Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

nevermore

Spielborgovo uhozené rodinné sci-fi. Ne, tento film mě vůbec nebavil, a jak jednou prohlásil Richard Genzer: "Nemám rad filmy, kde v hlavní roli hrají děti", tak po tomto filmu asi tuším, o čem mluvil. ()

JohnSmith

Jako kluk jsem byl na Jurském parku v kině a byl jsem úplně paf. Dneska už film nepůsobí tak velkolepe, ve srovnání s dnešní filmovou technikou. Nicméně na rok 1993 je to pecka. ()

Sany33

Film bol nakrútený podľa knižnej predlohy, už nebohého, spisovateľa Michaela Crichtona, ktorého aj ďalšie diela sa dočkali viac, či menej vydarených spracovaní. Jurský park však patrí medzi tie vydarené adaptácie. Samotný príbeh Jurského parku je v podstate jedno veľké béčko. Veľmi dobre nakrútené béčko. Príbehy o tom ako človek bojuje s nejakými monštrami, dinosaurami, či príšerami sa objavujú na plátne minimálne od 50. rokov, kedy boli veľmi populárne rôzne sci-fi a fantasy filmy, často pochybných kvalít, ktoré si až časom získali takmer status kultu. Rozdiel medzi týmito filmami a Jurským parkom je (okrem spracovania a vizuálnej stránky) len v tom, že Jurský park sa stal populárnym hneď po svojom uvedení do kín. Popularita sa však nedostavila vďaka príbehu, ktorý je ako v prípade starších „filmových bratov“ v podstate úplne prostoduchý, ale vďaka vizuálnemu spracovaniu a špeciálnym efektom. Tie, musím uznať, sú na vysokej úrovni a ani po dvadsiatich rokoch od vzniku nepôsobia trápne, alebo umelo ako sa to pri dnešnom rýchlom vývoji technológii stáva. Viem si predstaviť, že pre divákov to musel byť zážitok vidieť takto realisticky spracovaných dinosaurov. Preto práve vizuálne spracovanie je najväčšou pridanou hodnotou filmu. 90% ()

fabecc1222

Jeden z hlavních symbolů devadesátek, který změnil nejen filmový průmysl, kdy naprosto revolučním způsobem pomocí počítačové technologie převedl na plátna dávno vyhynulá zvířata, a odstartoval tak boom velkých trikových filmů, ale zároveň změnil i popkulturu jako takovou, a odstartoval ohromný zájem lidí o Dinosaury, který následoval v podobě vzniku mnoha dokumentů, ale také i zábavných parků. Stejně tak nastolil určitý (mnohdy milný) pohled na jednotlivé druhy, u kterých dnes už víme, že jejich vzhled či chování mohli být značně odlišné od toho, jak jsou ve filmu znázorněny. ()

lykan9

Samozřejmě, jedná se o megahit Stevena Spielberga a v dobách, kdy vzniknul, tak to bylo něco tak úžasného, že hanit tento film by bylo rouhání. V případě této ságy mám však raději jiné díly a proto plný počet dát nemohu. Dalším důvodem je pro mě otřesná Ariana Richards, která mě irituje snad v každém záběru a herecké poloze. Jinak je Jurský park skvělou klasikou, která nenudí ani po letech. ()

VanTom

Je pořád snadné nechat se strhnout tím dětsky upřímným okouzlením z živých dinosaurů (resp. velkorysého parku s atrakcemi, kde na ničem nešetřili), které z plátna úplně čiší. Podobné nadšení, jako u vědeckých postav pokroky v genetice, vzbuzují u filmařů průlomové triky, přičemž kombinace CGI efektů s praktickými, za podpory majestátní Williamsovy hudby, stále vznešeně drží průkopnický prapor. Jurský park není úplně bezchybnou klasikou, třeba různé žánry a přístupy (rodinný, thrillerový, dobrodružný, hororový) nepropojuje jednoduchá zápletka úplně bezešvě nebo Laura Dern působí celou dobu hrozně křečovitě, ale co je? ()

Good Luck

Přelomový film, s efekty, které předběhly svou dobu. Ačkoliv je film 30 let starý, stále si raději opakovaně pustím první film, než jejich nová pokračování. "A  držte si klobouky, na ničem jsme nešetřili." ()

cross

Ve své době to byl neuvěřitelný hit, s neuvěřitelnými triky.....no prostě paráda, která má vše, co si jen 12-ti letý kluk může přát. S odstupem času mě to už až tak moc nebere a sledování mi připadá velmi rutinní záležitostí, která i přes svou neoddiskutovatelnou kvalitu přece jen chvílemi trochu zanudí.... ()

-ELFKA-

Ja osobne sa vždy príšerne bojím pri sledovaní Jurského parku, a to som ho videla už asi 368x a poznám ho naspamäť :-) Film, ktorý aj po rokoch vyráža dych. Spielberg nás privedie do krásneho sveta oživených prehistorických potvor, najprv nám ukáže pár milých oblúd, do ktorých sa samozrejme zamilujeme vďaka skvekým efektom. Potom to však príde, všetko sa začne kaziť a atrakcie začnú požierať návštevníkov. Napätie, ktoré dokázal Spielberg vytvoriť nás priklincuje do kresiel. Človek sa až bojí pohnúť, tyranosaurus nás predsa nezbadá keď sa nehýbeme.. Nastupuje boj o holý ľudský život, ktorý je vygradovaný v scéne v kuchyni, kde inteligentné velociraptory polujú na deti. Vydýchnuť si môžme až keď tých pár šťastných čo prežili sedia v helikoptére na ceste domov. ()

mirec88

Ach, to je moja srdcovka, ktorá vo mne vyvolala nekonečnú a nehynúcu lásku k dinosaurom a túžbu žiť v tej dobe, alebo aspoň vidieť naživo tie majestátne tvory. Úžasná akcia, krásna Williamsova hudba, ktorá ide až pod kožu, či už pri prvom stretnutí s dinosaurami, kedy mám vždy zimomriavky, alebo pri záverečnom nádhernom prelete helikoptérou, sympatickí hrdinovia a samozrejme Spielbergova réžia sú skvelou zárukou výbornej zábavy. Ja osobne mám najradšej z týchto milých zvieratiek velociraptora. Majú také veľmi milé pazúriky na labkách :-) Nádherný film, ktorý sa dá pozrieť aj 20-krát a nikdy nenudí. ()

Ravi

Když se Spielberg pouštěl do filmu o dinosauřím parku, nikdo si nedokázal představit, jak to může dopadnout, ale minimálně záruka kvality režie a zpracování tam byla. Jenže pan režisér přišel s něčím, co do té doby nikdo na plátnech kin neviděl. Přišel s živými nestvůrami, které baštily lidi na potkání ve velkém stylu, s brilantním hudebním i zvukovým doprovodem a se skvělým obsazením. Musel jsem, i dnes musím, smeknout. 100% = 5/5 ()

Taio

Kapitolu ako to je technicky vyspelé preskočím lebo to si všimne každý. Obdivujem toho človeka čo vymyslel cele to vyvinutie dinosaurov z DNA čo mali komáry po 65mil. rokov v sebe. Ono to vlastne je rozdelené že 2/3 filmu sú v parku a snažia sa utiecť a ukryť pred t-rexom a posledná 1/3 v napätí sme pred raptormi. Každopádne je to dobre tak ake to je. ()

Myrreczech

Krásné rodinné dobrodružné sci-fi, které zná snad každý. Na svou dobu přelomové efekty, které ani v dnešní době neztrácí na kráse, výborný jednoduchý příběh, skvělá režie a úžasná hudba v podání osvědčeného dua Spielberg - Williams. To je Jurský park, jeden z nejpřelomovějších a nejlepších filmů své doby. ()

J-o-k-e-r

S. Spielberg jak ho známe. Jurský park je obrovský kult, a průlomový film, ožívající dinosauří tvory na filmovém plátně. Vědecký experiment - nevinná návštěva parku - boj o život s monstrozními predátory. Trikově geniální popcornová zábava, která ovládla téměř celý svět. S. Neil, L. Dern, J. Goldblum a také plno dinosaurů se postarali o opravdu unikátní zážitek. Tady není vůbec o čem, srdeční záležitost. Skvělá knížka M. Crichtona - skvělý film! ()

Avari.73

Film mého dětství. Nejde hodnotit jinak. Jurský park se stal legendou už při premiéře díky revolučnímu zpracování a kouzlu hravosti mistra Spielberga. Štefane, proč už takové filmy netočíš, kurňa?? Chlape, vzpamatuj se. Vykašli se na Lincolny a radši uchop čtyřku. ()

MI-380

I po letech jsem si tuhle cestu do pravěku pěkně užil. Z původních pěti hvězdiček ale jednu ubírám: vizuální stránka je sice i díky 3D úžasná, scénáristické zkratky ale často nutí k nechtěnému pousmání - z původních 90% snižuji na 75% (41311 dalších hodnotících se spolu se mnou ustálilo na těžko změnitelných 85%). ()

vyfuk

Co asi říct. Asi to, že jsem původně film viděl asi když mi bylo dvanáct a nyní jsem si to prostě musel zopakovat. Asi hlavně díky čtyřce. Asi jsem na to měl úplně jiný pohled, avšak bylo oněch pět hvězd oprávněných? Zcela určitě! Když už ne protože film nemá v otázce originality konkurenci, tak i kvůli efektům, které dle mého názoru byly přímo nadčasové. Myslím si, že i dnes to vypadá lépe než nějaké to rádoby zelené plátno. Herecké obsazení... Neill je neodmyslitelná součást Jurského parku. Což asi bude hlavní slabina toho nového, ale Pratt je skvělá náhrada. Dern byla skvělá ženská doplňovačka, Goldblum zase ten, který tomu dával humor, no a Attenborough... to je prostě celý on. Druhé díl byl dle mého zklamání a třetí díl si budu muset zkompletovat před čtyřkou. Opět kultovní hudba mistra Williamse. Tenhle film, je prostě kult sám o sobě. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch