Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

Kamil111

Až na ten divně tuctový začátek jde o film, jakých se točí málo, a mělo by se víc. Tolik vrstev u celkem provařeného námětu, všechna čest. A obzvlášť zajímavý posun anglosaské mytologie až k jasně čitelným pravoslavným symbolům. Není to dokonalé, ale za snahu si zaslouží zaokrouhlit na plný počet. ()

Accuphose

Aneb jinak pojatý epos o rytířích... takový hodně natvrdo a nesmlouvavý, plný metafor a scén, které si rád pustím znovu při dalším shlédnutí. Hned v úvodu po 15 minutách, se mi i díky Harrisovi vybavila moje srdcovka Possum. Vlastně je záhodno srovnat snímek například s Barbarem (v hlavní roli s Mikkelsenem), kterej se nějak tváří, nějak se to chová, ale je to jen slupka, které nepomůžou ani barevné efekty. Tady oproti tomu je stěžejní námět, zápletka a absurdita lidského chování. A je dobré se na to dívat očima všech zúčastněných, aby nám došlo, o jak dobré dílo jde :-) ()

Tranda

Příběh: 3/5; Akce: 1/5; Drama: 3/5; Hudba: 3/5; Vizuál: 5/5; Humor: 0/5; Atmosféra: 5/5; Napětí: 1/5; Herci: 3/5; Zábavnost: 3/5.  6/10 ()

brkerez

Díky naprosto úchvatnýmu vizuálu to byl na velkym OLEDu decheberoucí, atmosférickej zážitek, kterej mi ještě nějakou dobu bude strašit v hlavě. Zvláštní pohádka o jednom wannabe-rytíři, kterej má v životě a svym místě na světě pěknej bordel a kterej se vydává na cestu splatit podivnej dluh, kterej si v úvodu příběhu doslova bezhlavě vytvořil. Musim zopakovat, že vizuál a atmosféra je z jinýho světa, ale David Lowery pro mě bohužel moc tlačí na artovou pilu a těch podobenství, symboliky a momentů, který jsem jednoduše vůbec nepochopil, na mě bylo privela. Kdyby někdo takhle natočil přímočařejší, tradičnější, jasnější středověkou pohádkovou příběhovku, tak to za mě bude film roku, takhle za mě nevyužitej potenciál a ještě dlouho budu přemejšlet co si o tomhle filmu myslet. 7/10 ()

Pucek

Převyprávění artušovské básně skrze obraz. Film se pouze neinspiruje příběhem, poetičnosti se drží. V průběhu sledování vám vyvstane spoustu otázek, ale žádné odpovědi. Ty si musíte domyslet sami, což asi šiřšímu publiku nepůjde po srsti. Přesto jde o moc hezky zpracované fantasy, které se drží při zemi a moc mu to pasuje. Dev Patel sice zrovna nepůsobí jako artušovský rytíř, přesto postava v jeho podání je uvěřitelná stejně jako u všech ostatních herců. Film s hlubší myšlenkou a kouzelnou vizuální stránkou, který zůstal zpracováním věrný předloze. Jen to prostě není až taková zábava. ()

Carlito1

Film je na oko hlavně kinematografická fantazie. Ale musíte sledovat i druhým okem, abyste pochopili symbolismus a hloubku příběhu. ()

Polux

5/10 | Tak jo, vzhledem k tomu, že nejsem cílovka, budu zlej, ale každému, kdo si to užil, to přeju:-) | Čistokrevný artporn se všemi příslušnými atributy, tj. děj, který v dílčích aspektech nedává smysl; postavy vynořující se a zase se ztrácející v příběhu bez toho, aby z toho cokoliv vyplynulo (obryně, stařena s páskou přes oči, liška aj.); dlouhé záběry, podbarvené dramatickou hudbou, implikující, že se zakrátko něco stane (a samozřejmě ne, nic se nestane); snaha o jakési podobenství, případně alegorii na kdeco, snad v každém druhém záběru atd. | Má to překrásnou kameru, výprava a lokace jsou skvělé, hudba je podmanivá a herci hrají parádně (Harris je jistota, ale dokonce i Edgerton s Vikander jsou výborní a Patel mi celý film připomínal Drivera:-)), ale prostě ne. Pocitově to má 4h a některé sekvence jsem doslova protrpěl nudou (ovšem "what if" sekvence v závěru je fajn). Škoda rovněž proměnlivé kvality triků (zatímco titulní rytíř je řekněme ok, liška je tak okatě digitální, že více už být snad ani nemůže). | Po zhlédnutí, majíc podezření, že některé věci jsem pochopil špatně, nebo vůbec nepochopil, jsem na wiki přečetl plotline, ale bohužel nikoliv. Když už jsem byl při tom, přečetl jsem i synopsi předlohy a s překvapením jsem zjistil, že dává větší smysl než tento film a nadto obsahuje nějakou pointu, neřkuli poučení na závěr. Z čehož vyplývá, že neznámý autor ze 14. století imho odvedl lepší práci než Lowery:-). Kdyby se více držel původního textu, udělal by z mého pohledu lépe. Takhle, bohužel, mezi námi k harmonii nedošlo. | PeZet ()

beny258

Velmi unikátní film, nikdy jsem asi neviděl nic podobného. Film si celou dobu drží neskutečnou atmosféru, která vás po zhlédnutí nenechá usnout. ()

Tomulka

Jediné dobré na tomto filmu je vizuální stránka. Herecky je to tragédie, tempo filmu jak pro zhulené lidi. Hudba rovněž. Za normálního stavu nekoukatelné a délka filmu je na to co je v něm možno vidět neskutečně dlouhá! Nemohu doporučit. ()

Hixx

Sám seba som sa pýtal čo som to vlastne videl ? Synovec kráľa bledého ako vápno musí byť jednoznačne Ind, no bodaj by nie keď kráľova sestra je ako cigánska veštica (očividne jedného z nich priniesla kukučka). Príbeh nášho nebojácneho rytiera začína nevinnou hrou a tak musí ísť na quest počas ktorého mu ešte aj deti v lese naložia a po požití hubičiek sa s ním bude zhovárať líška. Skoro ako rozprávka od Andersona ale s temnými postavami ako od Del Tora. Dej psycho ale čo sa týka vizualu a celkového dojmu z prostredia tak to bol zážitok. ()

richie_darko

Čakal som úplný masterpiece medzi fantasy filmami. Čo som dostal? To čo som čakal. The Green Knight je skvelá adaptácia ohromnej básne Sir Gawain and the Green Knight, ktorý tu bol perfektne spracovaný.od začiatku až po koniec. Vizuály spoločne s hudbou boli dych berúce... Nemám slov... Samozrejme je The Green Knight len pre určite publikum, takže si nájde len určitých ľudí... A keď si ich nájde, tak ich už nepustí. 9 možno 10/10 je môj verdikt. Chápem, ak s tým nikto nesúhlasí. Avšak tento film splnil moje očakávania. Jeho koniec a ponaučenie mi zanechalo otázky, ktoré sa už bohužiaľ nikdy nedozviem. Viac slov vravieť nemusím. Pre tento film je potrebné si sadnúť, umlčať sa, nečítať žiadne spoilery a pozerať. Pre milovníkov indie filmov a A24 je toto to, čo čakali. Dodatok: Koniec je úplne iný, než má tá báseň. Takže očakávajte, že pre milovníkov básne to môže byť buď sklamanie alebo ľahký mindfuck. ()

opatstviolov

Zelený rytíř je pomalý a atmosferický středověký film, kde byla práce kameramana na prvním místě. Už dlouho jsem neviděl takhle hezky natočený film. Nicméně trochu mě štvalo pomalejší tempo, v některých scénách se hodilo, ale celkově to film zhoršilo. Dev Patel předvedl hezký herecký výkon, stejně tak i ostatní herci. Tohle bude asi jeden z horkých kandidátu na alespoň jednoho Oscara. 8/10 ()

Pavlis.xxx

Parádně vizuální artové ztvárnění fantasy příběhu, které bohužel vůbec nebaví. Asi jsem čekal něco jiného a i když jsem dostal krásně vypadající film tak po dalších stránkách mě to moc nezaujalo. Patel hrál dobře, ale přesto mi byl celkem nesympatický. Když si odmyslím atmosféru a vizuálno tak žádná sláva, nebavilo. 50% ()

ilegal1983

Studio A24 je zname svojimi dlhymi statickymi zabermi a tomuto snimku len pomahaju.Vizual je vydareny a pribeh silny...Akcie je velmi malo ale neni to na skodu pretoze jednotlive minipribehy ju vobec nepotrebuju.Resp si vystacia bez nej ako napriklad ten najvydarenejsi Winifred.Obry su ale za mna velke minus a vobec sa mi do pribehu nehodili ale nastastie tam nie su dlho.Necakajte nebojacneho hrdinu ktory vsetko zvlada nie nie to ste na omyle.Ako pravy zaciatok a ten je hodne silny''Ale tolhle je jiny pribeh''Neni to ziadny Rytier a to mu rozhodne povie aj Alicia ktora ma vyborne vyvazenu rolu a povedal by som ze bez nej by film ani nemal cenu.Skvele za mna spokojnost a len tak dalej podavajte moju salku kavy.8/10 ()

Oup

Áno, áno, áno. Jej, konečne môžem dať 5 hviezd s takou radosťou 😀, normálne sa viac asi urobím. Skvelé, ale rozhodne nie pre mnoho mojich priateľov, alebo partnerku, dokonca asi aj brácho by ma s týmto poslal zas dpč, ale jednoducho, ten art žáner temného skošieho stredoveku ma absolútne schmatol a nepustil až do konca. Hudba bola tiež masívna nálož. Pre mňa absolútna bomba. A je tu aj potitulková scénka 😉 ()

karelhura

Umím si představit že tady budu za nějakého barbara který tomuto ,, umění ''ani za mák nerozumí, nevadí raději se budu dívat na Pakistánský dokument o páření Afghánských  koz než se nechat unudit k smrti. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)