Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

wampire23

Opäť som si pozrel Votrelca (už ani neviem po koľkýkrát), akurát teraz som ho videl po zhliadnutí Promethea. Takto má Votrelec ešte väčšiu hodnotu, keďže v Prometheovi Scott načrtol, ako, prečo a odkiaľ sa vôbec Votrelci vzali. Nič to však nemení na veci, že aj bez tohto vysvetlenia sa jedná o jedno z najlepších (ak nie vôbec najlepšie) sci-fi. Strach, ktorý sa plíži po lodi Nostromo je neopísateľný a zimomriavky ostávajú aj niekoľko dní po sledovaní. A Sigourney Weaver v jej najlepšej úlohe. ()

Erik7595

Takže po pozretí Promethea som sa rozhodol si pozrieť a zrekapitulovať všetky diely Votrelec série. Videl som zatiaľ len prvé dva filmy a viac si pamätám a vybavujem si Cameronov veľmi efektný a akčnejší diel, ktorý obsahoval skvelé akčné scény a veľmi dobrú temnp atmosféru. A práve po čerstvom pozretí som dospel k názoru, že i navzdory tomu, že sa Ridley Scott rozhodol natočiť prvého Aliena v komornejšom duchu, s dôrazom na jednotlivé postavy, musím uznať že atmosféra tohoto filmu je jednoznačne veľmi pôsobivá. Jednoznačne kladom je pre mňa faktor, že vo filme je nám toho ukázané menej,ako to býva zvykom a tak dáva režisér divákovi viac priestoru na fantáziu a domýšľanie si. Práve preto na mňa film pôsobil často klaustrofobicko a stiesňujúco, čo sa o novom Scottovom Prometheovi nedá povedať.... I po vyše tridsiatich rokoch sa tento významný snímok na poli sci-fi javí ako režisérsky skvelo zvládnutý prelomový snímok s neopakovateľnou atmosférou a skvelou hlavnou ženskou postavou.... Jedinú menšiu výhradu by som mal možno k pomalšiemu úvodu, preto zatiaľ len silné 4........88% Edit: 29. sept. 2012: Zvyšujem nakoniec hodnotenie na plnú pálku, nemôžem inak. Po viacerých pozretiach zreje tento film ako víno, pomalší úvod, ktorý som spočiatku filmu vyčítal, sa neskôr po viacerých pozretiach javí ako veľké pozitívum, čo sa týka budovania skvelej hutnej až hororovo-dusnej atmosféry. Nemám čo vytknúť, takže dávam bez rozmýšľania spokojných 5. ()

PanTumnus

nadhodnocuji. tenhle film sem poprvé viděl když mi bylo 12 a musím uznat že se my nelíbil. teď o pár let později, je to lepší. objektivně na 4, subjektivně na 5, protože v průběhu let, se tato série stala tou jednou jedinou. tou zásadní. ()

divisak

Alien a Jaws. To jsou dva mistrovské počiny, které mě provázejí životem doslova od kolébky. Navíc mají mnoho společného. Jsou nadčasové, jelikož svým zpracováním svoji dobu výrazně předběhly a oba pracují s „neviditelným“ nebezpečím, čímž diváka (který ono smrtelné zlo nevidí, ale cítí a tuší) dohánějí k maximální hrůze. Samozřejmě ve zpracování a vzhledem k době vzniku je Vetřelec po technické stránce (pravděpodobně) dále, a také se mu na rozdíl od Čelistí dostalo důstojnějších a kvalitnějších pokračování (přesto Čelisti řadím těsně na první příčku). Oba také měly velké štěstí na své skladatele (pochopitelně nemluvě o režisérech). Jerry Goldsmith je (byl) mistrem své profese a jeho hudba k Vetřelci je jednou z mých nejoblíbenějších prací tohoto vynikajícího komponisty. Na závěr bych se chtěl omluvit za spíše komparativní formu svého komentáře, ale nedokázal jsem se tomu ubránit. ()

Steel32

Strhující, atmosféra plná napětí, která je ještě více napjatá, když Ripleyová zůstane na lodi sama, na svou dobu perfektně udělaný, s perfektními zvuky, hudbou i herci - přesně takový je Vetřelec. Nejlepší na tom je, když si uvědomíte, že to čeho jste se vlastně nejvíc báli jste viděli tak málo. Co víc si přát. ()

kamil.i

Sci-fi hororová klasika, ktorá redefinovala žáner. Alien si zaslúži nálepku kult ako máloktorý film. Tá jedinečná tajuplná atmosféra, hudba, kamera, všetky herecké výkony (väčšina týchto vtedy mladých hercov dnes patrí medzi charakterovú špičku), Gigerove umenie a samozrejme samotný Votrelec. Na to všetko sa nezabúda. Votrelec je dodnes najodpornejšie a zároveň najsofistikovanejšie monštrum vo vesmíre. Scott ukázal svoje kvality v najlepšom svetle a v každom ohľade. Toto je jeden z filmov, ktoré zaznamenávajú významné historické miesta v celej kinematografii. ()

Pawlisman

Možná kdysi ok. Ale dnes? Ty nejlepší filmy mají kvalitu i po xx letech. Vetřelec mě nestrašil, nebavil, plno a hodně moc stupidních zápletek a scén. Myslím, že přeceňovaná záležitost. Z 5 jsem ubral na 4. 8/10 ()

Lilloos

Atmosféra parádně houstne už od prvních okamžiků, když se však opravdu začně něco dít, rázem se všechna ztratí ve zbytečně nechutné a pro dnešního diváka už ničím překvapivé vřavě. Ridley Scott není pro mě. ()

TheSpearCZ

Ten moment, kdy lidé poprvé v kině spatřili Vetřelce musel být neuvěřitelný. Absolutní sci-fi horor klasika s výbornou atmosférou a napínavým koncem. Alien je legenda. Čisté 4* ()

majec4

Alien svojou atmosferou musi zaujat kazdeho. Teraz sa tocia digitalne rozpravky, toto je film. Videl som to min 20x a verim tomu, ze to este stihnem par krat :-).Proste jeden/ jedna z najoblubenejsich filmov/ serii. Efekty odpovedaju dobe, o to viac to vsak boduje spominanou atmosferou. S tym svetlom pracovali brilantne. Weaver je tiez super. Plamenomet jej sekol :). Teraz sa tocia filmy plne efektov, no bez akejkolvek atmosfery. Tu este aj pohladenie kocura vyznie dramaticky. Som zaujaty, ale ako vidiet, nie som v tom sam. ()

Copcorn

Scott jasně dokazuje, že méně je někdy více. Vetřelec prostě vytáhne z minima naprosté maximu . Nejvíc bych však vyzdvihl tísnivé audio, které celý film parádně podtrhávalo a dávalo mu tu správnou atmosféru. ()

Dlubal David

Pro mě z celé quadrologie jednoznačně nejlepší. ■ Nejtíživější. ◢ ■ ◣ (R) [95/100] ■ (K) [95/100] ■ (V) [95/100] ■ (H) Sigourney WEAVER [95/100] ● Tom SKERRITT [84/100] ● Veronica CARTWRIGHT [86/100] ● Harry Dean STANTON [83/100] ● John HURT [83/100] ● Ian HOLM [95/100] ● Yaphet KOTTO [88/100] ● Bolaji BADEJO [95/100] ■ (♫) [95/100] ■ (E) Aliens (1986) ● Alien³ (1992) ● Alien: Resurrection (1997) ● Prometheus (2012) ● Alien: Covenant (2017) ● Life (2017) ● Predator (1987) ■ (DAB) [80/100] ■ (Č) 10+ ■ (P) [VHS] [CZ] [95/100] ■ (N) [Úterý, 14-II-2017; 22:31] [1080p] ϿϾ [PZ-cz] [DC] [95/100] ■ (C) [95/100] ()

Flopik

Som veľmi rád že konečne som to videl ako celok aj keď ma to aŽ tak nebavilo.Obrovská pochvala, pretože si viem predstaviť že keď to išlo do kín musela to byť riadna pecka.Dneska to už bohužiaľ až tak neosloví.Chápem tu 5* aj priemer. ()

Danny

Vetřelčí sága, zejména však první díl, je dokonalým obrazem toho, jak lze u diváka navodit a vygradovat pocity strachu bez přímé viditelnosti jeho původce. Ridley Scott vytvořil mistrovské hororové dílo, na které pak bezchybně navázal James Cameron. V rámci nervy drásajícího prostředí a reflexe atmosféry boje o holý život ve vesmíru dosud nemá v mých očích Oscarový snímek Alien(s) konkurenci. ()

petikacka

Tento film je naprostá klasika žánru a už se stal dávno kultovním... Dokonale budovaná atmosféra, kdy člověk nic vlastně nevidí..., nic se vlastně neděje... ( až na pár maličkostí-vetřelec v břiše nebo ztrácející se astronauti)... Přesto je člověk napnutý od začátku, až do toho šíleného konce, kdy jsem chtěla Ripleyové sama nějak pomoct tu mrchu vyhodit z kosmické lodi...Lahůdka která vždy potěší a nikdy nezklame... Za mě 100% ()

Cartmof

Není nad to si jednou za čas doplnit kultovní znalosti o nějaký biják ze zlatých let kinematografie. 70. a 80. léta byli dar z nebes. Nekonečná pokračování skvělých filmů, extravagantní oděvy a rasis... No byli prostě super. Vetřelec byl na mém watchlistu pěkně dlouho. Přece jenom je to film, který si nemůžete pustit jen tak. A upřímně jsem mega rád za to, že jsem se k tomu konečně odhodlal. Už jen úvodní prohlídka prostředí, kde bude naše posádka dalších 120 minut uvězněna mi nahnala husí kůži. Vizuál moderní lodi se starýma obrazovka a všemožným pípáním člověku prostě nažene strach. Atmosféru, kterou má Vetřelec jsem nezažil už hodně dlouho a to, jak mě Ridley Scott vtáhl do děje jsem u filmu, či seriálu zkrátka neviděl už léta. Digitální efekty tu moc povedené nejsou, ale na rok vydání jsou stálé dost úctyhodné. Kdo Vetřelce ještě neviděl, měl by si sednout na prdel a příběh posádky lodi Nostromo zažít na vlastní kůži. Opravdu povedený kousek, ke kterému se ještě určitě vrátím. ()

snatch

Sci-Fi hororová klasika, při které byste (jako já) v kině jen stěží popadali dech a srdce :) Na DVD už to není tak působivé, ale když si počkáte na půlnoc a všude zhasnete .... ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)