Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

Han22

I když ve stejném roce přišel výborný Star Trek a ucházející Černá díra a pár dalších sci-fi, Vetřelec je jednoznačně sci-fi roku. Dvě hodiny naprosto parádního hororu, 7 postav z nichž všechny jsou výborně zahrány pozdějšími hvězdami, gradující atmosféra, vynikající efekty, výprava a strhující finále. O vetřelci se toho dá napsat mraky - ale tohle je film, který stvořil kult, jednu z nejlepších příšer všech dob a pro mě jeden z nejlepších sci-fi hororů co existují. EDIT 2023: Až díky Director´s Cut jsem konečně viděl, co se stalo s Dallasem (a Brentem), jinak výše zmíněné platí. Sci-fi roku 1979. ()

killjezor

První snímek, ve kterém se nám představuje Vetřelec. Ne moc, jen tak akorát, aby atmosféra zůstala hutná a divákovy nervy napnuté. Pocit, že je někde něco, máte od začátku filmu, kdy se prakticky nic neděje a napětí se jenom stupňuje. Skvělá práce režiséra, kameramana a v neposlední řadě H.R.Gigera, tvůrce monstra. Doporučuju sledovat v původním znění, dabing je sice kvalitní, ale občas je hlasitější než okolní zvuky. ()

iXtr3m3

Úplne ako včera si pamätám ten moment, keď film šiel prvý raz do bežnej televízie, musel byť vysielaný po 24. hodine a rozprávalo sa o tom snáď viac, ako o zlacnení resp. zdražení pečiva v tej dobe... :-) ()

Testament

Parádní snímek Ridley Scotta s perfektní, hutnou atmosférou. To, co nevidíte nahání největší hrůzu a je jen na tvůrcích, že právě tuto formuli dotáhli k naprosté dokonalosti. Jeden z nejlepších sci-fi snímků všech dob. Naprostá klasika. Víc to nemá ani smysl rozebírat. ()

Spike23

Klasika v žánru scifi a hororů, která inspirovala nespočetné množství nadcházejících filmů a dala základy neméně proslulé sérii PC her. Ať žije Ridley Scott a ať hraje Sigourney Weaver. Jak bych to tak mohl ohodnotit?? ()

see_sawandrew

Neznámé, nezastavitelné zlo v nejzapadlejším koutě neprozkoumaného vesmíru ve střetu se sedmičlennou posádkou gigantického plavidla. Neexistuje jiný horor, kerý by tak brilantně znázorňoval marný vzdor a trýznivou bezmoc. Pronikavá hrůza, která nevyprchá ani po letech. 95% ()

bruceman7

Kdysi dávno, když jsem tento film viděl poprvé, bál jsem se chodit do sklepa pro brambory. A když už, tak jedině s plastovou M16 - přičemž ani ostrá by zřejmě nebyla moc platná. ()

Benedygtus

Pocit, jako kdyz se vam celou dobu chce na zachod, ale nemuzete odejit, protoze prave pisete pisemku nebo mate dulezite jednani. I pres zavrene oci nebo ucpane usi, promlouva hruza a napeti, provazejici celym filmem. Nejlepsi film sveho druhu - to snad mluvi za vse, ikdyz teda musim priznat, ze si nejsem zcela jist tim, jestli bych to chtel videt znovu. ()

Dánek

90% Nepřekonatelná atmosféra, ale občas mě zaráží nelogické chování postav b určitých situacích. Ale jsou pod stresem, tak budiž plnej počet. ()

Ragdoll

Sci-fi neholduji a pokud mohu, tak se mu vyhýbám. Jenže neshlédnout tuto legendu by byl zločin a tak jsem po dlouhé době odolávání konečně film stáhnul, nahodil titule a sluchátka a pozorně koukal. A doteď zůstává tím nejlepším hororem, jaký jsem kdy viděl. Atmosféra by se dala krájet, strašidelností a bojácností tvůrci neplýtvali ani náhodou. I vizuálními triky se film dokáže vyrovnat těm dnešním, některé bez problémů předčí (i po třiceti letech vypadá postava Vetřelce velmi realisticky). Ridley Scott zvládl něco, co jen tak někdo nezopakuje (jen finální scéna s monstrem v kokpitu nastavila laťku nedosažitelně vysoko). ()

Mistickzz

Neviem prečo mi tak dlho trvalo, kým som sa odhodlal pozrieť si Votrelca. Ale dnes som tak učinil a musím uznať, že Ridley Scott už vo svojom druhom celovečernom filme preukázal obrovský potenciál a stvoril kultový scifi-horor. Celý film je opantaný neistotou, napätím a strachom a v tej dobe musel Alien ľudí od strachu vyháňať z kina. A musím priznať, že Signourney Weaver bola vážne sexi holka :) 87% ()

Indy

Majstrovské dielo, špička svojho žánru, na ktoré mám veľmi živé spomienky z detstva, keď som film "nedopatrením" zhliadol a dosť ma vydesil :) Scéna poslednej večere Kana (John Hurt) s narodením Votrelca je právom jednou z najpamätnejších scén strieborného plátna. Absolutórium si zaslúži režisér Ridley Scott fantasticky pracujúci s atmosférou, Sigourney Weaver (Ripleyová je nepochybne jej životná úloha) a tiež design titulného monštra, ktorého autorom je švajčiarsky výtvarník H.R.Giger. Režisérska verzia z roku 2010 ponúka pár minút nových scén, takže fanúšikom filmu ju môžem len odporučiť (uvidíme napr. ako skončil kapitán Dallas). 10/10 ()

jondoe

Kedze sa vblizkej buducnosti chystam na Prometheusa, tak som sa rozhodol trosku si pripomenut Ridleyho klasiku. Svoje cari nestraca ani po rokoch a aj novsieho divaka, ktory je predca len zvyknuty na trosku ine filmy moze zaujat. Pre mna to vsak nie az taka bomba ako pre ostatnych. Mne sa skor pacili Cameronovi Aliens. Ale treba uznat dobru filmarcinu rezisera, a skvele budovanie napatia. Scen z Votrelcom mohlo byt trosku viac. A je zaujmave ze pre mna je najlepsia scena z filmu ta, kde sa votrelec vobec nevyskytuje. Je to tam kde sa pokazi android. Al napriek tomu vsak davam vysoke hodnotenie. Film je na svoju dobu naozaj vynimocny a asi aj prelomovy pretoze po uvedeni rozputal velke mnozstvo podibnych filmov, ktore sa vsak tomuto ani zdaleka nevyrovnaju. ()

Lexion69

MacReady by mu jednou rukou, narval do prdele dynamit, druhou by do sebe kopnul dvojtýho Jacka, vyhlásil jeho mámu a byl za támhletim měsícem takovým fofrem že by měl režisérský sestřih 3 minuty! ()

Chipsonator

Král všech monster ve svém prvním filmovém debutu. Po celou dobu se filmu daří udržet si tu hustou atmosféru, ať už se jedná o obrovskou nákladní loď Nostromo, nebo havarovanou mimozemskou loď. Film má také působivé roucho tajemnosti, například když posádka Nostroma objeví obrovského emzáka, ve ztroskotané lodi které vysílá tajemný signál, dále tu máme neznámí původ vetřelce. Co se týče postav, tak nemám žádné námitky, vytvořil jsem si k nim určitý vztah a to se rozhodně počítá (i když je pravda že žádná postava nemá takové charisma jako Alien nebo kočka :). Celkově se první Alien vyvedl skvěle, ale na absolutní hodnocení mi tam něco chybí. Takže "jen" 85%. ()

KoRner

So svojou ponurou atmosférou Scott jasne definoval smer vesmírneho hororu. Tá tajomnosť a depresia sa už len tak niekomu zopakovať nepodarí. ()

charlie_ando

Pamatuji si, jak jsem tento film viděl jako malý, jako by to bylo včera. Letní prázdniny byli v plném proudu a já sledoval tuto klasiku na opotřebované WHS kazetě s otřesným českým voiceoverem, ale stejně to byl pro malého kluka strašidelný zážitek, po kterém se špatně usínalo, ač nebylo v tmavých scénách vlastně nic vidět. To projekce remasterované režisérské verze v potemnělém kinosále už byl audiovizuální zážitek první třídy. Ridley Scott předvádí jeden ze svých mistrovských kousků, v kterém hraje prim svíravá atmosféra, jenž útočí na diváka od prvního filmového políčka a to i díky působivé hudbě od Jerryho Goldsmitha. Neznámé neviděné zlo je totiž neuvěřitelným strašákem a poctivým pracantem na vašich nervech. Přitom je námět tak prostý, zasadíte nesourodou posádku, včetně androida do klaustrofobického prostředí vesmírné lodi Nostromo, která je ztracená kdesi ve vesmírné prázdnotě a nevítanou společnost jim děla dokonalý predátor od H.R. Gigera. Vše graduje v závěrečném souboji jeden na jednoho v únikovém raketoplánu (mladičká neokoukaná Sigourney Weaver je opravdu kouzelná). Jeden z příběhů, který tvořil filmovou historii a zanechal po sobě nesmazatelnou stopu. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)