J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Poprvé jsem viděl film JFK jako fagánek školou povinný v kině a i když na mě tenkrát hodně způsobil, pořád tomu chybělo hodně znalostí ohledně atentátu JFK, abych si film mohl dostatečně užít. Nedávno jsem se díval na program Discovery world a uviděl jsem v něm minisérku dokumentů o atentátu na JFK. Vhodnější doba pro projekci filmu už být nemohla a já se tedy s chutí zakousl do téhle pořádně velké filmové porce. Musím říct, že Oliver Stone dokázal dát příběhu dynamiku a nápětí a svým více méně dokumentaristickým stylem vyprávění mě ze 3hodin 20minut nudil jen tak 15 minut někde za první hodinou. Samotný herci moc nemají co hrát a ve filmu se pouze vezou na vlně příběhu, který má v sobě tolik semtexu, že nedává šanci k nějakým extra hereckým výkonům, možná s vyjímkou Tommy Leeho, z jeho pohledu jsem fakt dobrej pocit neměl. Právě díky jedinečné konfrontaci s následným pásmem dokumentů na Discovery se musím usmívat, jak to lišák Oliver zaonačil, aby atentát zcela jasně vyzníval ve prospěch teorie spiknutí a upřimně řečeno udělal to velmi dobře. Mistr ignoroval pár malých zato velmi klíčových detailů, protože ty by mu jeho filmařsky dokonale vystavěnou teorii o atentátu na JFK asi pěkně nabourali, ale ať už je pravda jaká chce, nic to neměni na faktu, že tenhle film je režisérský majstrštyk první kategorie. ()

golfista

Na věčnou otázku novodobých amerických dějin - kdo zastřelil J.F. Kennedyho - se tímto filmem pokusil odpovědět Oliver Stone. Myslím, že jeho "rekonstrukce" dopadla skvěle. Také herecké výkony předvším výborný Kevin Costner, ale také ve vedlejších rolích Joe Pesci, Gary Oldman a T.L. Jones stojí za to. ()

Lima

Stone je natolik zručný tvůrce, že by snad byl schopen vnutit vám i myšlenku, že Kennedy byl agent KGB a zastřelili ho marťani. Kdyby to bylo natočeno stejně brilantně, jako JFK, zbaštili byste to i s navijákem. Samozřejmě přeháním, ale rozhodně je JFK formálně dokonalý a obsahově velmi kontroverzní. Jak to doopravdy bylo s Kennedym, to si budeme muset ještě pár let počkat, až CIA odtajní svoje dokumenty a uvidíme tak události týkající se atentátu v širších souvislostech. Do té doby můžeme jenom spekulovat a věřit třeba Stoneovi :o). ()

Tosim

Řekl bych, že pokud se o téhle historické události rozhodne točit režisér typu Olivera Stonea, je hodnocení více než jasné. ()

Isherwood

V době, kdy nebyla americká „high society“ Stoneovi svatá ani trochu, se tato (svého času) nejkontroverznější persona hollywoodských kopečků osvědčila jako znamenitý fabulátor se smyslem pro demagogii, kterou však nemá divák problém sežrat i s navijákem. S kontroverzním tématem, jenž může klidně být až do roku 2038, kdy má být odtajněna Warrenova zpráva, považováno za pravdivou rekonstrukci, se totiž Stone vypořádal po svém. Přestože jeho levicové smýšlení čiší ze snímku každou chvilkou, je estetika filmového vyprávění natolik sugestivní, až je možno na tři hodiny odhodit stranou své vlastní úvahy a nechat se unášet režisérovým rozborem případu, který je veden na bázi konspiračního thrilleru. Bravurní střihová skladba maže rozdíly mezi dokumentem a filmovým výmyslem a přestože je film přecpaný dialogy (a závěrečným monologem brilantního Kevina Costnera), nenudí ani trochu a i když se tři hodiny budou někomu zdát moc, po skončení si bude divák díky Stoneovi připadat, jako by právě rozetnul Gordický uzel. A přitom se toho zase až tolik nevyřeší... ()

Radyo

Oliver Stone si rád pohrává s ožehavými tématy. Dokazuje to i tímto snímkem a dlužno podotknout, že si vede skvěle. Vpodstatě nabízí velmi věrohodnou verzi, jak to tehdy s vraždou Kennedyho mohlo být. Herci ve svých rolích vesměs působí přesvědčivě, hlavně Kevin Costner a Tommy Lee Jones podávají nadstandartní výkony. Mimochodem - T.L. Jones je v té paruce opravdu "kouzelný". ()

T2

Rozpočet $40miliónovTržby USA $70,405,498Tržby Celosvetovo $205,405,498 ║ Má to trošku pomalší rozbeh, ide o ťažké sústo, je tam veľmi veľa dialógov, strašne moc mien, ale postupom času ak si na to všetko zvyknete a dokážete to usledovať, prídu potom zaslúženie ovocia, druhá polovica filmu príde vo svojom rozsiahlom ponímaní potom ako dokonalá, dialógovo drvivá, valcujúca. Kevin Costner ide na plné obrátky, skvelá réžia a kamera, silný film, smutná realita včera-dnes-zajtra. /90%/ ()

Djkoma

Oliver Stone ve formě a se skvělými herci v rukávě. JFK je filmem odsuzujícím Ameriku a její postupy při atentátu na jejího prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Nikdo pořádně neví jak to všechno bylo a Oliver Stone pravděpodobně vzal tu nejrealističtější a přitom zajímavou variantu do které obsadil úžasné herce do všech důležitých rolí. Klíčovým se stal Kevin Costner, který vystupuje charismaticky a ničeho se nebojí. Ostatní jako Kevin Bacon, Tommy L. Jones, Gary Oldman, Ron Rifkin a třeba ještě Vincent D´Onofrio. Neskutečně dlouhý film, který se v druhé polovině snad věnuje už pouze soudnímu dramatu, kdy jeden muž tvrdí celé americe, že není možné to co tvrdí ostatní. Je to těžký boj člověka za spravedlnost proti všem, kteří se snaží utajit co potřebují. Jedna ryba proti proudu neobrátí proud. ()

gouryella

Na začátku devadesátých let točil Costner opravdu kvalitní filmy -viz. Tanec s vlky, i když v tomto případě je zásluha kvalitní podívané především na straně páně režiséra, kterému se opět podařilo bravurně zachytit jedno z palčivých témat americké historie. ()

Renton

Scénář: Oliver Stone, Zachary Sklar .. „To sin by silence when we should protest makes cowards out of men.“ Oliver Stone na vrcholu sil! J.F.K. je hned vedle o dva roky staršího díla Born on the Fourth of July jeho nejpovedenější a nejpůsobivější film. Jelikož jsem v tomto případě obdobně smýšlející jako Oliver Stone, nemám důvod rýpat v jeho fabulích nebo se ohánět demagogii, ale přímo jsem si v látce a její stavbě liboval. I ten největší zastánce ještě pár let platné teorie (určité složky výboru se otevřou nejdříve roku 2029), že vrah byl pouze Lee Harvey Oswald, však nemůže popřít, že režisér a scenárista Stone s látkou mistrovsky pracuje a byť předkládá „svoji verzi,“ dělá to téměř neodolatelným způsobem. Technicky i herecky je pak snímek neméně brilantní záležitostí. Kamera, střih nebo hudba precizně umocňují divácký zážitek. Taktéž paleta herců, v jejímž čele září Kevin Costner v době svého kariérního vrcholu, odvádí poctivou práci. Zvláště při soudním přelíčení je výtečný a s takřka dokumentární přesností rozkryje veškeré okolnosti atentátu včetně jeho průběhu. Dílo J.F.K. je určitě náročné na sledování a pozornost diváka, protože takřka tříhodinový děj je z devadesáti pěti procent vyplněn dialogy případně monology. Ovšem rozhodně nenudí, pokud tedy nejste zarytý krajní pravičák, který to může brát až moc osobně... WHAT IS PAST IS PROLOGUE. 100%. ()

Anthony

Sice je Stone paranoidní blázen, ale zároveň bravurní filmař. Mistrovský střih a kamera - úvodní hrátky s dokumenty a dotáčkami + Williamsova hudba jsou bravurní (rekonstrukce jízda JFK Dallasem). Dobrý Costner (výborný dabing Donutila) + další herci (Jones mě zrovna moc nezaujal, ač byl nominován na Oscara - byl ovšem nominován za vedlejší roli, tak mu ho vyfoukl Jack Palance za Dobrodruhy z velkoměsta a ne Hopkins za jehňátka). ()

Radek99

I přes veškeré pochybnosti o autenticitě důkazů předkládaných nám Oliverem Stonem a o možném manipulování s nimi či vnucování své vlastní verze důvodů atentátu tu máme geniálně natočený politický thriller, který, ač pospojován z mnoha a mnoha různorodých střípků, drží při sobě a ve více než třech hodinách nenechá diváka vydechnout. Jsou přeci jasné důvody, proč Stone tenhle film točil, jeho levicové politické přesvědčení (radikalizující se s jeho posledními snímky) je všeobecně známé a angažovanost také. Tady jsme však svědky totálního zaujetí až posedlostí tématem, mravenčí dokumentární práce při sběru podkladů pro film (který jiný režisér si dá s rešeršemi tolik důkladné práce?), geniálně sestříhaného filmu a velmi originální práce s herci a hlavně odvahy otevírat takováto palčivá témata a jít s kůží na trh a s filmem do boje... Velmi náročná a velmi povedená filmová rekonstrukce... ()

Superpero

Začne to sledem brilantně sestříhaných dokumentárních záběrů, které Stone používá celý film. Vůbec ta skvělá kombinace používání opravdového materiálu a toho filmového mě na snímku zaujala nejvíc. Do toho hraje přesná gradující hudba, no prostě filmová nádhera. I přes svojí úctyhodnou délku film nenudí a ty konspirační teorie jsou opravdu zajímavé. Herci hrají všichni výborně, ale nejvíc mi asi utkvěl Gary Oldman, kvůli zajímavé postavě Lee Harvey Oswalda. Fakt do tohohle filmu děte, čeká vás skvělý zážitek, a myslím že ani děsná paruka Tommy Lee Jonese vás neodradí. ()

Rob Roy

ChewieDC to tu už napsal - tohle pro mě není regulérní filmová událost, ale rekonstrukce faktů s herci, místo prvoligové hollywoodské A třídy mohli nasadit cvičené opice, postavy v JFK nemají svůj vlastní charakter, slouží jen k prezentaci faktů. Richardson by to stejně nasnímal i s těmi opicemi tak dobře, že bysme mu to sežrali. Fincherův Zodiac pro mě tak zůstává filmem o hodně lepším. 70%. ()

Fr

Člověk se stane zbabělcem, zhřeší li mlčením, když by měl protestovat........ O. Stone zbabělec určitě není. Je spíš vlastenec, který je vždy připraven bránit svou vlast. I proti své vládě. Proto se dokáže brodit bezmála tři hodiny v té největší americké špíně. A proč stojí za to udělat to s ním? Jednak je to právě osobnost režiséra a jeho výborná režie, dále dobrý a velmi zajímavý děj a v neposlední řadě přehlídka velkých hereckých výkonů v čele s C.Costnerem v dobách jeho největší slávy. Ať už vás politika zajímá či ne, ale máte rádi jakékoliv pátrání po odpovědích na otázku PROČ? - je to film pro vás. Zvlášť, když se vyprávění prokládané dobovými záběry začne zaobírat i jinými skutečnostmi než je 22.11.1963. A kde je pravda? Na to si budeme muset počkat. A tak zatím kujme pikle! ()

novoten

Jeden prvotřídní herecký výkon vedle druhého na zneklidňujících obrazech americké historie. V první řadě ale také zbytečně patetická osobní linka hlavního hrdiny, neopodstatněná obří stopáž nebo nesourodé vyprávění jednotlivých stop a zvratů. Jako kdyby mi Oliver Stone freneticky předčítal z hustě popsaného notýsku a občas přeskočil do jiného, ve kterém stejné téma zapisoval někdo úplně jiný a ve zcela odlišném období. ()

B!shop

Dalsi perfektni film od Olivera Stonea. Sice toci dost kontroverzni filmy, ale tohle uz bylo precejen trochu moc, se divim, ze mu to dovolili. V podstate prvni dve hodiny filmu je sled rozhovoru a vyslechu, prolozeny dobovejma materialama a zobrazeni toho, co dotycna postava rika. Za tu chvily do vas Stone naboucha tolik informaci, ze by se zdalo, ze se clovek v tom mnozstvi jmen a teorii ztrati, ale kupodivu se tak nestalo. Pak se dej prenese k soudu, kde Costner po chvily predlozi svou zhruba 30 minut dlouhou teorii a ktera zni, jak kdyz je to, co nam Stone nabizi, pravda. Ale treba skutecne je. Film se celej nese v dost rychlym tempu, takze za ty tri hodiny ani na chvily nenudi a je tu silena spousta znamejch tvari, ze ani nedokazu urcit, kdo hral nejlip. Jediny, co se mi zdalo trosku divny, ze Costner zacne jen tak vysetrovat az po trech letech od atentatu a lidi, ktery vyslycha, si vse do detailu pamatujou. Strhujici drama. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)