Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

sheen

Tento film je pastva pro uši a oči, dostala se ke mě verze v bluray DTS. Kulky sviští okolo Vás, jako by jste tam byli, prožívali to s nimi, je to až skoro "realistický" zážitek bitvy - jedno z nejlepších filmových ozvučení vůbec. Válející se vojáci v kalužích krve, tuny nábojnic, kvílející civilisté, výbuchy, řinčení zbraní, zběsilé výstřely. Dokonalé nálety kamery z ptačí perspektivy. Parádní přestřelky, pečlivě vybrané herecké osazenstvo. Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Ukázka toho jak se amíci serou tam kam nemají a ukázka toho jak si spálili prsty. Jeden z mála vojenských WTF filmů. ()

petaspur

Líbily se mi záchvěvy reality, které film obsahoval. Konečně spojení mezi vojáky chvílemi nefunguje, často ho prostě přes boj neslyší a občas si s velením prostě jenom nerozumí. Velmi pravděpodobné bylo taky zapomenutí dvou vojáků na místě, což se brilantním emeričanům stalo asi poprvé v životě, ale takhle to v boji vypadá. Třešničkou na dortu byl hepík - kontrolovaný ústup (útěk typu zachraň se kdo můžeš) US Army na základnu. Nemám rád války, nevyhledávám válečný filmy, ale tohle bylo dobrý. ()

salahadin

Naturalistický film plný krve, ustřelených částí těl, místy dokumentární kamery, ale hlavně s přesným účinkem, a sice ukázat válku v "pravém" světle (filmařsky, nikoli ideově!!!). Scott sice klesá až k patetičnosti, když smrt každého amerického vojáka je neuvěřitelně dojemná (hehe) a oplákávaná, zato vojáci "vůdcova" režimu v Somálsku umírají po desítkách a nikomu to nevadí. Přesto budete mít z filmu veliký zážitek, herci jsou vynikající (E. Bana tomu všemu vévodí), hudba taky ujde (hlavně závěrečný žalozpěv v podání Deneze Prigenta a Lisy Gerrard) a kamera jakbysmet. Tento snímek stojí zato zhlédnout. PS: film nemusí mít postavy s charakterem a nemusí řešit jejich osudy, takže to tomuhle filmu ani nevyčítejte, to byste mohli žluté vyčítat, že je žlutá. ()

Aky

Ano, je to skvělý film, i když se mi zdá, že mu přece jen chybí více hloubky. Vyjma samotného závěru je to spíše čistá "akčňárna". Dávám pět hvězdiček, ovšem s vědomím, že mi tak vlastně chybí hvězdičky navíc pro Hotel Rwanda nebo Četu. ()

Allien.9

"Černý jestřáb sestřelen" je další z řady válečných filmů, které nesou nálepku PODLE SKUTEČNÉ UDÁLOSTI. Tentokrát se však jedná o povedený velkofilm s dlouhým seznamem známých tváří a vůbec zajímavým způsobem zpracování - ty naturalistické scény jsou jednoduše eňo-ňůňo.:-) ()

misterz

Ratatata bum bác akcia od začiatku až dokonca. Z tohto pohľadu a oproti iným vojnovým filmom naozaj veľmi dobre natočené a napínavé až do samotného záveru. Ale žiaden ďalší luxus na zamyslenie nečakajte. Jednoducho išlo len o arogantný americký plán na únos pár vychrtlíkov (ako ich vo filme volali) a potom už len o to zachrániť svoje rite. V tomto sa im už samozrejme hodili aj spojenci. Ako jednorázová vojnová akčná supernálož plná strieľačiek a výbuchov tento snímok postačuje, na nadpriemer to však nestačí. 65/100 ()

HAL

Syrový a nekompromisní realismus válečného pekla přesně odpovídající skutečné události. Bez přikrášlování a zpřehledňování děje, bez přehnaného patosu a bez snahy o vysvětlení a okomentování událost. Bez katarze. Jen realita. 10/10 ()

Satan

Když Spielberg vytasil Jurský park, všichni se mohli zbláznit do dinosaurů. Když po 5 letech vyrukoval s Ryanem, všechny najednou brala armáda. Scott se po nemastných 90. let s novým miléniem do filmařiny pořádně opřel a po sandálovém Gladiátorovi do nás nasypal pořádně hustý válečný film. BHD vypráví o moderním konfliktu dle skutečné události, do akce se po nezbytném úvodu vrhneme po třičtvrtě hodině a až do konce se nám navyšuje tempo. Všechno se začíná srát, dochází síly, munice a naopak pžibývají zranění a mrtví. Od pádu vrtulníku úžasně nasnímaná akce...veškeré přestřelky a minipříběhy uprostřed válečné vřavy sem pěkně pasují. Spousta detailů a pamětihodných scén (osel, otec-syn, hluchý voják, měnění zásobníků na obou stranách...) v povolání skvělého hereckého obsazení (Sizemore zase tím svým ležérním vyzobrazením vojáka vládne). Jeden z nejakčnějších válečných filmů, o propagandě a patriotismu se nezmiňuju, protože se to tak nějak čeká...[Přesná stopáž: 144 min] ()

Omnibus

Kdyby mi někdo četl scénář: střílí se jak na pouťový střelnici, skóre minus 19 (hrdinně padlých) Amíků ku plus minus tisícovce smáznutých Somálců, tak mu ten scénář omlátím o hlavu a donutím ho to sežrat... Jenomže nejen, že tenhle jestřáb má pořádný koule ( přestože je to vrtulník). Ono je to taky do slova a do písmene (a do poslední zbloudilé kulky) podle skutečné události. Aidíd existoval, tržnice Bakara taky a stovky tisíc lidí umírajících hlady tenkrát donutily OSN zasáhnout vojensky. V Mogadišu je hlad dodnes, protože kupodivu ještě stále nepomřeli všichni Somálci. Většina lidí ovšem za ty roky žádné tukové zásoby nenabrala, ale několik málo grázlů je samozřejmě těžce za vodou díky krádežím a obchodování s humanitárními dodávkami. Skutečná přepadová akce, co se zvrhla (mimo jiné i kvůli notoricky známé americké vojenské doktríně: vyslali jsme víc chlapů zachránit ty chlapy, co jsme původně vyslali zachránit jednoho chlapa. Ale třeba se jedná o geniální strategii, jak nenápadně po částech přemístit na území nepřítele celou armádu... To ale samozřejmě nemá smysl vytýkat filmu, Amíci prostě nejsou Rusáci, aby řekli - tak jo, tyhle chlapy si škrtáme...). Film samotný je pořádný nářez, od vjezdu do oblasti ovládaném Aidídem a jeho zfetovanými ozbrojenci, jede na plný pecky až do „šťastného“ konce. Ale není to celé jen o kulkách a RPGéčkách . Jsou tam i věci k přemýšlení. Až při druhém shlédnutí mi například docvakla šťavnatost divočáka – válečné kořisti, kvůli které byl maník z Delta Force drzej na daleko vyšší šarži. Divočáka střeleného z helikoptéry a dozlatova upečeného na dohled od města, kde se umírá hlady a střílí se do lidí peroucích se o pytle rýže z náklaďáků s humanitární pomocí... A ještě - na americký film (a na to, čím si ti vojáci prošli) je tam tentokrát amerických patetických plků jen nezbytně nutné minimum. Nezbývá mi, než zalézt do Humvee a za jízdy uličkami Mogadiša vystřílet do vychrtlíků na střechách plný zásobník pěti hvězd. ()

liskam

Fichtner, Bana, Sizemore, McGregor, Shepard. To jsou jména která se mi vybaví vždy, když dostanu chuť na tuhle pecičku. Viděno opravdu mnohokrát, možná častěji než "Ryana". Tohle je přesně ten druh válečného filmu, který vás napoprvé nemusí úplně dostat, ale při každém dalším shlédnutí si vás více a více omotává kolem prstu, po nějakém čase zjistíte, že na něj koukáte každý rok alespoň jednou a vůbec vám to nevadí.... Skvělá kamera, scénář a herecké výkony. Za mě 98% ()

k212

Na to, abych pochopila, že válka je nesmyslná, že si bere oběti na všech stranách, ale nejvíce na straně "zblblých" a "neviných" civilistů, nemusím trpět dvě hodiny při sledování tohohle záznamu. Opravdu, měla jsem pocit, že se dívám na dobře sestříhanou reality show z války. Ztotožnění s hrdiny?! bylo nulové (profesionální vojáci mají v popisu práce tahkle umírat) a navíc se herecké tváře v podstatě ztratily v anonymitě vojenských jednotek, nejvíce dokázaly zasáhnout obrázky typu -- dítě vzalo pušku na amíka a omylem piclo tatínka. Black Hawk Down je audio-vizuálně vytříbená podívaná, tak jak jsem u Ridleyho Scotta zvyklá, je to jeho standard. Dějově nabízí vhled do občanské války, do které se naserou "dozorčí" jednotky, aby nakonec svým konáním rozpoutaly peklo v civilních ulicích plných ideologicky zblých domorodců. Dobře myšleno, špatně uskutečněno. Bohužel jsme na straně profesionální armády, která má vybavení, takže zpočátku sledujeme impozantní přehlídku zbraní a vojenské techniky a pak už jen jak o zbraně přicházejí a bojují o přežití. Jako syrový záznam z války to vidím na ****, jako film, který uceleně sděluje myšlenky boje, přežití, mocnářství za ***. Ve výsledku ***1/2. Osobně zařazuji film do kategorie NEVER MORE jinak "Tohle už vidět nechci!". ()

Rudovous

Technicky perfektni film. Vsechny slozky spolu funguji v absolutni souhre, herci, strih, kamera, scenar, zvuk. Bohuzel ackoliv nejsem pacifista , militarismus mi take blizky neni. A ta glorifikace ke konci filmu? ()

kingik

Je rok 1993 a část elitní jednotky americké armády je poslána do somálské Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkol mise je jasný: unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jenže to by nebyl film, aby se to celé nezkomplikovalo. Nemám příliš v oblibě režiséra Ridleyho Scotta. Nelíbí se mně jeho režijní rukopis a to se nejvíc podepsalo na hodnocení tohoto filmu. Herci byly ucházející a režírovat to někdo jiný možná bych i nějakou hvězdičku přihodil, ale i tak si myslím, že jde o nevyrovnaný film, který v konečném výsledku není nijak ohromující. Ničím mě neoslovil. Scott je politicky angažované prase. Typický starý dědek, co na stáří neví co s prachama, a točí tyhle hovadiny o ničem. 40% ()

InJo

Sugestivně natočený novodobý válečný nářez, v němž bombastická forma (kamera, zvuk, hudba) s přehledem drtí obsah, který je z 99 % o ničem. Mistr Scott však i s téměř nulovým scénářem dokázal natočit unikátní obří nonstop akční jízdu, která se sice nemůže pyšnit nosným příběhem a do hloubky vykreslenými charaktery, brilantní audiovizuální podání v kombinaci s důrazem na autenticitu, svižným tempem a ohromně nadupaným castingem (Bana či Isaacs dokážou svým charismatem naplno zaujmout i na malém prostoru) však dokážou tyto "drobné" nedostatky poměrně snadno zastínit. 85 % ()

Legas

Tentokrát žádná filozofie, ale až téměř dokumentaristické podání válečného konfliktu. Bohužel ty osobní poznámky k celému konfliktu občas tahají za uši a vojáci mluví o akci často až retrospektivně, jako by už ji prožili. Že by deja vu?? Šustí to trochu papírem. ()

HoneyBunny

Film o chlapech pro chlapy, dalo by se říct. Celé kino bylo naplněné mužským osazenstvem, ale i já jsem se dobře bavila, i když fešné tvářičky herců (Josh Hartnett tu předvádí o třídu lepší výkon než Pearl Harboru.) nebyly většinu času vůbec k poznání. Ale co to kecám! Celou dobu jsem měla oči přilepené na plátno. Scott sice nevybředl z vod komerce, ale v Jestřábovi zase jednou ukázal, jak schopný režisér je. Dokázal natočit film, ve kterém patriotismus nepůsobí vůbec trapně, hloupější polovina lidstva (rozuměj muže) si přijde patřičně na své a může se poplácat po zádech, jací že machři to jsou. Tleskám, Ridley. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)