Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

liskam

Brutální realita. Děkuji Stevene Spielbergu. A doufám že takovýchhle námětů podle skutečných událostí bude čím dál tím méně. Za mě Jasných 100% ()

kingik

Film, který rozhodně stojí za pozornost. Brilantní režie v autenticky černobílém provedení je skutečně hodná Oscara. Herecké výkony rovněž bravurní a z mnoha scén mrazí, jsou nepříjemné a citlivý divák odvrací zrak.Kdyby však celé dílo Steven Spielberg smrskl na dvě hodiny, udělal by líp. Snímek postupně ztrácel na své hodnověrnosti. Oskar Schindler pak začne v jedné scéně přespříliš litovat nezachráněné židy a tak dále. Film si bájil po svém, ale technické kvality a kvalitní herecké výkony, mu rozhodně upřít nelze. ()

Legas

Nikdy jsem tak dlouhý film nevydržel sledovat téměř bez pohnutí. Po celé 3 hodiny je každá scéna emocionálně silný zážitek. Sám Spielberg o Schindlerově seznamu říká, že to není jenom film. A má pravdu. Nemám, co bych dodal. ()

InJo

"Jednoho dne tohle všechno skončí..." Gigantický ždímač emocí, ve kterém všechny filmařské prostředky jedou na plný plyn. Schindlerovu seznamu nechybí nic, co by měl mít každý film s velkým F. Spielberg skvěle střídá atmosféru i tempo, přesně tak, jak si to jednotlivé scény vyžadují (objevují se zde jak scény ryze konverzační, jež jsou obvykle elegantní, komorní, občas dokonce vtipné, a na straně druhé zase pasáže nekompromisně naturalistické, brutální a nechutné, které se snadno zaryjí do paměti svým děsivým a šokujícím obsahem a tomu adekvátním sugestivním zpracováním) a zároveň tak, aby tím nenarušil film jako celek. Schindlerův seznam je režijně velice vyzrálá a dospělá záležitost a další dokonalé mistrovské dílo jednoho z nejlepších a nejvýjimečnějších režisérů všech dob. "Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět." 100 % ()

Šakal

Tento snímek není zdaleka DOKONALÝ......, ale již za pouhý fakt, že se " někdo, něco, takového " rozhodl natočit, za následné převedení na filmové plátno, za ty úžasné herecké výkony ústředního tria Liam Neeson, Ben Kingsley a především excelentní Ralph Fiennes jako Amon Goeth, za ty pocity, které ve mně snímek vyvolal a především za poselství, které snímek přináší dalším generacím, si snímek pozornost rozhodně zaslouží. p.s. nicméně ten závěrečný " srdceryvný proslov " při opouštění Brněnce si mohl Steven odpustit. Takový lidumil Oskar Schindler opravdu NEBYL........! Měnit takovýmto způsobem dějiny ve prospěch scénáře by si neměl dovolit ani takovýto renomovaný režisér jakým Steven bezesporu je! ()

Webb

[6,5/10] (Amblin, Universal) (Čb./barevný /// Produkce: Branko Lustig, Gerald R. Molen, Steven Spielberg /// Scénář: Steven Zaillian podle románu Schindlerova archa Thomase Keneallyho /// Kamera: Janusz Kamiński /// Hudba: John Williams /// Oscar: Steven Spielberg, Gerald R. Molen, Branko Lustig (nejlepší film), Steven Spielberg (režie), Steven Zaillian (scénář), Allan Starski, Ewa Braun (výprava), Janusz Kamiński (kamera), Michael Kahn (střih), John Williams (hudba) /// Nominace na Oscara: Liam Neeson (herec), Ralph Fiennes (herec ve vedlejší roli), Anna B. Sheppard (kostýmy), Christina Smith, Matthew W. Mungle, Judith A. Cory (masky), Andy Nelson, Steve Pederson, Scott Millan, Ron Judkins (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Jsem rád, že jsem Schindlerův seznam v celé své délce viděl až s takovým zpožděním, protože dřív bych nedokázal docenit film samotný, ani výkony herců jako je Liam Neeson, Ralp Fiennes nebo Ben Kingsley, kterého moc nemusím, ale tady je ve své nejcharismatičtější roli, co pamatuju. ()

HoneyBunny

Na jedné straně realistické, až se nechce věřit (pusťte si někdy dokumenty o holokaustu), na straně druhé filmu podráží nohy titulní postava Schindlera, ke které se musí přistupovat pouze jako k filmové (byť zajímavé) figurce. Chladnokrevný obchodník, který pochopí cenu lidského života, má ke skutečnému Schindlerovi dost daleko. I přesto Spielberg natočil jedno z nejpůsobivějších dramat z druhé světové, které i přes obludnou stopáž nenudí ani na chvíli. Jen škoda, že si asi nejvíc zapamatujete tu skvěle zahranou bestii Ralpha Fiennese. ()

Tsuki

Silný příběh, který je třeba vyprávět, aby se historie neopakovala a abychom plně docenili lidský přístup v těžkých časech, kdy je tak snadné být zmanipulován okolím. Není to však pouze příběhem samotným, ale především zpracováním a výbornými hereckými výkony - to je to, čím film vyniká a proč je vůbec tak silný. Spielberg odvedl skvělou práci, což je na filmu vidět, protože působí velmi realisticky bez zabředávání do klišé a nucené dojemnosti. Oceňuju, když je příběh vyprávěn co nejvíc přirozeně včetně toho, že ani samotná hlavní postava není stoprocentní filantrop, ale má v sobě kus sobeckosti a poživačnosti. Ve výsledku do sebe všechno krásně zapadá a přes tříhodinovou délku filmu není nic zbytečné. Dokonce i volba film natočit černobíle má své opodstatnění. Za tím vším je zkrátka vidět velká snaha dotáhnout film k dokonalosti, kde nejde o prvoplánovost (která se bohužel ve filmovém světě hodně rozmáhá), ale o vyšší cíl ukázat lidem skutečný příběh, který dokazuje, že "láska" opravdu vítězí - jak ostatně řekl i sám Spielberg v úvodu k tomuto filmu, který byl natočen k jeho 25. výročí. Jsem moc ráda, že jsem v rámci tohoto výročí měla možnost vidět Schindlerův seznam v kině na velkém plátně. ~(4,5)~ ()

Anderton

Tak na tento film som sa velmi tešil, možno preto nie som až tak nadšený ako 99 percent populácie. Spielbergovi trochu chýba nadhlad, Nemci okrem Šindlera sú iba kruté svine. Židia sú tu v podstate iba ako dav, chýba mi nejaká postava, s ktorou by som to peklo prežíval, ako v Pianistovi. Trochu nie je zvládnuté tempo filmu. Inak všetko je dokonalé, herci, kamera, réžia, hudba atď. Humánne posolstvo je ale samozrejme silné, Spielberg je velký humanista. ()

Socrates

Docela hnusnej film, necítil jsem se dobře. Ale když už, tak měl Spielberg tu hnusárnu dotáhnout do konce, úplně mě dorazit a vynechat ten přeslazenej závěr u továrny a u hrobu. Za to musí jít hvězda dolů. ()

Frajer42

Tady jsou slova zcela zbytečná. Potřebuji opravdu moc, aby na mě nějaký film emočně zapůsobil. Tomuhle filmu se to podařilo jako žádnému jinému filmu předtím. Toto filmařské veledílo bylo nejemocionálnějším zážitek, který byl mému oku dopřán. (Ještě kousíček a oči nezůstaly suché.) EDIT: Po 7 letech jsem si dopřál snímek znovu a opět se jednalo o dokonalý zážitek po všech stránkách. Z filmařského hlediska se jedná o naprostý skvost, který se objeví na scéně jednou za hodně dlouhou dobu a příběh je neskutečná emoční nálož. Nekonečná přehlídka lidské krutosti a hledání lidskosti v době, kdy pro ni nebylo moc místa. Kdo lepší se mohl ujmout tohoto snímku než samotný filmový velikán SS (čti Steven Spielberg). ()

boshke

"Proč jsem si jen nechával to auto? Proč jsem ho neprodal? Mohl bych zachránit deset dalších... Ten odznak... Je ze zlata, za ten by mi dali další dva, nebo alespoň jednoho..." Přiznejme si to, takhle asi loučení Schindlera s jeho Židy neprobíhalo. I tak je tento výjimečný snímek nesmírně silným zážitkem. Už dlouho jsem já, starý citlivka, nebyl na konci filmu tak naměkko... Můžeme samozřejmě polemizovat o jednotlivých dialozích, všechny asi nebudou autentické. Zůstává však neotřesitelný fakt - Schindler opravdu za války utratil všechny peníze, aby zachránil přes tisíc Židů. A ta jistě trochu přehnaná glorifikace Schindlera mi nijak nevadí, myslím, že si ji zaslouží. Narozdíl od Wintonových dětí se totiž Schindlerovi Židé netěší takové pozornosti médií... Výjimečné ústřední trio v čele s Neesonem. Opravdu "skvělý" zážitek (dá-li se tříhodinové pozorování utrpení stovek lidí za skvělé považovat), který ve mně zanechal hluboký dojem. Film je rozhodně zaslouženě tam, kde je... 100% ()

Dzeyna

Musím uznat, že je to rozhodně jeden těch kvalitních snímků z touto tématikou, ale pro mě není bohužel úplně ten nejkvalitnější. Viděla jsem jich už hodně a tento mě tak nepohltil. Nevím, zda je to tou dlouhou stopáží, nebo tím, že to není tak vyhrocené nebo emocionální. Rozhodně je to hodně silný příběh a líbilo se mi, že je to zde zaměřené na konkrétní osoby. Ovšem co mě dostalo nejvíc je podoba Liama Neesona a Ralpha Fiennese, chvílemi jsem si myslela, že jsou to bratři, opravdu skvělý tah. Řekla bych, že závěr filmu kazí celkový pocit a vzhled, moc se mi tam bohužel nehodil. A Oskar Schindler? Člověk, který sám neví co chce. Co si budeme povídat, tento typ filmu se mi ani moc nehodí ke Spielbergovi. ()

Kothy

Drsný válečný film. Spielbergovi se opravdu povedlo natočit to velmi autenticky. Výkon Liama Neesona byl skvělý. I ta černobílá tomu dost přidává. Některým věcem jsem ani nemohl uvěřit. Člověk si říká, co jsme to za druh, když jsme schopni takových zvěrstev. Aspoň, že pár lidí se ve těchto situacích zachovalo jinak. Konec byl hodně dojemný... " Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět." ()

AllShallFall odpad!

Tragédie není to, co se údajně odehrávalo za války. Tragédie je to, když každý tomu věří. Propaganda a vymývárna hlav zabírá. Každý čuráček po shlédnutí uroní slzu. Další ze skvěle vymyšlených příběhů, kde zlý Němec a chudáček Žid. Jak se ale říká, podle sebe soudím tebe. Zamysleme se nad tím, kdo, jestli Němec, nebo Žid neustále pláče a prstem ukazuje na druhé. Existuje jedno staré přísloví o židech: Že byl žid zbit, říká rád. Ale proč? O tom nikdy nemluví. ()

swamp

Myslím, že Spielberg ukázal, jak citlivě dokáže zpracovat tak choulostivé téma. Za ty 3 hodiny, které film má, jsem se ani chvíli nenudil, na čemž se velkou měrou podílí skvělým výkonem v hlavní roli Liam Neeson. Přerod podnikatele v někoho, kdo kvůli lidským životům dává v sázku vše, co má, zde vyznívá naprosto uvěřitelně! Navíc je to film natočený “podle skutečných událostí“, což mu na atraktivnosti jen a jen přidává. ()

teutates

Bravo... Nemá zmysel komentovať tento film, aký je skvelý - je potreba ho vidieť, zamyslieť sa a plakať! Tomuto snímku sa nedá vytknúť jediný záber, jediné slovo... proste toto je Schindlerov zoznam. Najdojemnejší film, ktorý som zatiaľ v živote videl. Bol som unesený po všetkých stránkach filmu od režie, cez hercov až po kostýmy... Rád by som dal viac ako 9/10 ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)