J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Radiq

Hmm, on to vůbec není životopis JFK, jak jsem si myslel. Spíš se to zaobírá jeho smrtí a vyšetřováním jejích okolností, takže je to spíš jeho smrťopis. A kurevsky dlouhej. A těch jmen je tam fakt hodně, takže člověk musí dávat kurevskej pozor, aby se chytal. Třeba když začne pan X (Donald Sutherland) se svejma souvislostma a chrlí je z rukávu rychlostí zvuku, spojit si to všechno v hlavě není zrovna jednoduché. Podobně to bylo se závěrečným soudním proslovem Jima Garrisona, kterej trvá fakt půl hodiny. Ale je jasny, že nějaká konspirace tam určitě byla, akorát mám dojem, že v roce 2029 se stejně dozvíme prd, protože ty dokumenty budou určitě takovy (zfalšovany), aby nepobouřily veřejnost. Každopádně Stone vytvořil veledílo hodné uznání a i když to hodně smrdí politikou, špionážníma agenturama a tajnemja, bylo to koukatelné. Aspoň jednou koukatelné. ()

andrii

Jako fotogenický krajan. Karmínovým fiakrem jede. Jednatel konkláve, formulující fakta krve, kolem které klíčí kličky jisté finty kadeřavé. ()

sir-dave

Mistrovsky natočený snímek o atentátu, který se zaměřuje až na vyšetřovaní pár let po atentátu. Oliver Stone to podal stylem, kdy nemůže být ani trochu pochyb o velkém spiknutí. Hlavní síla je ve střihu starých a aktuálních záběru, jakožto na celé myšlence spiknutí. Z počátku bylo tempo lehce pomalejší, postupnou rekonstrukcí všech faktů a rozhovorem s panem X to začalo nabírat na obrátkách, které vyvrcholilo 30 minutovým monologem Costnera. ()

hans500

Brilantní Stoneův scénář a režie s hvězdným obsazením. Casting je skvělý, někteří herci jsou postavám, které hrají hodně podobní (Gary Oldman - Oswald, Brian Doyle-Murray - Ruby, John Candy - Dean Andrews, Tommy Lee Jones - Clay Shaw). Costner podává fascinující výkon, ostatní herci také hrají skvěle např. Oldman zahrál Oswalda hodně přesvědčivě; Bacon, Pesci, Lemmon a Donald Sutherland - všichni perfektní. Zajímavá je také kombinace skutečných záběrů s dotočenými. Hudba Johna Williamse filmu dodává tu správnou atmosféru. Výborná práce s kamerou a vynikající střih (zasloužené Oscary). Pro mě asi nejlepší politický thriller a nejlepší Stoneův film. Zajímavostí je, že si ve filmu zahrál i skutečný Jim Garrison miniroličku Earla Warrena(!). Nejde jinak než za 5*. Komentář napsán 22.11. ve 12:30 (2008). ()

Motinski

Jediný trojhodinový film ktorý som išiel pozerať trochu unavený a dokázal ma, bez ohľadu na dĺžku, prebrať tak moc že som sa cítil ako po piatich kávach. Neskutočne silné prevedenie veľmi odvážnej témy. Skvelí herci, dobová atmosféra, strih, kamera, dialógy, proste všetko. JFK je intímny film a zároveň masívna drama, Costnerov dlhý monológ na súde je unikátna delikatesa a na konci pri titulkoch som pozeral s otvorenými ústami a čudoval sa ako tri hodiny rýchlo ubehli. Film ktorý zasiahne diváka, tak isto kvôli téme ako aj filmárskemu prevedeniu. ()

filmmovier

Geniální film se strhující režií, scénářem, hereckým obsazením (všichni do jednoho), navíc prostoupený dokumentárními záběry a ta Stonova teorie díky tomu všemu do sebe prostě zapadá a obzvlášť ta závěrečná obhajoba je naprosto bez chyby a je jasným vrcholem filmu. Skutečně strhující zážitek a film, kterému uvěříte naprosto všechno, neboť je to nesmírně podmanivé a Costner je týpek. Takhle působivý je opravdu málokterý film, pokud vůbec nějaký. A pokud vás nepřesvědčí Costner, tak Tomy Lee a Oldman (v roli Oswalda) by už mohli. Konspirační teorie ohledně JFK jsou mé nejoblíbenější a tenhle film s nimi pracuje skvěle a určitě jsem ho neviděl naposledy. 100%. ()

LeoH

Tři a půl hodiny nepřetržité slovní palby s opravdu umně natočenými a sestříhanými doprovodnými obrázky na veležhavé téma, ale tak úplně to na mě nezafungovalo jako film, navzdory zajímavému obsazení (mj. zasloužilí komici Lemmon, Pesci, Matthau ve vážných polohách). Výsledný pocit – unavený respekt k buldočí umíněnosti, s jakou do nás Stone tlačí i ty nejmenší detaily své verze událostí. ()

sugythesugar

/Veľmi príjemne strávené tri hodiny. Stone dáva takú konšpiračnú kanonádu, aká sa na filmovom plátne, len tak nevidí. Neviem či som pri podobnom druhe filmov zažil po celú stopáž- rastúce napätie ako v tomto filme. Parádne obsadenie a skvelá práca so strihom tomuto filmu ešte pridávajú na kvalite. 8-9/10 ()

ivan_drago

Tento film se nenaží najít odpověď, pouze klade otázky... a je jich kurva hodně. Nemám slov pro zhodnoccení filmu... je precizní, detailní, dechberoucí, kontroverzní, strhující, hereckými výkony omračující, dlouhý.... a mnoho dalších adjektiv by na něj padlo... I přes svou urputnou stopááááááž, viděl jsem reřisérskou verzi, film uteče jako voda a já se zaujetím sledoval další a další informace a výslechy až jsem se dočkal konce.... a spolu s Al Pacinem v And justice for all, je závěrečná řeč Kevina Costnera, nejlepší v historii filmu. Nečekaně excelentní film... Oldschool... Takový už se netočej. ()

Mirokukii

Už kvůli své dlouhé stopáží ne úplně dokonalý film. Což se ale nedá říci o jeho obsahu a náplni. Chrabrý a spravedlivý Kevin Costner (doslova plejáda známých hereckých tváří v tomto filmu) spolu se svým týmem rozplétá sítě různých propojení, lží a polopravd, při nichž tuhne krev v žílách, ikdyž se na to člověk pouze dívá. Zejména pak výpověď Donalda Sutherlanda mě definitivně přibila k obrazovce a pustila až při vyřknutí rozsudku. Silně emotivní, šokující, zkličující. Ne kdo, ale proč byl zabit JFK? Odpověď možná najdete, pokud ji budete chtít věřit. ()

Lachtaan

Jestli vedle útoků 11. září 2001 existuje v historii USA (a asi i světa) více diskutabilní konspirace, je jí rozhodně atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jelikož se bohužel spletité dějiny USA od občanské války Severu proti Jihu v našem školství zcela opomíjí, celé 20. století je mi v Americe kromě Velké hospodářské krize pořád dost vzdálené. Přesně proto ale existují velkolepá dramata jako JFK. Ta mi totiž na poli slušně nahuštěné stopáže mohou přiblížit důležité milníky světové (geo)politiky, z jejíchž nejdůležitějších událostí dost těží i vývoj současného světa. Jen je třeba to vnímat a neházet za hlavu. [viděno na HBO Max 5.3.2023] ()

drederik

Výborné konspirační drama, které sice nic nevyřeší, ale zanechá spousty otázek a pochybností. Nevím do jaké míry se režisér řídil pravdou a co si upravil, ale věřím, že něco takového za tím bude. Každopádně pro milovníky teorií o spiknutí, je tento veledlouhý film určitě jako stvořený. ()

anli

Ne nadarmo je Stone považován za"svědomí Ameriky".Žádná lehká či obyčejná témata si rozhodně nevybírá.Stejně je tomu i tentokrát a tak tu divák sleduje jak Stone mohutně"šťourá"do atentátu na J.F.Kennedyho.Jak a proč se to stalo?A byl zatčen ten správný člověk?A byl v tom sám?Stone tu dává mnoho otázek a překládá mnoho možných odpovědí,nicméně mozaiku možné pravdy si musí každý divák udělat sám.Sám o sobě je film precizně natočený a zejména kamera,střih,zvuk a hudba jsou opravdu brilantní.Také herci jsou skvělí a velmi přesvědčiví(zejména T.L.Jones,Joe Pesci,Gary Oldman a také Kevin Costner)a závěrečná rekonstrukce celé události je opravdu skvělá a strhující.Filmu bych ale vytknul délku(s tou má Stone problémy často),protože 189 minut je opravdu hodně a pro evropského diváka(pro kterého není téma tak silné)obzvlášť.Střihačovy nůžky se měly o takových 30 minut více činit a nemělo by to chybu,protože je jinak film skvěle natočen.Takže tomuhle spiknutí dávám 80% a jak to bylo doopravdy,se asi nikdy nedozvíme(snad Mulder se Scullyovou by mohli....). ()

BoncheR

"Nechcem, aby moje deti vyrastali v štáte, v ktorom "spravodlivosť" bude len historickým pojmom!" Úžasné! Treba sa na to sústrediť a aj keď to je dlhé, výsledok fakt stojí za to. Asi najlepší konšpiračný film aký ma kedy postretol. Zase som sa čosi nové dozvedel. Good Job! (( 90% )) ()

hanagi

Miluju konspirační teorie. A co si budeme namlouvat - tohle je jen a jen konspirační teorie. Skvěle zpracovaná a mistrně žonglující na hraně mezi známou pravdou, tušením a čistou fabulací. Film mě velice bavil, až do momentu, kdy mi Stone znovu shrnul a zopakoval všechna "fakta" a důrazně a polopatisticky mě upozornil, jak je chápat. Tak na mě totiž zapůsobil dlouhý Costnerův monolog v závěru filmu. A podceňování diváka mě vždycky naštve. ()

Pavlínka9

Jak to tedy bylo? To je otázka, která mi vytanula na mysl po shlédnutí filmu, jelikož přesto, že má hlavní hrdina nějaký názor - jelikož se jedná o nejvyšší hlavu USA - není jasně řečeno, jak to tedy ve skutečnosti bylo. A to je na tom to nejzajímavější. 3 hodiny se film zabývá něčím, co zná ze skutečné situace témeř každý na světě, ale dodnes není objasněno, jak to tedy ve skutečnosti bylo. A to je na tom celém podle mě to nejsmutnější, že se tím plno lidí zabývalo, zkoumalo to, ale přitom téměř žádný výsledek. Je to pro mě jeden z největších filmů, který znám - jak svojí délkou, tak i monumentalitou, jelikož je podle mě velmi propracovaný. Skutečné záběry prolínané s "fikcí" Olivera Stonea. Zarputilost jak jeho, tak hlavních postav a jelikož je potřeba sledovat opravdu pozorně - pokud nejste američan a nestáli jste na straně JFK - neprocítíte to tak jako oni. Pro mě to bylo ale i tak dost silné a zážitek opravdu obrovský. ()

noriaki

Na otázku "Kdo zabil Kennedyho?" odpovídám "Nevím a je mi to jedno." Oliver Stone se tím ale zjevně trápil, a natočil o svých pochybnostech téměř čtyřhodinové drama vydávající se za filmovou rekonstrukci. Dojem podporuje střih, využívání archivních záběrů, rychlá kadence faktů a také trocha poctivé manipulace. Výsledný obrázek je konzistentní a kdybych si nemyslel že Stone je výborný režisér a zaujatý historik, možná bych se jím nechal strhnout. Protože si to myslím, užil jsem si film jako precizně natočenou a excelentně zahranou fikci. Závěrečná pasáž je fantastická, ale z prvních dvou hodin by se dala přinejmenším půlhodina vystříhat. ()

Antek

Encyklopedie filmových postupů, kterou rozehrává svědomí Ameriky Oliver Stone a jež mě dodneška nenechává chladným a nutí se (alespoň v podvědomí) vzepřít všem lžím a manipulaci. Costner podává strhující výkon a jeho závěrečná řeč je něco tak buřičského a geniálního, že nemám slov. JFK BYL ZAVRAŽDĚN V KŘÍŽOVÉ PALBĚ. TEČKA. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)