Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

Nerajohn

Tuhle mojí klasiku jsem viděl už tolikrát. Ale v prodloužené verzi se najednou objevila scéna, která mě přišla nejvíc děsivá. A to, když Ripleyová vejde do hnízda vetřelce a tam spatří zalepeného Dallase, který skučícím hlasem prosí: Kill me. Kill me. Tomu říkám běs. ()

Madax

Ať si kdo chce co chce říká, nejlepší díl vetřelcovské série je jednička! Ta atmosféra je dokonalá, divák se ani minutu nenudí a film je perfektně zvládnutý ve všech kategoriích. Téma setkání s nepřátelským mimozemským organismem je dokonale využito, snad jedině Carpenterova Věc může tomuto snímku konkurovat. Škoda jen, že bylo vystříháno několik skvělých scén - viděl jsem nepoužité záběry a absence některých z nich v hotovém filmu opravdu zamrzí. Existuje sice verze, v níž jsou tyto záběry použity, tato verze však pro změnu neobsahuje některé záběry z verze původní, je dokonce o minutu kratší! Nezbývá než doufat, že se někdy objeví nějaký totální sestřih, v němž bude obsaženo úplně vše. ()

gu-staff

Doprdele, uvědomujete si, že se psal rok 1979? Tohle je kurva geniální dílko, námětem, režií, výtvarnou stránkou, prostě jooo. Když jsem to viděl poprvý, byl jsem ještě dost malej, nevěděl jsem vo co de, a jenom jsem kadil strachy. Pak jsem to viděl po pár letech, byl jsem starší, věděl jsem o co de, a kadil jsem strachy. Po dlouhý době jsem si to dal včera, znal jsem to skoro nazpaměť, a - ......kadil jsem strachy. A Sigourniny minimalistický spoďárky jsou důvodem mých občasných nočních polucí. Takže kadění a poluce - to je tenhle film! ()

Dexter666

Jeden z najlepších sci-fi hororov vôbec. Atmosféra, akú Scott vytvoril je famózna. V princípe sa jedná o nestarnúci film, ktorý stál na počiatku celého kultu. Kultu, ktorý však s pribúdajúcimi pokračovaniami nesie istú trpkastú príchuť komercionalizácie a nižšej kvality. Keď sa však chcete báť a zatiaľ ste Aliena nevideli, zaručene si ho pozrite, nebudete sklamaní. ()

ForzaJuve

Klasika klasik. I přesto, že našeho dárečka vidíme celého až úplně na konci když už je po všem, tak se u toho filmu cítím nesvůj ještě dnes po x-tém zhlédnutí. Naprosto geniální horor se vším všudy. Hlavně kapitán ve větracích šachtách, u toho jsem se poprvé málem posral (to mě bylo 11). A jak se Ripleyová vrací zpátky pro Jonese, to už na mě bylo moc! "Debilní kočka, nechoď pro ni, určitě tam někde bude!". A taky že byl, krve by se ve mě nedořezali! Uf, prostě bomba! ()

Cocteau

Naprostá klasika. Ridley tímto filmem odstartoval sérii filmů, kde je hlavní "hrdina" příšera z vesmíru. Podle mě tady všechno začalo. A pak vznikaly už jenom kopie. ()

ElFifo

Film, kde je děs spíš cítit než vidět. Zub času se sice už podepsal, ale to pranic neubírá na mistrně vybroušené atmosféře, ze které jsem si jako podstatně mladší málem "ucvrnk". ()

Pidibull

Film s děsivou hudbou, mrazivým dějem. Zlo, které není vidět a přesto se bojíme. Film, který rozhodně stojí za plný počet hvězdiček. ()

E.T.Martin

Vetřelec je pro mne fascinující film, jedno z přelomových děl sci-fi žánru, a také snímek zlomový v tom, jak dokázal pomocí kulis a triků vytvořit zcela uvěřitelný svět - novou realitu (viz scéna zkoumání mimozemské vesmírné lodi). Vždycky mě zajímalo, jaké to mohlo být, kdybych Vetřelce viděl při jeho premiéře v roce 1979. Tedy zcela nepřipravený na to, co mě čeká a co se bude dít. V takovém případě by to byl asi jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy viděl. Scott totiž ve Vetřelci dává všem filmařům geniální lekci, jak perfektně budovat atmosféru. Tajemství odhaluje postupně, až do konce má vždy schovanou nějakou kartu, kterou dokáže diváka překvapit. Mění se i hybatel strachu a napětí: hrůza se pokaždé zaměřuje na jinou část lidské mysli. Dominuje však strach z neznámého, klaustrofobie z nekonečně prázdného vesmíru plného cizoty. Tu pak personifikuje samotný Vetřelec, esence všeho cizího. Že se film podařil, potvrzuje i existence tří dalších dílů, z nichž každý zpracovává vetřelcovské téma z jiného úhlu, žádný ale už tak mnohostranně jako Scottův Alien. ()

Horác

Tohle jsem poprvé viděl v kině někdy v osmdesátých letech coby puberťák. Nejprv jsem se tam musel lstí dostat, protože tehdy u nás v kině kontrolovali občanky a já rozhodně nebyl v tom pravém věku. Vzpomínám si taky na dobovou recenzi v nějakem časopise, kde to sepsuli, jak je to plytké, kritzovali útok na nízké pudy diváka, kdy se kombinuje násilí a hrdinka v malých sexy kalhotkách:) Na moje pudy tedy tenhle biják rozhodně zaútočil pořádně. Byl to pro mě první film tohoto žánru a navždy ze mě udělal alienovského fanouška. Z celé série mám nejradši dvojku, ale i tomuto úvodnímu vetřelci dávám jasně plnou palbu. Nejen proto, že byl první. A dodatek: Panejo, teď se koukám na rok vzniku. Přes 30 let, a pořád to dokonale funguje. Absolutní nářez... ()

Sentinel

Jeden z mála filmů, u kterých jsem se při prvním zhlédnutí fakt bál. Další slova jsou zbytečná. Velká škoda, že takové filmy se netočí i dneska. ()

sew810

D O K O N A L O S T , převratný snímek, vizuální G E N I A L I T A, čistá hrůza, herecká virtuozita, pocity klaustrofobie - prostě " Ve vesmíru tě nikdo neuslyší křičet ! " ()

AdamK.

Atmosféra byla plná strachu a to se mi líbilo. Bohužel ale musím říct, že film byl místy nelogický (proč nepoužívali zbraně?) a přežila to ta nejnecharismatičtější osoba z celé paluby. Sigorney by furt někoho jen peskovala. Ale i tak je to výborný film, který stojí za shlédnutí ()

Ruadek

Zcela revoluční počin v žánru, který následně udal nový směr. Neviděné nejvíc vystraší, dusná atmosféra, oživená fantazie H.R.Gigera. U žádného filmu jsem neměl takový pocit, jako u tohoto - zcela prádný vesmír, přesto k prasknutí nacpaný něčím zlým a tepajícím. Zrodilo se cosi, s čím by se člověk jen velmi nerad potkal a přesto jej vymyslel a budu velmi rád, když nás bude děsit i nadále. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)