Právnik a jeho asistenti sa snažia zachrániť černošského otca rodiny pred odsúdením za vraždu. Dôvodom jeho činu bol obzvlášť závažný trestný čin dvoch belochov: dvaja robotníci zbijú a znásilnia černošské dievčatko. Jej otec Carl Lee Hailey je zdesený - rozhodne sa, že vezme spravodlivosť do svojich rúk - aby tak zabránil  oslobodeniu obidvoch mužov. Spomenul si totiž na podobný prípad z neďalekého mestečka, ktorý sa skončil oslobodením útočníkov. Carl ich zabije priamo v budove súdu - pred viacerými svedkami.  Jeho právnik Jake Brigance sa teraz musí so svojimi asistentami postarať o to, aby mal Carl spravodlivý súdny proces. Podarí sa mu to - v rasovo neznášanlivom prostredí mestečka Canton v štáte Mississippi? Jake a jeho právnici majú čas na pochybnosti - pochybnosti o tom, o čom sú presvedčení, pochybnosti o tom, čomu veria, ale - nemajú čas na žiadne chyby. V meste medzitým narastajú rasové vášne - medzi afro-americkou komunitou a prívržencami Ku Klux Klanu... (RTVS)

helrohir

Rozhodne ide o vynikajúci film z právnického prostredia, v ktorom nie je núdza o kvalitné herecké výkony a množstvo emócií. Celkový príbeh je svojím spôsobom naivný, ale vzhľadom k silnej morálnej problematike si zaslúži zvýšenú pozornosť. Trocha zbytočná mi príde dejová línia Ku-klux-klanu, ktorá dostávala až príliš veľa priestoru, pričom pre konečné rozuzlenie až tak dôležitá nebola. Určite je to však jeden z najlepších Schumacherových filmov. 75%. ()

Guran

Skvělá čtveřice herců, jako Kevin Spacey, Matthew McConaughey, Sandra Bullock a Samuel L. Jackson zde zaručili skvělý film o silném rasismu. Výborná režie a scénář. Skvělý film, který zasručeně udělá radost. ()

subic

Hodně slušně obsazený thriller, který se po většinou odehrává v soudní síni. Kvalitní knižní předloha, kvalitní scénář a dobrá režie. 2,5 hodinový příběh nemá slabší chvilky a celkem plynule ubíhá. Matthew McConaughey, jehož závěrečná řeč je fakt odzbrojující, si tu tak trochu předpřipravil roli pro další slušný film Obhájce (2011), kde hrál taky velmi dobře advokáta. Navíc tohle je snad jediný film, ve kterém bych za vedlejší roli pochválil i Sandru Bullock. 75% ()

MyrnaAlec

Americký obhájce musí být evidentně hlavně dobrý psycholog a manipulátor s veřejným míněmím. Klasika z Jihu, kde nechybí KKK ani ušlechtilí hrdinové. ()

Janek777

Jedná se o kvalitní thriller, který je podpořený kvalitními výkony hereckého obsazení, zvláště pak Matthewa McConaugheyho, Sandry Bullock a speciálně Kevina Spaceyho. Ale i další herci podávají kvalitní výkony. Film krásně ukazuje na problémy Ameriky minulého století (a někde i dnešní) s rasismem. Jediné, co mě na tomto skvělém thrilleru z prostředí soudní síně zklamalo, že tvůrci úplně nedotáhli závěr a jenom tak na oko vyřešili celou záležitost okolo klanu. Proto dávám čtyři hvězdy. ()

Hawaj

Velmi dobrý až strhující vývoj děje a hlavní postavy právníka. Sandra je skvělej spoluhráč a chemie mezi nimi pěkně funguje. ()

mrclTV

Téma zaujímavá, provokatívna a nutná zamyslenia. Rasizmus, dva odsúdeniahodné činy a súdny proces, na ktorom sa obe strany chcú priživiť a vytĺcť, či už politický alebo peňažný kapitál. A k tomu južanské prostredie a jeden mladý právnik v prekérnej situácii. No i tak, sa mi to až tak nepáčilo. Tak dve tretiny scén vo filme boli úplne bezproblémové a potom tu je asi tretina, pri ktorých som si klepal na čelo a hovoril si - "Čo to tu robí?" Bolo to také nevyvážené, alebo ako to nazvať. Problém vidím v režisérovi. Schumacher to nenatočil dobre. Iný režisér by z toho spravil oscarový materiál. Tento knižný príbeh sa mohol odrozprávať lepšie. Neviem, kde inde sa mohla stať chyba, veď herci sú tu prvotriedni, je to aj celkom pozerateľné, ale proste ma to nestrhlo. PS: Neviem, či to je na "juhu" bežné, ale všetky postavy boli vkuse spotené do poslednej nitky (bolo to tak očividné, že to musím spomenúť) a pomaly v každej scéne sa pil alkohol. To majú južania iba na whisky, ale na poriadnu klímu nemajú? ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 67%, Audience Score - 85% | FDb.cz - 78,8% | Jelikož filmy z právnického prostředí opravdu milujeme, na další zfilmovanou "grishamovku" jsme se chtěli podívat již dlouho. Ovšem vše zpečetila smrt Joela Schumachera, a tak jsme se rozhodli toto dílko na jeho počest konečně zhlédnout...... No, film je trošku přetažený a v několika scénách nedokáže udržet naši pozornost (což je celkem náročné :-). Jinak ale opravdu nemáme co vytknout! Jedná se o napínavé soudní drama či o jižanský epos o rasismu ve Státech? Joel to precizně skloubil a za pomocí skvěle vygradovaného scénáře a největších hereckých elit (Matt a Sam rulez!) stvořil výborné drama. ....A Jakeova závěrečná řeč nám jednoduše vyrazila dech! 80% ()

MirkaP

Jihozápad Ameriky je prostě divnej, rodí se tam snad samí kreténi. Že by jim lezlo na mozek to horko? Tísnivé, dusivé, nikam nevedoucí. Soudní systém divnej. Závěrečná řeč a její poslední věta je sice jak rána palicí, ale nejsem si jistá, jestli by takhle ta slavná předdomluvená porota reagovala. ()

RafaKrakal

Excelentní soudní drama s plejádou hvězdných herců a jednou z nejsilnějších soudních řečí, kterou jsem kdy slyšel. Jasných 5 hvězd. ()

ostravak30

Pravda, příběh možná opravdu ospravedlňuje zabití ač z pochopitelných pohnutek. Navíc, když si uvědomíte, že systém amerického soudnictví stojí nejen na důkazech samotných, ale především na tom, jak zpochybníte či zdůvěryhodníte daného svědka. Jaké odborníky si přivedete a především, jakého právníka si můžete dovolit. A konečně, jak přesvědčiví budete při závěrečné řeči. Nerozhodují totiž lidé s právním vzděláním, ale obyčejní lidé, což se mi ale na jednu stranu líbí, protože nejsou uplatitelní a někdy je selský rozum víc než tisíc právních kliček. Jenže to má i své mouchy. Brát spravedlnost do svých rukou by se líbilo stovkám pozůstalým. Další problém, který ale vyplouvá na povrch je silně zakořeněný rasismus, který vidíme skoro všudypřítomně. A to přitom nemusí být obyčejný Američan zrovna členem Ku-klux-klanu. Je to něco, co obyvatelé USA jen tak nepřekonají a budou to řešit ještě stovky let, možná navždy. Film se sice nevyhýbá klasickým klišé soudních filmů, ale je dobře obsazen a i přes dvě hodiny jsem nezaznamenal žádný výpadek, kdy by mě byť jen na chvilku nudil. ()

Trixcze

Film byl skvělej kvalitní filmařina, ale člověk by si to víc užil, kdyby v obsahu nebylo napsáno jak dopadne ten soud. To je brutální fail :( ()

kubas369

6/10. Totálně absurdní film. Dva dobytkové zneuctí a pokusí se zabít dítě, načež se otec pomstí a veřejně je popraví. Jo jenže hlavním tématem filmu se stane barva kůže, takže dejme tomu dobře nastavené zrcadlo i dnešní Americe. Jenže to nemění fakt, že je vrahem, který porušil jak světské tak i božské zákony a je propuštěn jen na základě toho že Matthew při závěrečné řeči řekne ,,si představte kdyby byla bílá" totální šílenost. Neříkám, že by si zasloužil smrt, ale že odejde bez trestu je prostě absurdní a pokrytecké. Kdyby je alespoň odpravil až potom co by měli oni soud a dostali směšné tresty, bylo by to pro mne lépe uchopitelné. Tak jako tak se ve filmu pohybuje plno hereckých veličin. ()

majk_n

Agresivní útok na naše (ne)rasistické smýšlení. Filmy s touto problematikou mám rád a vždy si uvědomím, že nás USA nemají co poučovat o lidských právech ()

MiD

Ve skvělém psychologickém thrilleru dominují jména jako Matthew McConaughey v roli místního právníka, Kevin Spacey jako právník, který si nebere servítky a najde a použije vše, jen aby soud vyhrál, Samuel L. Jackson jako otec samosoudce a skvělá Sandra Bullocková jako Ellen, studentka práv a dcera bohatého právníka. Čas zabíjet vás donutí přemýšlet. Přemýšlet nejen nad rasistickou problematikou. Donutí vás se vžít do role otce a přehodnotit jeho činy. A taky vás dostane vyvrcholení filmu v podobě emotivní závěrečné řeči Matthewa McConaugheye. ()

ric

Slušné soudní drama překvapivě od Joela Schumachera; paradoxně se mi tady nelíbil S. L. Jackson. Jeho role nebyla pro mne místy přesvědčivá. Škoda, dal bych za 4*. Jinak hvězd a hvězdiček uvidíte v tomto filmu fakt požehnaně - schválně počítejte. ()

Luqe

Joel Schumacher sa znovu vyznamenal. Perfektný thriller, takmer nič mu nechýba. Skvelé herecké obsadenie, herecké výkony nemajú žiadnu chybičku. Dokonca keď som ten film prvykrát videl, snažil som sa potlačiť slzu no nedalo sa. Záverečný prejav od Matthewa McConaughey-ho mi utkvel v pamäti na veľmi dlhú dobu ! ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

19.03.2021

Další důkaz, že dnes už je ve světě filmů a seriálů možné všechno, je oznámení streamovací služby HBO Max, že se krimi drama Čas zabíjet od režiséra Joela Schumachera z roku 1996 dočká seriálového… (viac)