J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Ace.A.T.L.

Silný, podrobný, skvěle zahraný, odvážný a hodně dobrý. Je zbytečný to jinak víc rozebírat. Kevin Costner skvělej a i ostatní postavy jsou jak dělaný na triko hercům. Za mě oprávněných 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

haack

Co naplat.. úmorné, dlouhé a mdlé. Natočit to radši formou dokumentu by bylo zajímavější, protože film se tváří jako hraný dokument, ale je tam spousta hluchých pasáží a uspávající atmosféra... Prijde mi jako by někdo neměl dost důkazů a fakt, tak radši natočil hraný spekulativní film... 5/10 ()

Velislav

Absolútny skvost nielen vo filmografii Olivera Stona. So scenárom mu pomáhali aj ľudia z pozadia tejto americkej udalosti storočia, takže napriek svetonázoru tvorcu a obvyklej "mienkotvornej" línii sa divák skôr prikloní na jeho stranu a videniu (subjektívnej) pravdy. Trojhodinová dráma, ktorá zaujme fajnšmekrov kvalitného filmu, v popredí s Costnerovým súdnym monológom. Zážitok. 10/10 ()

imaginer21

Zapruderův film, Kubánci, CIA, mafie... slizský Clay. Všechno tam je. Oliver Stone (stejně jako skutečný Jim Garrison a davy nesouhlasivců po celém světě) se prostě nedokázal smířit s oficiální a mírně řečeno nevěrohodnou verzí popisu Kenendyho smrti podanou Warrenovou komisí. A tak, se svým umem, smyslem pro vycizelovanost, timing, drama i patřičný morální podtext vytvořil tak komplexní doku-drama, že ty tři hodiny utečou jako voda bez jediného pocitu nudy. A na závěr ještě koukáte s otevřenýma očima a padlou čelistí, čeho jste to právě byli svědky. Ano, o témtau bylo napsáno mnoho knih, natočeno mnoho dokumentů, Stone samotný zakládá film spíše na těch kontroverznějších teoriích, ale s odstupem času (a příchodem Stoneova dokumentu) před Stonem dáváte hlouběji a hlouběji klobouk dolů za to beztak ukočírované dílo, v němž se režisér nebál prstem ukázat i na to, jací zm*di v 60. letech neměli obavy se na něčem tak hnusném podílet. A hlavně jak snadno se dá obalamutit široká veřejnost vysoko postavenými složkami, kterým zachutnala moc. Nechť je film (jakkoliv kontroverzní a přemrštěný) jejich zrcadlem. I zrcadlem celé té společnosti, která něco takového dovolila. Kostějův závěrečný monolog vystačí na samostatný plnohodnotný film a zasluhuje ocenění i obdiv. ()

PTuranyi

Sugestívne natočený thriller poukazujúci až s dokumentárnym nádychom na nezrovnalosti vo vyšetrovaní vraždy JFK. Produkcia je perfektná a príbeh je dobre napísaný, čomu herci na čele s Kevinom Costnerom dodávajú punc uveriteľnosti. ()

F2003F

Mňa ako zarytého milovníka konšpiračných teórii týkajúcich sa histórie je tento film výsostne lahodným potešením avšak vo svojej neprimeranej trojhodinovej dĺžke sa extrémne tiahne a nepriehľadne tápa na mnohých miestach sám v sebe. Obsiahla téma, ktorú rieši by sa dala vhodne pútavo rozšíriť aj na seriál, ale zároveň dokazuje že je napriek tomu úplne postačujúce ju zhrnúť do polhodinového sofistikovane napísaného monológu s emotívne bijúcim výkonom. Film prudko chŕli veľké množstvo informácii aké sa nielen nedajú zreteľne triezvo rozlíšiť od reality, ale ani naraz poriadne pochopiť a vnímať. Smutná skutočnosť a obraz spoločnosti a o to hrozivejší dopad uveriteľnosti v kontrolované média. ()

zager

Jeden z filmů, který otevírá oči, kdy amerika není tou jedinou správnou a bezchybnou zemí, kdy národní zájmy jsou povyšovány nad projev lidskosti. Historie byla možná jiná než se píše v novinách, běžný smrtelník se to však nedozví. ()

Potrublo

Film s veľkými ambíciami vniesť trochu svetla do jednej z temnejších epizód americkej histórie. Stone sa chopil divácky atraktívnej témy a producenti neponechali nič na náhodu keď zjavne zabezpečili rozpočet, ktorý akumuloval herecké obsadenie nabité menami prvej Hollywoodskej ligy, na čele s Kevinom Costnerom, Ten sa zviezol na úspechu filmu Tanec s Vlkmi a zažíval na prelome 80 / 90 rokov asi svoje najsvetlejšie profesionálne obdobie. Film mi príde však značne nevyvážený, akokeby laboroval medzi pokušením priniesť „suchú“ dokumentaristickú analýzu udalostí, ktoré sa odohrali (historické zábery z Dallasu) a nutnou dávkou akcie, zápletky, intríg. Výsledkom je len priemerný príbeh, ktorého nosná časť sa anti-novátorsky odohráva v súdnej sieni ako súboj tých dobrých „pravduhľadajúcich“ a zlých „ututlávačov“. Kto si niečo prečítal o samotnom atentáte aj z iných zdrojov, musí uznať že veľká časť dôkazov, ktoré sú divákovi predkladané ako fakty, sú prinajlepšom neoverené špekulácie. Škoda, táto téma by si zaslúžila triezvejšie spracovanie. ()

harmonikar

Herecké obsadenie snov.Herci boli ochotní hrať v tomto filme za výrazne nižší honorár ako obvykle pretože považovali danú tému za veľmi dôležitú.Cieľom Stonea bolo vytvoriť kontra-mýtus voči mýtu,ktorý predostrela verejnosti Warrenova komisia.Chcel vzbudiť v americkéj spoločnosti znova záujem o prípad a aby sa znova prešetril.Čiastočne sa mu to podarilo.V októbri 1992 prezident George H. W.Bush podpísal zákon nariaďujúci vytvorenie výboru na opätovné prešetrenie atentátu.Výbor pracoval do roku 1998 a počas jeho existencie sa znovu vypočuli svedkovia,aj takí,ktorí predtým vypočúvaní neboli.Vláda USA odkúpila Zapruderov film a predstavila ho verejnosti.Vo filme si zahrali cameo aj skutočné osoby zainteresované do prípadu.Napríklad Jim Garrison si zahral Earla Warrena,ktorý vypočúval vo väzení Jacka Rubyho.Herci sa v rámci príprav na svoje roly stretli s príbuznými a priateľmi osôb,ktoré mali stvárniť.Stone si najal bývalú študentku z Yale University-Jane Rusconi,aby zostavila tím,ktorý mal nazhromaždiť toľko faktov o prípade koľko je len možné.Zo všetkých skvelých hercov,ktorý sa vo filme objavili urobil na mňa najsilnejší dojem Gary Oldman stvárňujúci Lee Harvey Oswalda.Silne mi utkvela v pamäti aj postava Davida Ferrieho(Joe Pesci) a jeho hrozná parochňa.A to obočie!Fantázia!Aj Tommy Lee Jones v úlohe Claya Shawa je veľmi rozkošný. ()

Reddman

Je to něco jako hraný dokument. Stone moc pěkně proplétá fakta s konspiracemi a servíruje je tak, že to vidíte jeho očima. Jedná se o hodně vděčné téma a tak se člověk ani nediví, že prakticky v každé i méně zásadní roli hraje nějaká ta slavná ikona. Je k nevíře, že jsem se ty 3 hodiny nestihl ani na chvíli nudit. Inu když se toho ujme zapálený režisér je to hned vidět a věřím, že nikdo jiný než Stone by to takhle poutavě nenatočil. Z filmu přímo sálá režiséruv entuziasmus a zájem o téma. Hodně mi to taky připomělo zodiaca a to jsou jen body navíc. ()

agent_barton

Wow... Dlouho jsem se dostával k tomu, abych shlédl tento film. Už jen proto, že trvá skoro tři a půl hodiny (konkrétně ve verzi director´s cut) a sledovat jej v pozdních večerních hodinách bych také nedoporučoval. Ale jedná se o velmi kvalitní politický thriller s dílny Olivera Stonea s námětem vyšetřování atentátu na jednoho z významných politiků minulého století vhodně doplněného o dobové materiály. Stone v tomto filmu až vynikajícím způsobem shrnuje fakta a konspirace o události, na kterou ještě dnes neznáme všechny odpovědi a dává nám hodně prostoru k přemýšlení nad hlavní myšlenkou boje proti (nejen) politické nespravedlnosti. A závěrečná Costnerova řeč u soudního přelíčení... klobouk dolů vůči práci scénáristů, je to už taková třešnička na dortu celého filmu. ()

cermy2105

Bylo to opravdu tak nebo ne?Tuhle otazku si urcite reklo spoustu lidi.Vyborna kamera,strih,rezie ale i Joe Pesci a Tommy Lee Jones.Film ktery bych si mohl pustit kdykoliv davam 95%. ()

zekon

Huž sem to viděl asi 5x. Jiné logické, rozumné a reálné vysvětlení co se tenkrát stalo asi neexistuje. Oliver Stone je frajer. Pochybuju že se někdy dozvíme něco jiné, že to odtajní jsou jen kecy. ()

chlievik

Možno najlepší Stoneov film. Je dôležité hovoriť pravdu, aspoň takto, približne, ale otvorene. Samozrejme, že išlo o konšpiráciu, samozrejme, že Kennedyho zabili veľmi mocní ľudia, ktorí ani náhodou nie sú spomenutí vo filme, a o ktorých nikto ani náhodou nič nevie, a aj keď jedného dňa bude ľudu odhalená tzv. "tieňová vláda sveta", nebude to skutočná vláda, ale len ďalšia atrapa, aby sa nevedelo, kto za tým všetkým stojí, a kto hýbe svetovými dejinami. Je mi len ľúto, že ani takto odvážni režiséri nemajú ani len šajnu o tom, kto je vrahom prezidentov, a osnovateľom vojen na svete. Ani ja to neviem, možno Rothschildovci, možno, neviem, akiste bohaté rodiny sveta, nie tí maličkí mafiánikovia, čo drancujú obyvateľov nejakej Backstreet v južnom Brooklyne alebo Bronxe.. Ale veľké bankárske a naftárske rodiny, a tí, čo tlačia doláre zadarmo, a tí, čo majú pod prstom inštitúcie a firmy, ktoré financujú vojny. Možno sú to jedni a tí istí. Ale to sa dnes nedozvieme, sú príliš chránení, a majú krycie globálne mená, aj rodinné mená, všetko, kompletne sú krytí. Takže je to dnes nanič skúmať to, ale netreba to prestať skúmať. Dokonca ani všetci tí skorumpovaní politici ani len náhodou nevedia, kto je na vrchole ľadovca, kto im vládne, kým vlastne sú podplácaní. Odkiaľ tečú financie, ktoré tak vehementne obhajujú v nedeľu okolo obeda v trápnych talk shows, kde sa hrajú na intelektuálov, ktorými vôbec nie sú. Tie ich úbohé úsmevy, ktorými sa uškŕňajú nad vami, že "vy tomu predsa nemôžete rozumieť", alebo že ste paranoidný, ale ste jediný, ktorý povie aspoň čiastku pravdy, a odhalí ich zločiny. Okomentuje, to áno, ale nemôže nič dokázať, a ani zmeniť, a tak je všetko zatiaľ nahovno. Ale príde čas, keď sa pravda ukáže, a keď uvidíme vo svetle tých, ktorý celé stáročia drancovali tento svet, a len škoda, že tí, čo ho takto dosierajú, budú v tom čase už 200 rokov po smrti. FIlm je však idealistický, človek si uvedomí,ako jednotlivec nemá šance, ako ľudia, ktorí stoja niekde na čele moci, majú 100x silnejšie zbrane než je láska alebo pravda. To: "sľúbili sme si láskú, vravieť pravdu len..." je len sloganová ilúzia. Stone sa blysol. Povedal to, čo si každý človek, ktorý nie je ochotný predstierať úplného idiota, dnes myslí. Každý trošku nadpriemerne inteligentný človek si vec moci dnešného politického systému uvedomuje, a vie si dať dokopy že dva a dva je štyri. Je smiešne obviniť mňa alebo hocikoho, kto povie kúštik pravdy, nie sme hlupáci. Sme inteligentní ľudia, a vieme si dať dokopy, čo je skutočná pravda. Čo sa filmu týka, je dlhý, komplikovaný, nudný, a intelektuálny, čo je nevhodné pre komerčné povahy popových hlupákov, menej inteligentných jedincov. A čo je najhoršie, mohol byť sfilmovaný len preto, že neukázal skutočných vrahov a zločincov. Ktovie či vlastne tí ho aj jemne nefinancovali, aby odviedli stopy od seba samých, to už nechám na každého z vás. Každopádne je to veľmi dobrý film, ale nie je pre všetky typy mozgov, patrí medzi klenoty, ktoré fanúšik filmu musí vidieť. Bohaté herecké obsadenie, výborné monológy Kevina Costnera, musel sa fakt naučiť dlhé narácie, Gary Oldman, čo som si dávnejšie neuvedomil,že aj tu hral. 4****, dal by som aj 5, ale je to 4.49999 () (menej) (viac)

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)