovancem ústavu pro duševně choré a speciálně pro něj museli oválnou pracovnu vypolstrovat a denně ze zdí smývat jeho výkaly... nebudu mít problém uvěřit i méně nadanému režiséru a scénáristovi. 69% ()

lesumir

Oliver Stone to na mě tak famozně ušil, že jsem se na chvíli začal bát ve svém vlastním bytě! Ono "ušil" možná není nejlepší termín, protože já mu to všechno věřil a jsem rád, že o tom někdo natočil film, protože Jack Kennedy si to zaslouží. Nejlepší Stoneův film s velkým obsazením hvězd, které excelují v čele s Kostnerem, Pescim a Lee Jonesem. ()

kinej

Tenhle film se Stoneovi opravdu velmi vydařil. Poukázal na prohnilost americké granitury a vymohl si i nějaké konkrétní vládní reakce. Obejvuje se zde herecká extratřída a soustavný herecký koncert všech zúčastněných způsobuje, že dokonce i 206 minut dlouhý režisérský sestřih je koukatelný, svižný a poutavý. Kostner má sice už po kariéře, ale tenhle film je dobré memento na doby, kdy oslovoval intelektuální filmové fandy. Neřeším jestli je film jen spekulace, nebo jestli je pravda. Některá fakta jsou prostě nevyvratitelná, ale znám i názory odpůrců, kteří vše považují za mýtus. Myslím, že když se člověk podívá jakou zahraniční politiku razí Amerika dnes, musí sám uznat, že na těch konspiračních teoriích prostě něco je. ()

MISSha

Špičkově natočená konverzačka na téma jak to možná bylo s vraždou prezidenta Johna F. Kennedyho,která se od nynějška řadí k nejlepším historickým a životopisným snímkům co jsem viděla. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)