Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

FrankSusta

Návrat hravosti, modernizace a chytrého humoru se dvojce Na nože rozhodně nezapře. Režisér lomeno scénárista Rian Johnson dokáže vždy chytře a nečekaně překvapit. Vezměme si za příklad třeba samotný příběh filmu. Je to snad první film, který samotné téma koronaviru a karantény zakomponuje do příběhu (Borata 2 nepočítám) velice nečekaným a účiným způsobem, až si vlastně uvědomíte, jaká je ten COVID svině. Partička zbohatlických hovad v podání (povětšinou) mých oblíbených herců mě opravdu zaháčkovalo do filmu a já tento film velice rád viděl. Daniel Craig aka Benoit Blanc je jedna z nejcharismatičtějších a nejvtipnějších postav současné filmové tvorby (nějak nevím, co si o Among Us scéně myslet). A alespoň ještě Edward Norton stojí za zmínku, protože... to je prostě borec! Ze samotného filmového hlediska je to vlastně i skvěle/dostatečně dobře natočený počin, který bych si velice rád vychutnal v kině. Jen těch pár menších prvků Netflixovské produkce by potřebovalo vyškrnout (i když scénář je dokáže mnohdy chytře využít). A co se filmového řemesla týká, neustále jsem si musel opakovat, kolik tohle sakra stálo?!? Však ani tento film se nevyhnul pár minusům. I přesto, že si Rian Johnson dokáže chytře a originálně pohrávat s divákem a dostatečně dlouho zamlčovat různá tajemství, jejich konečná odhalení sou snad to nejhorší na celém filmu. Ten asi dvaceti/třiceti minutový prostřih plného vysvětlení to tajemství zkazí, jelikož je v něm vše vysvětleno najednou a všechno to vyplave na povrch až moc rychle. Poté už zbývá jenom přepálený (ale skvělý) konec, který bych si spíše představoval v nějakém akčňáku a ne v nějaké sic komediální, ale i tak kriminálce. Když to ale tak vezmu, film mě docela bavil, líbilo se mi provedení, postavy mi byly sympatické (v rámci možností) a fungovaly (krom asi dvou, jejichž jména si nepamatuju), takže když se to tak vezme, stále to jsou čtyři hvězdy. Protože na hvězdnou jedničku to nemá. Ale to nemá nic. 8/10 ()

campix

Glass Onion je bohužel o poznání slabší nežli první případ Benoita Blanca. Ono je vždy těžké navázat na nečekaný úspěch a ačkoliv si Netflix Riana Johnsona pojistil na dva filmy, dal mu potřebné finance a troufám si tvrdit, že i potřebnou volnost, tak výsledný produkt zaostává téměř ve všem. Opět je to rafinované, ale otázkou je jestli se to nesnaží být rafinované až moc a tím jak na vás chrlí twist za twistem to začne být trošku otravné. Nehledě na to, že stopáž je (jak tomu často v poslední době bývá) poměrně přestřelená. Pokud bychom rozdělili bez spoilerů snímek na tři akty, tak po druhém aktu se mohlo již směle končit a nemusel tam být další twist, který mě již tolik neoslovil a výsledné finále, které je pro snímky podobného ražení tak důležité, vyšlo tak nějak do ztracena. Ještě bych si chtěl postesknout nad castingem, protože mě mimo Daniela Craiga prakticky nikdo jiný zas tolik nebavil. ()

NiWi

Glass Onion je fajn stylová detektivka, tentokrát se však Rian Johnson rozhodl odklonit od jakéhokoliv vzpomínání na starou klasiku a servíruje full frontal moderní pojetí se vším všudy. Chvíli jsem si musel zvykat, hlavně kvůli množství pro žánr netypických metaprvků, ale nakonec se nejedná o tak rušivý element. Výstavba děje je stejně jako v předchozím Na nože nápaditá, avšak nedokáže překvapit tolik jako první díl. Zároveň působí celý příběh o trochu víc zamotaně, a některá rozhodnutí jsou spíše scenáristické kličky než hravé a překvapivé zvraty. Tentokrát mě tolik nebavili ani jednotlivé postavy, které jsou jinak velmi dobře zahrané, ale až moc karikaturní, a tím pádem místy i dost otravné. Jde sice o zábavnou a příjemně stylizovanou podívanou, zůstane však ve stínu své starší sestřičky, která byla atmosférou přeci jen o trochu jinde. ()

Deyw

Hej doprdele 😂 Bautista je kral tvle buh, chciju znej vsude..ten kluk umi...ostatni v topu, bavilo me to jako svine, james bond je proste novej poarot, ale tvle ten Dave, to di doprdele 😂 citovka a silny 4/5, zeru to! 😍 ()

alchac

Ad kreténum překombinovaný a patrně z tohoto důvodu několika strašlivými logickými lapsy trpící nehumorně impotentní pokus o znásilnění Agáty, v němž bych exBonda nejraději s rozběhem nakopnul do jeho Herr Kulésů nejdéle po dvaceti minutách – mj. zoufaje si z vědomí, že ta jedovatě přeslazená parodie má ještě další dvě hodiny. Bez hrnku kafe a nějaké dobré knížky v ruce dle mého soudu nedohleditelné na jeden pokus. ()

sugythesugar

Rian Johnson určite nepatrí medzi mojich obľúbených režisérov súčasnosti, ale jeho prácu sa určite oplatí sledovať. A Knives Out bol príjemným prekvapením, ktoré malo nanešťastie prehnané ambície "narušiteľa christieovskej detektívky". Fanúšikom tohto špecifického subžánru (ako mne) prípad sympatického detektíva s tvárou Daniela Craiga pripadal svieži, ale nanešťastie až okato rozlúštiteľný. A veľmi podobné to je aj s pokračovaním. Úžasný ansábel sympatických aj nesypatických hereckých ikon a zdanlivo zamotaný, ale od začiatku druhej tretiny už prehliadnuteľný prípad, ktorého posledná tretina už je iba zdĺhavým finále premrhaného potenciálu. Ako fanúšikovi tohoto subžánru je mi pochuti každá veľkorozpočtová a ambiciózna snaha zamotať skúsenému divákovi hlavu. To, že má o svojej genialite Johnson prehnané mienenie je vec druhá. Ale jeho postavy a svet ma bavia a rád si pozriem tretí diel. 6-7/10 ()

jedna_vrana

Miles Bron: „Viete, že Da Vinci vynašiel techniku ťahov štetcom, ktoré nezanechávajú žiadne línie? Takže sa na ňu môžete pozerať priamo a jej výraz sa zakaždým zmení. Jej úsmev je tam a potom zmizne. Je šťastná, je smutná, je to niečo iné? Tá jednoduchá vec, o ktorej ste si mysleli, že sa na ňu pozeráte, zrazu naberá vrstvy a hĺbku takú zložitú, až sa vám z toho zatočí hlava.“ Vtipné, zábavné, nápadité. Daniel Craig je ako Benoit Blanc dokonalý, krásny prízvuk a chladný humor. Janelle Monáe je najlepšia z nového obsadenia, s Craigom tvoria vyrovnanú hereckú dvojicu. Edward Norton v ďalšej hereckej polohe, ktorá mu pristane. Možno to nemá úžasnú pointu, ale za seba – bavila som sa. Za vtipné považujem aj cameo role, ktorých tu bolo niekoľko. ()

Triple H

Možno nie úplne rovnako vybrúsené ako jednotka, ale veľmi slušné pokračovanie, ktoré si udržuje vysokú úroveň a ktoré sa síce drží klasického sequelového hesla "bigger, louder and more epic", ale nie na úkor postáv či príbehu. Prekombinované je to zase tak, že zvrat a vysvetlenie človeka nenapadne, ale nakoniec to do seba pekne zapadne a pri opakovanom pozretí si človek všimne veci, ktoré nechápe ako je možné že na prvý krát nevidel. Johnson to tentokrát poňal viac blockbusterovo, ako fan service spectacle a tak máme viacero celebritných cameo roličiek, vizuálne vďačnejšie slnkom zaliate prostredie a viac efektných scén. Ale to najdôležitejšie - cast, ktorý na papieri tentokrát nepôsobil rovnako sľubne ako predtým, je nakoniec vlastne typovo spot-on a opäť dokopy veľmi dobre funguje (hoci herecky to v jednotke predsa len bolo u viacerých lepšie/zaujímavejšie, vrátane Craiga - dvojka je ale koncepčne skrátka aj o tom pozlátku a efekte než len o hercoch). Zaobišiel by som sa bez COVID-ového úvodu, ktovie ako zub času takéto veci preverí, ale inak to dopadlo v zásade na výbornú. Prekvapuje ma relatívne vlažnejšie prijatie - myslím že sa jedná o až učebnicovo zvládnutý sequel, kedy Johnson zostal v tej istej rieke, ale namiesto vstupovania z brehu do nej skáče z vodopádu. Tzn. dal divákom presne to čo mohli od pokračovania chcieť, ale zároveň to celé uchopil dostatočne inak ako predtým, aby sa len nevarilo z vody. Sem s trojkou a dúfam, že keď máme za sebou vraždu v aristokratickom sídle a vraždu v exotickej lokalite, do tretice príde vražda v dopravnom prostriedku? Vlak? Lietadlo? Loď? Vzducholoď? Ja som za a Johnsonovi tu rastie dosť solídny franchise, ktorý mne osobne sedí a baví ma. ()

Script

Co si říct.. Začátek vás hodně znejistí tím, jak Netflix vsugeroval Rianu Johnsonovi vlepit do toho pandemii. Atmosféra tohoto pokračování je opravdu jiná než od předešlého dílu. První půlka filmu sice moc nefunguje, ale jakmile dojde na první zvratovou situaci, tak se děj krapet posune jiným směrem a docela dost zajímavým. Nechyběli momenty překvapení, napětí během luštění záhady, a taky skvělé zakončení filmu. Za mě skvěle odvedená práce. Nebýt té pasáže s Covidem, tak to nechytne takovou kritiku (ale to je čistě můj názor). ()

Remivsremi

První díl se nesl v duchu klasické detektivky ozvláštněné o dynamický přístup k vyprávění ve spojení s dobře odvedenou prací režiséra. To mi perfektně sedlo a rád se na film podívám i s odpovědí na zásadní zvraty. Glass Onion na to jde jinak. Jedná se spíš o moderní pojetí záhady převedené do filmu. Není to detektivka, ale spíš hra. Ne nadarmo se zde na začátku hraje Among Us. Zápletka je v mysli Johnsona promyšlená a svým vyzněním se má posmívat určitému typu lidí. Děj mě však nechytl. Postavy jsou také spíš otravné, ale chápu, že to je záměr. Vyvrcholení nepřineslo radost, spíš jen, ok, chápu o co ses snažil, ale až tak zábavné to prostě není. Filmařské kvality snímek má, ale dějově mě to nechává chladným a rozhodně se k filmu nechci vracet. Nemělo to náboj, lehkou hravost a preciznost jedničky. Přesto se podívám na další kousek rád. 60% ()

filmmovier

Nejsem nadšen tak, jako jsem byl po zhlédnutí jedničky, nicméně i tak jsem nadšen ohromně, vůbec nejsem zklamán. To nádherné kouzlo jedničky vůbec nezmizelo. Rian Johnson přišel s další zamotanou šíleností, která si bere opravdu to nejlepší z Agathy Christie (kdo to nepoznal už minule, tady už uvidí), je pořád absolutní žánrovou poctou, poctivou detektivkou ze staré školy. Identita vraha sice nepřekvapí, ale o tom to vlastně až tak není - bavily mě tady hlášky (kterých není málo), bavila mě celá výchozí zápletka i to, jak je to celé opět velmi elegantně zamotané, neskutečně překombinované a velmi, velmi nápadité a jak si to všichni herci ohromně užívají - ať už jde o ústřední role, nebo jen o camea. Craig tradičně luxusní. Fakt jsem se ohromě bavil, a to už od úplného začátku, dokonce tak moc, že ani stopáž mi nakonec nepřišla přepálená - je úplně akorát. Chytrý scénář, sexy dívky, luxusní obsazení, luxusní prostředí, hromada nápadů, zručná režie - co víc chtít? Snad jen tu trojku co nejdřív. 85 %. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Je toho na diváka už dost? Já bych řekl, že to ještě rozdejcha, ale mělo by se začít brzdit, protože už to začíná bejt až až. Jednička se mi strašně líbila, jakože fakt. Ale též už to trochu ke konci upadávalo. Už si přesně nepamatuju, co tam bylo.. Tenhle film má možná až moc aktuální scénář, házet tam kovida a tyhle narážky, poslouchat to, je strašnej pejn. A ten Bautista? Tady někomu pěkně jeblo, prej influencer na tviči, no zle mi je, ale ani nevím přesně, co tam streamoval, ale to byl fakt hrozně kryndž a ještě ta narážka na jutub. Ještě k tomu tam snad pořádali nějakou soutěž, kdo nastrká nejvíc idiotu do filmu, možná i scény, přišlo mi, že je tam nějak moc lidí. Normálně jsem přemejšlel nad odpadem.Naštěstí  scénárista našel svoji ruku a začal psát něco normálního. Pak už to konečně jelo, začalo se vyšetřovat, pořád stejnej styl jako jednička, prostě zábava. Konec zase už přehnanej, ale dá se to přežít. Ale rejžák mi dal teď pěknýho brouka do hlavy, protože buď budu muset snižovat hodnocení nebo tomuhle dát trochu ouverrejtink. :) ()

Cedr

Nejhorší herecký výkon Edwarda Nortona asi vůbec. I přes nemastný a zbytečně nafoukaný materiál tomu tedy moc nedal. Daniel Craig byl však dostatečně zábavný a celé se to dá zkouknout vcelku spokojeně. Chce to jen celé brát s nadhledem a nehledat v tom moc woke paralely, které jsou tak prvoplánové, že je Rian Johnson (doufám) nemohl myslet vážně. ()

UhLee

(7,5/10). Nutno podotknout, že první Knives Out byl jako blesk z čistého nebe. Nikdo tento úspěch nečekal a zdálo se, že režisér Rian Johnson narazil na zlatý důl. Detektivky nejsou až tak častým tématem, takže to pro diváky byla docela vzácnost. Netflix okamžitě začal kout železo dokud bylo žhavé a letos na Vánoce přišel druhý díl. V mých očích v jistých aspektech druhý díl opravdu překonává svého staršího bratra, ale celkový lepší dojem ve mně zanechal přece jenom první díl. Asi tím nejdůležitějším u těchto filmů je scénář. Opět se jedná o výborně napsané dílo, přišlo mi však, že ke konci už to nebyl tak silný a inteligentní tah na branku. V mých očích to konec docela potopil a výsledné celkové secvaknutí se nedostavilo. I tak jsem se dočkal velice uspokojivých zvratů, které pořádně potrápily mé mozkové závity. Hudba se mi líbila daleko více v tomto díle a přišla mi daleko výraznější. Dalším aspektem, který zaostává za prvním dílem je herecké obsazení. Nechápu proč, ale přišlo mi že tady udělali z Craiga úplnou karikaturu a byl tam spíš jenom na ozdobu. Tam, kde to táhl v prvním díle frajírek Chris Evans, tak tady Dave Bautista tragicky nestačil. Celkové mi to obsazení přišlo opravdu chabé. Ana de Armas se díky prvnímu dílu zaspala do povědomí většině filmových nadšenců. Pochybuju, že se Janelle Monáe někomu vtiskla do paměti. Kulantně řečeno - Myslím si, že za tak těžké prachy si tam mohli nabrnknout daleko talentovanější herce. Co se mi naopak velmi líbilo, tak to byly všemožné narážky a camea na současnou dobu. Mělo to takový trošku Don’t Look Up! vibe. ()

Motinski

Horšie ako prvý diel. Chýba atmosféra old school detektívky, vyhrotené dialógy a všetko je zbytočne uletenejšie. Hlavne divoké finále. Herecky to ťahajú Craig s Nortonom, zvyšok je čistý komparz. Nejde o zlý film, no ako pokračovanie a súčasť nejakej série je slabší. Ako samostatný projekt bez účasti postavy Blanca by možno išlo o fajn experiment. Podivný, ale originálny. Prvá polovica je tak dlhá a nič nehovoriaca že by som sa nedivil keby to niekto vypol. Keď sa príbeh rozbehol (neskoro ale predsa) bavilo som sa. A fakt že veľmi. Plno prekvapení a bizarných situácii, šikovné hrátky s divákom a očakávanie že sa všetko vysvetlí. Glass Onion je zamotaný film ktorý mal skrátiť rozbeh a dupnúť na plyn niekedy v 30. minúte. Má silné momenty, no zaostáva za predchodcom. Od začiatku je menej atraktívny a čo mi vadilo najviac, až tak nefungoval humor. Aspoň na mňa teda. ()

BROKEN_

Cestu k prvnímu dílu jsem si delší dobu hledal a film jsem naplno docenil, až na podruhé. Pokračování jsem si nenechal ujít a věřil jsem, že režisér a scenárista Rian Johnson nezklame. Jak teda vidím film já? Za mě se jedná o lepší film než byla jednička. Johnson tady skvěle vystavěl nové postavy, zápletku a jako správný detektivní film je hravý a nezačne nudit. V první polovině se daří filmu držet divákovu pozornost a člověk je zvědaví, jaká tajemství jednotlivé postaví skrývají a co je vlastně spojuje. Díky známým hercům je divák ochoten se dívat dál i kdyby film neměl takové kvality. Glass Onion ty kvality má. Johnson zvládá bravurně si hrát s postavami, dát divákovi pochyby komu má vlastně věřit a následně překvapit – pozitivně. Po technické stránce se nedá filmu nic vytknout a práce s kamerou je skvělá. Celé to zkrátka působí dojmem, že Johnson a všichni ostatní, co se podíleli na tomto filmu moc dobře věděli, co dělají. Hudebně je film krásně střižený správně zvolenou hudbou (skladba Mona Lisa od Nat King Cole vede). Do toho započítejte bezchybné herecké výkony v čele Daniela Craiga, kde každý odvádí dobrý výkon, velice dobrou výkon (Edward Norton je boží) a máme tady nejzábavnější a nejhravější detektivku, kterou v současnosti nikde jinde nenajdete. V první polovině si Johnson dobře hraje s divákem, aby následně od první vraždy, kdy nastane šlápl na plyn a celé to vyvrcholí parádním finále. Pro mě osobně lepší než jednička a moc jsem si tento film užil. Troufám si říct, že na Netflixu lepší film letos nenajdete. 9/10 ()

Avathar

Kvalitný kúsok, ale nadšenie sa u mňa tentokrát nekoná. Rozhodne to nedrží tak pohromade ako jednotka (scenár sa viac než na geniálnu Blancovu dedukciu až príliš často spolieha skôr na rôzne náhody a náhodičky, keď sa hlavné postavy ocitnú vždy v "správny čas na správnom mieste", aby začuli/videli niečo podstatné pre dej), má to tiež menej zaujímavé postavy, ale herci sú veľmi dobrí (obzvlášť Daniel Craig, Edward Norton a hlavne fantastická a nádherná Janelle Monáe) a celkovo ide o veľmi zábavnú a svižnú detektívku, ktorá je ale možno až príliš prekombinovaná a prešpekulovaná. Ale to sa tak nejako dalo čakať. Za mňa však stále vysoká spokojnosť a tretí diel si dám veľmi rád. ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů