Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

hlína

Film který doprovází dle mě jeden z nejlepších soundtracků který byl kdy k filmu udělán. V historických faktech netřeba se rýpat a tak si můžeme krásně vychutnat technicky skvěle zmáknuté dílko. ()

HonzaMag

Velmi sugestivní a realistické zpracování záchranné mise uprostřed somálského Mogadisha. Film byl prý velmi oblíben u nechvalně "proslulého" diktátora Saddáma Husajna. ()

fandalehy

Rolls - Royce v tomto žánru. Ridley Scott je v tom co dělá opravdu dobrý a dokazuje to i v tomhle velice svěžím a neotřelém filmečku, kterému není moc co vytknout. A to i přesto, že film trvá bezmála 150 minut. Zkrátka akce je celou dobu velice přitažlivá a Černý jestřáb neomrzí ani na podruhé či na potřetí.. ()

BLADER

Perfektne natočený a zahratý film, z ktorého krutej, krvou nasiaknutej atmosféry mi ešte teraz naskakuje husia koža. Ak je niečo, čo sa vyrovná filmu Zachráňte vojaka Ryana v surovosti, je to práve tento kúsok. Príkladná ukážka, ako sa má točiť vojnová dráma. Jeden z filmov, ktoré treba vidieť. 100% ( keby sa dalo, dal by som aj viac. ) GENIÁLNY SOUNDTRACK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

hemoglobin

Môj obľúbený film, ktorý nie je žiadna "Rambovina", kde behá partia vojakov neohrozene cez Mogadisho,........ v tomto akčnom, vojnovom skvele spracovanom filme je úžasné všetko a to už od hudby od Zimmera, ktorá prehlbovala emócie, cez herecké výkony až po najdôležitejšieho človeka Ridleyho Scotta, ktorý to naréžiroval tak, že sa mi až rozum zastavuje, pre mňa to je 100% ()

marusaj

Patos, americké vlajky, cituplné vojenské proslovy, konverzační armádní klišé.. průměr. Nicméně unikátní vojenská akce, bravurní kamera a střih, naprosto pevná Ridleyho režie, která kočíruje bitevní zmatek zaplněného Mogadišu, atmosféra, DOKONALÝ zvuk, a výborně dokreslující hudba - tohle dělá z jestřába ultimátní pětihvězdičkovou podívanou. ()

Arequipa

Nenapadá mě jiný film, který by tak realisticky a syrově ukázal modern warfare bez nějakého přikrášlování. Občas tam ten americký patriotismus zazní, jinak je to ale jeden z nejakčnějších dokumentů citlivě proložený klidnějšími scénami. Moc se mi líbilo, že se alespoň ke konci objevily scény tipu stařec s dítětem, které nás nutí nevidět to všechno tak moc černobíle (a tak to určitě Scott chtěl, že?) Těším se na knihu. ()

Black-star

Asi zklamu mnoho nadšenců a všechny kdo v tomto filmu vidí něco úžasného. Za prvé na podobné filmy moc nejsem a ikdyž to je podle skutečné události tím možná hůř. Já se vážně nudila, naprosto mě to nebavilo. Asi tomu ublížilo právě to že je to podle skutečné události nebo já nevím prostě mě to neuchvátilo. Znám jiné válečné filmy které pro mě narozdíl od tohoto snímku měly smysl. Sestrihejte to dejte tomu komentar a udelejte z toho fesny dokument ale jinak: Pardon, ale takhle ne... za me 45% Dodatek: Jen mě to utvrzuje v tom že by bylo mnohem lepší kdyby Amíci ten svůj nos nestrkali do cizích záležitostí páč to nikomu neprospěje! ()

RajAthen

Sice mi není příliš jasná funkce zatčeného somálského funkcionáře a několik záběru, jak si vychutnává kubánský doutník, každopádně tahle "přestřelka" je u mě dalším důkazem zručné filmařiny. Během prvních dvaceti minut se seznámáte s vojáky a pak můžete pomalu začít odčítat... Vstup do akce i hlavní boje mají skutečně grády a pobořené město dělá úžasně efektivní kulisy, ovšem nemohu si pomoci má plná pozornost až do konce trochu ochabla, přeci jen stopáž je na skoro neptřetržité střílení přeci jen dost. Taktéž se přiznám, že několik vedlejších hrdinů jsem si poněkud pletl. Na druhou stranu oceňuji, že režisér se celkem zdárně popasoval s patosem, který tyto filmy obvykle provází. Vlastně si ani nevybavuji, zda byla americká vlajka v celé její kráse vidět. A to se počítá. ()

Colour

Po formálnej stránke je to elita medzi akčnými, medzi vojnovými filmami. Vynikajúce režisérske dychvyrážajúce dielo. Avšak má pár vážnych vád. Čo mi najviac vadilo, bola asi monotónnosť filmu. Už od polovice som sa nevedela pozerať na toľké utrpenie. Akcia nabitá na akcii, no nič iné. Na konci sa síce snažili dej oživiť, no nestačilo. Druhou vecou bolo megalomanstvo filmu. Už od prvých minút na oboch stranách padali mŕtvoly. Mala som pocit, že Američanov pomreli stovky a Somálcov tisíce. V skutočnosti tam umrelo "len" 19 Američanov a 1000 Somálcov. Čo sa týka hereckých výkonov posudzovať sa to ani nedá, keďže i Josh Harnett si škrtol maximálne 90 minút. Posledným problémom je patriotistický nádych a propaganda vojenstva (povestné americké "za jedným zraneným / strateným chlapcom pošleme aj desať ďalších, neopúšťame sa nikdy!"). ()

Votvirak

Parádní zvuková stopa dodává filmu jedinečný ráz , který je i beztak dechberoucí. Vlastně je to dokonalý válečný film o né tak dokonalé vojenské akci. ()

R&omize

Už přes 10 let modla všech podobných filmů. To, co Ryan nebo Bratrstvo znaména pro WW2, je BHD pro moderní konflikt. Ne nadarmo se jím už několik let snaží volně inpirovat i herní serie jako CoD:MW nebo BF2/3 a další modifikace her (ten rukopis je tam pro mě jasně čitelný). Ze začátku by si člověk snad mohl dokonce myslet, že jde o decentně uhlazený náborový snímek, ale opak se vzápětí ukazuje být pravdou. Filmy před i po tomto mají obvykle minimálně dvě hlavní chyby: Buď je v nich málo akce nebo je samoúčelná. BHD skoro popírá zákony, když ukazuje, že to správně natočit prostě jde, takže se už nikdo nemůže vymlouvat na opak, i když se to stále ještě nikomu nepodařilo zopakovat. Mimochodem také úchvatná hudba. Pokud chcete alespoň trochu pochopit, co obnáší válka, máte možnost. Rozhodně doporučuji o skoro čtvrt hodiny prodlouženou speciální edici. ()

Theker

70% ....orgazmus ako u väčšiny na čsfd sa u mňa nekonal, ale napriek tomu nejdem pod 4*. Vojna - akákoľvek je svinstvo. A navyše v dnešnej dobe, keď sa bojuje v mene USA čo najďalej od USA je to svinstvo na druhú. Ale filmový zážitok sa dostavil a bol viac pozitívny ako negatívny. ()

vincchuppo

Podle mého názoru každopádně absolutně nejlepší vojenský film, který byl kdy natočen. Říká o válce to, co se na výpravný válečný film sluší, a ukazuje surovost v nehostinném prostředí bojiště v Mogadishu. Zároveň má ale, oproti jiným válečným filmům, neuvěřitelně svižně postavenou akci, takže i když je film celkem dlouhý, tak se člověk stále baví, kochá a filozofuje nad tím co vidí. Pět hvězd! ()

Mira90

Černý jestřáb by se měl promítat společně s Hotelem Rwanda (či jiným filmem o tomto konfliktu), aby si divák uvědomil spojitosti. Právě americký neúspěch v Somálsku zabránil nasazení jednotek ve Rwandě. Díky Ridley Scottovi si tento neúspěch dokážeme představit velice realisticky. ()

Napo_Leon

Ridleyho Gladiátor se mi velmi zalíbil, ale tímhlě mě dostal do kolen. Emotivní příběh, že jsem se na konci málem rozbrečel. Krásná hudba Hanse Zimmera skvěle podtrhující chaos bitvy. Rád bych i vyzdvihl roli Erica Bany, protože zde se mi zalíbil asi nejvíce. Hlavně by na to měli kouknout mlaďoši, co si myslej že je válka jen hra. :) Za pět hvězd a zaslouženě. ()

Homer.p

Po velikém zklamání z Gladiátora jsem na Ridley Scotta málem zanevřel, ale pak přišel s touto bombou. Poprvé jsem tento film viděl na VHS, takže mne nadchl ten opomíjený příběh mladých vojáků, kteří nasazovali někde daleko od domova krk kvůli nějakým domorodcům, kteří si toho nikdy nevážili a vážit nebudou. Je nutné si připomenout, že když prezident Clinton zakázal přítomnost amerických vojáků v dalších podobných misích "dobré vůle", tak to mělo za následek přes milion mrtvých civilistů ve Rwandě (zobrazeno např. ve skvělém filmu Hotel Rwanda). Takže na co máme tu zasranou OSN plnou nenažranců z různých konců světa, když stejně veškerou práci vždy odnesou američané a stejně jim každý jenom nadává. Zpět k filmu samotnému. Jedním slovem paráda a jeden z mých nejoblíběnějších filmů a dle mého názoru, film s myšlenkou. Serte na nějaké zvukové, či jiné efekty a nechte se u filmů raději unášet příběhem jako já. ()

Petulka88

Nejedná se sice o žádnou dokumentární rekonstrukci, ale i tak Vás film zavede přímo do středu válečného pekla. Bravurně natočené bojové scény, výborné herecké obsazení, jako vždy skvělá hudba Hanse Zimmera... To vše Vám dokonale vynahradí přece jen pomalejší začátek. ()

Acrobat

Ak má pre druhú svetovú vojnu duchovno filmový odkaz pre budúce generácie patent Saving private Ryan, tak Black Hawk Down je duchovný a skvostný filmový počin, ktorý je základom, tým najčistším, pre modernú vojnu. Repeat, repeat, repeat.... ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)