Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

Kothy

Jak mi tento snímek mohl uniknout? Vynikající Clint Eastwood v roli Franka Morrise. Nevzdával se a svůj útěk dotáhl do konce. Postupně vidíme celou dlouhou přípravu na něj po dobu jeho pobytu v Alcatrazu. Samozřejmě na to není sám, sežene si tam pár přátel. Prostě kvalita, co víc dodat... "Pojď se projít." ()

Okara

Vězeňské drama aneb předchůdce Shawshanku v něm nezanechalo pouze mnoho podobností jako úlisného ředitele, sympatického hrdinu a pečlivě střežené vězení, ale velmi silně mu svou kvalitou i konkuruje. Výborná volba Eastwooda do hlavní role opět zapříčinila paradox, neboť jsem vězňům fandil při jejich útěku. Díky povedeně zvolenému typu chronologického posunu děje v podobě oddělení jednotlivých scén západem či východem slunce a poslední půlhodince, kde se atmosféra díky drobným chybám a všudypřítomných dozorců dala krájet tedy nemohu jinak, než s příjemným pocitem z dobrého snímku udělit pět hvězd. 90% ()

nascendi

Útekárska problematika je lákavá a bola námetom množstva filmov, počnúc Na smrť odsúdený ušiel, cez Motýľka až trebárs po Shawshank. Okrem príťažlivosti je však aj zradná, pretože je málo nosná. Ak podkladom pre film bola skutočná udalosť, potom si viem celkom dobre predstaviť jej 20-minútovú dokumentárnu rekonštrukciu, ktorá by ma zaujala viac, než toto spracovanie, u ktorého som sa chvíľami nudil. A tak mojím top útekárskym filmom ostáva naďalej Na smrť odsúdený ušiel, ktorého jediným nedostatkom je, že sa k nemu nedostávam ľahko. ()

nash.

Jedno z mála vězení, do kterého se vracím rád. Když před pár dny Mel Gibson v mexickém lochu řekl Clint Eastwood, cvaklo to a bylo jasné, po jaké placce se mi tu zanedlouho rozběhne laser. Po Shawshanku možná jeden z nejlepších filmů na téma vězení a jak z něj ven. Promyšlený plán, při kterém se pokazí co může, gradující napětí a nejednoznačný závěr vytváří dokonalou sestavu. Spíš než jako thriller bych ji označil za strhující drama, kterému dodává šmak fakt, že je natočené podle skutečné událostí, a ve kterém napětí postupně houstne tak, že by se poslední pulhodinku dalo krájet. Nejlépe nerezavějícím ledově klidným drsňákem Clintem Eastwoodem, tak jak to k mému potěšení učinil klasik Don Siegel. ()

PetrPan

Drsná "chlapárna", nic víc, nic míň. Eastwoodovo charisma zakryje i kapku idealistický obrázek těžkého kriminálu made in USA. Bez Clinta průměr, s ním jasných pět. ()

Tomco

Na tento film treba hlavne nazerať tak, že vznikol dávno pred Shawshankami, Prisonmi atď.. Rozhodne dobre riešený a napínavý film s výborne vybratým ústredným hercom.. ()

WANDRWALL

Zločinci toužící po návratu do společnosti dříve, než jim určil soud. Dejme si minutku ticha za ty, co sedí právě v base, nespravedlivě odsouzení, a musí se s tím vyrovnávat. Tou minutkou přispějeme na dobou věc. ()

classic

Keď Clint Eastwood pracoval na tomto projekte podľa skutočných udalostí o úteku z väznice Alcatraz,kde je možné vidieť inšpirácie na ďalších vynikajúcich snímkoch,napr..v 90 rokoch,je už veľká herecká Star a predstaviť si niekoho iného v tejto role by sa aj dalo,ale Frank Morris v podaní pána Eastwooda je tou správnou voľbou,lebo jeho výraz,nasadenie,hlášky sú už dávno skultovnené,a tak som rád za každý takýto druh väzenských drám najmä preto,ak je v nich bravúrna osobnosť,čo poväčšinou býva...Síce fyzická podoba je minimálna,čo sa týka Clinta,to je jeden nedostatok,inak celý snímok ma bavil vehementne od príchodu Clinta/Franka do Alcatrazu po intenzívne myšlienky o tom ako vziať roha,cez prípravy až po konečný útek...A dôjde aj na iné aktivity.A po konečnej fáze je otvorený koniec,či áno alebo nie z pevniny? A keď si pripočítam režiséra Siegela,s ktorým pracoval na pár predchádzajúcich snímkoch,nie je čo dodať. Pred slávnym Darabontovym The Shawshank Redemption je tu ešte tento,ktorý má podobnosť práve s týmto kultom,ale nie je to na škodu,lebo práve tento sa môže pýšiť titulom,ktorý prekonať sa podarí málokomu? ()

Arsenal83

Filmy z prostredia väzníc považujem za špičku, zvyčajne sú pútavé, napínavé, zábavné a poučné. Nikdy totiž neviete, aká informácia sa vám raz bude hodiť. Útek z Alcatrazu v mnohých ohľadoch pripomína Shawshank, nie je od neho vôbec ďaleko a trocha podozrievam Stephena Kinga, že sa pri písaní svojej knihy aj inšpiroval a zo skutočnosti urobil fantastickú rozprávku. Pri sledovaní útekov z väzenia amerických väzníc aj s ohľadom napríklad na Prison Break alebo aj Ctihodný občan a ďalšie filmy sa človek len spýta: to všetky basy v USA majú rovnakú konštrukčnú vadu a všetci zločinci im utekajú podľa podobného návodu? V každom prípade veľmi kvalitný, herecky silný a vzrušujúci film aj pre tých, ktorí vo väzení ešte neboli 😆 ()

heyda

Z tohoto filmu se evidentně inspiroval Frank Darabont (myška - Zelená Míle), (vozík s knihami a blízký vztah s ředitelem - Vykoupení z věznice Shawshank) a možná by se toho našlo i víc. Ale to není podstatené. Podstatné je, že film se mi líbil, Clint Eastwood byl velkým plusem a útěk se jim taky docela podařil. :-) ()

jojinecko

4,5*/5...Shawshank je moja srdcovka, ale dovolím si tvrdiť, že Darabont sa okrem "Portrétu Rity Hayworthovej" výrazne(!) inšpiroval aj týmto filmom, pričom niektoré scény si priamo aj "požičal":))) Clint Eastwood ako prefíkaný utečenec je vynikajúci... Len by ma nesmierne zaujímalo, čo sa v skutočnosti stalo s pravým Frankom Morrisom!:) ()

poz3n

Tenhle film se zas tak moc neliší od ostatních vězeňskejch filmů, ale nemůžu si pomoct, přijde mi trochu odfláknutej, ()

Ivoshek

Asi nejlepší "útěkářský" film, který jsem zatím viděl. Je to asi o něco míň procítěný než Shawshank, na druhé straně právě Shawshank z tohohle filmu dost věcí obšlehnul. Líbila se mi toho spousta - od plánování, přes různé neotřelé nápady z kategorie tvořivých činností a modelaření až po samotný útěk. Trochu jsem si říkal, jestli to není přitažené za vlasy, a až ex-post jsem zjistil, že takhle ten útěk ta parta opravdu provedla, včetně těch hlav... Jediné, co mi tu přišlo trošku mimo, je sociokultuvní složení "klientů" samotného nápravného zařízení, protože tolik milých a bystrých lidí se mnohdy nesejde ani v běžné firmě v jedné kanceláři, kolik jich tu bylo v jednom bloku. ()

MM11

Mírně odfukující snímek na němž je hlavně v některých pasážích rok 1979 až moc vidět. Clint Eastwood zde nehraje zrovna typologicky obvyklého klaďase, ale postupně i jemu budete fandit na jeho cestě. Atmosféra je dobrá, i když prvek překvapení místy vynechává, nemusíte hold být génius, abyste pochopili, jakým směrem se bude příběh odvíjet. Musíme však mít na paměti, že akce není rovna dnešku, i když režisér Don Siegel si nikdy servítky nebral, tak je to z dnešního pohledu už jen lehce nadprůměrné drama s charismatickým hrdinou, víc ne. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.200?+PREMIÉRA NA STV 1 = 8.2.2019, réžia slovenského znenia (MARKÍZA 200?) = ŠTEFAN MANDŽÁR - Považoval som tento film vždy za skvelý. Ale až keď som zhliadol akýsi dokumentárny seriál o útekoch z väzenia (na STV 2), zistil som, že SIEGEL ani nemusel príliš fabulovať. ÚTEK Z ALCATRAZU je totiž takmer absolútne dokonalou hranou rekonštrukciou tohto prípadu. Jediné čo ma "zožiera" je otázka či sa Frankovi nakoniec podarilo zachrániť alebo odpočíva na dne San Franciscskej zátoky. (15.8.2007) ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)