Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

Sdoom

I po mnoha letech zůstává Jurský park neotřesitelným fenoménem na poli dobrodružné zábavy. Přes 20 let staré efekty vypadají stále skvěle, je zde chvílemi napětí, které by se dalo krájet, a i ten příběh je přes všechna klišé vlastně takový sympaticky jednoduchý a na nic si nehraje. Steven to prostě uměl natočit tak jako málokdo jiný. Film, který nebudu mít problém pustit si kdykoli v budoucnu znovu a bavit se u něj stále velmi dobře. (Blu-ray, orig.) ()

The Viper

Rozdíl mezi dobrým filmem a nejlepším filmem je v tom, že aby jste měli nejlepší film, musíte mít momenty/scény, které si můžete přehrávat stále dokola a stále vás donutí vypotit emoce (ať už jakékoli). Jurský park a jeho následovník Ztracený svět jsou toho důkazem, že i filmová scéna se dá nalepit na zeď nejlepších filmových vzpomínek a zůstat tam. ()

herr_carter

Přelomový a jedinečný snímek, takové efekty by v roce 1993 čekal asi málokdo. A u toho taky mělo zůstat, všechny ty zbytečná pokračování, korunované idiotským Jurským světem jako zatím posledním komerčním pokračovatelem tohoto legendárního počinu. Steven Spielberg a John Williams ve vrcholné formě................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

Circumscriptor

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch dostal Steven Spielberg asi záchvat kultovej tvorby, ale to je len dobre. Herecké obsadenie je v poriadku a páči sa mi tiež nevtieravá hudba Johna Williamsa, ktorú si určite všimnete na prvé počutie. Potenciál a celkový vplyv na svetovú kinematografiu Jurského park je neuveriteľný a tento film sa bude určite ešte dlho spomínať. ()

Maynard.

Na Světě se asi nenajde moc lidí, který by Jurskej park vůbec nezaznamenali. Jo, jestli je nějakej film hodnej slova „kultovní“, legendární“, „průlomový“, tak právě Jurský park. Přijde mi, že se od něj odpíchla taková ta „nová“ doba triků ve filmařině. Páč na to, že je to tak stará vykopávka, je to úchvatný. Trochu blbý je, že v dnešní době jsou natáčený filmy, který nemaj zdaleka takle uvěřitelný efekty. Spielberg tímhle (a pak ještě asi 10ti filmama) ukázal Světu, že patří mezi ty nejlepší a nejlidštější režiséry. Ano, v dnešní době už bohužel dlouho ničím nepřekvapil a trochu se bojím, že už asi nepřekvapí, ale už jen to, že dal Světu Jurský park, Indiana Jonese, ÍTÝ mimozemšťana, Vojína Ryana a spousta dalších postav a filmů, tak za to u mě má doživotní obdiv. Ať si klidně už točí srágory, o tom, že je král ve svým řemeslu nemůže být pochyb… ()

MartinS96

Zatímco jednu z nejkrásnějších melodií od Johna Williamse poslouchám každou chvíli, Jurský park jsem neviděl snad deset let. Přitom v mládí patřil k mým oblíbeným filmům a na kazetě jsem ho sjížděl několikrát do roka. Byl jsem mile překvapen, když jsem si ho v roce 2018 pustil znova. Nestárnoucí, v té době revoluční CGI strká do kapsy i některé soudobé blockbustery, scénář srší vtipem i nápadem a Spielberg je na vrcholu sil. V té době mu mohl konkurovat snad jen James Cameron, avšak zatímco jeho filmy uměly chytit za koule, ty Spielbergovy vás chytly za srdce, stejně tak, jako se to u mě povedlo právě Jurskému parku. Podobně jako by už nikdo neměl zkoušet točit nové Batmany (protože Nolanovu trilogii již nic nepřekoná), měl by i rodinný blockbuster s dinosaury zůstat u svého prvního nepřekonatelného dílu. „All major theme parks have delays. When they opened Disneyland in 1956, nothing worked!" - „Yeah, but, John, if The Pirates of the Caribbean breaks down, the pirates don't eat the tourists." 10/10 ()

klúčik

S.Spielberg prišiel zas s niečim novým. Ostatné filmy o tejto tématike boli len napodobeninou tohto úžastného filmu. Pamätám sa , že keď som išiel z kina domou a v chodbe sme sa zrazili v tme zo susedou, žena sa vážne dosť nalakala. Doteraz sa pri tejto spomienke smejeme. Bolo to následkom zážitku z tohto diela. 95%. ()

KoRner

Absolútne úžasný a dokonalý dobrodružný snímok s prvkami sci-fi. Stačí aby zaznela hudba Johna Williamsa a mám zimomriavky. Hlavne hrdinovia sa veľmi podarili, každý má vo filme svoje dobrodružstvo, ktoré nenudí. Deti síce štvú aj po rokoch, ale film má toľko plusov, že je to zanedbateľné. ()

Rudinsky

Spielbergova invencia posunula filmový svet ďaleko preďaleko. Týmto filmom definitívne zapustil korene na Olympe režisérskych bohov. Jurský park je nadčasový film, ktorý veselo posiela efektami do prdele aj niektoré súčasné počiny. Klasika v tej najkrajšej podobe. ()

jondoe

Steven Spielberg v najlepsej forme. Jursky Park bol vo svojej dobe revolucnym a originalnym filmom, ktory aj v sucastnosti dokaze ohromit skvelymi filmovymi efektami. Pribeh a scenar mozno nie su uplne svetoborne, ale to spracovanie je uzasne. Film nechyba nic co by mal poriadny blockbuster mat. Ma nadhernu hudbu, skvelu kameru a predovsetkym predciznu reziu pana Spielberga. Filmu nechyba vtip, torsku dramatu a poriadna davka napatia. Popcornova zabava ako sa patri. ()

Wally

Ve své době film, který předběhl dobu a nabídnul divákům neskutečnou zábavu v té době s neuvěřitelnýma trikama. Pamatuji si jak rozpoutal celosvětové nadšení a jak jsem se v šeru obýváku koukal na vskutku nekvalitní polskou VHS na které nebylo pomalu nic vidět, ale viděl jsem Jurský Park a to tehdy něco znamenalo :-))) Tento film řadím do klasiky a proto tak vysoké hodnocení....i když současným dětem již připadá k smíchu. Škoda. ()

Dr. Wolfenstein

Když jsem Jurský park viděl poprvé bylo mi asi sedm, tak jsem se u něj částečně nudil. Bavili mě jen scény s dinosaury :-) , které jsem jako děcko miloval a mám je rád pořád. Celkové vyznění filmu jsem tedy pochopil až později a myšlenka o tom, že člověk si z přírody nemůže udělal děvku, aby z ní potom doloval prachy, mě velmi zaujal. Krom této filozofie se nám tu kloubí dohromady žánry sci-fi a horor. Zajímavé téma klonování, úprava a míchání genů a potom samotní dinosauři, jenž tu vystupují jako děsivé bytosti z hlubin času a polozapomenuté historie matičky Země. A když se minulí a současní vládci planety střetnou, nemůže to dělat dobrotu a někdo může dokonce přijít i o život... Spielberg natočil jeden z filmů, na nějž se bude vzpomínat opravdu hodně dlouho. Tenkrát revoluční triky, dnes stále konkurenceschopné, sice přilákaly do kin rekordní počet návštěvníků, ale sloužily pouze k dotvoření příběhu, který je tady stále tím hlavním. ()

see_sawandrew

Člověk podléhající iluzi, že se stal Bohem. Stvoření, které se nemělo opakovat. Chaos ze hříchu. A příroda, která si vždy najde cestu. Kouzelníci z ILM okrášlili vynikající příběh Michaela Crichtona přelomovými triky a posunuli hranice dobrodružného filmu. Spielberg je doplnil o pečlivý dramatický oblouk, Williams složil nádhernou hudbu a všichni společně vytvořili adaptaci, která nedělá ostudu své předloze. Legendární film. 90% ()

ElizabethBay

Krásný, "klasický" dobrodružný film s poctivými triky. Vždyť to, co se ve filmu předvádí, je lepší než spousta novodobých triků. Ti dinosauři jsou jako živí a hezky doma postaru vyrobení :-). Navíc film je prošpikovaný úžasnými hláškami a kultovními scénami. Pro mě jasná topka! ()

Chegi

Přelomový film, kterým Steven Spielberg zase jednou ukázal, jak geniálním je režisérem. Na Jurském parku jsem vyrostl a baví mě i dnes. ()

Chipsonator

Jako malý jsme tento film žral, a jak jinak, než kvůli dinosaurům, které jsem jako malý miloval. A dneska jsem se k němu vrátil. Co musím zmínit jako první, tak to je samozřejmě CGI podoba dinosaurů, která je naprosto špičková a i dneska vypadají parádně, tak že je může kdejaký film závidět. Opravdu paráda. Bohužel mě i přes skvělé animace dinosaurů, film nechytil tak za srdce jako zamlada. Přeci jen v dětských letech mi stačili ti dinosauři a byl jsem spokojený, ale dneska už bohužel nestačí. Příběh není nic převratného a chvílemi se táhne, taky mi úplně nesedl Spilbergův rodinný přístup, já bych si Jurský Park totiž dokázal představit jako pořádný horror. Navíc je taky pravda že jsme si těch dinosaurů zase tak moc neužili, jelikož se tam začali vyskytovat v plné kráse až v druhé půli, a taky to nebylo zrovna často. Co se týče herců tak nemám námitky, stejně tak nemám nic proti hudbě (jak bych mohl, když ústřední melodie je prostě klasika). Já bych dal rád Jurskému Parku vyšší hodnocení, ale bohužel cítím že by to nebylo zasloužené a to i přes bombastické triky. To však nic nemění na tom že tenhle film je klasika. 65% ()

charlie_ando

Klasika nestárne a Jurský park to potvrzuje a ač nejsem žádný velký příznivec 3D projekcí musím přiznat, že mu třetí rozměr opravdu sluší a ty dvě hodiny jsem si opravdu užil. Zdařilá konverze dokazuje jak před 20 roky Steven Spielberg dokázal natočit maximálně řemeslně zvládnuté a po technické stránce propracované dílo, které má co říct i po dvou dekádách. Po stránce příběhu je to jednoduché až prosté, ale o to víc dostal prostor velmi povedený vizuál a dobře dávkované napětí. Hluboký zážitek ve mně zanechalo první setkání s tyranosaurem a finální scéna v kuchyni, kde děti bojují nerovný souboj s párem vražedně nebezpečných velociraptorů. Zážitek ze sledování umocňuje povedená hudba od Johna Williamse, která je funkční, přitom působivá a její hlavní téma je doslova okouzlující. Jako by to bylo včera, pamatuji si projekci před 20 lety v potemnělém sále Hradeckého kina Centrál, kde byla namačkaná hlava na hlavě. Tyhle vzpomínky jsou hodně nostalgické. Byl to totiž můj první velký film, který jsem viděl na stříbrném plátně. Všecko funguje jako tehdy a nebojím se říct, že možná dokonce lépe a film jsem si opravdu vychutnal plnými doušky a byl to pro mě velký filmový zážitek. ()

Indy

Vďaka módnej 3D konverzii bol k 20.výročiu od premiéry znovu uvedený v kinách Jurský park, ktorý z pohľadu použitej technológie predstavuje skutočný míľnik, pretože prvýkrát predstavil fotorealistické tvory existujúce iba v pamäti počítačov. Jurský park je kultový film a ideálny blokbaster, ktorý spája inteligentne vymyslenú základnú synopsu s veľkým dobrodružstvom a presne napísanými postavami, ktoré síce predstavujú určité stereotypy, ale spolu pôsobia harmonicky. Top scéna s tyranosaurom, plná skvelých režijných nápadov, stále funguje ideálne, a to od prvotnej "búrky" v pohári vody, cez deti držiace čelné sklo auta pred tlamou T-Rexa až po záchranu pred padajúcim autom. J.Williams zložil perfektnú hlavnú tému, ktorá najkrajšie vyznie, keď helikoptéra v úvode podlieta ten parádny vodopád. Rok 1993 Spielbergovi proste vyšiel, Schindlerov zoznam mu vyhral 7 Oscarov a Jurský park sa stal dovtedy komerčne najúspešnejším filmom. 9/10 ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (viac)

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)